Справа № 932/5606/25
Провадження № 3/932/2808/25
18 червня 2025 року Суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Міросєді А.І. розглянувши матеріали, які надійшли з ВП № 4 Дніпровського РУП №1 в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП,-
Постановою Шевченківського районного суду міста Дніпра від 28.05.2025 року, протокол про адміністративне правопорушення ВАД №404057 від 16.04.2025 року із кваліфікацією дій за ч. 1 ст. 164 КУпАП відносно ОСОБА_1 з доданими до нього матеріалами було повернуто до ВП № 4 Дніпровського РУП №1 в Дніпропетровській області для належного оформлення.
На допущені порушення було вказано в постанові судді Шевченківського районного суду міста Дніпра судді від 28.05.2025 року, однак, ігноруючи зауваження суду, 17.06.2025 року матеріал був направлений до суду без усунення недоліків.
Рапорт ДОП СП ВП №4 Дніпровського РУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області О. Шкурорат не є належним усуненням недоліків матеріалу про адміністративне правопорушення, оскільки відповідно до Інструкції з діловодства в системі МВС України, затвердженої наказом МВС України від 23.08.2012 №747, належить до внутрішніх документів.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріал про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступних висновків.
Згідно з ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом…
Відповідно до ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди.
При цьому суд звертає увагу, що норма ч. 1 ст. 164 КУпАП є бланкетною, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила, та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
За протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №404057 від 16.04.2025 року, вбачається, що 16.04.2025 року близько 14:50 годині у приміщенні, яке розташоване за адресою: м. Дніпро, Тополь-2, буд. 33К, було здійснено продаж алкогольного вироба «Горілка» без … ліцензії, в протоколі не зазначено назву нормативного акту (закону), який передбачає відповідальність за дане правопорушення. Крім того, в протоколі не викладена в повній мірі суть адміністративного правопорушення, зокрема, не вказано об'єктивну сторону адміністративного правопорушення з урахуванням особливостей диспозиції ч. 1 ст. 164 КУпАП, а саме: кому здійснювався продаж, в якій кількості, предмети торгівлі не ідентифіковані належним чином та процедура їх продажу.
Вищенаведені недоліки, допущені при оформленні адміністративного матеріалу позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній.
При складанні протоколів про адміністративне правопорушення працівники поліції повинні керуватися Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року №1376, в редакції від 24.09.2021 року, (далі Інструкція).
Проаналізувавши положення Інструкції, приходжу до висновку, що у разі виявлення недоліків при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, зіпсований бланк протоколу повинен бути зданий відповідній посадовій особі, яка за своїми функціональними обов'язками є відповідальною за стан діловодства у справах про адміністративні правопорушення, відповідно до п.2 розділу VІ Інструкції із внесенням таких відомостей до Журналу видачі бланків протоколів про адміністративні правопорушення, бланків постанов по справах про адміністративні правопорушення та бланків протоколів про адміністративні затримання (додаток 14 Інструкції), та складений новий протокол на новому бланку з урахуванням виявлених недоліків, після чого з протоколом та матеріалами, доданими до нього, повинна бути ознайомлена особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення під особистий підпис останньої, і тільки після зазначених процесуальних дій протокол про адміністративне правопорушення вважається дооформленим та може бути направлений до Шевченківського районного суду міста Дніпра для розгляду по суті.
За таких обставин протокол про адміністративне правопорушення з доданими матеріалами підлягає поверненню до ВП № 4 Дніпровського РУП №1 в Дніпропетровській області для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.256,276, 283 КУпАП, суддя,
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №404057 від 16.04.2025 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП з додатками, вдруге повернути до ВП № 4 Дніпровського РУП №1 в Дніпропетровській області, для усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя