Постанова від 17.06.2025 по справі 420/33286/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/33286/24

Перша інстанція: суддя Самойлюк Г.П.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Бітова А.І.,

Шевчук О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 лютого 2025р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2024р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону, в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати довідку ВЛК Військово-медичного клінічного центру Південного регіону від 14.06.2024р. за №3856;

- зобов'язати Військово-медичний клінічний центр провести контрольний огляд військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_1 .

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що з червня 2016р. він проходив військову службу.

В подальшому, ВЛК за результатами медичного огляду позивача визнано його придатним до служби у військових частина забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку оперативного забезпечення, охорони на підставі статей 17-б,42-б,84-б,38-в,23-в графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ, про що видано довідку військово-лікарської комісії за №3856 від 14.06.2024р..

Позивач вважає вказаний у постанові висновок про визнання його придатним протиправним, сформованим без проведення належного медичного огляду та обстеження.

Також позивач вказав на те, що при проведенні медичного огляду відповідачем порушено процедуру проведення такого огляду, у зв'язку з чим постанова за результатом огляду є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 7 лютого 2025р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття такого висновку, а не здійснювати власну оцінку підстав прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. При цьому, суд першої інстанції зазначив, що за результатами проведення медичного огляду позивача, зокрема, за наявності наданих документів, на визначення ступеня придатності до військової служби, уповноважені особи органу Військово-медичного клінічного центру Південного регіону обґрунтовано виходили з того, що їх сукупність не підтверджує права позивача на визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .

14.06.2024р. Гарнізонною військово-лікарською комісією проведено медичний огляд сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_1 .

За результатами проведення медичного огляду Гарнізонною військово-лікарською комісією видано довідку ВЛК №3856 від 14.06.2024р..

Відповідно до вказаної довідки, ОСОБА_1 визнано придатним до служби у військових частина забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку оперативного забезпечення, охорони на підставі статей 17-б,42-б,84-б,38-в,23-в графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ.

Згідно зі складеною довідкою №3856 від 14.06.2024р. з зазначенням діагнозів та встановленням причинного зв'язку встановлено: Помірно виражений розлад адаптації у вигляді порушення емоцій, медикаментозна компенсація; Ангіотрофоневроз обох верхніх та нижніх кінцівок 1ст.; Варикозна хвороба: варикозне розширення підшкірних вен обох нижніх кінцівок. ХВН С2ст. (СЕАР); Поодинока (42 на добу) надшлункочкова екстра систолічна аритмія. ЄНО; Вертеброгенна тораколюмбалгія з незначним порушенням, функції. Короткозорість ст.0,5Д обох очей при гостроті зору з корекцією 1,0/1,0

Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

На підставі ст.17-6, 42-6, 84-6, 38-в, 23-в графи 11 Розкладу хвороб, графи ТДВ «Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони».

В подальшому, вказана Довідка ВЛК №3856 від 14.06.2024р. оскаржена позивачем до 18 регіональної ВЛК Міністерства оборони України.

Так, 18 регіональним ВЛК Міністерства оборони України своїм листом №617-з від 1.06.2024р. повідомлено позивача про те, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 повідомлено заявника, що підставою для «визнання непридатним до військової служби» за станом здоров'я є захворювання, які передбачають ступінь придатності "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку", але діагнози та ступінь порушення функцій, що наведені у доданих медичних документах не дають підстав для визначення вказаного ступеню придатності.

Одночасно повідомлено, що у разі зміни (погіршення) стану здоров'я може бути проведений повторний медичний огляд. Згідно вимог пункту 6.8 глави 6 та згідно глави 21 розділу II Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 №402 (зі змінами), під час проходження медичного огляду військовослужбовець зобов'язаний надавати разом з медичними документами щодо стану свого здоров'я і документи що підтверджують періоди перебування в зоні ведення бойових дій (довідка про безпосередню участь, посвідчення УБД) та документи про отримання травм (довідка про обставини травми) для врахування лікарями під час формування постанови ВЛК.

Крім того, довідка ВЛК №3856 від 14.06.2024р. оскаржена позивачем до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України Міністерства оборони України.

Так, Центральною військово-лікарською комісією Збройних сил України Міністерства оборони України листом №598/9/17877 від 9.08.2024р. за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо незгоди з постановою гарнізонної військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК №3856 від 14.06.2024р. повідомлено заявника, що згідно наданих копій медичних документів, захворювань, які, відповідно до вимог Положення, зумовлюють непридатність ДО ВІЙСЬКОВОЇ служби з виключенням з військового обліку, не вбачається. Враховуючи зазначене, підстави для скасування постанови гарнізонної ВЛК ВМГОД ПдР про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 14.06.2024р. чи направлення начальника ЦВДК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК на теперішній час відсутні.

ЦВЛК також повідомлено заявника, що у випадку погіршення стану здоров'я, останньому пропонується звертатись встановленим порядком до командування військової частини за місцем проходження військової служби, з метою направлення на лікування до закладів охорони здоров'я, а за необхідності на медичний огляд-ВЛК.

Позивач, вважаючи довідку про визнання його придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони протиправною, сформованою без проведення належного медичного огляду та обстеження, звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваного висновку ВЛК, з урахуванням підстав, з якими позивачка просить його визнати неправомірним, судова колегія виходить з наступного.

Так, приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. за №2232-XII (надалі - Закон №2232-XII).

Відповідно до ч.10. ст.2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008р. за №1109/15800 (надалі - Положення №402).

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що 14.06.2024р. Гарнізонною військово-лікарською комісією проведено медичний огляд сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_1 .

Відповідно до п.1.1 глави 1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів (пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402.

Згідно з п.1.3 глави 2 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до п.2.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

В п.2.2 розділу І Положення №402 встановлено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Відповідно до пп.2.4.4 п.2.4, п.2.4.5 п.2.4 розділу ІІ Положення №402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у п.1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

Положеннями п.1.1 розділу ІІ Положення №402 встановлено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.

Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Згідно з п.1.1, 1.2 гл.1 р.ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд військовослужбовців врегульовано гл.6 р.ІІ Положення №402.

Відповідно до пункту 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення №402 направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.

Приписами п.6.4 глави 6 розділу II Положення №402 визначено, що у разі виявлення під час обстеження або лікування у закладі охорони здоров'я (установі) у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи) на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис у медичній карті стаціонарного (амбулаторного) хворого (медичній книжці), який завіряється підписом начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи).

За змістом п6.8 глави 6 розділу II Положення №402 на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.

Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що військовою частиною НОМЕР_1 ОСОБА_2 видано направлення для проходження військово-лікарської комісії для визначення ступеню придатності до військової служби у ЗС України з вказаним попереднім діагнозом - «розлад адаптації у вигляді порушення емоцій. Медикаментозная компенсація. Вертеброгенна торакоалгія, без порушення функції. Вторинний синдром Рейно легкого ступеню важкості. Варикозна хвороба век нижніх кінцівок».

Так, картка обстеження та медичного огляду містить відомості про обстеження позивача терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, ЛОР, дермавенерологом, психіатром, стоматологом, тобто лікарями огляд яких є обов'язковим.

Крім того, позивачу проведено дослідження: загальний аналіз крові; біохімічний аналіз крові, серологічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, флюорографія органів грудної клітини, ЕКГ, УЗД щитоподібної залози, ЄХО.

Окрім того, позивачем разом із позовною заявою надано копії консультативних висновків лікарів ВМКЦ ПР, які в період проходження ним медичних оглядів встановлюють додаткові діагнози, зокрема - додатком до позовної заяви до суду та до ВМКЦ ПР надіслано особисто позивачем консультативні заключення лікарів-рентгенологів ВМКЦ ПР: від 26.03.2024р. за підписом ОСОБА_3 стосовно діагностування у позивача остеохондрозу та деформуючого артрозу колінних суглобів; від 22.05.2024 р. за підписом ОСОБА_4 стосовно діагностування остеохондрозу; додатком до позовної заяви за №16 додано копію від 22.05.2024р. консультативного огляду травматолога ВМКЦ ПР за підписом ОСОБА_5 стосовно діагностування остеохондрозу та деформуючого остеоартрозу колінних суглобів.

За правилами п.20.3 глави 20 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту:

а) "Придатний": до військової служби; до військової служби за контрактом; до служби у військовому резерві; для підготовки до участі у МО; до участі у МО; до служби (роботи) у національному персоналі; до навчання у ВВНЗ ______ (вказати назву ВВНЗ); до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, Десантно-штурмових військах, спеціальних спорудах, підрозділах спеціального призначення; до підводного водіння танків; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта; до служби водолазом на глибині до _____ метрів, водолазом-глибоководником на глибині до ____ метрів, акванавтом на глибині до ____ метрів; до навчання (служби) за спеціальністю ... (вказати спеціальність. Постанова приймається щодо осіб, які відбираються для навчання, проходження військової служби за окремими військовими спеціальностями, вказаними у ТДВ); до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Такі особи є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах.

б) "Непридатний": до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби за контрактом; для підготовки до участі у МО; до участі у МО; до служби (роботи) у національному персоналі; до навчання у ВВНЗ; до служби на підводних човнах, надводних кораблях, морській піхоті ВМС Збройних Сил України, морській піхоті, Десантно-штурмових військах, спеціальних спорудах, водолазом, водолазом-глибоководником, акванавтом, підрозділах спеціального призначення; до навчання в учбовій частині за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта; до підводного водіння танків; до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; до служби у військовому резерві (при цьому постанова про придатність до військової служби не приймається); до служби на підводних човнах, придатний до служби на надводних кораблях (при цьому постанова про придатність до військової служби не приймається); до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців (постанова приймається під час дії воєнного стану); до подальшого проходження зборів (постанова приймається щодо призваних на збори військовозобов'язаних, резервістів). Постанова про придатність (непридатність) до навчання (служби) за військовою спеціальністю, служби у спеціальних спорудах, до участі у МО, національному персоналі тощо, згідно з вимогами ТДВ, приймається за такою формою: "На підставі статті ____ графи _____ Розкладу хвороб та графи _____ Таблиці ____ додаткових вимог, придатний (непридатний) до _________ (вказати)". (Щодо військовослужбовців, визнаних ВЛК непридатними до військової служби, інші постанови (про непридатність до служби у виді Збройних Сил України, до навчання у ВВНЗ, в учбовій частині тощо) не приймаються. Щодо військовослужбовців, визнаних ВЛК непридатними (до служби у виді Збройних Сил України або за військовою спеціальністю, спецспорудах, до навчання у ВВНЗ, в учбовій частині, до участі у МО тощо), одночасно приймається постанова про придатність до військової служби.)

Постанова «Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців» приймається під час дії воєнного стану на підставі статей 2б, 7, 11, 12г, 13г, 24, 32, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 76б, 77б, 81 Розкладу хвороб у випадках, коли для відновлення придатності до військової служби необхідний строк від 6 до 12 календарних місяців.

Отже, серед основних завдань військово-лікарської експертизи є визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, а також визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби, для проведення якої створюються військово-лікарські комісії (ВЛК).

Як вбачається із матеріалів справи, що за результатами проведення медичного огляду Гарнізонною військово-лікарською комісією видано довідку ВЛК за №3856 від 14.06.2024р..

Відповідно до вказаної довідки, ОСОБА_1 визнано придатним до служби у військових частина забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку оперативного забезпечення, охорони на підставі статей 17-б,42-б,84-б,38-в,23-в графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ.

Відповідно до складеної довідки №3856 від 14.06.2024р. із зазначенням діагнозів та встановленням причинного зв'язку встановлено: Помірно виражений розлад адаптації у вигляді порушення емоцій, медикаментозна компенсація; Ангіотрофоневроз обох верхніх та нижніх кінцівок 1ст.; Варикозна хвороба:варикозне розширення підшкірних вен обох нижніх кінцівок. ХВН С2ст. (СЕАР); Поодинока (42 на добу) надшлункочкова екстра систолічна аритмія. ЄНО; Вертеброгенна тораколюмбалгія з незначним порушенням, функції. Короткозорість ст.0,5Д обох очей при гостроті зору з корекцією 1,0/1,0

Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.

На підставі статей 17-6, 42-6, 84-6, 38-в, 23-в графи 11 Розкладу хвороб, графи ТДВ «Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони».

Обґрунтовуючи протиправність такого висновку, позивач зазначає, що наявні у нього хвороби є такими, які виключають його придатність до військової служби.

Проте, судова колегія зазначає, що суд позбавлений можливості надавати оцінку діям конкретних лікарів-членів ВЛК, в тому числі при визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб.

Так, Верховний Суд у своїй постанові від 13.06.2018р. по справі за №806/526/16 зазначив: "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Апеляційний суд зазначає, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підстав прийняття певного висновку, оскільки, як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Апеляційний суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у даній категорії справ.

Так, Верховний Суд у своїй постанові від 12.06.2020р. у справі №810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на відповідне Положення. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом із цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.

Під час розгляду справи встановлено, що позивач скористався правом на оскарження довідки ВЛК до ЦВКЛ.

Так, Центральною ВЛК військово-лікарською комісією Збройних сил України Міністерства оборони України листом за №598/9/17877 від 9.08.2024р. за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 щодо незгоди з постановою гарнізонної військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК №3856 від 14.06.2024р. повідомлено заявника про те, що відповідно до наданих копій медичних документів, захворювань, які, відповідно до вимог Положення, зумовлюють непридатність ДО ВІЙСЬКОВОЇ служби з виключенням з військового обліку, не вбачається. Враховуючи зазначене, підстави для скасування постанови гарнізонної ВЛК ВМГОД ПдР про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 14.06.2024р. чи направлення начальником ЦВДК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК на теперішній час відсутні.

ЦВЛК також повідомлено заявника, що у випадку погіршеним стану здоров'я, останньому пропонується звертатись встановленим порядком до командування військової частини за місцем проходження військової служби, з метою направлення на лікування до закладів охорони здоров'я, а за необхідності на медичний огляд-ВЛК.

Отже, судова колегія вважає, що відповідачем дотримано процедуру проведення ВЛК.

Проте, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію конкретних статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду. Суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний чи не придатний (обмежено придатний) до військової служби.

При цьому, судова колегія вважає необґрунтованими посилання позивача на те, що висновок про визнання його придатним до військової служби сформований без проведення належного медичного огляду та обстеження.

Позивач підтвердив надання інформації щодо стану його здоров'я у повному обсязі та попереджений про надання неповної та недостовірної інформації, що підтверджується його підписом.

Доказів пред'явлення відповідачу інших медичних документів, які підтверджують наявність підстав для визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, складених до проведення медичного огляду у ВЛК, позивачем також не надано.

Враховуючи викладене, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що за результатами проведення медичного огляду позивача, зокрема, за наявності наданих документів, на визначення ступеня придатності до військової служби, уповноважені особи органу Військово-медичного клінічного центру Південного регіону обґрунтовано виходили з того, що їх сукупність не підтверджує права позивача на визнання непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.

Отже, беручи до уваги встановлені обставини справи, судова колегія вважає, що в даному випадку відсутні підстави для визнання протиправною та скасування довідки Військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону від 14.06.2024р. за №3856.

Враховуючи вищевказане, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в даному випадку.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246, 315, 316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 лютого 2025р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.І. Бітов

О.А. Шевчук