Рішення від 19.06.2025 по справі 620/3526/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року Чернігів Справа № 620/3526/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БОКАРЬОВ" до Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БОКАРЬОВ" (далі також - ТОВ "БОКАРЬОВ", позивач) до Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Державної служби України з безпеки на транспорті (далі також - Відділ Укртрансбезпеки, відповідач) про скасування постанови від 19.03.2025 №139118.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовою особою відповідача складено акт перевірки від 13.02.2025, в якому відображено виявлене порушення та кваліфіковано його за абз. 17 ч. 1 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% при перевезенні вантажу, що слугувало підставою для винесення спірної постанови. Позивач не погоджується із таким рішенням, вважає таким, що прийнято без врахування усіх обставин справи, що мають значення для його прийняття. Зокрема відповідачем не враховано, що обраний водієм маршрут був єдиним оптимальним варіантом доставки вантажу у пункт призначення.

21.04.2025 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач надіслав до суду відзив, просить в задоволенні позовних вимог відмовити. Свої заперечення обґрунтовує тим, що під час здійснення перевірки інспектором встановлено порушення, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні вантажу, перевізником якого є позивач. При нормативно допустимих 24 т, маса вантажу становила 39,860т. За вказаних обставин вважає спірну постанову правомірною.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ТОВ "БОКАРЬОВ" зареєстровано як юридична особа 23.01.2019, види діяльності Виробництво олії та тваринних жирів, Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами, Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення, Неспеціалізована оптова торгівля, Вантажний автомобільний транспорт, Технічні випробування та дослідження, що підтверджується витягом з ЄДР.

13.02.2025 позивач здійснював перевезення вантажів на автомобілі марки DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 , з напівпричепом MEGA, державний номерний знак НОМЕР_2 по автомобільній дорозі місцевого значення (м. Ніжин).

Вказаний автомобіль був зупинений під час рейдової перевірки Відділом державного нагляду (контролю) у Чернігівській області, та здійснено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Під час проведення перевірки встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні вантажу.

За результатами рейдової перевірки співробітниками Відділу державного нагляду (контролю) в Чернігівській області складено акт № 118486 від 13.02.2025.

25.02.2025 позивача повідомлено про розгляд справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт, яке відбудеться 19.03.2025.

19.03.2025 на розгляд справи з'явився представник позивача, надав усні пояснення з приводу, зазначених в акті перевірки порушень, та наголошував на обставину, зокрема, що іншої дороги, якою можна було здійснити перевезення вантажу, немає.

19.03.2025 уповноваженою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 139118 за допущення порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачене абз.17 ч.1 ст.60 вказаного Закону, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні вантажу.

Позивач, не погоджуючись з постановою контролюючого органу, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд встановив таке.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Вказаний закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (стаття 3 Закону № 2344-ІІІ).

За приписами ст.1 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу (крім фізичних осіб, які здійснюють перевезення вантажу за рахунок власних коштів та для власних потреб) документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, який складається у паперовій та/або електронній формі та містить обов'язкові реквізити, передбачені цим Законом та правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом.

Так, за приписами частин 1 та 4 ст.48 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідно до п.11 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу 14.10.1997 № 363 (надалі - Правила № 363) основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.

Згідно товарно-транспортної накладної від 13.02.2025 № 14 перевізником вантажу вагою 39860т є ТОВ "БОКАРЬОВ".

Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачена статтею 60 Закону №2344-ІІІ.

Відповідно до абз. 17 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У спірному випадку контролюючим органом під час перевірки встановлено факт перевищення встановлених законодавством нормативних вагових норм понад 30%, а саме: загальна маса вантажа склала 39,860 т, при допустимому нормативі на вказаній ділянці дороги 24,0 т, тобто перевищення становить понад 30% встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою КМУ №879 від 27.06.2007, передбачає, окрім іншого, здійснення документального габаритно-вагового контролю, тобто визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

За приписами п.22.5 Правил дорожнього руху, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси для вантажних автомобілів чотирьохвісних для доріг державного значення 32 т., для доріг місцевого значення 24 т.

Відповідно до розпорядження начальника Чернігівської ОВА № 865 від 22.12.2023 затверджено перелік обласних автомобільних доріг загального користування місцевого значення згідно з додатком 1.

Автомобільна дорога, де проводився документальний габаритно-ваговий контроль, є обласною автомобільною дорогою загального користування місцевого значення, тому згідно пункту 22.5. Правил дорожнього руху рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх вагові параметри не перевищують 24 тони. Транспортний засіб позивача є двовісними автомобілем (тягач) з трьохвісним напівпричепом та перевищував встановлені законодавством габаритно - вагові норми.

Так, виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (п.20 Порядку №1567).

У разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (абз.1 п. 21 Порядку №1567).

Вказані обставини, як з'ясовано вище, підтверджуються актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 118486 від 13.02.2025 та визнається позивачем, що свідчить про порушення Закону №2344, відповідальність за яке передбачена абз. 17 ч. 1 ст. 60 вказаного Закону.

Інші доводи позивача, зокрема, що обраний ним маршрут був єдиним оптимальним варіантом для доставки вантажу у пункт призначення не спростовують встановлених порушень, та крім того, незважаючи на будь-які інші обставини, особа не звільняється від відповідальності за порушення правил, які передбачені законодавством про автомобільний транспорт.

Іншими словами, навіть якщо є якісь пом'якшуючі обставини, це не скасовує відповідальність за порушення, наприклад, за перевезення вантажів з порушенням норм, встановлених законом.

З огляду на зазначене, суд погоджується з доводами відповідача, що він при накладенні на позивача штрафу діяв у спосіб та у межах повноважень визначених, Законами України та відповідними підзаконними актами.

Викладене, з урахуванням положень наведених вище нормативних актів та приписів ст. 60 Закону свідчить, що відповідачем оскаржувана постанова від 12.07.2023 №ПШ 030131 винесена правомірно.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, висновок відповідача про допущення порушень законодавства про автомобільний транспорт позивачем як власником транспортного засобу відповідає фактичним обставинам справи. Надані відповідачем письмові докази в повній мірі спростовують твердження позивача.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, позивач немає права на відшкодування будь-яких понесених у цій справі судових витрат.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "БОКАРЬОВ" вул. Носівський Шлях, 54Д, м. Ніжин, Ніжинський р-н, Чернігівська обл.,16600 код ЄДРПОУ 42767788.

Відповідач: Відділ державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Державної служби України з безпеки на транспорті вул. П'ятницька, 39, 610,м. Чернігів,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,14000 код ЄДРПОУ 39816845.

Повний текст рішення виготовлено 19 червня 2025 року.

Суддя І.І. Соломко