Справа№ 953/712/24
н/п 3/953/136/25
"20" червня 2025 р. м. Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Кіндер В.А., ознайомившись з матеріалом, що надійшов з управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
29 січня 2024 року з управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції до Київського районного суду м. Харкова надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Київського районного суду м. Харкова від 10 квітня 2024 року провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на підставі ч.1 ст. 335 КПК України зупинено до звільнення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності з військової служби або до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Згідно із протоколом повторного розподілу судової справи між суддями від 03.06.2025 матеріали цієї справи про адміністративне правопорушення спрямовані на розгляд судді Київського районного суду м. Харків Кіндер В.А.
Ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення суд дійшов висновку щодо поновлення провадження у справі у зв'язку з наступним.
Як вбачається з положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Згідно ч. 1 ст. 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Недотримання строків розгляду цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Відповідно до положень п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» у випадку відкладення розгляду справи про адміністративні правопорушення за клопотанням учасників судового розгляду строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 КУпАП, обчислюється починаючи з дня вчинення адміністративного правопорушення, а при триваючому правопорушенні - починаючи з дня його виявлення. Можливість зупинення цього строку у зв'язку з перенесенням розгляду справи не передбачено, крім випадку, визначеного частиною четвертою статті 277 КУпАП.
Частиною 4 ст. 277 КУпАП передбачено лише можливість зупинення строків розгляду адміністративних справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, якщо особа, щодо якої складено протокол про таке правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з'явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).
Суд зауважує, положення ч. 1 ст. 335 КПК України, згідно із якою у разі якщо обвинувачений був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його звільнення з військової служби, прийняті 14.04.2022 та набрали чинності 01.05.2022.
Проте, у КУпАП такі зміни не були внесені, що свідчить про те, що законодавець мав на меті врегулювати виключно питання щодо зупинення в умовах воєнного стану у зв'язку із призовом на військову службу за мобілізацією обвинувачених саме кримінальних проваджень. Слід зазначити, що статус обвинуваченого відрізняється від статусу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Так, відповідно до вимог КПК України участь обвинуваченого у розгляді кримінального провадження є обов'язковою. Натомість, в силу приписів ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення явка особи при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 126 КУпАП, не є обов'язковою, що виключає можливість застосування норм КПК України до правовідносин у даній справі за аналогією закону.
При цьому, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не позбавлений можливості здійснювати реалізацію наданих йому чинним законодавством прав засобами поштового зв'язку або шляхом залучення захисника для здійснення захисту.
Враховуючи викладене, вважаю, що провадження у справі слід поновити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.277, 280 КУпАП України, суддя,
Поновити провадження у справі № 953/712/24 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Призначити справу до розгляду на 02 липня 2025 року на 14 год. 15 хв., про що повідомити учасників справи.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Кіндер В.А.