Постанова від 18.06.2025 по справі 160/26524/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/26524/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Баранник Н.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 р. (суддя Златін С.В) в адміністративній справі №160/26524/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 22 серпня 2024 р. в частині відмови зарахувати періоди її роботи до спеціального стажу та виплатити грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати період її роботи до спеціального (педагогічного) стажу з 13 серпня 1984 р. по 01 вересня 1987 р. на посаді вчителя фізичної культури в Дружинській школі Варненського району Челябінської області (РСФСР) та на підставі пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначити їй грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню, у зв'язку із тим, що вона має педагогічний стаж більш ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити їй грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка не підлягає оподаткуванню згідно з пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обгрунтування позовних вимог вказала, що з травня 2024 р. їй призначено пенсію за віком. На момент виходу на пенсію її педагогічний стаж становив більше 32 років, що надає їй право на виплату грошової допомоги на підставі пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 22 серпня 2024 р. у призначенні вказаної допомоги їй відмовлено із посиланням на відсутність в неї спеціального стажу 30 років, зокрема, виходячи із неможливості зарахувати до нього період її роботи на підставі довідки від 20 грудня 2019 р. № 6, виданої Муніципальною загальноосвітньою установою "Початкова загальнноосвітня школа", бо її видано Російською Федерацією без апостиля.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у

задоволенні позовних вимог відмовити.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що стаж роботи ОСОБА_1 , який дає їй право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 становить - 29 років 05 місяців 08 днів. До спеціального страхового стажу не зараховано період роботи з 13 серпня 1984 р. по 01 вересня 1987 р. відповідно до довідки від 20 грудня 2019 р. № 6, виданої Муніципальною загальноосвітньою установою "Початкова загальнноосвітня школа". Законом України від 01 грудня 2022 р. №2783-ІХ у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь зупинено дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 р. Після виходу із Конвенції, офіційні документи, видані компетентними органам Російської Федерації та Республіки Білорусь, приймаються на території України виключно за умови їх легалізації. На довідці від 20 грудня 2019 р. № 6 відсутній штамп "Апостиль", а також прізвище, ім'я по батькові та відбиток печатки мають нечітке зображення.

У поданому ОСОБА_1 письмовому відзиві на апеляційну скаргу вказано про необхідність залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Відзив обгрунтовано доводами, які аналогічні тим, що вказані в позовній заяві.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 15 серпня 2024 р. звернулась із заявою про перерахунок пенсії для отримання виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення 046450014135 від 22 серпня 2024 р., яким ОСОБА_1 відмовлено. Зазначено, що згідно наданих заявницею документів стаж за вислугу років на день досягнення нею пенсійного віку складає - 29 років 5 місяців 8 днів. До спеціального стажу не зараховано період її роботи згідно довідки №6 від 20 грудня 2019 р., яка видана Муніципальною загальноосвітньою установою "Початкова загальноосвітня школа селища Дружний", оскільки документи видані на території Російської Федерації без спеціального посвідчення. Також в довідці прізвище, ім'я, підстави видачі та печатка мають нечитабельний вигляд.

У прийнятому рішенні, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність обов'язку у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 13 серпня 1984 р. по 01 вересня 1987 р. до її спеціального (педагогічного) стажу та на підставі п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначити їй грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо зарахування ОСОБА_1 періоду її роботи з 13 серпня 1984 р. по 01 вересня 1987 р. до спеціального стажу (працівник освіти) слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту "е" частини першої статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

До Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 р. №909, включено навчальні заклади всіх типів, зокрема посада вчителя.

До введення в дію Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійні відносини регулювалися Законом України "Про пенсійне забезпечення", статтею 62 якого визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як вбачається із наявної в матеріалах справи копії трудової книжки та наданої відповідачами на запит суду копії довідки №6 від 20 грудня 2019 р., виданої Муніципальною загальноосвітньою установою "Початкова загальноосвітня школа селища Дружний", ОСОБА_2 в період з 13 серпня 1984 р. по 01 вересня 1987 р. працювала на посаді вчителя фізичної культури (а.с.8).

Щодо того посилання пенсійного орану на те, що вказана довідка видана на території Російської Федерації слід зазначити наступне.

Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна 13 березня 1992 р. стала Угода, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та Російська Федерація. Метою вказаної Угоди є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди. Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав. Відповідно до Угоди, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди здійснюється за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, у тому числі пенсій на пільгових умовах та за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності даною Угодою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 р. №1328 "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійною забезпечення" передбачено вихід України з Угоди, що пов'язано зі збройною агресією Російської Федерації проти України.

Водночас, відповідно до частини 2 статті 13 Угоди пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Щодо посилання пенсійного органу на те, що в довідці прізвище, ім'я, підстави видачі та печатка мають нечитабельний вигляд, то слід зазначити, що формальні недоліки в документах, не можуть бути підставою для обмеження особи у реалізації її прав.

Викладене свідчить про вірно зроблений судом першої інстанції висновок щодо наявності підстав для зарахування ОСОБА_1 періоду її роботи з 13 серпня 1984 р. по 01 вересня 1987 р. до спеціального стажу (працівник освіти).

Щодо наявності підстав для призначення ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій слід зазначити наступне.

Пунктом 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом па день її призначення.

Верховний Суд у постанові від 15 червня 2022 р. у справі №200/854/19-а сформулював наступний правовий висновок: "Норму пункту 7-1 розділу "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV слід тлумачити таким чином, що для отримання визначеної даним пунктом грошової допомоги при виході на пенсію по Закону №1058-IV особа має дотриматись таких вимог: 1) станом день досягнення пенсійного віку працювати в установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; 2) пенсія має призначатися особі вперше (тобто особи, які отримували пенсію раніше і з будь-яких причин перестали отримувати її право на зазначену грошову допомогу втратили); 3) станом на день звернення за призначенням пенсії особа повинна мати страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років, у редакції Закону №1058 станом на час виникнення спірних правовідносин) на зазначених вище посадах."

Як вбачається із наявної в матеріалах справи копії рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046450014135 від 22 серпня 2024 р. стаж за вислугу років ОСОБА_1 на день досягнення пенсійного віку складає - 29 років 5 місяців 8 днів.

Тобто із урахуванням періоду роботи позивачки з 13 серпня 1984 р. по 01 вересня 1987 р. її спеціальний стаж буде складати більше 30 років.

На запит суду відповідачами надано докази того, що позивачка станом на день досягнення нею пенсійного віку працювала в установі державної або комунальної форми власності на посаді, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та до виходу на пенсію за віком на загальних підставах іншого виду пенсії не отримувала.

Дані обставини свідчать про вірно зроблений судом першої інстанції висновок щодо наявності в ОСОБА_1 права на отримання грошової допомоги згідно з пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, колегія суддів вважає, що підстави для скасування оскарженого рішення суду першої інстанції, які передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 р. в адміністративній справі №160/26524/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 18 червня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Н.П. Баранник