Рішення від 19.06.2025 по справі 300/658/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" червня 2025 р. справа № 300/658/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови № 094244 від 29.01.2025

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Марчак Мирослав Петрович звернувся до суду як представник TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA (далі також, - позивач) з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі також - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 29.01.2025 №094244.

Позовні вимоги мотивовані тим, що жодних порушень резидентом Республіка Польща ні вимог законодавства України про автомобільний транспорт ні вимог ЄУТР вчинено не було, як і не було вчинено жодного правопорушення водієм даного транспортного засобу, так і міжнародним перевізником (Biuro Podrozy EUROTRANS Sp.z.o.o - Республіка Польща), який регулярно виконує міжнародні перевезення за маршрутом "м. Кам'янець-Подільський (Україна) - м. Свіноуйське (Польща)" на підставі відповідного дозволу Ас №008910 від 21.08.2020 виданого Міністерством інфраструктури України та дозволу Nr-X-3884 від 29/09/2020r виданого Головним інспектором автотранспорту Республіки Польща. Вважає оскаржувану постанову №094244 від 29.01.2025 протиправною та просить її скасувати.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.18-19).

Ухвалою суду від 03.02.2025 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову (а.с. 14-16).

Ухвалою суду від 08.04.2025 залишено клопотання представника TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін - без задоволення (а.с.108-109).

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позов. У даному відзиві представник відповідача позовних вимог не визнала, просила в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що 29.01.2025 посадовою особою Укртрансбезпеки на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок та направлення на рейдові перевірку №001970 від 24.01.2025 проведено рейдову перевірку (перевірку на дорозі) у Івано-Франківській області, а/д Н-10 "Стрий-Мамалига". При проведенні рейдової перевірки, перевірено транспортний засіб SETRA, номерний знак НОМЕР_1 , на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання нерезидентом TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA міжнародних перевезень пасажирів за маршрутом "Кам'янець-Подільський - Свіноуйсьце". Під час перевірки виявлено порушення ст. 53 Закону України "Про автомобільний транспорт", при здійсненні міжнародних пасажирських перевезень за маршрутом "Кам'янець-Подільський - Свіноуйсьце" перевізник не забезпечив водія необхідними документами, а саме Дозвіл України. Отже, постанова №094244 від 29.01.2025 винесена на підставі чинного законодавства (а.с.64-69).

Представником позивача подано відповідь на відзив згідно якої не погодився з аргументами представника відповідача. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі (а.с. 81-87).

Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив (а.с. 92-95).

Представником позивача подано письмові пояснення (а.с.101-102).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив такі обставини.

29.01.2025 посадовою особою Укртрансбезпеки на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок та направлення на рейдову перевірку №001970 від 24.01.2025 проведено рейдову перевірку (перевірку на дорозі) у Івано- Франківській області, а/д Н-10 "Стрий-Мамалига".

При проведенні рейдової перевірки (перевірки на дорозі), перевірено транспортний засіб марки SETRA, номерний знак НОМЕР_2 , на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання нерезидентом TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA міжнародних перевезень пасажирів за маршрутом руху "Кам'янець-Подільський-Свіноуйсьце".

Під час перевірки виявлено порушення "ст. 53 ЗУ "Про автомобільний транспорт", При здійсненні міжнародних пасажирських перевезень за маршрутом "Кам'янець-Подільський-Свіноуйсьце" перевізник не забезпечив водія необхідними документами, а саме Дозвіл України", у тому числі порушення відповідальність за яке передбачена вимогами статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", "ч.1 абз. 6 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", резидентом та/або нерезидентом України міжнародних пасажирських перевезень без документів визначених ст.53 цього Закону.

У водія автомобільного перевізника TUR TRANS R S.Z.OO був в наявності при собі дозвіл № 008907, виданий на стороннього суб'єкта Buro Podrozv "Eurotrans" PKS Sp. z o.o, який не мав жодного відношення до транспортного засобу, що перевірявся.

29.01.2025 щодо власника транспортного засобу TUR TRANS R S.Z.OO, на підставі акту перевірки №077910 від 29.01.2025 винесена постанова №094244 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000,00 грн (а.с. 60-61).

Позивач вважаючи постанову №094244 від 29.01.2025 про застосування адміністративно-господарського штрафу до TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту, визначаються Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (далі також - Закон № 2344-III).

Статтею 6 Закону № 2344-III визначено, що Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується. Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Так, положеннями Порядку № 1567 врегульовано, що:

- рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України (пункт 2);

- рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку (пункт 4);

- рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснюється на підставі щотижневого графіка (пункт 12);

- рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно- вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт (пункт 14);

- рейдова перевірка (перевірка на дорозі) проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку (пункт 19).

Крім того, пунктом 15 Порядку № 1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів;

- додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

- додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода).

Згідно з частиною першою статті 53 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено організацію міжнародних перевезень пасажирів і вантажів здійснюють перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень.

Відповідно до статті 58 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено контроль за здійсненням міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на території України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті.

Функціями контролю за здійсненням міжнародних автомобільних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом є:

- контроль за виконанням перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень;

- контроль та оформлення дозвільних документів на міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;

- облік автомобільних транспортних засобів, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів і вантажів;

- контроль технічного, санітарного та екологічного стану транспортних засобів, що впливає на безпеку руху та екологічну ситуацію;

- перевірка транспортно-експедиторської документації та ліцензій на здійснення міжнародних перевезень пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом;

- перевірка вагових і габаритних параметрів транспортних засобів;

Статтею 53 Закону України "Про автомобільний транспорт" обумовлено, що при виконанні міжнародних перевезень пасажирів нерезиденти повинні мати:

дозвіл України;

свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;

список пасажирів (для нерегулярних та маятникових перевезень);

білетно-облікову документацію.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про автомобільний транспорт", передбачено, що: види дозвільних документів та порядок їх розподілу, видачі та використання українськими перевізниками при перевезенні по території іноземних країн визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, з урахуванням вимог законодавства України та законодавства країни, по території якої буде здійснюватися перевезення.

Міжнародні автомобільні перевезення іноземними перевізниками по території України здійснюються за наявності в перевізника українського дозволу або інших дозвільних документів, якщо інше не передбачено законодавством України.

Порядок оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обліку та обміну визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Дозвільні документи Європейської Конференції Міністрів Транспорту розподіляють на конкурсних засадах з урахуванням рівня безпеки руху й екологічної безпеки транспортних засобів, запроваджених у європейських країнах, ефективності їх використання.

Порядок проведення конкурсу та видачі дозвільних документів Європейської Конференції Міністрів Транспорту визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Так, відповідно до абзацу 6 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Диспозиція правопорушення, передбаченого абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", передбачає настання відповідальності резидентів та/або нерезидентів за виконання ними міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону.

Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що нерезиденти України при виконанні міжнародних перевезень пасажирів та вантажів зобов'язані мати вичерпний перелік документів, установлених статтею 53 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Згідно пункту 4 Порядку зупинки транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №422:

- водій транспортного засобу зобов'язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, -виконувати вимоги посадової особи, передбачені законодавством,

- розпочинати рух лише з дозволу посадової особи.

Враховуючи зазначене водій транспортного засобу мав пред'явити особам, які здійснюють контроль на автомобільному транспорті відповідні документи.

Як встановлено судом вище, 29.01.2025 посадовою особою Укртрансбезпеки на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок та направлення на рейдову перевірку №001970 від 24.01.2025 проведено рейдову перевірку (перевірку на дорозі) у Івано- Франківській області, а/д Н-10 "Стрий-Мамалига".

При проведенні рейдової перевірки (перевірки на дорозі), перевірено транспортний засіб марки SETRA, номерний знак НОМЕР_2 , на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання нерезидентом TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA міжнародних перевезень пасажирів за маршрутом руху "Кам'янець-Подільський- Свіноуйсьце".

Під час перевірки виявлено порушення "ст. 53 ЗУ "Про автомобільний транспорт", При здійсненні міжнародних пасажирських перевезень за маршрутом "Кам'янець-Подільський-Свіноуйсьце" перевізник не забезпечив водія необхідними документами, а саме Дозвіл України", у тому числі порушення відповідальність за яке передбачена вимогами статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", "ч.1 абз. 6 ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт", резидентом та/або нерезидентом України міжнародних пасажирських перевезень без документів визначених ст.53 цього Закону.

У водія автомобільного перевізника TUR TRANS R S.Z.OO був в наявності при собі дозвіл № 008907, виданий на суб'єкта Buro Podrozv "Eurotrans" PKS Sp. z o.o, який не мав відношення до транспортного засобу, що перевірявся.

Відповідно пункту 21, п. 22 Порядку 1567, у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Відсутність усіх необхідних документів, визначених положеннями Закону України "Про автомобільний транспорт", на момент проведення рейдової перевірки, зафіксоване в акті від 29.01.2025 №077910.

Оскільки на час проведення перевірки, а саме 29.01.2025 водій не надав дозвіл іноземної країни, по території яких буде здійснюватися перевезення, а саме дозвіл України, що в свою чергу свідчить про підставність винесення оскаржуваної постанови.

В даному випадку транспортний засіб здійснював міжнародне перевезення пасажирів між Україною та Республікою Польщею, отже TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA зобов'язано забезпечити водія ОСОБА_1 дозволом України при виконанні міжнародних перевезень пасажирів за маршрутом руху "Кам'янець-Подільський-Свіноуйсьце", як того вимагає стаття 53 Закону України "Про автомобільний транспорт", однак відповідачем цього зроблено не було.

Щодо доводів позивача про порушення відповідачем пункту 26 Порядку № 1567 у зв'язку із розглядом справи про накладення адміністративно-господарського штрафу у відсутності уповноваженої особи TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA, суд зазначає таке.

За правилами пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно- господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно- господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.

Аналіз наведеної правової норми свідчить, що відповідно до пункту 25 Порядку №1567 встановлена спеціальна процедура розгляду справи про притягнення до адміністративно-господарської відповідальності іноземного перевізника, що надає повноваження посадовим особам відповідача складати акт та приймати постанову на місці виявлення правопорушення, а відтак доводи позивача про недотримання відповідачем приписів пункту 26 Порядку № 1567 щодо розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу у відсутності представника TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA є безпідставними.

Аналогічна правова позиція відображена Восьмим апеляційним адміністративним судом від 12 травня 2023 по справі № 380/17552/22.

Отже, Порядком № 1567 встановлена спеціальна процедура розгляду справи про притягнення до адміністративно-господарської відповідальності іноземного перевізника, що надає повноваження посадовим особам відповідача складати акт та приймати постанову на місці виявлення правопорушення.

А відтак неповідомлення позивача (як іноземного перевізника у спірному випадку) про розгляд справи про порушення, з урахуванням вимог пункту 26 Порядку № 1567 не може вважатися порушенням процедури розгляду такої справи.

Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт за пунктом 26 Порядку №1567 передбачений для автомобільних перевізників, резидентів.

Окрім того, абзацом 19 статті 60 Закону № 2344-III установлені особливі вимоги про випуск (впуск) з (на) території України транспортного засобу, що виконує міжнародне перевезення, на якому здійснено порушення транспортного законодавства. Зокрема, випуск з території України транспортного засобу, що виконує міжнародне перевезення, на якому здійснено порушення транспортного законодавства, можливе тільки після надання водієм документа щодо сплати штрафу чи виконання припису органу державного контролю.

За сукупним аналізом наведених вище положень абзацу 19 статті 60 Закону № 2344- III та абзацу другого пункту 25 Порядку № 1567 слід дійти висновку, що виявлення правопорушення та розгляд справи про порушення транспортного законодавства перевізником-нерезидентом відбувається одночасно, і таке відбувається у присутності водія перевізника-нерезидента як його повноважного представника.

Таким чином, іноземний перевізник, що допустив порушення норм транспортного законодавства, має право виїхати за межі України лише після сплати штрафу, і це прямо встановлені нормами абзацу 19 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Позивач у позовній заяві посилається на постанову Верховного суду від 22 лютого 2020 року у справі № 240/22448/20, на що відповідач звертає увагу, що наведена позивачем справа не є релевантною до даної, що розглядається, в справі №240/22448/20, виконувалися внутрішні вантажні перевезення, правовідносини щодо яких мають зовсім інше нормативне правове регулювання. В даному спірному випадку здійснювалися міжнародне перевезення пасажирів "Кам'янець-Подільський-Свіноусьце", вимоги щодо наявності документів, врегульовані статтею 53 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Так, якщо зробити порівняльний аналіз статті 48 Закону № 2344-III та статі 53 цього Закону, з цього слідує, що:

Стаття 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначає перелік документів, на підставі яких виконуються внутрішні вантажні перевезення українським перевізником.

Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Стаття 53 Закону України "Про автомобільний транспорт", визначає перелік документів які необхідні для іноземного перевізника (нерезидента) при виконанні міжнародного перевезення: дозвіл України; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; список пасажирів (для нерегулярних та маятникових перевезень); білетно-облікову документацію; реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, роздруківки на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Отже в контексті вищенаведеного порівняння переліку документів передбачених для резидента України та нерезидента, слідує, що стаття 53 Закону № 2344-III не містить такого розширеного переліку документів для автомобільного перевізника, що підтверджують законність використання транспортного засобу як стаття 48 чи навіть 39 цього Закону.

У зв'язку з чим висновки Верховного Суду зроблені у справі № 240/22448/20 не є правозастосовними до даної справи.

Щодо доводів позивача, про те що позивач TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA не є автомобільним перевізником, оскільки транспортний засіб, що перевірявся SETRA, номерний знак НОМЕР_2 переданий по договору оренди Biuro Podrozy "Eurotrans" PKS Sp. zo.o., суд зазначає таке:

Як зазначалося судом вище, статтею 53 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що при виконанні міжнародних перевезень пасажирів нерезиденти повинні мати: дозвіл України; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; список пасажирів (для нерегулярних та маятникових перевезень); білетно-облікову документацію.

Відповідно до статті 1 Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Польщі про міжнародні автомобільні перевезення, ратифікованої Законом України від 21.09.2000 № 1977-III, Положення цієї Угоди стосуються перевезень пасажирів і вантажів між обома країнами, а також транзиту через їх території, що здійснюються транспортними засобами, зареєстрованими на території однієї з Договірних Сторін.

Згідно статті 3 вказаної Угоди, Перевізники однієї з Договірних Сторін можуть здійснювати регулярні перевезення пасажирів автобусами між територіями обох сторін, а також транзитом через їх території, попередньо отримавши дозволи.

У відповідності до статті 13 вказаної Угоди, перевізники однієї з Договірних Сторін, як і екіпажі транспортних засобів, під час перебування на території другої Договірної Сторони повинні обов'язково дотримуватись законів та правил, що діють на цій території, особливо стосовно правил перевезень та дорожнього руху.

Таким чином, позивач TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA зобов'язаний під час перевезення пасажирів в міжнародному сполученні, здійснюючи таке перевезення по території України дотримуватися вимог законів які діють на території України, в тому числі і вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", та безпосередньо статті 53 цього Закону.

Окрім того перелік документів, які необхідні нерезиденту для здійснення міжнародних перевезень пасажирів є чітко визначеним в статті 53 Закону № 2344-III, а саме: дозвіл України (абзац 4 частина 6 статті 53 Закону); свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (абзац 4 частина 6 статті 53 Закону); список пасажирів (для нерегулярних та маятникових перевезень), (абзац 4 частина 6 статті 53 Закону); білетно-облікова документація (абзац 4 частина 6 статті 53 Закону); реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, роздруківки на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв (абзац 4 частина 8 статті 53 Закону).

З аналізу вказаної норми слідує, що необхідним документом для автомобільного перевізника нерезидента є свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, вказана стаття не містить серед переліку такого документу як договір оренди.

Наявність договору оренди транспортного засобу між TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA та Biuro Podrozy "Eurotrans" PKS Sp. z o.o, не перетворює останнього в автомобільного перевізника, оскільки в наданому свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу жодної згадки про даного суб'єкта немає.

Отже при здійсненні рейдової перевірки посадовою особою Укртрансбезпеки першочергово встановлюється особа автомобільного перевізника (нерезидента), згідно даних із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, після чого в цього суб'єкта перевіряються наявність інших документів визначених частинами 6, 8 статті 53 Закону № 2344-III.

Наданий до позовної заяви договір оренди, не відноситься до категорії таких документів як свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, доказів протилежного позивач не наводить. Окрім того є розбіжність в назві суб'єкта вказаному в дозволі Україні - Buro Podrozy "Eurotrans" PKS Sp. z o.o, та в наданому позивачем до позовної заяви договорі оренди - Biuro Podrozy "Eurotrans" PKS Sp. z o.o.

Позивач не наводить жодних норм законодавства які дозволяють використовувати нерезиденту при перевезенні пасажирів в міжнародному сполученні на території України транспортний засіб, який не зареєстрований за цим нерезидентом, тільки на підставі одного договору оренди. У вказаних обставинах таке довільне трактування позивачем внутрішнього законодавства України прямо суперечить вимогам статті 53 Закону № 2344-III, яка і передбачає необхідний перелік документів для нерезидентів (іноземних перевізників).

У даній справі фактичні обставини справи такі, що іноземний перевізник порушив закон при здійсненні міжнародних пасажирських перевезень, а посадова особа відповідача, діячи у межах та у спосіб, установлені статтями 53, 60 Закону № 2344-III, виконала свій обов'язок та притягла перевізника до відповідальності.

Враховуючи вищенаведене Державна служба України з безпеки на транспорті діяла відповідно до вимог Закону, а позивачем не спростовано зафіксоване під час перевірки порушення.

У відповідності до приписів частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Суд звертає увагу, що в адміністративному судочинстві діє принцип офіційного з'ясування усіх обставин справи, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).

Приписами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що відповідач обґрунтував правомірність застосування до позивача штрафу на суму 34 000,00 грн згідно оскаржуваної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за № 094244 від 29.01.2025.

З огляду на наведене, суд прийшов до переконання, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а відтак в задоволенні даного позову слід відмовити.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову TUR TRANS R SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA (код ЄДРПОУ - 0001058317, індекс 88-320, вулиця Кардинала Вишинського, будинок 30, місто Стшельно, Могіленського повіту, Куявсько-Поморського воєводства, Республіка Польща) до Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ - 39816845, вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150) про визнання протиправною та скасування постанови № 094244 від 29.01.2025 - відмовити.

Сторонам рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.