17 червня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1187/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву адвоката Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 360/1187/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
17 квітня 2024 року через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 360/1187/23.
Ухвалою суду від 30.04.2024 встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 360/1187/23 шляхом зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 подати до Луганського окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23 у місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 10.06.2024 продовжено Військовій частині НОМЕР_1 строк на подання звіту про виконання рішення суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23 на один місяць з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 10.07.2024 продовжено Військовій частині НОМЕР_1 строк на подання звіту про виконання рішення суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23 на один місяць з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 14.08.2024 продовжено Військовій частині НОМЕР_1 строк на подання звіту про виконання рішення суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23 на один місяць з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 18.09.2024 продовжено Військовій частині НОМЕР_1 строк на подання звіту про виконання рішення суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23 на один місяць з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 29.11.2024 продовжено Військовій частині НОМЕР_1 строк на подання звіту про виконання рішення суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23 на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 12.03.2025 прийнято звіт Військової частини НОМЕР_1 від 14.02.2025 про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23. Встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк на подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23 на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали.
11.06.2025 від Військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що військова частина НОМЕР_1 знаходиться на повному фінансово-господарському забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_1 , та є її підпорядкованим підрозділом, визначеним Міністерством оборони України.
Разом з цим, у зв'язку з відсутністю фінансування у Військовій частині НОМЕР_1 кошти ОСОБА_1 ще не надходили, тому виплати йому ще не здійснені. У зв'язку із тим, що Військова частина НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_1 і не є розпорядником коштів, то у неї не має можливості самостійно здійснювати такі виплати. Станом на 10 червня 2025 року інформації щодо виділення додаткових асигнувань з цього приводу на адресу Військової частини НОМЕР_1 не надходило.
Згідно основної заяви-розрахунок на фінансування для виплати забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямком грошового забезпечення військової частини НОМЕР_1 за червень 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 у сумі 177 762 (сто сімдесят сім тисяч сімсот шістдесят дві) грн.
Враховуючи те, що військова частина НОМЕР_1 не є розпорядником коштів стосовно КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», тому на замовлення та одержання коштів для Виконання рішення суду потрібен певний час, а також те, що переважна кількість коштів із бюджету країни направлена на фінансування обороноздатності Держави, станом на сьогодні вживаються заходи щодо виконання рішення суду.
Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання судового рішення, штрафу є заходом впливу, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована, але за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду; мають враховуватися усі обставини, які стали причиною невиконання судового рішення, надаватися оцінка діям боржника його посадових осіб, спрямованих на виконання судового рішення, ступінь вини та обсяг законодавчо визначених повноважень, а також статус такого боржника тощо.
Командиром військової частини НОМЕР_1 здійснено усі залежні від нього заходи за для своєчасного виконання рішення суду у цій справі, однак через незалежні від нього обставини останнє виконати неможливо фізично.
Під час дії військового стану на командира військової частини НОМЕР_1 покладено обов'язки відповідно до статті 66 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» командир бригади в мирний і воєнний час відповідає за бойову та мобілізаційну готовність, укомплектованість особовим складом, успішне виконання бригадою бойових завдань; бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров'я особового складу; внутрішній порядок; стан і збереження зброї, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального та інших матеріальних засобів; стан фінансового господарства; всебічне забезпечення бригади, стан пожежної та екологічної безпеки.
Відповідно до статті 67 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» Командир бригади зобов'язаний: підтримувати бригаду у бойовій та мобілізаційній готовності; керувати бойовою підготовкою і вихованням особового складу; забезпечувати збереження озброєння, боєприпасів та інших матеріальних засобів бригади, їх своєчасне поповнення до визначених норм; керувати розробленням і виконанням планів бойової та мобілізаційної готовності і бойової підготовки, особисто розробляти план раптової перевірки бойової готовності; своєчасно вживати заходів для виконання завдань соціально-психологічного забезпечення бойової підготовки та професійної діяльності військовослужбовців, організації заходів з морально-психологічного забезпечення; проводити навчання з батальйонами, вести підготовку штабу, проводити заняття з командирами батальйонів, рот, з їх заступниками та начальниками родів військ і служб (на кораблі - з помічниками, заступниками, командирами бойових частин і начальниками служб); проводити контрольні заняття з підрозділами після закінчення їх бойового злагодження; щомісяця і по закінченні певного періоду навчання і навчального року підбивати підсумки бойової підготовки й стану військової та виконавської дисципліни; керувати добором кандидатів для зарахування на військову службу за контрактом, а також розподілом за підрозділами поповнення, яке прибуло до бригади, вручення йому озброєння і техніки, приводити нове поповнення до Військової присяги згідно з додатками 1, 4 і 5 до цього Статуту.
Посадовими особами військової частини НОМЕР_1 виконано всі можливі заходи стосовно виконання судового рішення суду.
На підставі вище викладеного представник відповідача просив суд врахувати, що відсутність реальної можливості отримати грошові кошти на виконання рішення судів за поданими раніше заявками є збігом не передбачуваних обставин та факторів, що унеможливлює виконати фізично.
Військова частина НОМЕР_1 подала відповідні розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу. У даному розрахунку наявне прізвище позивача.
Враховуючи наведене, відсутність бюджетного та іншого фінансування, коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, а тому не здійснення виплати, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування, нарахованої заборгованості не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
У зв'язку із цим, просив суд, за можливості врахувати, що представники військової частини НОМЕР_1 та фінансова-економічна служба військової частини НОМЕР_1 усвідомлюють принципи правосуддя та обов'язок, який визначений Конституцією України стосовно обов'язкового виконання рішень судів України.
При розгляді звіту про виконання судового рішення, суд виходить з наступного.
За приписами статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
За статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та складовою права на справедливий суд.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження.
Частиною 1 статті 383-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення ( частина 2 статті 383-3 КАС України).
Відповідно до положень частини 11 статті 383-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу.
За вимогами частини 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд зазначає, що поданий Військовою частиною НОМЕР_1 звіт свідчить про виконання не в повному обсязі рішення суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, а саме виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування у відпустці для лікування з 10.04.2023 по 09.05.2023 та на стаціонарному лікуванні з 10.05.2023 по 25.05.2023 не відбулося.
Відповідач щодо невиплати суми додаткової винагороди не заперечує та зазначає, що виплата можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.
В свою чергу із боку Військової частини НОМЕР_1 вживаються заходи щодо виконання рішення суду, а саме подається відповідні розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення до начальника забезпечувального органу. У зв'язку із тим, що Військова частина НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у Фінансовому економічному управлінні Командування сухопутних сил і не є розпорядником коштів, то у неї не має можливості самостійно здійснювати такі виплати.
Проти виплати додаткової винагороди Військова часина НОМЕР_1 не заперечує та зазначає, що така виплата буде здійснена після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
З огляду на вищевикладене, враховуючи обставини, вказані у звіті, суд на підставі частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним прийняти звіт відповідача від 10.06.2025, а враховуючи, що судове рішення не виконано в повному обсязі, суд вважає необхідним одночасно встановити відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 04.12.2023 у справі №360/1187/23 строком на три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.
Підстав для застосування штрафу немає, оскільки звіт судом прийнятий, а невиконання судового рішення обумовлене причинами, які не залежать від волевиявлення відповідача.
Керуючись статтями 121, 248, 256, 382, 382-1,382-2,382-3 КАС України, -
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 від 10.06.2025 про виконання рішення Луганського окружного адміністартивного суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк на подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 у справі № 360/1187/23 на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Г. Секірська