про залишення позовної заяви без руху
17 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6460/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Дмитрук В.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з наступними позовними вимогами:
1) визнати протиправним та скасувати рішення №1229405223-2025-1 від 02 квітня 2025 року про відмову у призначенні субсидії на оплату комунальних послуг за адресою:
АДРЕСА_1 ) зобов'язати призначити житлову субсидію на оплату комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_2 , за заявою від 06 березня 2025 року.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як установлено частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3 028 грн.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору
Як вбачається із тексту позовної заяви, позивачем заявлено 1 позовну вимогу немайнового характеру, а відтак, за подання даного позову необхідно сплатити судовий збір у сумі 968 грн 96 коп.
Проте в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви позивачем не долучено доказів сплати судового збору, натомість подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке вмотивовано тим, що на даний час, ОСОБА_1 ніде не працевлаштована, а лише отримує не значну пенсію, яка є її єдиним доходом, а також, не перебуває на обліку в департаменті соціальної політики, як одержувач соціальних та державних допомог, будь-які допомоги не призначались та не виплачувалися, тому відповідач не в змозі сплатити судовий збір у зв'язку із її матеріальним становищем.
З приводу поданого клопотання суд вважає за необхідне вказати, що згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Як вбачається з долученої до позову довідки Луцького об'єднаного управління ПФУ у Волинській області про доходи № 5071 1206 8400 1028, сума пенсії за період з 01.10.2024 по 31.03.2025 складає 23 539 грн, відповідно 5% 6-місячного (а не річного, як передбачає положення статті Закону) доходу складає 1 176 грн 95 коп., а відтак, суд не вбачає підстав для задоволення такого клопотання.
При цьому, суд також зауважує, що представником клопотання серед іншого обґрунтовується нормами ЦПК України, в той час як подано саме адміністративний позов.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України її слід залишити без руху, надавши позивачу строк на усунення недоліків шляхом подання до суду доказів про сплату судового збору в розмірі 968 грн 96 коп. або доказів щодо наявності інших підстав для звільнення від сплати судового збору
Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - два дні з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя В.В. Дмитрук