Рішення від 17.06.2025 по справі 918/347/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" червня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/347/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О., за участі секретаря судового засідання Ярощук О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу

за позовом Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (вул. Степана Бандери, 2, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33028, код ЄДРПОУ 03361678)

до Приватного підприємства-фірми "Фарматон" (вул. Дворецька, 89, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33001, код ЄДРПОУ 30191827)

про стягнення 133 370 грн 34 коп.

у судове засідання представники сторін не з'явилися

Згідно з ч. 3 ст. 222 ГПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

ВСТАНОВИВ:

Процесуальні рішення, заяви і клопотання сторін, результати їх розгляду.

18 квітня 2025 року до Господарського суду Рівненської області від Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" надійшов позов до Приватного підприємства-фірми "Фарматон" про стягнення 133 370 грн 34 коп.

Ухвалою від 18.04.2025 позовну заяву залишено без руху. Встановлено Рівненському обласному виробничому комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" строк та спосіб на усунення недоліків позовної заяви

Позивач усунув недоліки позовної заяви в межах процесуального строку, встановленого судом.

Ухвалою від 05.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 918/347/25. Постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання для розгляду справи призначено на 03.06.2025. Визначено відповідачу строк для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - 10 днів з дня вручення даної ухвали. Запропоновано сторонам подати заяви по суті спору та встановлено процесуальні строки для подання таких заяв. Повідомлено Приватне підприємство-фірму "Фарматон" про наявність у нього обов'язку зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

27 травня 2025 року від відповідача надійшов відзив із запереченнями проти задоволення позовних вимог.

03 червня 2025 року до Господарського суду Рівненської області надійшло повідомлення про замінування приміщення суду. Внаслідок цього у визначений для розгляду справи час судове засідання по справі № 918/347/25 не відбулося. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необхідність визначення наступної дати та часу проведення засідання з розгляду справи по суті.

Ухвалою від 04.06.2025 повідомлено сторін, що судове засідання з розгляду справи № 918/347/25 по суті відбудеться 10.06.2025.

У судовому засіданні 10.06.2025 суд протокольною ухвалою оголосив перерву у судовому засіданні з розгляду справи по суті на 17.06.2025. Ухвалою від 10.06.2025 повідомлено Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал", що наступне судове засідання з розгляду справи № 918/347/25 по суті відбудеться 17.06.2025. Попереджено Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал", що у випадках, встановлених п. 4 ч. 1 ст. 226 ГПК України, суд залишає позов без розгляду.

11 червня 2025 року від позивача надійшла заява про розгляд справи № 918/347/25 без участі його представника. У даній заяві Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" вказало, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.

17 червня 2025 року від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Процесуальні дії у судовому засіданні з розгляду справи по суті.

17 червня 2025 року судом встановлено, що позивач та відповідач явку повноважних представників у судове засідання не забезпечили.

Про розгляд справи позивача було повідомлено ухвалою суду від 10.06.2025, котра доставлена до електронного кабінету Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" в підсистемі Електронний суд ЄСІТС 11.06.2025 о 08:00 год.

Згідно з п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, серед іншого, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Відповідно до абз 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Відповідач належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання з розгляду справи № 918/347/25 по суті під звукозапис та під розписку у судовому засіданні 10.06.2025.

Згідно з ч. 3 ст. 196 ГПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання не визнавалася обов'язковою, а також з огляду на вчинені представником позивача та представником відповідача заяви в порядку ст. 196 ГПК України, суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" та Приватного підприємства-фірми "Фарматон".

В той же час, суд з'ясував наступне.

Ухвалою від 05.05.2025, серед іншого, запропоновано позивачу у строк протягом 5-ти днів з дня отримання відзиву подати до суду відповідь відзив з урахуванням вимог ст. 166 ГПК України.

Судом встановлено, що позивач отримав відзив 27.05.2025 о 15:49 год. до свого електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС, що підтверджується квитанцією № 3563510 від 27.05.2025. Відтак строк на подання відповіді на відзив тривав до 02.06.2025 включно (оскільки останній день строку припав на 01.06.2025, який є неділею, тобто вихідним днем, а відтак згідно з ч. 4 ст. 116 ГПК України переноситься на перший після нього робочий день, а саме - 02.06.2025).

Як вбачається із матеріалів справи, позивач не скористався процесуальним правом на подання відповіді на відзив у справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами.

Правова позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на порушення відповідачем умов Договору № 4686/К від 16.09.2019 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію, а саме - відповідачем допущено скид понаднормових забруднень. Стверджує, що за адресою Приватного підприємства-фірми "Фарматон": м. Рівне, вул. Дворецька, 89 відповідно до робочого графіка відбиралися проби стічних вод для проведення аналізу їх якості, про що оформлено Акти про відбір проб стічних вод за період із 09.02.2023 до 06.03.2025. За результатами проведених хімічних аналізів лабораторією підприємства було виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах Абонента, про що відповідача було повідомлено листами за період із 14.02.2023 до 11.03.2025. Відповідно до правил приймання, Договору та зробленого розрахунку плати за скид понаднормових забруднень за вказані періоди сума боргу становить 133 370 грн 34 коп.

Правова відповідача.

Відповідач у відзиві заперечив проти задоволення позовних вимог. У даній заяві по суті спору відповідач вказує, що по вул. Дворецька, 89 у м. Рівне здійснюють підприємницьку діяльність також інші окрім Приватного підприємства-фірми "Фарматон" юридичні та фізичні особи, які всі разом користуються єдиною системою водовідведення. А саме: позивачем укладено договори з наступними абонентами: ВКТЗ ТзОВ фірма "Рівне-ВІК", ОСОБА_1 та П-ць Андрошулік Леонід Петрович. Зі змісту позовної заяви не вбачається, яким чином при наявності кількох абонентів позивач визначив розмір додаткової плати за скид понаднормових забруднень лише відповідачу, а скид води в загальну каналізацію рештою абонентів не враховано взагалі.

Окрім цього, відповідач звертає увагу, що згідно з висновком спеціаліста від 13.05.2025, ТОВ "Рівне-Вік", розміщене за адресою: м. Рівне, вул. Дворецька, 89, здійснило підключення до системи водопостачання через несанкціоновану врізку, яка не відображена в акті розмежування і не погоджена належним чином. Огляд також виявив ще дві аналогічні врізки до водопроводу, що живить будівлю за адресою: м. Рівне, вул. Дворецька, 89, одна з яких веде до окремої будівлі підприємця Андрошулік Л.П., інша - до приміщення ОСОБА_1 на першому поверсі. Усі зазначені користувачі відводять стічні та дощові води через внутрішню каналізацію будівлі, яка під'єднана до комунальної мережі, зокрема через загальний каналізаційний колектор, що приймає стоки також з окремо розташованої одноповерхової будівлі.

Також у відзиві відповідач акцентує увагу, що до позовної заяви не доданий атестат про акредитацію позивача у сфері проведення аналізів стічних вод. При цьому відбір проб стічної води та подальше оформлення його результатів проводилися з порушенням Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Рівне № 65, КНД 211.1.0.009-94 Керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних та технологічних вод", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами". Акти відбору проб стічної води та листи-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин оформлені з порушеннями національних стандартів при відбиранні проб стічних вод та їх дослідженні. Таким чином в даному випадку нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням не відповідає умовам договору.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.

16 вересня 2019 року між Рівненським обласним виробничим комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (позивач, Водоканал) та Приватним підприємством-фірмою "Фарматон" (відповідач/Абонент) укладено договір № 4686/К на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію з додатками (далі - договір), відповідно до предмету якого Водоканал забезпечує приймання стічних вод у комунальну каналізацію (надаючи каналізаційні послуги) та очищає їх. Об'єми та характеристика стоків, вид послуг, що надаються наведені в дислокації об'єктів у додатку № 1 до цього договору.

Згідно з умовами пункту 2.3. договору, Водоканал, серед іншого, зобов'язується відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 190 (далі - правила) визначати об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), і неорганізовано потрапляє у комунальну каналізаційну мережу з територій і дахів будівель абонента, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення. Абонент надає інформацію про вид поверхні та площі стоку, а також відповідає за достовірність надання такої інформації.

Відповідно до пункту 2.4. договору Абонент зобов'язаний: своєчасно проводити оплату за надані послуги водопостачання та водовідведення; належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої па них, які перебувають у нього на балансі відповідно до цього договору та правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190; для обліку витраченої води встановити водолічильник і передати його за актом представнику водоканалу. Абонент несе відповідальність за збереження водолічильника, водомірних вузлів та санітарний стан приміщення водомірного вузла; забезпечити можливість безпосереднього доступу уповноважених представників водоканалу для проведення обстежень водопровідних і каналізаційних мереж, систем абонента, приладів і пристроїв на них, контролю за раціональним водокористуванням, тощо, та складання актів за їх результатами; виконувати в установлені терміни приписи водоканалу; для безперебійного водопостачання, в разі аварії на водопровідних мережах, мати резервуари добового запасу води; у випадку будь-яких змін (форми власності, банківських реквізитів, несправності водолічильників, приєднання субабонентів, розміщення орендарів, тощо) та передачі об'єктів або частини об'єкту на баланс новому власнику повідомити письмово в 7 денний строк про це водоканал; замовити та виготовити технічні умови на додатковий обсяг водопостачання у разі перевищення обсягу, зазначеного у п. 1.3. цього договору; відводити стічні води у комунальні каналізаційні мережі без перевищення допустимих концентрацій (ГДК) забруднень, встановлених в "Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення", які затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 та "Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Рівного", затверджених рішенням Рівненської міської ради від 12.06.2018 № 65, зокрема згідно з нормами, наведеними в таблиці п. 3.2. Договору.

Відповідно до пунктів 6.1. 6.2. договору, він набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє протягом одного року. З моменту набрання чинності даного договору припиняється дія аналогічного договору між тими ж сторонами про той же предмет. Договір вважається щорічно продовженим на тих самих умовах, якщо за місяць до закінчення терміну його дії будь-яка із сторін письмово не повідомила другу сторону про його припинення.

Як видно з матеріалів справи, представниками підприємства РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» в присутності представника ПП Фірма «Фарматон» були відібрані проби стічних вод для проведення аналізу їх якості, про що оформлені відповідні Акти про відбір проб стічних вод (за вказані періоди): Акт про відбір проб стічної води № 95 від 09.02.2023; Акт про відбір проб стічної води № 250 від 27.04.2023; Акт про недопущення до відбору проб стічної води № 3 від 11.05.2023; Акт про відбір проб стічної води №411 від 11.07.2023; Акт про відбір проб стічної води №505 від 22.08.2023; Акт про відбір проб стічної води №552 від 08.09.2023; Акт про відбір проб стічної води №606 від 10.10.2023; Акт про відбір проб стічної води №676 від 07.11.2023; Акт про відбір проб стічної води №741 від 12.12.2023; Акт про відбір проб стічної води №33 від 11.01.2024; Акт про відбір проб стічної води №108 від 08.02.2024; Акт про відбір проб стічної води №177 від 12.03.2024; Акт про відбір проб стічної води №245 від 11.04.2024; Акт про відбір проб стічної води №315 від 16.05.2024; Акт про відбір проб стічної води №371 від 11.06.2024; Акт про відбір проб стічної води №458 від 23.07.2024; Акт про відбір проб стічної води №517 від 13.08.2024; Акт про відбір проб стічної води №584 від 13.09.2024; Акт про відбір проб стічної води №637 від 04.10.2024; Акт про відбір проб стічної води №722 від 14.11.2024; Акт про відбір проб стічної води №784 від 11.12.2024; Акт про відбір проб стічної води №41 від 10.01.2025; Акт про відбір проб стічної води №120 від 18.02.2025; Акт про відбір проб стічної води №159 від 06.03.2025.

За результатами проведених хімічних аналізів лабораторією підприємства було виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах Абонента, про що останнього було повідомлено листами - повідомленнями (за вказані періоди), а саме:

- Лист - повідомлення від 14.02.2023 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 2 555,58 грн.

- Лист - повідомлення від 02.05.2023 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 3 480,93 грн.;

- Лист про Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень по Акту про недопущення до відбору проб стічних вод на суму 7 397,20 грн.

- Лист - повідомлення від 19.06.2023 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 2 263,19 грн.

- Лист - повідомлення від 17.07.2023р. та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 2 212, 05 грн.

- Лист - повідомлення від 28.08.2023р. та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 2 806,39 грн.

- Лист - повідомлення від 13.09.2023р. та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 3 440,37 грн.

- Лист - повідомлення від 16.10.2022р. та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 4 214,09 грн.

- Лист - повідомлення від 13.11.2023р. та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 4 471, 75 грн.

- Лист - повідомлення від 18.12.2023 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 4 456,99 грн.

- Лист - повідомлення від 16.01.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 4 190,37 грн.

- Лист - повідомлення від 13.02.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 5 639,54 грн.

- Лист - повідомлення від 18.03.2024 та Розрахунок додаткової плати за, скид понаднормативних забруднень на суму 5 838,88 грн.

- Лист - повідомлення від 16.04.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 7 378,78 грн.

- Лист - повідомлення від 21.05.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 5 789,37 грн.

- Лист - повідомлення від 17.06.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 4 773,94 грн.

- Лист - повідомлення від 29.07.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 9 561,66 грн.

- Лист - повідомлення від 19.08.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 6 183,57 грн.

- Лист - повідомлення від 18.09.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 6 122,61 грн.

- Лист - повідомлення від 09.10.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 8 532,22 грн.

- Лист - повідомлення від 19.11.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 4 965,46 грн.

- Лист - повідомлення від 17.12.2024 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 6 159,58 грн.

- Лист - повідомлення від 15.01.2025 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 8 729, 94 грн.

- Лист - повідомлення від 24.02.2025 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 6 737, 99 грн.

- Лист - повідомлення від 11.03.2025 та Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 5 467,89 грн.

Дані листи-повідомлення були направлені абоненту (відповідачу), що підтверджується наявними в матеріалах справи фіскальними чеками.

На адресу відповідача надсилалась досудова вимога № 5076/01-11 від 04.12.2024 про оплату за скид понаднормативних забруднень у розмірі 94 160 грн 55 коп. станом на 28.11.2024. Однак дана вимога залишена відповідачем без задоволення.

Позивач вказує, що за результатами проведеного аналізу відібраної води відповідачем проведено розрахунок величини плати за перевищення допустимих концентрацій по таким забруднюючим речовинам як: азот амонійний, завислі речовини, фосфати.

У зв'язку з наведеним, позивачем здійснено розрахунки додаткової плати за скид понаднормових забруднень та виставлено відповідачу рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень, які направлені відповідачу для оплати.

Загальний розмір плати за скид понаднормових забруднень становить 133 370,34 грн.

У зв'язку з відсутністю оплати у загальному розмірі 133 370,34 грн. позивач звернувся до суду з позовом про стягнення вказаної заборгованості.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін.

З наведених обставин вбачається, що спірні правовідносини є за своїм змістом майновими, договірними та стосуються договірних відносин щодо подачі води та прийняття стічних вод. Спірний характер правовідносин базується на тому, що позивач вважає свої права порушеними, оскільки відповідачем допущено скидання стічних вод з перевищенням граничнодопустимих концентрацій речовин. Водночас відповідач вважає що при перевірці стічних вод позивачем допущено ряд порушень, а відтак результати випробувань відібраних зразків не можуть вважатися належними та допустимими доказами порушення відповідачем договору. Окрім цього, по вул. Дворецька, 89 у м. Рівне здійснюють підприємницьку діяльність також інші окрім Приватного підприємства-фірми "Фарматон" юридичні та фізичні особи, які всі разом користуються єдиною системою водовідведення.

Як унормовано положеннями статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та статті 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України).

Частиною 1, 2 статті 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 536 ЦК України унормовано, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з нормами статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з положеннями статті 39 Водного кодексу України (далі - ВК України), для оцінки екологічної безпеки виробництва встановлюються галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та тих, що подаються на очисні споруди, тобто нормативи гранично допустимих концентрацій речовин у стічних водах, що утворюються в процесі виробництва одного виду продукції при використанні однієї і тієї ж сировини.

Галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та тих, що подаються на очисні споруди, розробляються та затверджуються відповідними центральними органами виконавчої влади за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з нормами статті 44 ВК України, водокористувачі зобов'язані: економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі Правила № 316), якими зокрема передбачено:

- вимоги до скиду стічних вод - вимоги щодо режиму, кількісного та якісного складу стічних вод, які споживач скидає до системи централізованого водовідведення населеного пункту, склад і зміст, порядок надання яких визначено цими Правилами та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту (місцеві правила приймання) (абз.4 п.3 розд. І);

- на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення (абз.1 п.4 розд. І);

- місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів (абз.2 п.4 розд. І);

- виробники встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання (п.5 розд. І);

- виробник укладає зі споживачем договір за умови, що каналізаційна мережа та каналізаційних очисних споруд (КОС) мають резерв пропускної спроможності; виробник приймає стічні води споживача до системи централізованого водовідведення за умови, що показники якості стічних вод споживача відповідають вимогам цих Правил, місцевих правил приймання та умовам укладеного з виробником договору (п.6 розд. І).

- виробники повинні: контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання (підпункти 3, 5 п.1 розд.II).

Відповідно до статті 13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належить затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.

Відповідно до статті 13-1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила включають: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб'єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється із суб'єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом.

Рішенням виконкому Рівненської міської Ради №65 від 12 червня 2018 року затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Рівне (далі - Правила №65).

Відповідно до підпункту 3 пункту 1 Розділу ІІ Правил №65 позивач має право контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами.

Згідно з умовами пункту 3 Розділу ІІІ Правил №65, у разі якщо на об'єктах споживачів здійснюються виробничі процеси, передбачені переліком виробничих процесів, при здійсненні яких споживач повинен мати локальні очисні споруди для попереднього очищення стічних вод перед їх скиданням до системи централізованого водовідведення та очищення стічних вод згідно з додатком 1 до цих Правил, а також при систематичному скиді понаднормативних забруднень, скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення без попереднього їх очищення на локальних очисних спорудах не допускається, крім випадку, визначеному у пункті 6 цього розділу та місцевими правилами приймання.

Згідно з вимогами пункту 6 Розділу ІІІ Правил №65, у разі виявлення перевищення фактичної концентрації будь-якого показника над зазначеною в договорі про приймання понаднормативно забруднених стічних вод додаткова оплата послуг водовідведення здійснюється споживачем з коефіцієнтом кратності, який визначається відповідно до Порядку, але замість встановлених ДК для розрахунку застосовуються тимчасово погоджені концентрації, зазначені в договорі про приймання понаднормативно забруднених стічних вод.

Порядок відбору та транспортування проб стічних вод визначений такими нормативними документами:

- відбір проб: КНД 211.1.0.009-94 Керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних та технологічних вод"; ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод";

- транспортування проб: ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами".

Відповідно до п. 9.1 КНД 211.1.0.009-94 (Керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод"), на відібрану пробу складається супровідний документ (акт, паспорт), в якому має бути зазначена така інформація: номер посудини (проби); назва проби, мета відбору; вид проби (разова або об'єднана) із зазначенням способу усереднення; спосіб відбору; пункт та місце відбору; дані про обробку проби (фільтрування, відстоювання, консервування тощо); дата, час та відомості про особу (осіб), яка відібрала пробу.

Ці вимоги мають дотримуватись з метою запобігання змінам складу та властивостей проб вод до початку їх аналізування.

Однак, зі змісту наданих суду актів відбору проб стічних вод відсутня графа, яка б стосувалася відображення особливих умов щодо відбору проб води, де зокрема повинні зазначатися: спосіб відбору проб, відмітка про поділення (розлив) проби для проведення відомчого контролю та/або Арбітражного аналізу, кількість та обсяги зразків.

Отже вбачається недотримання позивачем вимог п. 9.1 КНД 211.1.0.009-94.

Також в актах відбору проб стічної води не зазначено інформацію щодо способу відбору проб. Відповідно до пункту 7.1. КНД 211.1.0.009-94 способи відбору проб поділяються на два види: ручний і автоматичний. Згідно з вказаним пунктом обладнання для відбору проб ручним або автоматичним способами має відповідати ГОСТ 17.1.5.04. Відсутність інформації щодо способу відбору проб унеможливлює перевірку щодо відповідності ГОСТ 17.1.5.04 обладнання для відбору проб.

Відсутні також й інші докази щодо способу здійснення відбору проб води.

Крім того, не надано відомостей та доказів щодо поділення (розлив) проби для проведення відомчого контролю та/або Арбітражного аналізу; кількості зразків; дані про обробку проби (фільтрування відстоювання, консервування тощо); температури та характерних особливостей стічних вод.

Згідно зі змістом п. 3.2.4 ДСТУ ISO 5667-3-2001 пробу треба зберігати за температури нижчої, ніж температура під час її відбирання. Треба мати на увазі, що охолоджування або заморожування проби тільки тоді по справжньому ефективно, коли його проводять негайно після відбирання проби. Це може зумовити необхідність використовування холодильних камер або транспорту з рефрижератором на місці відбирання проби.

Недодержання температурного режиму при транспортуванні та зберіганні проб вод також призводить до зміни їх стану. Біохімічні процеси, які відбуваються досить швидко, можуть змінити вміст проби за декілька годин. Для мінімізації зазначених змін необхідно уповільнити швидкість протікання біохімічних процесів у пробах, для цього використовують різні методи консервування проби, або їх охолодження.

Вимоги щодо умов зберігання відібраних проб до початку аналізування викладені в конкретній методиці виконання вимірювання кожного показника, які затверджені Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 28 травня 2004 року № 107 "Про затвердження методик виконання вимірювань показників у стічних водах".

Натомість, в актах не відображена інформація про проведення консервування проби (або ні), не вказана температура відібраних проб та вжиті заходи і температура її охолодження тощо.

Відповідно до вимог ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод" та ДСТУ ISO 5667- 3-2001 "Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами" проби для визначення різних забруднюючих речовин повинні відбиратись у різні типи посуду, про що обов'язково зазначається в акті відбору проб. Тобто, враховуючи необхідність дотримання при відборі проб вимог методик виконання вимірювань кожного в показників, у акті відбору проб має бути відображена інформація щодо типу посуду, у який відбиралась проба. Вимоги до типу посуду, у який повинна відбиратись проба, викладені у конкретній методиці виконання вимірювань кожного показника та у ДСТУ ISO 5667-3-2001. Посудини, що містять проби, треба маркувати у ясній зрозумілій формі, для того щоб сприяти ідентифікації у лабораторії без виникнення різночитань. Відповідно до вимог зазначених нормативних документів проби для визначення різних забруднюючих повинні відбиратись у різні типи посуду. Ці вимоги мають дотримуватись з метою запобігання змінам складу та властивостей проб вод до початку їх аналізування. Недотримання вимог відповідних методик виконання вимірювань щодо відбору проб може призвести до зміни їх змісту. В актах не вказаний тип посуду, у який відбиралися проби води.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" методика виконання вимірювань - це сукупність процедур і правил, виконання яких забезпечує одержання результатів вимірювань з гарантованою точністю. Оскільки відбір проб та поводження з ними також є процедурами методик виконання вимірювань, їх недотримання не дає впевненості у точності одержаного результату вимірювань.

Розмежування вказаних понять важливе, оскільки Правилами №65 встановлено різний порядок аналізу цих проб.

Згідно з п. 14 Розділу VII "Порядок проведення відбору проб" Правил №65, робоча проба - це проба, за результатами аналізу якої визначаються концентрації забруднюючих речовин, робиться висновок щодо перевищень ДК забруднюючих речовин у стічній воді. Аналізи робочої проби здійснюються лабораторією Виробника, що акредитована встановленим порядком за правилами, чинними в Україні для галузі аналізу стічних вод.

Контрольна проба - відбирається з ініціативи споживача. Вона опечатується виробником, скріплюється підписами представників виробника та споживача і відправляється на аналіз.

Згідно з зазначеними Правилами №65, виключно за результатом аналізу робочої проби визначаються концентрації забруднюючих речовин, робиться висновок щодо перевищень ДК забруднюючих речовин у стічній воді.

У Розрахунках додаткової плати за скид понаднормових забруднень вказаний час початку та закінчення роботи з проведення аналізу/досліджень стічної води, який тривав від 4 до 6 діб.

Відповідно до п. 8 Розділу V "Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення" Правил №65, у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими правилами, виробник у строк не більше п'яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу.

Відповідно до пункту 19 Розділу VII "Порядок проведення відбору проб" Правил № 65 виробник направляє споживачу претензію і повідомлення до яких додаються такі документи:

1) копію результатів аналізу стічних вод;

2) розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод.

Як встановлено судом, на порушення вказаних Правил №65, позивачем було надіслано листи-повідомлення відповідачу із пропуском п'ятиденного терміну, що вбачається із поштових фіскальних чеків про надання поштових послуг.

Відповідно до вимог пункту 14.1. Правил № 65 аналізи робочої проби здійснюються лабораторією виробника, що акредитована встановленим порядком за правилами, чинними в Україні для галузі аналізу стічних вод.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про акредитацію органів з оцінки відповідності", акредитація органів з оцінки відповідності (далі - акредитація) - засвідчення національним органом України з акредитації того, що орган з оцінки відповідності відповідає вимогам національних стандартів, гармонізованих з відповідними міжнародними та європейськими стандартами або вимогам міжнародних чи європейських стандартів, та у разі необхідності будь-яким додатковим вимогам щодо акредитації у відповідних сферах для провадження визначеної діяльності з оцінки відповідності.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про акредитацію органів з оцінки відповідності", цей закон регулює відносини, пов'язані з акредитацією національним органом України з акредитації органів з оцінки відповідності, у тому числі іноземних органів з оцінки відповідності, та поширюється на органи виконавчої влади, національний орган України з акредитації та органи з оцінки відповідності незалежно від форми власності.

Нормами статті 10 Закону України "Про акредитацію органів з оцінки відповідності" визначено особи, які можуть бути акредитовані чи компетентність яких може бути засвідчена у процедурі акредитації, зокрема серед іншого вказано випробувальні лабораторії.

Згідно з приписами статті 11 Закону України "Про акредитацію органів з оцінки відповідності", якщо національний орган України з акредитації встановлює, що відповідний орган з оцінки відповідності є компетентним для провадження визначеної в заявці діяльності з оцінки відповідності, національний орган України з акредитації приймає рішення про його акредитацію чи розширення сфери його акредитації. У разі прийняття рішення про акредитацію органу з оцінки відповідності йому видається атестат про акредитацію та надається право використовувати національний знак акредитації. Строк дії атестата про акредитацію становить п'ять років.

Разом з тим до позовної заяви позивачем не доданий атестат про акредитацію позивача у сфері проведення аналізів стічних вод.

Отже, підсумовуючи усе викладене вище, відбір проб стічної води та подальше оформлення його результатів проводилися з порушенням Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Рівне № 65, КНД 211.1.0.009-94 Керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних та технологічних вод", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами".

Акти відбору проб стічної води та листи-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин оформлені з порушеннями національних стандартів при відбиранні проб стічних вод та їх дослідженні.

Таким чином в даному випадку нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням не відповідає умовам договору.

Окрім цього, судом встановлено наступне.

По вул. Дворецька, 89 у м. Рівне (де знаходиться відповідач та де було проведено позивачем відбір проб стічної води) здійснюють підприємницьку діяльність також інші юридичні та фізичні особи.

Так, з листа позивача від 14.09.2015 № 3386/01-11 адресованого Директору ПП-фірма "Фарматон" Н.Ф.Осецькій вбачається, що відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, договори на послуги водопостачання та водовідведення можуть укладатися як із споживачами послуг, так і субспоживачами (суб'єкт господарювання, який одержує воду з комунальної водопровідної мережі або скидає стічні води в комунальну мережу водовідведення через мережі споживача). У листі вказано, що за адресою по вул. Дворецька, 89 укладено договори з наступними абонентами: ВКТЗ ТзОВ фірма "Рівне-ВІК", вул. Дворецька, 89, м. Рівне; Скрипник Анатолій Миколайович, вул. Дворецька, 89, м. Рівне; П-ць Андрошулік Леонід Петрович, вул. Дворецька, 89, м. Рівне.

Відтак суд встановив, що за адресою вул. Дворецька, 89 у м. Рівне здійснюють діяльність кілька суб'єктів господарювання, які користуються спільною системою водовідведення, а тому неможливо достовірно визначити, від кого саме походять перевищення ДК забруднюючих речовин за наступними показниками азот амонійний, завислі речовини, фосфати, котрі виявлені при відборі стічних вод за адресою вул. Дворецька, 89 у м. Рівне.

Окрім цього, як вбачається, відповідно до акту обстеження від 26.05.2015 водопроводу діаметром 300 мм кільцевої мережі від ВК-2 і ВК-3 до приміщення насосної зовнішнім оглядом у колодці ВК-4/ПГ виявлено підключення труби діаметром приблизно 50 мм в сторону приміщення, колодець ВК-3/ПГ залитий водою, на відстані приблизно 7 м по лінії водопроводу виявлено колодець, не позначений на схемі зовнішніх мереж. В сторону приміщення по переробці пластику видно слід траншеї.

У відповіді від 14.11.2019 № 4439/01-11 Позивач відмовився надати інформацію щодо абонентів ВКТЗ ТзОВ фірма "Рівне-ВІК", Скрипника А.М., ОСОБА_2 та Яроша Є. з посиланням на ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Проте, зі змісту позовної заяви не вбачається, яким чином при наявності кількох абонентів Позивач визначив розмір додаткової плати за скид понаднормових забруднень лише відповідачу, а скид води в загальну каналізацію рештою абонентів не враховано взагалі.

У висновку спеціаліста від 13.05.2025 про стан і функціонування системи водопостачання і водовідведення будівлі за адресою: АДРЕСА_1 зазначено, що підключення ТОВ "Рівне-Вік", який знаходиться в триповерховій будівлі на 2-му поверсі, здійснено через врізку, яку зроблено на відстані приблизно 30 м вправо (між ялинками) від водопроводу, що йде паралельно вулиці Степана Бандери зі сторони приміщення від вулиці Хвильового. Врізку не вказано в акті розмежування і не позначено на Схемі до акту розмежування, відсутнє погодження.

Подальший огляд показав наявність ще двох врізок у водопровід, який проходить навкруги будівлі та входить в насосну від вулиці Степана Бандери зі сторони від вулиці Межова. Одна з них іде в сторону окремо стоячої будівлі суб'єкта господарювання Андрошулік Л.П., а інша - в триповерхову будівлю в приміщення 1-го поверху Скрипника А.М.

При огляді системи каналізації (водовідведення) приміщення та наявні схеми, плани трас інженерних мереж, профілі мереж, плани на відмітках по висотах, спеціалістом встановлено, що всі суб'єкти господарювання, які знаходяться в 3-поверховому приміщенні при здійсненні господарської діяльності скидають стічну та дощову воду в каналізаційну систему приміщення (включаючи жироловки), потім каналізаційний колектор (туди ж з окремо стоячого одноповерхового), який прокладено навкруги будівлі і далі в комунальну каналізацію (водовідведення).

Дослідивши вказані докази, суд дійшов висновку, що стічні води від усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність за адресою вул. Дворецька, 89 у м. Рівне, скидаються в одну спільну систему водовідведення. Водночас позивач не обґрунтував, чому розрахунок плати за скид понаднормових забруднень здійснено лише щодо відповідача, без урахування вкладу інших користувачів мережі, що виключає можливість достовірного визначення джерела забруднення та обсягу скидів, які підлягають оплаті саме відповідачем.

З урахуванням наведеного у сукупності, суд робить висновок, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 133 370 грн 34 коп. додаткової плати за скид понаднормових забруднень на загальну суму 133 370 грн 34 коп. не підлягають до задоволення.

Розподіл судових витрат.

Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Розмір судового збору за даним позовом складає 3 028 грн 00 коп. Позивачем оплачено суму судового збору згідно з платіжною інструкцією № 37212 від 09.04.2025.

Здійснивши розподіл судових витрат суд виснує, що судові витрати у розмірі 3 028 грн 00 коп. судового збору залишаються за позивачем.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 130, 185, 191, 192, 202, 233, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позову Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" до Приватного підприємства-фірми "Фарматон" про стягнення 133 370 грн 34 коп. - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку визначеному ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складене та підписане "19" червня 2025 року.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Суддя І.О. Пашкевич