10 червня 2025 року (15 год. 09 хв.)Справа № 280/2/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Конишевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Власов В.В.,
представників сторін:
позивача за первісним позовом, відповідача за зустрічним позовом -Харламова І.В.,
відповідача за первісним позовом, позивача за зустрічним позовом -Боінчук О.Л.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) до Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпроенерго» (вул. Добролюбова, буд. 20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872) в особі Відокремленого підрозділу “Придніпровська теплова електрична станція “Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпроенерго» (вул. Гаванська, буд. 1, м. Дніпро, 49112; код ЄДРПОУ 38024604) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,
та за зустрічним позовом Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпроенерго» (вул. Добролюбова, буд. 20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
02.01.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - позивач) до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» в особі Відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» (далі - відповідач), у якій позивач просить суд стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» в особі Відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за грудень 2024 року у розмірі 602 699 грн 96 коп. (шістсот дві тисячі шістсот дев'яносто дев'ять гривень 96 копійок) на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філії - Дніпропетровського обласного управління АТ «Ощадбанк» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.
В обґрунтування позовних вимог з посиланням на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджену Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (далі - Інструкція №21-1) позивач вказує, що відповідачем не відшкодовуються фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії колишнім працівникам Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго за грудень 2024 року, у зв'язку із чим у відповідача утворилася заборгованість у розмірі 602 699,96 грн.
Ухвалою суду від 07.01.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
22.01.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла зустрічна позовна заява Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпроенерго» (позивач за зустрічним позовом) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (відповідач за зустрічним позовом), в якій позивач за зустрічним позовом просить суд:
визнати протиправними дії ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу:
- розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за грудень 2024 року.
зобов'язати ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ утриматися від вчинення дій щодо складання та направлення не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.4., 6.5. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1:
- розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за грудень 2024 року.
В обґрунтування зустрічних позовних вимог (з урахуванням заяви про зміну підстав зустрічного позову) зазначено, що реальність понесення пенсійним органом фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій документально не підтверджується. Вказано, що не передбачено складання розрахунків фактичних витрат щомісяця, у зв'язку з чим відповідачем за зустрічним позовом порушено норми Інструкції №21-1 в частині своєчасного направлення розрахунків. Крім того, зауважено, що складання довідки-розрахунку діючим законодавством не передбачено, тому надані розрахунки не підтверджують жодними первинними документами. Посилаючись на позиції, викладені в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05.02.2008 у справі № К-34808/06 та постанові Верховного Суду від 20.12.2018 по справі № К/9901/60929/18, звернуто увагу, що розрахунки не є належними доказами понесення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, та не є безумовною підставою для стягнення відшкодування відповідних витрат. Також не надано відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.4. та п.6.5 Інструкції №21-1, на підставі яких складаються розрахунки. Водночас зауважено, що органами Пенсійного фонду України у спірних розрахунках безпідставно завищений розмір пенсій належних до відшкодування, що підтверджується тим, що розмір пенсії та частка сплати витрат, належних до відшкодування АТ «ДТЕК Дніпроенерго» зазначені у розрахунках, що були виставлені раніше, менші ніж розмір пенсій та частка сплати витрат, належних до відшкодування АТ «ДТЕК Дніпроенерго» у спірних розрахунках, при цьому доказів які б обґрунтовували підстави для збільшення розміру пенсій та частки сплати витрат, належних до відшкодування ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в позовній заяві не надало. Зазначено, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підписані не уповноваженою особою.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 зустрічна позовна заява була залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки зустрічної позовної заяви.
Ухвалою суду від 20.02.2025 прийнято зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом у справі №280/2/25. Вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом.
Ухвалою суду від 20.02.2025 перейдено до розгляду адміністративної справи №280/2/25 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10.03.2025.
07.03.2025 від представника Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 280/2/25 до набрання законної сили судовими рішеннями по справам № 280/9281/24 та № 280/12182/24, які на теперішній час знаходяться на розгляді у Запорізькому окружному адміністративному суді.
Ухвалою суду від 10.03.2025 у задоволенні клопотання представника Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» про зупинення провадження у справі відмовлено, відкладено підготовче засідання на 24.03.2025.
Від представника Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до суду надійшла заява про зміну підстав зустрічного позову у справі №280/2/25.
Ухвалою суду від 24.03.2025 прийнято до розгляду заяву Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» про зміну підстав зустрічного позову по справі №280/2/25 та зазначено про розгляд справи з її урахуванням, відкладено підготовче засідання на 28.04.2025 року.
Ухвалою суду від 28.04.2025 продовжено строк проведення підготовчого провадження строком на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 19.05.2025.
Протокольною ухвалою суду від 19.05.2025 відкладено підготовче засідання на 23.05.2025.
23.05.2025 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 04.06.2025.
Протокольною ухвалою суду від 04.06.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 10.06.2025.
Розглянувши заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130872) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа 08.04.1998 за адресою: вул. Добролюбова, буд.20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872.
Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» в особі Відокремленого підрозділу «Придніпровська теплова електрична станція «Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Працівникам ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б-з» статті 13 Закону №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV за Списком № 2.
Управління надсилало на адресу ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначені особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:
- з січня 2024 року розрахунок від 18.01.2024 №2739/Р на суму 4225,83 грн, який направлено супровідним листом від 22.01.2024 № 0400-010606-8/14654;
- листопад 2024 року розрахунок № 14372/Р від 05.11.2024 який направлено супровідним листом від 08.11.2024 року № 0400-010506-8/223362;
- з грудня 2024 року розрахунок № 15082/Р від 02.12.2024 який направлено супровідним листом від 08.12.2024 року № 0400-010506-8/242015;
- з грудня 2024 року розрахунок № 15686/Р від 12.12.2024 та № 15518/Р від 06.12.2024 які направлені супровідним листом від 16.12.2024 року № 0400-010506-8/247582;
Вказані розрахунки вручені уповноваженому представнику ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» за довіреністю під підпис, що відображено на повідомленнях про вручення поштового відправлення.
Визначена вказаними розрахунками сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 колишнім працівникам ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» за грудень 2024 року відповідачем за первісним позовом не сплачена, доказів іншого суду не надано.
Управління заявляє до відшкодування загальну суму заборгованості ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період грудень 2024 року включно в розмірі 602699,96 грн, що відображено в довідці-розрахунку, яка долучена до позовної заяви.
Враховуючи несплату відповідачем за первісним позовом суми заборгованості у добровільному порядку, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось із позовом до суду.
У свою чергу, Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго», вважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу Довідки-розрахунку по фактичному відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за грудень 2024 року (ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго»), розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню за грудень 2024 року, звернулося до суду із зустрічним позовом.
При вирішенні даного спору по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України №1058-ІV, зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.
Статтею 13 Закону №1788-XII визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
- за пунктом «а» - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;
- за пунктами «б» - «з» - працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць тощо.
Пунктом 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених особам, у тому числі, відповідно до пункті, «б» - «з» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ за Списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями до набуття пенсіонером права на пенсію за віком. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №809/602/17, від 28.02.2019 у справі №808/329/17, від 12.03.2019 у справі №809/602/17 від 25.04.2019 у справі №816/3653/15.
Отже, обов'язок відшкодування відповідачем за первісним позовом Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, встановлений діючим законодавством.
Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (по тексту - Інструкція №21-1), визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 1.3 Інструкції №21-1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом пункту 2.1.1. Інструкції №21-1 платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці, зокрема, підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до пункту 6.1. Інструкції №21-1 (в редакції, яка була чинною до 03.05.2024 - внесення змін постановою правління Пенсійного фонду України від 20.03.2024 № 7-1) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б»-“з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 05.03.2024 абзац перший даної норми викладено в такій редакції: «Для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:..». В іншій частині норма чинна в попередній редакції.
Пунктами 6.4 та 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
За приписами пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Отже, на роботодавця покладений обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, в частині пільгових пенсій, призначених на підставі пунктів «б»-«з» статті 13 Закону №1788-ХІІ, пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV. При цьому суд зазначає, що позивач (за первісним позовом) зобов'язаний визначити належні до відшкодування роботодавцем суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, а відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду. Слід зазначити і те, що під час розгляду справи відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) не ставить під сумнів наявність в нього обов'язку відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону №1058-IV.
Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються роботодавцю. Органи Пенсійного фонду зобов'язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання відповідного розрахунку.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання вимог пункту 6.4 Інструкції №21-1 позивачем за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) складені та направлені на адресу відповідача за первісним позовом розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «б-з» статті 13 Закону № 1788-XII, та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV за Списком № 2, якими визначався розмір щомісячних внесків за спірний період.
Так, позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) надсилав на адресу ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначені особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:
- з січня 2024 року розрахунок від 18.01.2024 №2739/Р на суму 4225,83 грн, який направлено супровідним листом від 22.01.2024 № 0400-010606-8/14654;
- з листопада 2024 року розрахунок № 14372/Р від 05.11.2024 який направлено супровідним листом від 08.11.2024 року № 0400-010506-8/223362;
-грудень 2024 року розрахунок № 15082/Р від 02.12.2024 який направлено супровідним листом від 08.12.2024 року № 0400-010506-8/242015;
- грудень 2024 року розрахунок № 15686/Р від 12.12.2024 та № 15518/Р від 06.12.2024 які направлені супровідним листом від 16.12.2024 року № 0400-010506-8/247582;
Вказані розрахунки вручені уповноваженому представнику ВП «Придніпровська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» за довіреністю під підпис, що відображено на повідомленнях про вручення поштового відправлення.
Згідно даних Розрахунків сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем не було покрито суми витрат на виплату та доставку пенсії за Списком № 2 за грудень 2024 року у розмірі 602 699,96 грн.
Так, відповідно до довідки-розрахунку сума позову у розмірі 602 699,96 грн складається:
по Лівобережному об'єднаному управлінню загальна сума у розмірі 546883,09 грн підтверджується наступними розрахунками:
- грудень 2024 № 15082/Р від 02.12.2024 у розмірі 1124,66 грн. (колонка 3);
- грудень 2024 № 15082/Р від 02.12.2024 у розмірі 540218,22 грн. (колонка 4);
-грудень 2024 № 15686/Р від 12.12.2024 (коригуючий) у розмірі 5540,21 грн. (колонка4).
Стосовно виставлення коригуючого розрахунку № 15686/Р від 12.12.2024 по Лівобережному об'єднаному управлінню зазначаємо наступне. Коригуючий розрахунок № 15686/Р від 12.12.2024 було виставлено окремо, оскільки було виявлено що сума відшкодування по пенсіонеру ОСОБА_1 була відсутня у Додатку 8, тому не відобразилася у розрахунку з грудня 2024 № 15082/Р від 02.12.2024;
по Дніпровському приміському об'єднаному загальна сума у розмірі 38629,63 грн підтверджується наступними розрахунками:
- листопад 2024 № 14372/Р від 05.11.2024 у розмірі 38629,63 грн. (колонка 4).
- по Центральному об'єднаному загальна сума у розмірі 12961,41 грн підтверджується наступними розрахунками:
- грудень 2024 № 15518/Р від 08.12.2024 у розмірі 186,75 грн. (колонка 3) та 12774,66 грн. (колонка 4);
по Новомосковському об'єднаному загальна сума у розмірі 4225,83 грн підтверджується наступними розрахунками:
- січень 2024 № 2739/Р від 18.01.2024 у розмірі 4225,83 грн. (колонка 4).
Щодо наданого Розрахунок ГУ ПФУ в Дн-ській обл. (Новомосковське об'єднане) з січня 2024 року, супровідний лист до нього від 22.01.2024 № 0400-010606-8/14654 та рекомендоване повідомлення № 06000 810056 88 - до нарахованої суми за грудень 2024 в розмірі 4 225,83 грн» суд зазначає, що відшкодування відбувається за пенсіонера ОСОБА_2 , його місячна пенсія становить 12 637 грн 04 коп, стаж на підприємстві складає 4 роки 2 місяці та 17 днів, відсоток відшкодування підприємством складає 33,44, отже, щомісяця відповідач повинен відшкодовувати Управлінню 4225,83 грн (12637,04*0,3344=4225,83). Далі, ця сума, 4225,83 грн, множиться на кількість місяців, за які подано позов, в даному випадку це один місяць (грудень 2024), сума відшкодування не змінювалася з січня 2024 року, тобто не було перерахунку, надбавок, доплат, тому розрахунок був долучений до позову за січень 2024 року.
При цьому, вказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем не оскаржені, а отже визначені ними суми належних до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими. Доказів зворотного до суду не надано.
Отримавши вищевказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не надавши на них до Пенсійного органу жодних заперечень та не оскарживши ці розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив їх, а отже ці розрахунки є узгодженими та підлягали сплаті. Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постановах від 28.05.2020 у справі №826/7913/17, від 14.05.2021 у справі № 812/1125/17, від 28.07.2022 у справі № 812/630/17.
Отже, вказані розрахунки у встановленому законом порядку відповідачем за первісним позовом оскаржені не були, тобто останній був згоден із зазначеними в них сумами фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно доказів протилежного суду не надано. Крім того, обставини призначення пільгової пенсії та обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії відповідачем за первісним позовом не спростовані.
З цих самих підстав суд відхиляє доводи, викладені представником відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) у письмових поясненнях та зустрічному позові щодо незгоди саме із розміром сум заборгованості, визначених на підставі таких розрахунків, оскільки вказані обставини не охоплюються предметом первісного позову, перебувають поза межами предмету зустрічного позову, та могли бути підставою для оскарження відповідних розрахунків по суті при своєчасному їх оскарженні відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом), проте, не підлягають оцінці у межах розгляду даної справи.
Щодо доводів позивача за зустрічним позовом про відсутність повноважень у осіб, які підписували зазначені вище розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, суд зауважує наступне.
Як вже зазначалось судом, пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7).
Суд зауважує, що всі долучені до справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1 (яким затверджено бланк розрахунку).
Суб'єктом підпису розрахунку (у додатку 6) зазначено керівника (заступника керівника) органу Пенсійного фонду України.
Водночас, згідно з пунктом 6.5 Інструкції №21-1, розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
За змістом Розрахунків вбачається, що вони підписані начальником відділу забезпечення наповнення бюджету №3 фінансово-економічного управління ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Медведєвою Вікторією.
Отже, судом встановлено, що Розрахунки підписані уповноваженими вчиняти такі дії особами і відповідальність за надання їм таких повноважень покладено безпосередньо на орган Пенсійного фонду України. Доказів того, що зазначені особи не мали відповідних повноважень на момент підписання розрахунків до матеріалів справи не надано та судом не встановлено.
Щодо доводів представника АТ «ДТЕК Дніпроенерго» про безпідставне завищення розміру пенсії, належних до відшкодування (розмір пенсії та частка сплати витрат, належних до відшкодування, зазначені у розрахунках, що були виставлені раніше, менші ніж розмір пенсій та частка сплати витрат, належних до відшкодування АТ «ДТЕК Дніпроенерго» у спірних розрахунках) представник пенсійного органу у судовому засіданні зазначила, що таке відбувається у зв'язку з тим, що після виплати пенсій за певний період відповідні суми, належні до відшкодування, коригуються під час проведення перевірок (у випадку, якщо підприємством було сплачено більше, пенсійним органом зменшуються відповідні суми, та навпаки).
Суд зазначає, що розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії не є сталим, оскільки відповідно чинного пенсійного законодавства пенсії можуть бути перераховані, що враховано положеннями Інструкції №21-1, яка передбачає, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Водночас, про такі зміни підприємство також повідомляється шляхом направлення розрахунку, при цьому обов'язок направляти підприємству рішення про перерахунок пенсії чи будь-які інші документи, що стали підставою для зміну розміру пенсії, у органу Пенсійного фонду України відсутній.
Так, відповідно до пункту 6.6. Інструкції № 21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Відповідно у випадку включення до пенсії певних надбавок та підвищень, призначених відповідно до законодавства України, такі не включались до розрахунків фактичних витрат.
З огляду на викладене, матеріали справи не містять належним та допустимих доказів неправильного розрахунку відповідачем заявленої до стягнення суми, відповідно доводи позивача за зустрічним позовом у цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо не надання Управлінням «інших доказів понесення витрат ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не надано, як і не надано первинних документів, що підтверджують його фактичні витрати, в тому числі і надання договорів з відділеннями зв'язку і банківськими установами, включаючи докази оплати таких договірних послуг», суд зазначає, що окремих списків та описів списків конкретно по пенсіонерам, по яким АТ ДТЕК «Дніпроенерго» здійснює покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не існує та створити їх не можливо, так як фінансування виплати пенсій здійснюється централізовано по датам виплати та по уповноваженим установам. Окремих списків по працівникам АТ ДТЕК «Дніпроенерго» на виплату пенсій Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не формує, Пенсійним фондом формуються списки по кожній виплатній даті по всім особам, які отримують пенсійні виплати. Зокрема, Постанова КМУ від 16 грудня 2020 року № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», встановлює, що з 1 квітня 2021 року фінансування пенсійних виплат здійснюється централізовано на рівні Пенсійного фонду України. Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області працює з електронними пенсійними справами і в електронному вигляді з уповноваженими банками на виплату пенсійних коштів, тому окремо надати платіжні документи не можливо.
Слід зазначити що Управлінням по даній справі було надані всі необхідні докази, які підтверджують понесені Пенсійним фондом України витрати.
Крім того, аргументи зустрічного позову про те, що положення Інструкції 21-1 не передбачають складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щомісяця, що має місце у спірному випадку, є помилковими, оскільки відповідно до пунктів 6.4, 6.7 Інструкції №21-1 направлення роботодавцю розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється органом Пенсійного фонду України не лише до 20-го січня поточного року, як стверджує позивач за зустрічним позовом, а також протягом місяця у зв'язку з новим призначенням пенсії, прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення її виплати.
Таким чином, оскільки судом встановлено відповідність розрахунків до Інструкції №21-1, зазначене зумовлює відмову у задоволенні зустрічного позову в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зі складання розрахунків.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідні позовні вимоги за зустрічним позовом заявлені безпідставно та не підлягають задоволенню.
Суд підсумовує, що єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок відповідного органу ПФУ, яким виплачені відповідні кошти пенсіонерам. Разом з тим, у матеріалах справи також наявні документи з пенсійних справ (протоколи про призначення пенсії, розпорядження про перерахунки пенсії, підтверджуючі довідки про пільговий стаж роботи), витяги зі списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки, відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах (додаток 8 до Інструкції № 21-1), заяви про призначення пенсій. Вказані розрахунки у встановленому законом порядку відповідачем оскаржені не були, обставини призначення пільгової пенсії та обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії відповідачем за первісним позовом не спростовані.
Отже, відповідач за первісним позовом зобов'язаний відшкодувати суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі визначеному позивачем.
Станом на день вирішення спору суду не надано доказів погашення АТ «ДТЕК Дніпроенерго» заборгованості перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за грудень 2024 року по ВП «Придніпровська теплова електрична станція» в сумі 602699,96 грн.
Враховуючи, що позовні вимоги первісного позову документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а також те, що за відповідачем обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за грудень 2024 року у розмірі 602699,96 грн, а доказів її погашення суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості підлягають задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що доводи позивача за зустрічним позовом про протиправність дій Управління щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» є необґрунтованими.
Стосовно позовної вимог за зустріним позовом, щодо зобов'язання позивача за первісним позовом утриматися від вчинення дій щодо складання та направлення не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.4., 6.5. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1: розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за грудень 2024 року, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Дніпропетровській не порушувало вище наведену Інструкцію.
Крім того, суд зазначає, що адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Аналогічний висновок, сформований у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2474/17-а. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні даної позовної вимоги, слід відмовити.
Суд зазначає, що доводи позивача за зустрічним позовом про протиправність дій Управління щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» є необґрунтованими, а тому зустрічний позов не підлягає задоволенню.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
Первісний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) до Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпроенерго» (вул. Добролюбова, буд. 20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872) в особі Відокремленого підрозділу “Придніпровська теплова електрична станція “Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпроенерго» (вул. Гаванська, буд. 1, м. Дніпро, 49112; код ЄДРПОУ 38024604) -задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства “ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в особі Відокремленого підрозділу “Придніпровська теплова електрична станція “Акціонерного товариства “ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за грудень 2024 року у розмірі 602 699, 96 грн (шістсот дві тисячі шістсот дев'яносто дев'ять гривень 96 копійок).
У задоволенні зустрічного позову Акціонерного товариства “ДТЕК Дніпроенерго» (вул. Добролюбова, буд. 20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) - відмовити
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 19.06.2025.
Суддя О.В. Конишева