Справа № 947/16009/24
Провадження № 1-кс/947/8707/25
17.06.2025 рокуслідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів проти довкілля слідчого управління ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 42024160000000059 від 20.01.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 382 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,
До Київського районного суду м. Одеси звернувся старший слідчий відділу розслідування злочинів проти довкілля слідчого управління ГУНП в Одеській області капітан поліції ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024160000000059 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.01.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 197-1, ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 382 КК України.
Органом досудового розслідування досліджуються факти того, що невстановлені особи здійснили самовільне будівництво будівель та споруд автозаправних комплексів «Petromol» на самовільно зайнятих земельних ділянках на території Біляївського, Роздільнянського, Болградського та Ізмаїльського районів Одеської області.
В подальшому було встановлено, що невстановлені особи здійснили самовільне зайняття та будівництво АЗС за наступними адресами:
- АДРЕСА_1 ;
- АДРЕСА_2 ;
- АДРЕСА_3 ;
- АДРЕСА_4 »;
- АДРЕСА_4 ;
- АДРЕСА_5
Крім того, встановлено, що відповідно до ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» суб'єкт господарювання звертається із заявою про надання ліцензії до контролюючого органу на території, якої він здійснює свою господарчу діяльність до якої він додає завірені належним чином копії документів, а саме: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт для виробництва пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки або декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та інші документи.
Під час здійснення тимчасового доступу до документів у органу ліцензування було виявлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які здійснюють торгівлю паливом через мережу АЗС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » надали до органу ліцензування, документи які можуть містити ознаки внесення не достовірних відомостей, оскільки договори, щодо оренди землі не укладалися, крім того надані договори були нібито підписані головою органу місцевого самоврядування після закінчення повноважень.
Також встановлено, що земельна ділянка на якій здійснюється господарча діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_4 » перебуває у комунальній власності та не передавалися у користування.
Крім вище зазначеного, встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », які здійснюють торгівлю паливом через мережу АЗС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з метою отримання ліцензії на право роздрібною торгівлю пальним надали до органу ліцензування, документи які можуть містити ознаки внесення не достовірних відомостей.
Крім того, встановлено, що з метою уникнення відповідальності, причетні особи постійно здійснюють реєстрацію нових юридичних осіб на які в подальшому передають право користування АЗС.
Також встановлено, що рішеннями ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27 січня 2023 року (справа №420/18905/21) та 16 червня 2023 року (справа №420/18739/21) було задоволено позовні вимоги Одеської обласної прокуратури в інтересах держави та припинено діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) із зберігання скрапленого газу та зберігання викопного палива, продуктів його переробки на земельних ділянках із кадастровими номерами: 5121085400:01:001:1549, 5110300000:02:008:0034 до отримання оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планової діяльності.
Крім того, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_6 від 01.11.2022 (справа №420/18762/21) було задоволено позовні вимоги Одеської обласної прокуратури в інтересах держави та припинено діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) із зберігання скрапленого газу та зберігання викопного палива, продуктів його переробки на земельній ділянці із кадастровим номером: 5125485600:01:001:0732, до отримання оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планової діяльності.
Однак службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » всупереч рішенням суду, які набрали законної сили здійснюють діяльність пов'язану із зберігання скрапленого газу та зберігання викопного палива, продуктів його переробки.
Таким чином, під час досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до матеріалів справ № 420/18739/21, 420/18905/21, 420/18762/21, які перебувають у володіння ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання слідчий не з'явився, разом з тим слідчим до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою: АДРЕСА_6 та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів проти довкілля слідчого управління ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів проти довкілля СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів, а саме до матеріалів справ № 420/18739/21, 420/18905/21, 420/18762/21 з можливістю вилучення завірених належним чином копій документів, які перебувають у володіння ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою: АДРЕСА_6 .
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.
Попередити уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою: АДРЕСА_6 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1