Ухвала від 18.06.2025 по справі 640/21883/18

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

18 червня 2025 року Справа №640/21883/18

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВВ АГРО» (01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького,9А, ЄДРПОУ 35918573) до Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВВ АГРО» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 24.09.2018 року №0012601401, №0012611401, №0012621401, №0009834208, №00488611409, №1095140304, №1096140304, рішення про опис майна у податкову заставу №238728-17 від 29.11.2018 року та податкову вимогу № 238728-17 від 29.11.2018 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 6 лютого 2019 року прийнято до розгляду позовну заву та відкрито провадження в адміністративній справі № 640/21883/18. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 6 лютого 2019 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ВВ АГРО» до Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві в частині визнання протиправними та скасування рішення про опис майна у податкову заставу №238728-17 від 29.11.2018 року та податкової вимоги №238728-17 від 29.11.2018 року повернуто позивачу за його заявою.

13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-ІХ), який набрав чинності 15 грудня 2022 року. Відповідно до статей 1 та 2 Закону № 2825-ІХ Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано. Утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві. Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.

На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ справу № 640/21883/18 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29 травня 2025 року, адміністративна справа № 640/21883/18 передана на розгляд судді Смагар С.В.

Ухвалою від 2 червня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/21883/18 Розгляд адміністративної справи вирішено розпочати спочатку за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 18 червня 2025 року. Підготовче засідання вирішено проводити в порядку письмового провадження. Ухвалою від 9 червня 2025 року суд залишив позовну заяву без руху. Ухвалою від 10 червня 2025 року суд продовжив розгляд справи за заявою позивача про усунення недоліків.

10 червня 2025 року від позивача надійшло клопотання про заміну відповідача на правонаступника.

Відповідно до ч.1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Кабінетом Міністрів України 18.12.2018 року прийнято Постанову №1200 Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України (далі - Постанова №1200) відповідно до якої утворено Державну податковуслужбу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 №537 утворено юридичну особу публічного права, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві, реорганізувавши Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві шляхом його приєднання до Державної податкової служби. 30.07.2019 відбулася державна реєстрація юридичної особи Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (код ЄДРПОУ 43141267).

Таким чином, Головне управління ДПС у місті Києві стало правонаступником Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві. Однак, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" від 30.09.2020 № 893 постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Головне управління ДПС у м. Києві.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у місті Києві, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у м. Києві є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території міста Києва.

Отже, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ 43141267). Згідно із пунктом 15 зазначеного Положення ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.

Враховуючи вищевикладене, клопотання позивача є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

17 червня 2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався і триває по теперішній час.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 Рекомендацій Ради суддів України, опублікованих 02.03.2022 року, щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м. Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ № 14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи». Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з частиною 3 статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Дослідивши доводи позивача, викладені у позовній заяві та доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, суд вважає за необхідне витребувати у сторін додаткові пояснення та докази.

Враховуючи викладене та з огляду на відсутність можливості проводити судове засідання за участю сторін через існування загрози життю та здоров'ю учасників справи та працівників суду внаслідок широкомасштабної військової агресії Російської Федерації, суд дійшов висновку про необхідність проведення наступного підготовчого засідання, яке буде проведено в порядку письмового провадження.

На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 4, 72, 73, 80, 183, 243, 248, 256, 294 КАС України,-

УХВАЛИВ:

1. Замінити відповідача у справі № 640/21883/18 з Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві на його правонаступника Головне управління ДПС у місті Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011).

2. Призначити наступне підготовче засідання в порядку письмового провадження на 15 липня 2025 року.

3. Запропонувати позивачу надати додаткові письмові пояснення з обґрунтуванням відсутності виявленого порушення:

- п. 51.1 ст. 51, пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України та розділу 3 «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, щодо подання з помилками податкових розрахунків (форма № 1-ДФ), за І, ІІІ кв. 2015 року, ІV кв. 2016 року;

- пп. 266.1.1 п. 266.1, пп. 266.5.1 п.266.5, пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу перевіркою встановлено неподання декларацій за 2016 по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в зв'язку з чим занижено податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період, що перевірявся в загальній сумі 7 154,57 гривень.

- надати докази сплати податку з доходів фізичних осіб та військового збору, на що посилається позивач у позовній заяві (щодо порушення п.2.8 глави 2, п. 3.5 глави 3 “Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637)

4. Запропонувати відповідачу надати суду додаткові письмові пояснення:

- щодо проведення зустрічних звірок контрагентів позивача за спірні податкові періоди, у випадку їх проведення надати копії актів;

- докази надіслання позивачу листа про результати розгляду заперечення від 19.09.2018 № 65966/10/26-15-14-01-02 та надати суду лист з результатами розгляду заперечень;

- письмові пояснення, чи надавалися до заперечень на акт перевірки позивачем банківські виписки та чи враховувалися вони при розгляді заперечень, якщо ні, то за яких підстав не були враховані документи;

- письмові пояснення: чи здійснювався опис первинних документів позивача, які були вилучені СУ ФР ТУ ДФС у м. Києві та досліджувалися працівникам ГУ ДФС у м. Києві під час проведення перевірки.

5. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

6. Ухвала постановлена в порядку письмового провадження та підписана 18 червня 2025 року.

Суддя С.В. Смагар