Ухвала від 20.06.2025 по справі 674/1024/25

Справа № 674/1024/25

Провадження № 2-а/674/47/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 червня 2025 року м.Дунаївці

Суддя Дунаєвецького районного суду Хмельницької області Посунько Г.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

19 червня 2025 року до Дунаєвецького районного суду Хмельницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до УПП в Хмельницькій області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

Позивач ОСОБА_1 просить суду скасувати постанову серії ЕНА № 4721123 від 13 травня 2025 року, винесену поліцейським взводу № 1 роти № 2 батальйону № 1 Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Дубіцьким І.І., про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.126 КУпАП, у виді штрафу в сумі 20400 грн.

Згідно ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Аналогічні приписи містяться в ст.289 КУпАП, відповідно до якої скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

18 червня 2025 року позивач ОСОБА_1 пред'явив адміністративний позов, яким оскаржує постанову в справі про адміністративне правопорушення від 13 травня 2025 року.

Отже, адміністративний позов подано після закінчення встановленого законом строку оскарження рішення суб'єкту владних повноважень.

18 червня 2025 року позивач ОСОБА_1 подав письмове клопотання, яким просить суд поновити строк оскарження вказаної постанови в справі про адміністративне правопорушення, посилаючись на те, що з 13 травня 2025 року по 23 травня 2025 року він хворів , є учасником бойових дій, захищаючи Україну отримав важке поранення та травму, потребує постійного та довготривалого лікування.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Вирішуючи питання про поновлення строку звернення з адміністративним позовом, суд досліджує поважність причин пропуску цього строку. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для пред'явлення позову.

Суд не може визнати поважною таку причину пропуску строку звернення до адміністративного суду як хвороба позивача ОСОБА_1 в період часу з 13 травня 2025 року по 23 травня 2025 року, оскільки позивач пред'явив позов на двадцять шостий день після закінчення лікування.

Суд не може визнати поважними такі причини пропуску строку звернення до адміністративного суду як те, що позивач ОСОБА_1 є учасником бойових дій, захищаючи Україну отримав важке поранення та травму, потребує постійного та довготривалого лікування. Вказані обставини жодним чином не виправдовують несвоєчасного пред'явлення адміністративного позову.

Оскільки позивачем не наведено поважних причин пропуску строку на оскарження постанови в справі про адміністративне правопорушення від 13 травня 2025 року, тому суд не знаходить підстав для задоволення клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Згідно ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160 ,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

На підставі викладеного суддя вважає необхідним залишити позовну заяву без руху з наданням позивачеві строку для усунення встановлених недоліків.

Керуючись ч.1 ст.123, ч.6 ст.161, ч.1, ч.2 ст.169, ч.2 ст.286 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.

Запропонувати ОСОБА_1 надати суду протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з інших підстав, ніж вказані у його клопотанні від 18 червня 2025 року.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що якщо він не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Посунько Г.А.