справа №380/9570/25
з питань зупинення провадження у справі
17 червня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого-судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження клопотання позивача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 01.01.2025 року, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в первинній редакції, із обов?язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які фактично виплачуються за відповідною посадою, для перерахунку із 01.02.2025 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов?язати відповідача підготувати та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 01.01.2025 року за відповідною посадою на день його звільнення зі служби, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в первинній редакції, із обов?язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за відповідною посадою, обрахованих з урахуванням зміни розмірів окладів, зокрема надбавки за особливості проходження служби - 70%, надбавки за класну кваліфікацію - 3% та премії - 290%, відповідно до абз.5 п.5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, для проведення з 01.02.2025 року перерахунку основного розміру пенсії.
Ухвалою судді від 19.05.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Від позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/29450/24. Зокрема, зазначив, що результат розгляду справи №320/29450/24 матиме вагоме значення для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі №380/9570/25, що розглядається, предметом спору якої є питання правомірності застосування положень п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в редакції п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704». Враховуючи викладене, просить зупинити провадження у справі на підставі п.3 ч.1 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановляючи ухвалу, суд враховує наступне.
Суд встановив, що в провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала справа №320/29450/24 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання дій неправомірними та зобов'язання скасувати п.2 Постанови №481 про внесення змін до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 року у справі №320/29450/24 позов ОСОБА_2 задоволено частково. Зокрема: визнано дії Кабінету Міністрів України при прийнятті Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року №481 неправомірними; визнано протиправним та нечинним п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року №481 стосовно внесення змін до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; в іншій частині задоволення позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.05.2025 року у справі №320/29450/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 року.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Отже, вказаною нормою визначено обов'язок суду зупинити провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.
Суд враховує, що відповідно до ч.3 ст.3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно із ч.2 ст.265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, враховуючи закріплені Кодексом адміністративного судочинства України правила щодо втрати чинності нормативно-правовим актом (або його окремої частині) лише з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, суд вважає, що рішення від 14.03.2025 року у справі №320/29450/24 не впливає на спірні правовідносини, які виникли у цій справі (в січні 2025 року).
Більше того, позивачем у клопотанні не наведено обґрунтування об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/29450/24.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що клопотання позивача про зупинення провадження у справі є безпідставним та необґрунтованим, а тому у його задоволенні належить відмовити.
Керуючись ст.ст.122, 123, 240, 243, 248, 250, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні клопотання позивача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/29450/24 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Ланкевич А.З.