Справа № 455/889/25
Провадження № 3/455/539/2025
Іменем України
19 червня 2025 року м. Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
в складі судді Титова А.О.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя: АДРЕСА_1 , раніше притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 130, частиною 5 статті 126 (далі за текстом - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, Водій),
до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 5 статті 126 та частиною 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП),
1. Зміст протоколів про адміністративні правопорушення
У протоколах про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №323305 від 07.05.2025, серії ЕПР1 №323313 від 07.05.2025, зазначено, що Водій вчинив адміністративні правопорушення, передбачені частиною 5 статті 126 та частиною 3 статті 130 КУпАП за наступних обставин:
(1) 07.05.2024 року о 21:05 годині в с. Стара Сіль, вул. Центральна, 10, Самбірського району Львівської області, Водій керував автомобілем марки «ВАЗ 21093», номерний знак « НОМЕР_1 », з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, порушення мови), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку Водій відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5. Правил дорожнього руху;
(2) 07.05.2025 року о 21:05 годині в с. Стара Сіль, вул. Центральна, 10, Самбірського району Львівської області, Водій керував автомобілем марки «ВАЗ 21093», номерний знак « НОМЕР_1 », будучи позбавленим права керування повторно протягом року, чим порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.1. Правил дорожнього руху.
2. Позиція особи, що притягається до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи неодноразово повідомлявся засобами поштового зв'язку, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило, за викладених обставин, суд розглядає справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
3. Законодавство, що підлягає застосуванню.
Учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху. Юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України (абзац 1 частини 5 статті 14, стаття 53 Закону України «Про дорожній рух»).
Водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії (підпункт «а» пункту 2.1 Правил дорожнього руху).
Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2.5 Правил дорожнього руху).
Огляд водія на стан, зокрема, алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (частина 2 статті 266 КУпАП).
Передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Передбачена частиною 3 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Передбачена частиною 4 статті 126 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Передбачена частиною 5 статті 126 КУпАП адміністративна відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених (частина 2 статті 36 КУпАП).
4. Обставини, встановлені в ході судового розгляду
В ході судового розгляду судом встановлено, що Водій, будучи позбавленим права керування транспортними засобами, за обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення дійсно керував транспортним засобом, та здійснюючи маневр повороту - не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку та був зупинений працівниками поліції. В ході спілкування з Водієм, працівником поліції були виявлені в останнього явні ознаки алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим, Водію було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці за допомогою технічних засобів, або у медичному закладі, однак Водій відмовився від проходження такого огляду.
Вищевикладені обставини встановлені судом з матеріалів справи, зокрема: 1) протоколів про адміністративне правопорушення, зміст яких викладено вище; 2) матеріалів відеофіксації відеореєстратора, встановленого в патрульному автомобілі поліції та портативного реєстратору поліцейського; 3) акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; 4) направлення водія транспортного засобу з метою виявлення алкогольного сп'яніння до КНП СМР «Старосамбірська РЛ»; 5) копії постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №4677150 від 07.05.2025, якою Водія було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП; 6) копії постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 11.06.2024 (набрала законної сили 22.06.2024) у справі №455/952/24, якою Водія визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 130 та частиною 5 статті 126 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 років; 7) копії постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 01.08.2024 (набрала законної сили 13.08.2024) у справі №455/1219/24, якою Водія визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 5 статті 126, частиною 3 статті 130 КУпАП та накладено на нього адміністративні стягнення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 14 років 6 місяців та 14 днів; 8) інформаційної довідки з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» про те, що Водій двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 130 та частиною 5 статті 126 КУпАП, відомості щодо отримання посвідчення водія - відсутні; 9) іншими матеріалами справи.
5. Оцінка суду
За викладеного, суд вважає, що Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 5 статті 126 та частиною 3 статті 130 КУпАП, з метою виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, слід, з урахуванням положень частини 2 статті 36 КУпАП, призначити стягнення в межах санкції частини 3 статті 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років без конфіскації транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, оскільки з матеріалів справи вбачається, що транспортний засіб не перебуває у власності Водія.
Якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті (частина 3 статті 30 КУпАП).
Оскільки Водій, будучи позбавленим судом права керування транспортним засобом строком на 14 років 6 місяців та 14 днів згідно постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 01.08.2024 (набрала законної сили 13.08.2024) у справі №455/1219/24, вчинив 07.05.2025 року (тобто до закінчення строку дії стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами) нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, суд, на підставі частини 3 статті 30 КУпАП до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного за вчинення нового адміністративного правопорушення, приєднує невідбуту частину такого стягнення, накладеного постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 01.08.2024 року.
На підставі статті 40-1 КУпАП, з Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями статтею 283 КУпАП, суд, -
Справи про адміністративні правопорушення №455/889/25; №455/890/25 - об'єднати в одне провадження, присвоївши спільний № 455/889/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 5 статті 126 та частиною 3 статті 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років.
На підставі частини 3 статті 30 КУпАП, шляхом приєднання до адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного даною постановою суду, невідбутої частини адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 01.08.2024 - накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , остаточне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000,00 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 23 роки 9 місяців 20 днів.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 гривень.
Реквізити для сплати/стягнення штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у Львiв. обл./Львів. обл/21081300
ЄДРПОУ отримувача: 38008294
Номер рахунку: UA268999980313040149000013001
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку: 899998
Код класифікації
доходів бюджету: 21081300
Реквізити для сплати/стягнення судового збору:
Отримувач коштів: ГУК м.Києві/м.Київ/22030106
ЄДРПОУ отримувача: 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації
доходів бюджету: 22030106
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена протягом десяти днів до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Строки і порядок виконання постанови про накладення штрафу
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (частина 1 статті 307 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку передбаченого частиною 1 статті 307 КУпАП надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу (частини 3 та 4 статті 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (частина 1 статті 308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (частина 2 статті 308 КУпАП).
Суддя Титов А.О.