Справа № 357/4518/25
3/357/2380/25
10.06.2025 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Примаченко В.О., за участю прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Шлапацького О.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - Олійника О.О.,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Попружна Ставищенського району Київської області, громадянина України, одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину 13-ти років, з вищою освітою, працюючого експертом в ТОВ «Сингента», депутата Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , депутат Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII (далі - Закону № 1700-VII) та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та п. 2-7 розділу XIII Закону № 1700-VII, несвоєчасно 17.03.2025, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
28.03.2025 щодо ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Ототюком М.В. складено протокол № 3591 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , депутат Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII (далі - Закону № 1700-VII) та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та п. 2-7 розділу XIII Закону № 1700-VII, несвоєчасно 17.03.2025, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
28.03.2025 щодо ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Ототюком М.В. складено протокол № 3592 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, Крім цього, ОСОБА_1 , депутат Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII (далі - Закону № 1700-VII) та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та п. 2-7 розділу XIII Закону № 1700-VII, несвоєчасно 17.03.2025, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
28.03.2025 щодо ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Ототюком М.В. складено протокол № 3593 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні правопорушення повністю визнав та підтвердив вищевикладені обставини. Додав, що копію протоколу він отримував, суть правопорушення йому зрозуміла. На даний час є депутатом Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області. ОСОБА_1 було відомо, що подання декларацій відстрочили в зв'язку з введенням воєнного стану. Але йому не було відомо про поновлення строку подання декларації. Випустив з уваги необхідність подання декларацій та подав їх відразу, як тільки йому повідомили про це. З цього приводу в першій половині березня (точної дати не пам'ятає) 2025 року йому зателефонував оперуповноважений ОСОБА_2 та повідомив, що за неподання декларацій ОСОБА_1 буде притягнутий до відповідальності. В термін близько одного тижня після дзвінка ОСОБА_1 здійснив подачу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та за 2023 рік. Зазначив, що сумлінно виконує обов'язки на посаді депутата Маловільшанської сільської ради та на посаді експерта в ТОВ «Сингента». Розуміє, що незнання законів не звільняє його від відповідальності. Злісного умислу на вчинення вказаних правопорушень не мав. В скоєному щиро розкаюється.
Захисник Олійник О.О. надав до справи клопотання про звільнення від адміністративної відповідальності та закриття провадження у справі та довідку - характеристику на ОСОБА_1 . Захисник зазначив, що ОСОБА_1 не заперечує факт невчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щиро розкаюється в скоєному. Причиною невчасної подачі декларації стала необізнаність ОСОБА_1 про зміни у законодавстві, в тому числі про необхідність подання декларації до 31.01.2024. Правопорушення ОСОБА_1 вчинено не умисно, а лише з необізнаності. Свій майновий стан не приховує, отримує офіційну заробітну плату, вчасно виконує свої податкові обов'язки. ОСОБА_1 характеризується своєю активною депутатською та громадською позицією, приймає активну участь у житті своєї громади, регулярно відвідує засідання сесій сільської ради, користується беззаперечною підтримкою своїх виборців, про що зазначено в довідці-характеристиці на ОСОБА_1 . Раніше до адміністративної відповідальності не притягувався. Діями ОСОБА_1 не заподіяно істотної шкоди суспільним чи державним інтересам, правам та свободам громадян або іншим цінностям, які охороняються законом. Захисник вважає, що вищевикладені ним обставини свідчать про малозначність вчиненого правопорушення, тому просить звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення вказаних правопорушень у зв'язку з малозначністю, обмежитись усним зауваженнням, а провадження у справі закрити.
Прокурор Шлапацький О.В. підтримав обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 події та складу правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважає за можливе застосувати адміністративне стягнення щодо ОСОБА_1 у виді штрафу в мінімальному розмірі в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Прокурор надав до справи висновок у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1 . Крім цього, прокурор надав копію постанови Київського апеляційного суду від 10.04.2025 на підтвердження того, що правопорушення, яке ставиться в провину ОСОБА_1 , не є малозначним. Цією постановою скасовано постанову Білоцерківського міськрайонного суду від 20.02.2025 про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю та щодо особи накладено стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку захисника, доводи прокурора Шлапацького О.В. та дослідивши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, встановлена матеріалами справи про адміністративні правопорушення, а саме:
даними протоколу про адміністративне правопорушення № 3591 від 28.03.2025 р.;
даними протоколу про адміністративне правопорушення № 3592 від 28.03.2025 р.;
даними протоколу про адміністративне правопорушення № 3593 від 28.03.2025 р.;
рішенням від 30.11.2020 № 01-01/2020 Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області;
постановою № 37 від 03.11.2020 Маловільшанської сільської територіальної виборчої комісії Білоцерківського району Київської області;
протоколом від 25.10.2020 Маловільшанської сільської територіальної виборчої комісії Білоцерківського району Київської області про результати голосування з виборів депутатів Маловільшанської сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі № 6;
скріншотом поданих документів ОСОБА_1 до реєстру;
роздруківкою з Єдиного Державного реєстру декларацій, про послідовність дій користувача, відповідно до якої ОСОБА_1 подав декларації 17.03.2025 р.;
науково-експертним висновком на запит Генеральної прокуратури України у справі про правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ст. 172-15 КУпАП «Порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків» щодо виявлення адміністративного правопорушення;
листом комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної ради України № 04-18/10-1584 від 11.09.2018;
Положеннями про Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Також суддею досліджено клопотання захисника від 10.06.2025 про звільнення від адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та закриття провадження у справі та довідку-характеристику від 09.06.2025 № 04/07-09 на ОСОБА_1 , надану Маловільшанською сільською радою Білоцерківського району Київської області. Згідно із вказаною характеристикою ОСОБА_1 є депутатом Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області, характеризується позитивно, активно приймає участь в місцевому самоврядуванні, взаємодіє з виборцями, сприяє вирішенню проблематики округу, користується підтримкою виборців округу.
Відповідно до рішення Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області від 30.11.2020 № 01-01/2020 визнано повноваження депутата цієї ради за громадянином ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону № 1700-VII, згідно з якою депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених Законом.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Маловільшанської сільської ради Білоцерківського району Київської області, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини 1 та 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 45 Закону № 1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за минулий рук за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону № 1700- VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону № 1700-VII.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом НАЗК від 23.07.2021 № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається у період з 00:00 год. 01 січня до 00:00 год. 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022 та який діє і на даний час.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі. Протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Абзацом 4 ч. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону, відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом. Вказаний Закон набрав чинності 12.10.2023.
Відповідно до абз. 1 ч. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, з 12.10.2023 відновлено здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України № 1700-VII.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2021 рік упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2022 по 23:59 год. 31.01.2024 (граничний строк).
Крім цього, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2022 рік упродовж часу з 00:00 год. 12.10.2023 по 23:59 год. 31.01.2024 (граничний строк).
Крім цього, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2024 по 23:59 год. 31.01.2024 (граничний строк).
01.02.2024 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушив порядок, передбачений ст. 45 Розділу VII «Фінансовий контроль» та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII.
ОСОБА_1 у 2021 році був суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону № 1700-VII, тому він повинен був подати щорічну декларацію за 2021 рік до 31.01.2024 включно.
Крім того, ОСОБА_1 у 2022 році був суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону № 1700-VII, тому він повинен був подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024 включно.
Крім того, ОСОБА_1 у 2023 році був суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону № 1700-VII, тому він повинен був подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.01.2024 включно.
Як вбачається з матеріалів справи щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подав 17.03.2025 о 10 год. 06 хв.; щорічну декларацію за 2022 рік ОСОБА_1 подав 17.03.2025 о 10 год. 41 хв.; щорічну декларацію за 2023 рік ОСОБА_1 подав 17.03.2025 о 10 год. 54 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин,
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку відповідно до п.п. «б» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону № 1700-VII поширюється дія цього Закону, несвоєчасно 17.03.2025 подав без поважних причин щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, за 2022 рік та за 2023 рік., оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларації фактично подані 17.03.2025.
Суддею не встановлено будь-яких підстав та причин, які б могли бути визнані судом, як обставини, що були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення ОСОБА_1 та були пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, та які б перешкоджали ОСОБА_1 вчасно, до 31.01.2024 подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, за 2022 та за 2023 рік.
Беручи до уваги зазначене та викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена, та ОСОБА_1 повинен бути підданий адміністративному стягненню.
Відповідно до положень ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , суддя визнає, відповідно до ст. 34 КУпАП, щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність, суддею не встановлено.
При цьому, суддя враховує ту обставину, що ОСОБА_1 вчинено три адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією. Щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, за 2022 та за 2023 рік подані ним із значним пропуском терміну їх подачі - лише 17.03.2025, тобто через 1 рік 2 місяці після визначеного законом терміну, що, на переконання судді, виключає малозначність діяння.
За таких обставин, суддя вважає за неможливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності згідно із ст. 22 КУпАП, за малозначністю вчинених ним правопорушень.
Відповідно до вимог ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З урахуванням даних про особу винного, який позитивно характеризується за місцем роботи та як депутат сільської ради, обставин, що пом'якшують та відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, обставин вчинених ним адміністративних правопорушень, тієї обставини, що ОСОБА_1 вперше притягається до відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, з метою виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, вважаю за необхідне накласти на нього передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., і яке на переконання суду буде достатнім для його виправлення та попередження скоєння ним інших адмінправопорушень.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 36, 40-1, 221, 276, 283, 284, 294 КУпАП, та відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
СуддяВіктор ПРИМАЧЕНКО