707/1802/25
3/707/842/25
18 червня 2025 року суддя Черкаського районного суду Тептюк Є.П., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,-
за ч.1 ст.184 КУпАП, -
ОСОБА_1 , 12.05.2025 року, близько 08 години 30 хвилин перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 ухилилась від передбачених законодавством виконання батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме залишила останнього без нагляду та відмовилась від його подальшого виховання.
В діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП - ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
У судовому засіданні ОСОБА_1 присутня не була, про час, дату та розгляд справи була повідомлена належним чином. Заяв, клопотань, заперечень до суду не подавала.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 184 КУпАП, знайшла своє повне підтвердження у суді та підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 439033 від 12.05.2025, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , копією акту органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров'я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку.
Згідно ч. 1ст. 152 Сімейного кодексу України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, суд вважає, що дії ОСОБА_1 за ознаками ч. 1 ст. 184 КУпАП кваліфіковані правильно, оскільки вона, являючись матір'ю малолітньої дитини, ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя своєї дитини.
Обставин, що згідно зі ст.34,35 КУпАП, пом'якшують або обтяжують відповідальність, суд не знаходить.
З урахуванням викладеного, а також характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, беручи до уваги ступінь її вини, майновий стан та інші вимоги ст.33 КУпАП, суд дійшов висновку, що з метою виховання та попередження скоєння інших правопорушень, ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративного та стягненню у виді штрафу в сумі 1700,00 грн., передбаченого санкцією ч.1 ст.184 КУпАП, що буде достатнім для виховання та попередження вчиненню нових правопорушень.
Накладення на неї інших видів стягнень, передбачених санкцією статті, за якою суд визнав її винною, - не буде відповідати характеру вчиненого правопорушення, ставленню особи до наслідків правопорушення, її особі та ступеню вини.
Відповідно до вимог п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», в разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, з правопорушника підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 33, ч.1ст.184, 283-284 КУпАП,-
ОСОБА_1 - визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.184 КУпАП, і на підставі санкції цієї статті призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян - що становить 1700 (одна тисяча сімсот) 00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) 60 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 307 КУпАП, якими встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу (п'ятнадцять днів з дня вручення постанови), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя: Є. П. Тептюк