Справа № 503/789/25
Провадження №3/503/730/25
18 червня 2025 року Кодимський районний суд Одеської області в складі:
головуючого-судді Вороненка Д.В.,
за участю секретаря судового засідання Вдовиченко В.О.,
прокурора Сосонського О.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кодима матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата VIII скликання Слобідської селищної ради Подільського району Одеської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
Епізод №1 (протокол № 605/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у справі № 503/792/25):
ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII (надалі за текстом - Закон) та примітки до ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.05.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст. 45, пункту 2-7 розділу ХІІІ Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Епізод №2 (протокол № 606/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у справі № 503/791/25):
ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII (надалі за текстом - Закон) та примітки до ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.05.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст. 45, пункту 2-7 розділу ХІІІ Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Епізод №3 (протокол № 607/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у справі № 503/789/25):
ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII (надалі за текстом - Закон) та примітки до ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.05.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст. 45 Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Епізод №4 (протокол № 608/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у справі № 503/790/25):
ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування відповідно до підпункту «б» пункту 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII (надалі за текстом - Закон) та примітки до ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 08.05.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст. 45 Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що визнає свою вину у вчиненні ним вищевказаних адміністративних правопорушень частково, а саме незгоден з пред'явленими йому порушення щодо несвоєчасного подання ним щорічних декларацій за 2021-2022 роки, оскільки подавав декларацію, але як кандидат. На уточнююче запитання суду зазначив, що має другу групу інвалідності та на підтвердження чого пред'явив відповідне пенсійне посвідчення, яке було оглянуто судом в судовому засіданні та копії якого додані до матеріалів справи під час їх досудового оформлення. При цьому, просив суд звільнити його від призначення штрафу.
Прокурор в судовому засіданні вважав, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доведена зібраними доказами, які були досліджені під час судового розгляду, а тому просив суд притягнути до адміністративної відповідальності із накладенням адміністративного стягнення.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю суд встановив наступне.
З 26.11.2020 року ОСОБА_1 є депутатом VIII скликання Слобідської селищної ради Подільського району Одеської області, про що свідчить копія рішення Слобідської селищної ради Подільського району Одеської області від 26.11.2020 року № 01-VIII та копія відомостей про депутатський корпус Слобідської селищної ради Подільського району Одеської області 8 скликання від 26.11.2020 року.
Згідно підпункту «б» пункту 1 ч.1 ст. 3 Закону, суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є депутати місцевих рад.
Водночас абзац перший примітки до ст. 172-6 КУпАП передбачає, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої тадругої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Окрім того пунктом 2-7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві положення" було установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
08.05.2025 року ОСОБА_1 подав щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2024 роки, шляхом їх заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, про що свідчать роздруківки скриншотів з Єдиного державного реєстру декларацій, а також роздруківки самих згаданих вище декларацій.
22.05.2025 року у відношенні ОСОБА_1 було складено протоколи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме № 605/2025 (а.с.1-9 у справі № 503/792/25) за фактом несвоєчасного подання щорічної декларації за 2021 рік, № 606/2025 (а.с.1-9 у справі № 503/791/25) за фактом несвоєчасного подання щорічної декларації за 2022 рік, № 607/2025 (а.с.1-9 у справі № 503/789/25) за фактом несвоєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік і № 608/2025 (а.с.1-9 у справі № 503/790/25) за фактом несвоєчасного подання щорічної декларації за 2024 рік, які були підписані ОСОБА_1 без яких-небудь заперечень викладених в них обставин.
При цьому, у своїх письмових поясненнях від 07.05.2025 року (а.с.21-22 у справі № 503/792/25) ОСОБА_1 не повідомив поважних причин на несвоєчасне подання щорічних декларацій та зазначив, що саме їх несвоєчасне подання є наслідком його необізнаності про те, що було відновлено декларування.
В свою чергу ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У зв'язку з вище викладеним суд вважає, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доказана.
В свою чергу заперечення висловленні ОСОБА_1 усно в судовому засіданні щодо вчинення правопорушень внаслідок несвоєчасного подання ним щорічних декларацій за 2021-2022 роки, оскільки подавав декларацію, але як кандидат, суд оцінює критично, як обраний спосіб відстоювання своєї позиції та побудови свого захисту з метою ухилення від відповідальності за ці правопорушення, оскільки дані заперечення суперечать вище наведеним доказам та спростовуються останніми.
Зокрема згадане заперечення є безпідставним з огляду на пп. 3 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 08 листопада 2023 року № 252/23, згідно якого якщо особа подала щорічну декларацію за минулий рік, декларація кандидата на посаду за цей період не подається. Водночас, якщо подана декларація кандидата на посаду охоплювала попередній звітний рік, а в особи виник обов'язок подати щорічну декларацію за той самий звітний період, то особа зобов'язана подати щорічну декларацію (відповідь на запитання 1 Роз'яснення про заповнення декларацій оприлюдненні на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/i-vydy-deklaratsij-ta-poryadok-yih-podannya/)
Окрім того, згідно відповіді на запитання 3 Роз'яснення про заповнення декларацій оприлюдненні на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за посиланням: https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/i-vydy-deklaratsij-ta-poryadok-yih-podannya/?id=4156#post4156, особа, обрана депутатом місцевої ради, подає декларацію кандидата на посаду за минулий рік упродовж 15 календарних днів з дня відкриття першої сесії відповідної місцевої ради (ч.2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»). Якщо обрана особа незалежно від обставин уже подала щорічну декларацію (з будь-якою позначкою) за минулий рік (який передує року обрання), подання декларації кандидата на посаду не вимагається. З наступного після обрання року зазначені особи зобов'язані подавати щорічні декларації (детальніше див. відповідь на запитання 1 цих Роз'яснень).
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Приймаючи до уваги, що справи про адміністративні правопорушення № 503/789/25 - 503/792/25 відносно однієї особи та перебувають на розгляді одного судді, то судом під час судового розгляду було прийнято рішення про об'єднання їх в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі єдиний № 503/789/25.
Раніше до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не притягався, згідно змісту відповідних рапортів складених 22.05.2025 року оперуповноваженим УСР в Одеській області ДСР НП України. При цьому, суд відзначає, що особою вчинено чотири окремі адміністративні правопорушення.
Водночас із цим суд не вбачає процесуальних підстав для можливості звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням в порядку, передбаченому ст. 22 КУпАП, оскільки суд не вважає за можливе визнати вчиненні правопорушення малозначними адміністративними правопорушеннями,
З урахуванням характеру вчинених правопорушень, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, не знаходячи обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення, суд вважає необхідним застосувати до порушника адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі у межах санкції за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
При цьому, згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 бланк Серії ААІ № 533183, ОСОБА_1 має довічно інвалідність ІІ групи загального захворювання, у зв'язку з чим отримує пенсію по інвалідності.
В свою чергу, згідно пункту 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю. У зв'язку з чим суд не вважає за можливе стягувати судовий збір за накладення адміністративного стягнення, згідно вимог ст. 401 КУпАП.
Керуючись ст. 23-24, 27, 33, 36, 401, 172-6 ч.1, 213, 221, 246, 250-252, 268, 280, 283-284 КУпАП, суд
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП і застосувати до нього адміністративне стягнення, за правилами ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 52 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 884 (вісімсот вісімдесят чотири) грн.
Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови, з наданням до суду в цей строк документа, який підтверджує його сплату. У разі несплати штрафу, постанову про його накладення буде звернуто для примусового виконання, а з порушника стягнуто подвійний розмір штрафу.
Копію даної постанови, згідно вимог ч.7 ст. 285 КУпАП, у триденний строк з дня набрання нею законної сили направити до Слобідської селищної ради Подільського району Одеської області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, через Кодимський районний суд Одеської області, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Д.В. Вороненко