Рівненський апеляційний суд
18 червня 2025 року м. Рівне
Справа № 569/6242/25
Провадження № 33/4815/438/25
Суддя Рівненського апеляційного суду - Збитковська Т.І.
з участю:
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
захисника - адвоката Кальки Я.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_1 - адвоката Кальки Я.З. на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 04 квітня 2025 року, -
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 04 квітня 2025 року ОСОБА_1 притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
З постанови суду слідує, що 19 березня 2025 року о 01 год. 39 хв. в Рівне по вул. Дубенській 4 водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом «Suzuki SX-4» д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови, і від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовилася, чим порушила п. 2.5 ПДР.
В апеляційній скарзі адвокат Калька Я.З. зазначає, що ОСОБА_1 ніколи раніше не потрапляла в такі ситуації, а, відтак, не знала, як себе поводити. Їдучи додому вночі від подруги вона була одягнута в піжаму та верхній одяг, тому посоромилася в такому одязі їхати в медичний заклад. Вранці ОСОБА_1 самостійно звернулася до КП «РОЦПЗН» та здала біологічний матеріал (сечу), і згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного ви іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеного лікарем ОСОБА_2 , ознак сп'яніння в ОСОБА_1 не виявлено.
Просить оскаржувану постанову скасувати, провадження у справі закрити та поновити строк на апеляційне оскарження постанови суду, копію якої отримано 14 квітня 2025 року (а.с. 15).
Заслухавши доводи захисника - адвоката Кальки Я.З. та Хажанець Ю.П. на підтримання апеляційної скарги, перевіривши матеріали адміністративної справи, вважаю, що строк на апеляційне оскарження підлягає поновленню, а апеляційна скарга - відхиленню. Однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду" від 17 грудня 2008 року № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858.
Відповідно до цих нормативних актів, оглядові підлягають лише водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Висновок суду першої інстанції про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення ґрунтується на зібраних у справі доказах: даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 275386 від 19 березня 2025 року (а.с. 1), акту огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с. 2), направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до КП «РОЦПЗН» (а.с. 3), зобов'язанням не керувати транспортним засобом протягом 24-х годин (а.с. 5), відеоматеріалами з нагрудних камер працівників поліції.
Наявним у справі відеозаписом працівників поліції зафіксовано, що після зупинки автомобіля,в ході спілкування з ОСОБА_1 у неї працівниками поліції було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння. На неодноразові пропозиції пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки або у медичному закладі ОСОБА_1 відповіла відмовою. (файл Clip0, час: 03 хв. 41 с. - 06 хв.; 07 хв. 15 с. - 07 хв. 21 с.; 09 хв. 03 с. - 09 хв. 12 с. Файл Clip1, час: 02 с. - 25 с.).
В ході апеляційного розгляду ОСОБА_1 не заперечила факту відмови у проходженні огляду на стан алкогольного сп'яніння як на місці зупинки, так і в медичному закладі.
Що ж до висновку про результати медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного ви іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 195, який було складено о 17 год. 00 хв. 19 березня 2025 року в КП «РОЦПЗН», згідно якого ОСОБА_1 19 березня 2025 року о 09 год. 45 хв. пройшла огляд і ознак сп'яніння в неї не виявлено, долученого до апеляційної скарги, то апеляційний суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 6 ст. 266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення поліцейськими водія для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння визначена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103. На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України з метою створення нормативно-правового підґрунтя діяльності патрульної поліції та закладів охорони здоров'я наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 була затверджена вказана раніше Інструкція.
Пунктом 12 розділу ІІ Інструкції встановлено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
У відповідності з вимогами ст. 266 КУпАП, п. 9 розділу ІІ Інструкції огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського, який з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше, ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно відеозапису, працівник поліції виявив у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння о 01 год. 43 хв, і саме з цього моменту йде відлік у дві години для проведення огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння в медичному закладі. Відтак, такий огляд мав бути проведений до 03 год. 43 хв.
З висновку, долученого апелянтом, слідує, що огляд ОСОБА_1 пройшла о 09 год. 45 хв, тобто, з порушенням двогодинного строку, передбаченого законодавством, що свідчить про порушення порядку вказаного огляду, а, відтак, апеляційний суд відхиляє даний доказ, як недопустимий.
За наведених обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст. 294 КУпАП, -
Поновити апелянту строк на апеляційне оскарження.
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 04 квітня 2025 року відносно ОСОБА_1 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Рівненського
апеляційного суду Т.І.Збитковська