Рішення від 09.06.2025 по справі 160/8669/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 рокуСправа №160/8669/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу № 160/8669/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24.03.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, з урахуванням уточненої позовної заяви, в якій просить визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо відмови у перерозподілі залишку одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 ; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України зробити перерозподіл одноразової грошової допомоги у відповідності до кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, а саме між ОСОБА_1 - дружиною військовослужбовця, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - дітьми військовослужбовця.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув під час виконання бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує, що матір її чоловіка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з чим позивач звернулась до відповідача із заявою про перерозподіл одноразової грошової допомоги у відповідності до кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, а саме між нею та її дітьми.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 року адміністративний позов було залишено без руху, оскільки позовна заява була подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/8669/25.

Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

16.04.2025 року Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України до Дніпропетровського окружного адміністративного суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову, вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідачем зазначено, що ані Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в Національній гвардії України, затверджений наказом МВС України від 09.08.2022 № 484, ані Постанова КМУ № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» не передбачає можливості переоформлення залишку одноразової грошової допомоги, призначеної та невиплаченої за життя члену сім'ї загиблого військовослужбовця, на іншого члена/членів - отримувачів одноразової грошової допомоги, а тому залишок одноразової грошової допомоги входить до складу спадкового майна та успадковується за загальними правилами, визначеними Цивільним кодексом України.

30.04.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві та зазначено, що пунктом 21 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.04.2016 року №336 передбачено, що сума одноразової грошової допомоги, яка належала члену сім'ї загиблої (померлої) особи, зазначеному у частині четвертій статті 10-1 Закону, і не була йому виплачена у зв'язку з його смертю, виплачується Мінветеранів рівними частинами іншим членам сім'ї, які мають право на її отримання відповідно до рішення Мінветеранів, а в разі їх відсутності сума невиплаченої одноразової грошової допомоги входить до складу спадщини

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 27.02.2018 року.

ІНФОРМАЦІЯ_3 у позивача та її чоловіка народився син ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 11.09.2013 року.

Згідно свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 у позивача та її чоловіка народилась донька ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого Міністерством внутрішніх справ Держави Ізраїль.

ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частини НОМЕР_1 Національної гвардії України.

05.05.2023 року видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_4 .

Відповідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (по стройовій частині) від 14.06.2023 року №143 старшого солдата ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу військової частини і всіх видів забезпечення у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно постанови №87 від 31 липня 2023 року Державної установи «Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» медична (військово-лікарська) комісія, травма (23.12.2022) військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 НГУ, старшого солдата ОСОБА_2 , 1988 р.н. «Вибухова травма», що призвела до його смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), Так, пов?язана із захистом Батьківщини.

Відповідно до довідок Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 07.09.2023 року №176 та №177 вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 є членами сім'ї загиблого Захисника України, ОСОБА_2 (загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі статті 10-1 пункту 5 Закону України «Про статус ветераній війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.12.2023 року №2063 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 загинув старший солдат ОСОБА_2 під час дії воєнного стану. Члени сім'ї, батьки, утриманці, а саме: дружина - ОСОБА_1 ; донька - ОСОБА_3 ; син - ОСОБА_4 ; мати - ОСОБА_5 мають право на одноразову грошову допомогу в рівних частках (1/4 частина) кожному, у сумі 3750000 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок, виходячи із загального розміру допомоги у сумі 15000000 (п'ятнадцять мільйонів) гривень 00 копійок та наказано начальнику фінансового відділення (головному бухгалтеру) кошти, отримані для виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням вимог пункту 8 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги установленої пунктом 2 постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в Національній гвардії України, затвердженого наказом МВС від 09 серпня 2022 року № 484, перерахувати на першому етапі 1/5 від призначеної суми: дружині та матері неповнолітніх дітей ОСОБА_1 кошти у сумі 2250000 (два мільйона двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок, матері - ОСОБА_5 кошти у сумі 750000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.

12.12.2023 року Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України сплатила ОСОБА_5 750 000,00 грн. одноразову грошову допомогу зігдно постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, наказу командира в/ч від 06.12.2023 року №2063, що підтверджується платіжною інструкцією №7059.

Відповідно свідоцтва про смерть Держави Ізраїль, засвідченого апостилем, матір ОСОБА_2 , ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Холон, Ізраїль.

Згідно пункту 1.24.2 витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 від 25.01.2024 року №113 вбачається, що в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 матері загиблого старшого солдата ОСОБА_2 залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги (4/5 від призначеної суми) депонувати щомісячно, у сумі 75000 (сімдесят п'ять тисяч) гривень 00 коп., до моменту встановлення спадкоємців відповідно до законодавства України.

Листом військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України №18/7/2- представника позивача повідомлено, що зокрема постанова Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, не передбачає можливості переоформлення залишку одноразової грошової допомоги, невиплаченої за життя члену сім'ї загиблого військовослужбовця, на іншого члена(ів) - отримувачів одноразової грошової допомоги. Згідно з ч. 1 ст. 1218 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. З огляду на те, що залишок одноразової грошової допомоги входить до складу спадкового майна та успадковується за загальними правилами, визначеними Цивільним кодексом України для оформлення права на спадщину необхідно звернутися із відповідною заявою до нотаріуса за останнім місцем проживання спадкодавця (ч. 1 ст. 1221 ЦК України).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерозподілі залишку одноразової грошової допомоги, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який діє на даний час.

Закон України «Про Національну гвардію України» визначає правові засади організації та порядку діяльності Національної гвардії України, її загальну структуру, функції та повноваження.

За нормами статті 1 Закону України «Про Національну гвардію України» Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадської безпеки і порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.

Національна гвардія України бере участь відповідно до закону у взаємодії зі Збройними Силами України у відсічі збройній агресії проти України та ліквідації збройного конфлікту шляхом ведення воєнних (бойових) дій, а також у виконанні завдань територіальної оборони.

Згідно частин 1, 2 статті 21 Закону України «Про Національну гвардію України» держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, членів їхніх сімей, працівників, резервістів Національної гвардії України, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби (виконання обов'язків служби у військовому резерві) або постраждали в полоні у ході бойових дій (війни), в умовах правового режиму надзвичайного стану, під час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або під час участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цього Закону, інших актів законодавства.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції на дату загибелі військовослужбовця) передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

За пунктом 1 статті 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дія цього Закону поширюється на: 1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей; 2) військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти; 3) військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей; 4) членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони України.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

За приписами статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Положеннями частини першої статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

За положеннями частин 6, 9, 10 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану визначено постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 168, в редакції чинні й на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1-1 постанови Кабінету Міністрів України №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці), які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Так, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-1-2 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в Національній гвардії України, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 серпня 2022 року № 484, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2022 р. за № 940/38276 (далі - Порядок № 484 (в редакції на дату загибелі військовослужбовця).

Так, за пунктом 1 Порядку № 484 ці Порядок та умови визначають процедуру виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», особам, які мають право на її виплату, в разі загибелі військовослужбовців Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), зазначених у пунктах 1-1, 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 168), а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого в період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

За нормами пункту 2 Порядку № 484 особи, які відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають право на отримання одноразової грошової допомоги, крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (далі - отримувачі), звертаються до органу військового управління оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України, з'єднання, військової частини, вищого військового навчального закладу, навчальної військової частини (центру), бази, закладу охорони здоров'я, установи Національної гвардії України (далі - уповноважений орган) за останнім місцем проходження військової служби загиблого (померлого) військовослужбовця або іншого уповноваженого органу Національної гвардії України, визначеного командувачем Національної гвардії України, на який буде покладено функції щодо призначення та виплати ОГД, та подають такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого військовослужбовця під час дії воєнного стану, які мають право на отримання допомоги, а в разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг із наказу про виключення загиблого військовослужбовця під час дії воєнного стану зі списків особового складу уповноваженого органу;

витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця.

До заяви додаються завірені копії:

документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов'язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю, або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);

свідоцтва про смерть військовослужбовця;

постанови військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв'язку загибелі або отриманого поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть військовослужбовця;

свідоцтва про народження військовослужбовця - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого;

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу членів сім'ї військовослужбовця (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), та довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання (перебування) до таких документів не внесені);

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону);

рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати ОГД отримувачі, яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органу документи, визначені цим пунктом, та копію відповідного рішення суду.

Згідно з пунктами 5, 6 Порядку № 484 керівник уповноваженого органу в 10-денний строк із дня реєстрації всіх документів подає головному органу військового управління Національної гвардії України (далі - Головне управління НГУ) висновок щодо можливості виплати ОГД членам сім'ї, батькам та утриманцям військовослужбовця, до якого обов'язково додаються документи, визначені пунктом 2 цих Порядку та умов.

Якщо отримувач не подав (не надіслав) документи, визначені пунктом 2 цих Порядку та умов, керівник уповноваженого органу інформує про це отримувача.

Головне управління НГУ після надходження документів, визначених пунктом 2 цих Порядку та умов, приймає рішення про призначення ОГД або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає таке рішення разом із документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату ОГД особам, які звернулися по неї, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення отримувача з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Після прийняття рішення про призначення ОГД Головне управління НГУ (за наявності відповідних коштів державного бюджету) здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки уповноважених органів в установах Державної казначейської служби України.

За нормами пункту 7 Порядку № 484 ОГД виплачується на підставі наказу уповноваженого органу шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем у заяві.

Якщо після призначення ОГД за її одержанням звертаються інші особи (члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого)), питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Згідно пункту 8 Порядку №484 виплата ОГД здійснюється в порядку черговості відповідно до дати подання документів. Призначена сума ОГД виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД; залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.

Пунктом 9 Порядку № 484 передбачено, що після проведення виплати ОГД витяг із наказу керівника уповноваженого органу про проведення виплати, завірений у встановленому порядку, надсилається до Головного управління НГУ.

Відповідно пункту 12 Порядку №484 рішення про відмову у призначенні ОГД може бути оскаржене в установленому законодавством порядку до суду. У разі звернення отримувача ОГД до суду керівник уповноваженого органу забезпечує участь у судовому засіданні представника уповноваженого органу.

Як вбачається з матеріалів справи, комісією Головного управління Національної гвардії України прийнято рішення про призначення членам сім'ї, батькам загиблого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_2 (військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України) одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України 7 від 28 лютого 2022 року No 168, у наступних розмірах: дружині - ОСОБА_1 (1/4 частини) 3750000 грн, синові - ОСОБА_4 (1/4 частини) 3750000 грн, доньці - ОСОБА_3 (1/4 частини) 3750000 грн, матері - ОСОБА_5 (1/4 частини) 3750000 грн, що підтверджується листом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 06.12.2023 № 1/12-3131.

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.12.2023 року №2063 наказано начальнику фінансового відділення (головному бухгалтеру) кошти, отримані для виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням вимог пункту 8 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги установленої пунктом 2 постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в Національній гвардії України, затвердженого наказом МВС від 09 серпня 2022 року № 484, перерахувати на першому етапі 1/5 від призначеної суми: дружині та матері неповнолітніх дітей ОСОБА_1 кошти у сумі 2250000 (два мільйона двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок, матері - ОСОБА_5 кошти у сумі 750000 (сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.

Відповідно до платіжної інструкції №7059 від 12.12.2023 року Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України сплатила ОСОБА_5 750 000,00 грн одноразову грошову допомогу зігдно постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, наказ командира в/ч від 06.12.2023 року №2063.

Згідно пункту 1.24.2 витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 від 25.01.2024 року №113 вбачається, що в зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 матері загиблого старшого солдата ОСОБА_2 залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги (4/5 від призначеної суми) депонувати щомісячно, у сумі 75000 (сімдесят п'ять тисяч) гривень 00 коп., до моменту встановлення спадкоємців відповідно до законодавства України.

Відповідно до інформаційної довідки Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 11.04.2025 року вбачається, що відповідно до пункту 8 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги установленої пунктом 2 постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року Nє 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» в Національній гвардії України, затвердженого наказом МВС від 09 серпня 2022 року № 484 (зі змінами) на рахунках військової частини станом на 01.04.2025 року обліковується залишок невиплаченої суми одноразової грошової допомоги (4/5 від призначеної суми) ОСОБА_5 матері загиблого старшого солдата ОСОБА_2 у сумі 1125000,00 грн. (один мільйон сто двадцять п?ять тисяч гри.00 коп.). Данна виплата депонується щомісячно, у сумі 75000 (сімдесят п?ять тисяч) гривень 00 коп., до моменту встановлення спадкоємців відповідно до законодавства України.

Отже надаючи оцінку діям щодо відмови військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (протиправної бездіяльності як про це вказує позивач) у перерозподілу залишку одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 , суд зазначає, що ні Порядок № 484, ні постанова Кабінету Міністрів України № 168, не передбачає можливості переоформлення залишку одноразової грошової допомоги, невиплаченої за життя члену сім'ї загиблого військовослужбовця, на іншого члена(ів) - отримувачів одноразової грошової допомоги, з огляду на що залишок одноразової грошової допомоги входить до складу спадкового майна та успадковується за загальними правилами, визначеними Цивільним кодексом України.

Також суд вказує, що згідно з частиною 1 статті 218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.04.2016 року №336 та Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України 25 січня 2023 року № 45, оскільки у спірних правовідносинах, саме Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в Національній гвардії України, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 серпня 2022 року № 484 визначає виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовців Національної гвардії України.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що відмовляючи ОСОБА_1 у перерозподілі залишку одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 , відповідач діяв у порядку та у межах чинного законодавства, у зв?язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська