18 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/27868/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 р. (суддя Серьогіна О.В) в адміністративній справі №160/27868/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплаті їй пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020 - 2022 р., із урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити їй з 09 вересня 2024 р. перерахунок та виплату пенсії за віком із урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2020 - 2022 р.)
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 02 січня 2013 р. як отримувач пенсії за вислугою років. 23 березня 2023 р. її переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при розрахунку розміру якої застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 р. 09 вересня 2024 р. ОСОБА_1 звернулася із заявою в якій просила перерахувати їй пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 р. Листом від 08 жовтня 2024 р. у зазначеному перерахунку відповідач їй відмовив.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким її позовні вимоги задовольнити повністю.
Апеляційна скарга обгрунтвана доводами, які аналогічні тим, що вказані в позовній заяві, а також додатково звернуто увагу на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 31 жовтня 2018 р. у справі №876/5312/17.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від відповідача до суду апеляційної інстанції не надходив.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 02 січня 2013 р. як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". 23 березня 2023 р. ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням при її розрахунку показника середньої заробітної плати за 2014-2016 р. 09 вересня 2024 р. ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою відносно перерахунку її пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 р. Листом від 08 жовтня 2024 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено, що ОСОБА_1 вже була призначена пенсія з 02 січня 2013 р., тому для її обчислення із урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020 - 2022 р. законні підстави відсутні.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачці вже була призначена у 2013 р. пенсія за віком, тому той самий вид пенсії не може бути призначено їй повторно та обраховано із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три останні роки.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 31 жовтня 2018 р. у справі №876/5312/17 вказано, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини 3 статті 45 даного Закону.
Як вбачається із наявної в матеріалах справи копії листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08 жовтня 2024 р. (а.с.10) ОСОБА_1 з 02 січня 2013 р. отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". За призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" звернулася вперше 23 березня 2023 р., тому при розрахунку її розміру, застосуванню підлягає саме показник
середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2020 -2022).
Дані обставини є підставою для скасування рішення суду першої інстанції, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, із прийняттям нового рішення у справі про задоволення позовних вимог.
Статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору за подачу позовної заяви до суду першої інстанції в розмірі 969,00 грн. та за подачу апеляційної скарги в розмірі 1 454,00 грн. Разом 2 423,00 грн.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2024 р. в адміністративній справі №160/27868/24 - скасувати та ухвалити нове рішення.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком, із застосуванням при її розрахунку показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2020 - 2022 р.).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 починаючи з 09 вересня 2024 р. перерахунок та виплату пенсії за віком, із застосуванням при її розрахунку показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2020 - 2022 р.), із урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 2 423 (дві тисячі чотириста двадцять три) гривні 00 копійок.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 18 червня 2025 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя Н.П. Баранник
суддя О.О. Круговий