вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
19 червня 2025 рокуСправа № 912/975/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.
при секретарі судового засідання Колісник Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №912/975/25 від 30.04.2025
за позовом: Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (далі - ОКВП "Дніпро-Кіровоград"), код ЄДР 03346822, вул. Соборна, 19а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (далі - ТОВ "Газорозподільні мережі України"), код ЄДР 44907200, вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116, в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", код ЄДР 45068116, вул. Арсенія Тарковського, 67, м. Кропивницький, 25006
про стягнення 22 109,40 грн,
від позивача - адвокат Коробєйніков А.В., довіреність №1035/01/07-21 від 12.05.2025;
від відповідача - адвокат Усатенко В.Ю., ордер серія ВА №1108611 від 29.05.2025.
У судовому засіданні оголошено скорочене рішення.
До Господарського суду Кіровоградської області через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОКВП "Дніпро-Кіровоград" до ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" з вимогами:
1. Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (код 44907200) в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", (код 45068116) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (код 03346822) 22 109,40 грн. плати за понаднормативне забруднення стічних вод та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 422,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач не здійснив оплату за скид стоків з перевищенням граничнодопустимого рівня забруднюючих речовин у встановлений строк.
Ухвалою від 30.04.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/975/25, ухвалив справу №912/975/25 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд призначив на 29.05.2025 - 15:00, встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
15.05.2025 до господарського суду в межах строку, встановленого судом, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №б/н від 15.05.2025 з вимогою відмовити у повному обсязі у задоволені позову ОКВП "Дніпро - Кіровоград" про стягнення плати за понаднормоване забруднення стічних вод.
В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач зазначив таке.
Відповідно до п. 9.3 розділу 9 Договору від 01.04.2023 №5/85-2/2, оформлення та підписання актів про приймання стічних вод здійснюється з боку Виконавця - першим керівником чи особою, яку уповноважено довіреністю, та скріплюється печаткою.
Згідно з п. 11.3 розділу 11 Договору від 06.05.2024 №КФ/100/104/2/Д-3896, оформлення та підписання актів про приймання води здійснюється з боку Виконавця - першим керівником чи особою, яку уповноважено довіреністю, та скріплюється печаткою.
Позивач не подав разом з позовом докази повноважень осіб, які підписували акти з боку Виконавця.
Позивач зазначає в позові, що повідомляв представника Споживача про проведення відбору стічних вод, але жодних доказів такого повідомлення до позову не надав, тобто позивач застосовує концепцію негативного доказу, вважаючи інформацію доведеної та покладаючи обов'язок її спростування на відповідача.
Крім того, як стверджує відповідач, позивач подав до позову акт №27 від 08.01.2024, у якому зазначено, що начебто позивачем про відбір стічних вод повідомлявся Колісніченко Олександр, який діє на підставі договору та наказу. При цьому до позову позивачем додано договір від 06.05.2024 та наказ від 01.03.2024, тобто вказаний акт №27 від 08.01.2024 був складений після 06.05.2024.
20.05.2025 до господарського суду від позивача в межах строку, встановленого судом, надійшла відповідь на відзив №б/н від 20.05.2025, відповідно до якої позивач заперечує обставини, викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву та просить задовольнити позовні вимоги ОКВП "Дніпро - Кіровоград" в повному обсязі. Позивач вказує на помилковість посилання відповідача на п. 9.3 Договору №5/85-2/2 від 01.04.2023 та п. 11.3 Договору №КФ/100/104/2/Д-3896 від 06.05.2023, оскільки у таких пунктах зазначено не про акти відборів контрольних проб стічної води Споживача, а про акти виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним містом забруднень. При цьому, позивач стверджує, що акти відбору контрольної проби стічної води підписуються представниками виконавця, які прибули для здійснення відбору проб стічних вод, є працівниками позивача та до посадових обов'язків яких входять повноваження про відбору стічних вод. За доводами позивача, фіксація уповноваженими представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" обставин неявки представника Споживача після його сповіщення для відбору проб стічних вод в актах відповідає вимогам Правил №316 та Місцевих правил. Крім того, позивач наголошує, що листи про нарахування плати разом з примірниками актів відбору проб направлені на адресу відповідача, будь - яких заперечень чи спростувань з приводу отриманих документів щодо зафіксованих порушень до позивача не надходило.
26.05.2025 до господарського суду в межах строку, встановленого судом, від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив ОКВП "Дніпро - Кіровоград", згідно з якими просить відмовити у повному обсязі у задоволенні позову ОКВП "Дніпро - Кіровоград" про стягнення плати за понаднормоване забруднення стічних вод. У вказаному запереченні зазначено, що позивач не подав разом з позовом докази повноважень осіб, які підписували акти з боку Виконавця. Інші обґрунтування заперечень аналогічні викладеним у відзиві.
29.05.2025 у судовому засіданні оголошено перерву до 19.06.2025 о 14:30 год.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини сторін.
01.04.2023 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (далі - Виконавець) та ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" (далі - Споживач) укладено договір №5-85-2/2 про надання послуг централізованого водовідведення (далі - Договір 1).
Згідно п. 1.1. Договору 1 Виконавець бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого водовідведення (далі - Послуги) в об'ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків (Додаток №1 до Договору), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором.
Пунктом 1.4. Договору 1 визначено адресу надання послуг: м. Кропивницький, вул. Сергія Сєнчева, 42.
За п. 2.3.12. Договору 1 Споживач зобов'язаний скид стічних вод у каналізаційні мережі здійснювати відповідно до встановлених гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (Додаток №3 до цього Договору), які визначені відповідно до місцевих правил приймання стічних вод.
Відповідно до п. 5.13. Договору 1 режим та нормативи скиду забруднюючих речовин стічних вод Споживача в систему централізованого водовідведення Виконавця повинні відповідати вимогам допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, визначених місцевими правилами приймання стічних вод та які Виконавець встановлює Споживачу в додатку №3 до Договору.
У п. 6.3. Договору 1 визначено, що Споживач здійснює остаточний розрахунок за спожиті послуги на протязі п'яти операційних днів після дати отримання рахунку.
Пунктом 9.4. Договору 1 передбачено, що відповідальними особами за оформлення та підписання актів відбору проб стічних вод для визначення вмісту забруднюючих речовин з боку Споживача є: Скороход Сергій Сергійович, тел. НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , тел. НОМЕР_2 .
Даний Договір набирає чинності з 01.04.2023 року і діє до 31.12.2023. (п. 10.1. Договору 1)
Додатком №3 до Договору 1 Сторонами погоджено допустиму концентрацію забруднюючих речовин у стічних водах та перелік забруднюючих речовин.
У додатку №3 до Договору 1 визначено, що при відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників підприємства, вважати відбір проб таким, що не відбувся з вини підприємства. В такому випадку ОКВП "Дніпро-Кіровоград" виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К=2 або К=5 за розрахунковий період, у якому було вчинене дане порушення (п.9.9., 9.10. Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград").
Договір 1 та додатки підписано сторонами та скріплено печатками.
Наказом №70 від 01.03.2023 Кропивницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" призначено відповідальних осіб споживача за проведення відбору проб стічних вод з представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" за адресою: вул. Сергія Сєнчева, 42: начальника автотранспортної служби філії Сергія Скорохода (050 4575982), провідного інженера автотранспортної служби філії Ганну Гладку (066 4047274).
13.09.2023 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено акт №895 відбору контрольної проби стічної води Споживача ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" (Сергія Сєнчева, 42), за змістом якого 13.09.2023 в період з 13 год. 40 хв до 14 год. 20 хв представник Споживача С.Скороход після його сповіщення на контактний номер телефону не з'явився для відбору проб стічних вод, що є порушенням п. 9.10. місцевих Правил, згідно якого Споживачу виставляється рахунок з КК=5.
Листом №2159/23/07-21 від 15.09.2023 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" повідомило Кропивницьку філію ТОВ "Газорозподільні мережі України" про зазначене порушення, вказано про подальше виставлення рахунку за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 та направлено копію акта №895 від 13.09.2023.
Вказаний лист з актом отримано Кропивницькою філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" 02.10.2023.
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок №895 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 з коефіцієнтом кратності Kk = 5, що склало 6 643,20 грн з ПДВ.
30.10.2023 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено акт №5502 виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень та оформлено рахунок-фактуру №5502/3 на суму 6 643,20 грн.
Вказані акт та рахунок направлено на адресу ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" супровідним листом №2211/22/к від 02.11.2023.
06.05.2024 між ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (далі - Виконавець) та ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" (далі - Споживач) укладено договір №КФ/100/104/2/Д-3896 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення з індивідуальним споживачем (далі - Договір 2).
Відповідно до п. 1.1 Договору 2 Виконавець бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві безперервно та відповідної якості послуги централізованого водопостачання та водовідведення (далі - Послуги) в об'ємах, визначених лімітом водоспоживання та водовідведення (Додаток №1 до Договору), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані Послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором.
Згідно з п. 3.3 Договору 2 Споживач зобов'язується дотримуватись обсягів, складу та якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, умов договору та вимог нормативних документів у сфері водовідведення стічних вод.
За положеннями п. 7.18 Договору 2 режим та нормативи скиду забруднюючих речовин стічних вод Споживача в систему централізованого водовідведення Виконавця повинні відповідати вимогам допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, визначених місцевими правилами приймання стічних вод та які Виконавець встановлює Споживачу в додатку №3 до цього Договору.
Даний Договір укладається терміном на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку, коли сторони за місяць до припинення дії договору не заявлять бажання про його розірвання. (п. 12.1 Договору 2)
Відповідно до п. 12.1.1 Договору 2 сторони дійшли згоди, що відповідно до ч.3 ст. 631 ЦК України, умови цього договору розповсюджуються на відносини, що склалися між сторонами з 01.01.2024 року.
Згідно з додатками до Договору 2, адресою Споживача, за якою надаються Послуги, є м. Кропивницький, вул. Арсенія Тарковського, 67, за якою погоджено ліміти відпуску води та прийняття стоків на 2024 р. (додаток №1), допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах (додаток №3), акт та схема розподілу балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.
Договір 2 та додатки підписано сторонами та скріплено печатками.
У додатку №3 до Договору 2 визначено, що при відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників підприємства, вважати відбір проб таким, що не відбувся з вини підприємства. В такому випадку ОКВП "Дніпро-Кіровоград" виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К=2 або К=5 за розрахунковий період, у якому було вчинене дане порушення (п.9.9., 9.10. Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград").
08.01.2024 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено акт №27 відбору контрольної проби стічної води Споживача ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" (Арсенія Тарковського, 67), за змістом якого 08.01.2024 в період з 14 год. 30 хв по 15 год. 05 хв представник Споживача Колісніченко О. після сповіщення його на контактний номер телефону не з'явився для відбору проб стічних вод, що є порушенням п. 9.10. місцевих Правил, згідно якого Споживачу виставляється рахунок з КК=5.
Листом №57/23/07-21 від 09.01.2024 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" повідомило Кропивницьку філію ТОВ "Газорозподільні мережі України" про зазначене порушення, вказано про подальше виставлення рахунку за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 та направлено копію акта №27 від 08.01.2024.
Вказаний лист з актом отримано Кропивницькою філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" 12.01.2024.
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок №27 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 з коефіцієнтом кратності Kk = 5, що склало 15 466,20 грн з ПДВ.
29.02.2024 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено акт №5502 виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень та оформлено рахунок-фактуру №5502/3 на суму 15 466,20 грн.
Вказані акт та рахунок направлено на адресу ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" супровідним листом від 02.03.2024.
Як зазначає позивач, борг відповідача за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень всього становить 22 109,40 грн.
Наведені вище обставини та відсутність оплати стало підставою звернення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з позовом у даній справі.
Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.
Закон України "Про питну воду та питне водопостачання" (далі - Закон) встановлює, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору. (ст. 19 Закону)
Згідно з визначеннями, наведених у вказаному Законі, питне водопостачання - діяльність, пов'язана з виробництвом, транспортуванням та постачанням питної води споживачам питної води, охороною джерел та систем питного водопостачання. (ст. 1 Закону)
Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з Водного кодексу України, Кодексу України про надра, Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері. (ст. 3 Закону)
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №316 від 01.12.2017 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила №316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Порядок визначення розміру плати).
Відповідно до п. 2 розділу І Правил №316 та п. 2 розділу 1 Порядку визначення розміру плати ці Правила та Порядок поширюються на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як само зайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).
Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил №316 виконавці повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і мережі водовідведення споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.
За положеннями підпунктів 1, 6, 7, 9 п. 2 розділу ІІ Правил №316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживачів; надавати працівникам виконавця необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виконавця у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виконавцем; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.
Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов'язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виконавцем. (пункт 7 розділу І Правил №316)
Контрольний колодязь, згідно з визначення, наведеним у п. 3 розділу І Правилах №316, це колодязь на випуску водовідведення споживача безпосередньо перед приєднанням до колектора виконавця або в іншому місці за погодженням із виконавцем мереж з вільним доступом виконавця до такого колодязя.
У пункті 6 розділу VІ Правил №316 визначено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Подібні умови також зазначено в Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради №600 від 18.12.2018 (із змінами) (далі - Місцеві правила).
Місцеві правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград", як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в п. 1.2. цих Правил (крім закладів охорони здоров'я, освіти та об'єктів культурного призначення в яких забезпечується постійне проживання або перебування (проживання, лікування, навчання, оздоровлення) фізичних осіб, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження). (пункт 1.3.)
Місцевими правилами передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних з колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб. Місця відбору проб визначаються на схемі балансового розмежування, яка являється додатком до договору про надання послуг водовідведення і позначаються як контрольні колодязі. (пункт 6.1.)
Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами. (пункт 6.3.)
Контрольні колодязі мають бути завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів, без запірних пристроїв. (пункту 6.4.)
Виробник, не менше одного разу на три місяці, здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їх складу вимогам встановленим у п. 4.2 та додатках 1-К, 1-3, 1-0, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень. (пункт 6.8.)
Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення. (пункт 6.9.)
Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб. (пункт 6.10.)
Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань. (пункт 6.12.)
Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта. (пункт 8.12.)
Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог, щодо якості і режиму їх скидання вноситься Споживачем на рахунок Виробника у порядку та в строки, що передбачені цими Правилами та/або договором. (пункт 8.13.)
З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. (пункт 9.1.)
Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць, зокрема, у разі зволікання з допуском представника Виробника до місця відбору (КК), незалежно від місця його розташування, більш ніж 30 хвилин після його прибуття та/або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після його виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону. (пункт 9.10.)
При вчиненні Споживачем порушень визначених у п.п. 9.9.-9.10. цих Правил, представники Виробника, які прибули для відбору проб стічних вод, фіксують їх в акті із чітким зазначеним допущеного Споживачем порушення, що призвело до неможливості відбору проб стічних вод.
Акт підписується представниками Виробника і в цей же день вручається (а при відмові в отриманні - протягом трьох робочих днів направляється рекомендованим листом) Споживачу разом із приписом про усунення допущеного порушення. (пункт 9.11.)
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є підприємством водопровідно-каналізаційного господарства та здійснює господарську діяльність в сфері водопровідно-каналізаційного господарства з метою задоволення суспільних потреб у продукції, роботах та послугах, поліпшення побутових умов населення області, а також отримання прибутку і реалізації на основі одержаного прибутку соціальних та економічних інтересів територіальних громад сіл, селищ і міст області в галузі житлово-комунального господарства.
Предметом діяльності ОКВП "Дніпро-Кіровоград", серед іншого, є: централізоване водопостачання та водовідведення; обслуговування водопровідних мереж та мереж водовідведення; забирання, очищення та розподілення води; збирання і оброблення стічних вод.
Відповідно до п. 1.2. Місцевих правил дані правила затверджені, зокрема, в інтересах територіальної громади м. Кропивницький.
Отже, позивач наділений повноваженнями здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення міста Кропивницький, у відповідності до Правил №316 та Місцевих правил.
ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії здійснює скид своїх стічних вод до централізованої системи водовідведення м. Кропивницький та є Споживачем у розумінні вимог Правил №316 і Місцевих правил.
Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснювалося відповідно до Договору 1 та здійснюється Договору 2.
Згідно з актами №895 від 13.09.2023 та №27 від 08.01.2024 відбору контрольної проби стічної води Споживача ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" (Сергія Сєнчева, 42 та Арсенія Тарковського, 67) зафіксовано прибуття представників ОКВП "Дніпро-Кіровоград" на об'єкт Споживача для відбору контрольних проб стічних вод та нез'явлення для відбору проб стічних вод представника Споживача після сповіщення на контактний номер телефону.
Відповідачеві нараховано плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за актом №895 від 13.09.2023 за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 на суму 6 643,20 грн та за актом №27 від 08.01.2024 за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 на суму 15 466,20 грн, всього 22 109,40 грн.
Акти підписані представниками виконавця, які прибули для здійснення відбору проб стічних вод.
Разом з тим, відповідач помилково зазначає у відзиві, що відповідно до п. 9.3. Договору 1 та п. 11.3. Договору 2 підписання актів про приймання стічних вод з боку виконавця має здійснюватися першим керівником чи особою, яку уповноважено довіреністю, та скріплюється печаткою, оскільки у вказаних пунктах договорів зазначається не про акти відборів контрольних проб стічної води споживача, а про акти про приймання води та стічних вод.
У даному випадку фіксація обставин неявки представника Споживача для відбору проб стічних вод в акті відповідає вимогам наведених вище Правил №316 та Місцевих правил.
Форма вказаних актів відповідає формі акта відбору проб згідно затвердженої Місцевими правилами форми.
Правила №316 та Місцеві правила не передбачають іншої форми акта, обов'язкової для складення при вказаному порушенні, а тому фіксація зазначеного порушення в акті за формою для відбору проб не суперечить відповідним вимогам.
Твердження відповідача про те, що позивач не надав суду доказів повідомлення про проведення відбору стічних вод спростовується фіксацією зазначених обставин уповноваженими представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" в актах, що відповідають вимогам Правил №316 та Місцевих правил.
Можливість виклику уповноваженого представника Споживача шляхом його сповіщення на контактний номер телефону передбачена пунктом 9.10. Місцевих правил.
Крім того, Правила №316 не визначають будь-якої обов'язкової форми повідомлення та за Правилами №316 передбачено право виробника здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб стічних вод.
Згідно з актами №895 від 13.09.2023, №27 від 08.01.2024 представники ОКВП "Дніпро-Кіровоград" знаходились на об'єкті Споживача 40 хв та 35 хв, відповідно.
За вимогами Правил №316 споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця, повинні забезпечити можливість проведення виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод (п. 3 розд. VІ).
Господарський суд зазначає, що за вказаних обставин, відповідачем не забезпечено участь його уповноваженого представника (відповідальної особи) при відборі проб стічних вод, відповідно до вищезазначених положень правил та умов договорів. Разом з цим, зазначений факт не позбавляє уповноважених представників виробника здійснити відбір проб стічних вод, при цьому, присутність представника споживача, який не був визначений умовами договору як відповідальна особа для вчинення таких дій, як і відсутність такої особи з будь-яких причин не є порушенням вищезазначених Правил №316 та підставою для визнання таких дій виробника неправомірними, а відібрані проби стічних вод не є такими, що не можуть бути використані для дослідження якості стічних вод.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.12.2020 у справі №904/3392/19.
Факт знаходження представників виробника на об'єкті споживача, повідомлення ними останнього про прибуття для відбору контрольної проби стічних вод з метою виконання своїх обов'язків, дає об'єктивні підстави очікувати прибуття повноважної особи за договором поза розумними сумнівами у її компетенції, і навіть неявка споживача не може перешкоджати діяльності позивача здійснювати контрольні функції за рівнем шкідливих речовин у стічних водах.
Наведена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.10.2023 у cправі №925/761/21.
Наведеним спростовуються заперечення відповідача щодо відсутності доказів повідомлення представника останнього про проведення відбору проб стічних вод.
За умовами, вказаними в Додатку №3 до Договору 2, підписаного відповідачем та скріпленого його печаткою, передбачено призначення останнім за наказом двох відповідальних осіб за проведення відбору проб стічних вод з представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з направленням копії такого наказу на вказану у додатку адресу.
Відповідно до п. 2.4. Місцевих правил споживачі зобов'язані, зокрема, визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.
Отже, саме відповідач, як споживач, повинен визначати представників із зазначенням номерів телефонного зв'язку, уповноважених представляти його під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечувати присутність таких уповноважених представників на своєму об'єкті безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.
Відповідальність за невизначення таких представників (із зазначенням їх номеру телефону) покладається на відповідача. Разом з тим не позбавляє його прав наділяти такими повноваженнями тих чи інших довірених осіб за необхідності, тому ризики настання наслідків невиконання договірних зобов'язань повинен нести відповідач.
Така правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 25.10.2023 у cправі №925/761/21.
Разом з тим, відповідач, як споживач, не виконав свій обов'язок щодо призначення уповноваженого представника (відповідальної особи) для відбору проб стічних вод, відповідно до вищезазначених положень правил та умов Договору 2.
За твердженням відповідача, акт №27 складено 08.01.2024, а Договір 2 підписано 06.05.2024.
При цьому, відповідачем не враховано, що за умовами, погодженими сторонами в п. 12.1.1. Договору 2 умови цього договору розповсюджуються на відносини, що склалися між сторонами, з 01.01.2024.
Як вже зазначено, відповідно до п. 7. Правил №316 зволікання з допуском уповноваженого представника виконавця на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після його прибуття) є підставами для виставлення виставляє споживачу рахунку за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5.
Договори та додатки до них не містять в собі положень про погодження сторонами порядку сповіщення про раптові перевірки, відповідальних осіб відповідача, які мають приймати такі повідомлення та електронні адреси, на які такі повідомлення мають спрямовуватися.
За твердженням позивача, повідомлення відповідальної особи відповідача про відбір проб є підтвердженими в силу положень діючого законодавства і порядку його фіксації.
Господарський суд зазначає, що докази протилежного матеріали справи не містять та відповідачем на підтвердження заперечень, викладених у відзиві на позовну заяву та у запереченнях, не надано.
Згідно з ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
У розумінні положень наведеної норми на суд покладено обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.
Аналогічний висновок викладеного Верховним Судом у постанові від 16.02.2021 у справі №927/645/19.
Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач (постанова Верховного Суду від 11.09.2020 справа №910/16505/19).
З урахування викладеного, суд дійшов висновку, що докази, які надано позивачем на підтвердження обставин прибуття на об'єкт Споживача та виклику відповідальної особи для здійснення відбору проб стічних вод, є більш вірогідними порівняно з доводами відповідача, не підтвердженими належними доказами на їх спростування.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що на виконання вимог п. 9.11. Місцевих правил акти №895 від 13.09.2023 та №27 від 08.01.2024 направлені рекомендованими листами на адресу відповідача в межах визначеного строку разом з повідомленням про виявлене порушення та нарахування плати із застосуванням коефіцієнта Kk = 5 та вручені відповідачу.
В подальшому відповідачу направлені акти виконаних робіт та рахунки за скид стоків із застосуванням коефіцієнта Kk = 5.
Відповідно до п. 5.9. Договору 1 та п. 7.14. Договору 2 у разі незгоди щодо кількості або вартості отриманих послуг, Споживач зобов'язаний у 5-ти денний термін з дня отримання рахунку, направити до Виконавця уповноваженого представника з відповідними обґрунтовуючими документами для врегулювання розрахунків. У випадку невиконання цієї умови, рахунки Виконавця вважаються прийнятими до оплати.
Матеріли справи не містять доказів звернення відповідача до позивача у визначений вказаними пунктами строк з приводу нарахування плати за скид стоків.
З урахуванням зазначених умов Договорів, рахунки на оплату послуг вважаються прийнятими відповідачем до оплати.
Як вже зазначено, згідно Правил №316 та Місцевих правил, зволікання з допуском уповноваженого представника виконавця на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після його прибуття) та/або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону є підставою для виставлення Виробником Споживачу рахунку за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць.
У додатку №3 до Договору сторони також погодили вказане з обліком часу - більше ніж 30 хвилин після прибуття.
На підставі вищевикладеного, позивачем правомірно проведено розрахунок плати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності Kk = 5 за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 на суму 6 643,20 грн та за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 на суму 15 466,20 грн, всього 22 109,40 грн, про що оформлено відповідні рахунки, акти виконаних робіт на вказану суму та повідомлено відповідача.
Вказані розрахунки не заперечено відповідачем.
З підстав викладеного, суд дійшов висновку про правомірність нарахування позивачем плати за перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на розраховану позивачем суму в загальному розмірі 22 109,40 грн.
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача 22 109,40 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 73-74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (код ЄДР 44907200, вул. Шолуденка, 1, м. Київ, 04116), в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (код ЄДР 45068116, вул. Арсенія Тарковського, 67, м. Кропивницький, 25006) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (код ЄДР 03346822, вул. Соборна, 19а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009) 22 109,40 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, а також судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити сторонам.
Повне рішення складено 20.06.2025.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб адресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.