Рішення від 18.06.2025 по справі 296/10088/24

Справа № 296/10088/24

2-а/296/9/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2025 рокум.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі головуючої судді Петровської М.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира із вказаною позовною заявою, відповідно до змісту якої просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову № 620 за справою про адміністративне правопорушення, складену 17.10.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 , якою накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн за порушення вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП України;

- провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП України відносно нього закрити та стягнути судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що постановою №620 від 17.10.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на нього, ОСОБА_1 , накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн за порушення вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період відповідно до ч. 3 ст.210-1 КУпАП. З постанови вбачається, що 23.09.2024 громадянин ОСОБА_1 отримав повістку з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 24.09.2024 на 09:00 для уточнення військово-облікових даних та проходження ВЛК, а також для визначення його призначення на особливий період. Позивач зауважує, що з 1999 року його виключено з військового обліку за станом здоров'я, а тому він не є військовозобов'язаним та на нього не поширюються вимоги законодавства про військовий обов'язок та військову службу.

Ухвалою судді Корольовського районного суду м.Житомира від 01.11.2024 адміністративну справу №296/10088/24 передано за підсудністю на розгляд до Богунського районного суду м.Житомира.

Ухвалою судді Богунського районного суду м.Житомира Полонця С.М. від 29.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою судді Богунського районного суду м.Житомира Полонця С.М. від 12.12.2024 адміністративну справу №296/10088/24 передано за підсудністю на розгляд до Корольовського районного суду м.Житомира, оскільки відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 не знаходиться на території АДРЕСА_1 .

Відповідно до протоколу від 13.01.2025, для розгляду вказаної цивільної справи головуючим суддею визначено Петровську Марину Вікторівну.

Ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира прийнято до провадження адміністративний позов, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

03 грудня 2024 року на адресу Богунського районного суду м. Житомира від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування поданого відзиву зазначає, що 23.09.2024 ОСОБА_1 отримав повістку з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 24.09.2024 на 09:00 для уточнення військово-облікових даних та у разі потреби проходження ВЛК, визначення його призначення на особливий період. Проте, ОСОБА_1 виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 проігнорував, у визначений термін не з'явився, про наявність поважних причин не повідомив та підтверджуючих документів не надав. Враховуючи наведене на позивача накладено адміністративне стягнення - штраф у розмірі 17 000 грн за порушення ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Cудом встановлено, що 17.10.2024 за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_4 , було винесено постанову №620 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 за порушення вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період у виді штрафу в сумі 17 000,00 грн.

Відповідно до змісту постанови, ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 ст.210-1 КУпАП, що полягає в наступному. 23.09.2024 ОСОБА_1 отримав повістку з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 24.09.2024 на 09:00 для уточнення військово-облікових даних та проходження ВЛК, а також для визначення його призначення на особливий період. Громадянин ОСОБА_1 виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 проігнорував, у визначений термін не з'явився, про наявність поважних причин не повідомив та підтверджуючих документів не надав. 04.10.2024 було направлено звернення до Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області з проханням провести розшук та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. 17.10.2024 ОСОБА_1 доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 для прийняття рішення.

Не погоджуючись із постановою № 620, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Змістом частини 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.235 КУпАП розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210-1 КУпАП, належить до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, від імені яких розглядати справи мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

За змістом ч.1 та ч.3 ст.210-1 КУпАП, яка є бланкетною:

- порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.1);

- вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.3).

24 лютого 2022 року відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Отже, на дату винесення відповідачем оскаржуваної постанови 17.10.2024 в Україні діяв особливий період.

Відповідно до абзацу 1 ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Згідно абз.1 та абз.7 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Згідно ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі також - Закон № 2232), громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

За змістом п.21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі Порядок № 1487), районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.

Згідно посвідчення № НОМЕР_1 ОСОБА_1 , 1989 року народження виключений з військового обліку через хворобу, посвідчення видане 10.05.2006 на підставі Розпорядження начальника ГШ ЗСУ №115/2658-99р та діє безстроково. На звороті посвідчення 10.05.2006 проставлено відмітку "невійськовозобов'язаний", "Знятий з обліку згідно з ст.30 "а" наказом МО України № 2 1994 р., протокол № 35 від 22.02.2006".

Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232).

Відповідно до положень ч.9 ст.1 Закону № 2232 військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Згідно із п.2 ч.5 ст.37 Закону № 2232, зняттю з військового обліку військовозобов'язаних підлягають громадяни України, які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які зараховані до військового оперативного резерву; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; припинили громадянство України; визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі. У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку (частина 6 статті 37 Закону № 2232).

Отже, закон розмежовує поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку».

Зняття з військового обліку - це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов'язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов'язаний продовжує виконувати обов'язки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.

Натомість виключення з військового обліку означає, що особа втрачає статус військовозобов'язаного та на неї не поширюються обов'язки з військового обліку. Зокрема, така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов'язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.

Як встановлено судом, позивача ОСОБА_1 виключено з військового обліку, а отже він не є військовозобов'язаним та на нього не розповсюджується обов'язок, визначений ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік як військовозобов'язаного, визначення його призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, а також не розповсюджується дія абз.2 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

У зв'язку з цим викладені в постанові діяння позивача не утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, в частині порушення абз.1 ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024.

Відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу, що підтверджує наявність події та складу адміністративного правопорушення, а також жодного доказу, що доводить вину позивача.

Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст.139 КАС України, з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 77, 79, 132, 139, 241-246, 286, 293 КАС України, суд,-

ухвалив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 №620 від 17 жовтня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17 000 грн.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18.06.2025.

Cуддя М. В. Петровська