Справа №676/475/25
Номер провадження 2/676/1143/25
14 травня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.
за участю секретаря судового засідання Коротун В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом Керівника Кам'янець-Подільської окружної прокуратури Олександра Гончара в інтересах держави в особі органу, упровноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах: Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації) до Кам'янець-Подільської міської ради , ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог: Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання недійсним рішення , скасування реєстрації прав на земельну ділянку з припиненням прав на земельну ділянку, скасування реєстрації земельної ділянки, -
Позивач звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою на здійснення функцій у спірних правовідносинах: Хмельницької обласної військової адміністрації до Кам'янець-Подільської міської ради, ОСОБА_1 , третя особа: Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА про усунення перешкод, визнання незаконним рішення та скасування державної реєстрації права приватної власності.
Позовні вимоги обґрунтовує тими обставинами, що Кам'янець-Подільською окружною прокуратурою Хмельницької області при виконанні повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України та статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено факт незаконного розпорядження землями історико-культурного призначення, зміни їх цільового призначення. У зв'язку із чим просить усунути перешкоди власнику - державі в особі Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 22985083) - у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою історико-культурного призначення, площею 0,1159 га, що знаходиться на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади в межах сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044 площею 0,28 га, шляхом:
- визнання недійсним рішення Кам'янець-Подільської міської ради №75/7 від 19.03.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044 та передачу її у власність ОСОБА_1 »;
- визнання незаконною та скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на земельну ділянку 6822489300:06:008:0044, площею 0,28 га, припинивши право приватної власності на неї (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2347589968224, номер запису про право власності 41716964);
- скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044, площею 0,28 га.
Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 28 січня 2025 року прийнято позовну заяву та відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін.
Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 03 квітня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Прокурор Михальчук О.Г. в судовому засіданні позов підтримала посилаючись на обставини, вказані в позовній заяві.
Представник Хмельницької ОДА в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Представник Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Представник Кам'янець-Подільської міської ради в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у їх відсутності, в якій позов визнав.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що після приєднання сільської ради до Кам'янець - Подільської міської ради всім користувачам земельних ділянок біля урочища Під Стінкою сказали приватизувати земельні ділянки. Відповідач хворіє на рак і не має можливості сплатити витрати за розгляд справи судом.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що Кам'янець-Подільською окружною прокуратурою Хмельницької області при виконанні повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України та статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено факт незаконного розпорядження землями історико-культурного призначення, зміни їх цільового призначення.
Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради №75/7 від 19.03.2021 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044 та передачу її у власність ОСОБА_1 » передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,28 га для ведення особистого селянського господарства.
Надалі, державним реєстратором 22.04.2021 року зареєстровано право приватної власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2347589968224, номер запису про право власності 41716964).
Зокрема, проведеним вивченням встановлено, що вказана земельна ділянка утворена внаслідок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6822489300:06:008:0013, площею 11,8396 га за заявою Колибаївської сільської ради, на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 17.02.2020 року , рішення Колибаївської сільської ради №26.1 від 16.12.2019, в результаті чого утворено 34 земельних ділянки.
Вказані інформацією управління надання обставини підтверджуються адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №4979/281-23 від 23.11.2023 року та інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 355105625 від 20.11.2023 року, №405942750 від 29.11.2024 року та копіями документів реєстраційної справи з ДРРПННМ.
Право комунальної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6822489300:06:008:0013 площею 11,8396 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1758526468224) зареєстровано Колибаївською сільською об'єднаною територіальною громадою в особі Колибаївської сільської ради 01.02.2019 року.
Реєстрація речового права здійснена державним реєстратором Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Распаркіною Н.В. за заявою сільської ради на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22 8852/-СГ від 30.11.2018 року про передачу земель із державної у комунальну власність, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.11.2023 року № 355105625.
Вказаний наказ видано Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області у відповідності до ст.ст. 15-1, 117, 122 ЗК України, розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» та наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 15.03.2018 року №45 «Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності» за клопотанням Колибаївської сільської ради об'єднаної територіальної громади від 15.02.2018 року № 128/02-22. ради
Цим наказом Колибаївській сільській територіальній громаді в особі Колибаївської сільської передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 115,0819 га, у тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 6822489300:06:008:0013, площею 11,8396 га, які розташовані за межами населених пунктів на території громади, що підтверджується також копією додатку до наказу від 30.11.2018 року № 22-8852-СГ (пункт 6), копією акту приймання-передачі земельних ділянок від 30.11.2018 року із додатком (пункт 6), копією рішення Колибаївської сільської ради від 20.12.2018 року № 10 «Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність», наявних у реєстраційній справі щодо об'єкта нерухомого майна.
Як вбачається із інформації з Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 6822489300:06:008:0013 площею 11,8396 га до Державного земельного кадастру внесено 26.11.2018 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 22.11.2018 року, виготовленої Хмельницькою регіональною філією державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».
Водночас, моніторингом відкритих даних земельного кадастру України та картографічних веб-сервісів Google maps та Google Earth, відомостей Національної кадастрової системи доступу до відомостей Державного земельного кадастру на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади в межах сформованої земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044, площею 0,28 га, знаходиться частина території пам'ятки археології місцевого значення - «Поселення Острівчани (ур. Під Стінкою)», охоронний номер 2264 (за межами населеного пункту с. Острівчани Кам'янець Подільського району Хмельницької області).
Вказаний об'єкт культурної спадщини взято на державний облік як пам'ятку археології на підставі рішення виконкому Хмельницької обласної Ради народних депутатів від 21.02.1990 року № 34 (п.175 додатку 1 до рішення), обліковий номер 2264.
Наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 19.04.2024 року №294 пам'ятку археології внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України (охоронний номер 358-Хм) (лист Хмельницької ОВА від 08.05.2024 року №02-646/2024).
Поселення Острівчани (ур. Під Стінкою) розташоване за 0,8 км на схід від с. Острівчани, біля лісу Стінка, на полі. Територія пам'ятки включає територію насичену давнім культурним шаром.
Площа земельної ділянки території пам'ятки археології становить 1,6271 га, а в цілому охоронна зона - 0,2779 га, площа земельної ділянки загалом з охоронною зоною - 1,905 га.
Межа охоронної зони пам'ятки звідусіль проходить на відстані 30 м навколо території пам'ятки таким чином включає частково збережений історичний ландшафт, що прилягає до поселення. З південно-західного боку вона проходить по території лісу Стінка, з інших боків - по території орного поля.
У 2012 році на вказану пам'ятку археології виготовлено «Проект меж території, зон охорони та режимів їх використання пам'ятки археології місцевого значення «Поселення Острівчани (ур. Під Стінкою)» з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (без виділення в окреме землеволодіння) на території Ходоровецької сільської ради, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області».
Ця документація розроблена у відповідності до вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини», нею визначено межі і режими використання території пам'ятки, встановлено обмеження в господарській діяльності у використанні відповідної території (земель).
Проект меж території, зон охорони та режимів їх використання вказаного поселення містить схему розташування межових знаків та точок повороту меж пам'ятки археології, каталоги координат кутів зовнішніх меж пам'ятки, координат поворотних точок зовнішніх меж території охоронної зони пам'ятки археології, координат межових знаків довгострокового зберігання, кроки межових знаків та акт їх встановлення на місцевості тощо.
Наведене підтверджується копіями паспорта та облікової картки об'єкта культурної спадщини, проектом меж території пам'ятки.
Водночас, співставлення координат поворотних точок меж земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044, площею 0,28 га та координат кутів зовнішніх меж пам'ятки археології засвідчило, сільськогосподарського що в межах сформованої земельної ділянки призначення з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044, площею 0,28 га знаходиться частина території вище зазначеної пам'ятки археології площею 0,1159 га.
Потреба охороняти культурну спадщину проголошена на найвищому конституційному рівні.
Згідно із ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст. 14 Конституції України).
За ст. 54 Конституції України, культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, однією із яких є землі історико-культурного призначення (ст. 19 ЗК України).
За змістом положень ст.ст. 53, 54 ЗК України до земель історико- культурного призначення належать землі, на яких розташовані пам'ятки культурної спадщини, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби.
Землі історико-культурного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Статтею 178 ЦК України передбачено, що об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті. Види об'єктів цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких у цивільному обороті допускається за спеціальним дозволом (обмежено оборотоздатні об'єкти), встановлюються законом.
Отже, визнання обмежено оборотоздатних об'єктів є умовою дотримання конституційного режиму права власності на них.
Статтю 117 ЗК України викладено у новій редакції, унормовано порядок передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність та навпаки.
За ч. 2 ст. 117 ЗК України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, поміж інших, належать земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності тощо.
У постанові Верховного Суду від 31.07.2019 року у справі № 813/4701/16 (п. 40) визначено, що умовою належності земельної ділянки до категорії земель історико-культурного призначення є розташування на ній, об'єктів визначених ст.ст. 53, 54 ЗК України, ст. 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини».
Зважаючи на імперативність правової норми, передбаченої у ч. 1 ст. 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини», земельна ділянка належить до земель історико-культурного призначення за фактом знаходження на ній пам'ятки археології місцевого значення, що й зумовлює правовий режим цієї землі.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 року у справі № 487/10128/14-ц вказано, що «за змістом абз. 2 ч. 2 ст. 178 ЦК України обмежено оборотоздатні об'єкти можуть бути визначені як в окремому законі, присвяченому оборотоздатності об'єктів, так і в інших законах, зокрема кодексах, які визначають правовий режим певних об'єктів».
За змістом ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист її особистого немайнового або майнового права чи інтересу в суді із застосуванням способів захисту, які передбачені ч. 2 ст. 16 ЦК України.
Зазначений захист має бути ефективним, тобто повинен здійснюватися з використанням такого способу захисту, який може відновити, наскільки це можливо, відповідні права, свободи й інтереси позивача.
Одним із способів захисту прав на земельні ділянки, передбачених ч. З ст. 152 ЗК України, є визнання недійсним рішень органів виконавчої влади. У разі видання органом виконавчої влади акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, то такий акт визнається недійсним (ст. 155 ЗК України).
Згідно ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 5 ст. 122 ЗК України, в редакції, чинній на момент видання Колибаївською сільською радою оспорюваного рішення, обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або користування в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Верховний Суд у постановах від 25.08.2021 у справі № 910/2045/19, від 31.08.2021 у справі № 910/13647/19 вказав, що для визнання недійсним акта (рішення) є невідповідність його вимогам законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Належність частини земельної ділянки площею 0,1159 га в межах сформованої земельної ділянки з кадастровими номерами 6822489300:06:008:0044, до земель історико-культурного призначення в силу розміщення на ній пам'ятки археології місцевого значення - ОСОБА_2 підтверджується: паспортом об'єкта культурної спадщини; актом візуального обстеження від 20.10.2022; «Проект меж території, зон охорони та режимів їх використання пам'ятки археології місцевого значення «Поселення Острівчани (ур. Під Стінкою)» з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (без виділення в окреме землеволодіння) на території Ходоровецької сільської ради, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області», затвердженого управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації 24.05.2012 р., збірним кадастровим планом, виготовленим сертифікованим інженером-землевпорядником, що підтверджується листом ТОВ «Джафар».
Таким чином, в силу розміщення на земельній ділянці з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044 частини території пам'ятки археології місцевого значення, земля під нею площею 0,1159 га належить до земель історико-культурного призначення, є державною власністю згідно ст. 17 Закону України від 08.06.2000 № 1805-III, перебуває за межами населеного пункту, а відтак повноваження щодо розпорядження нею у відповідності до вимог ст. 122 ЗК України належать Хмельницькій обласній державній адміністрації (Хмельницькій обласній військовій адміністрації), а не Колибаївській сільській раді або Кам'янець-Подільській міській раді.
Крім того, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2018 року № 22-8716-СГ, затверджено документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, у тому числі щодо земельної ділянки АДРЕСА_1 (з кадастровим номером 6822489300:06:008:0013) площею 11,8396 га, на якій розміщена частина території пам'ятки археології, та фактично змінено цільове призначення земельної ділянки історико-культурного призначення, під пам'яткою археології - «Поселення Острівчани (ур. Під Стінкою)», на землі сільськогосподарського призначення. Вказане підтверджується листом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 22.12.2023 року № 10-22-0.331-4317/2-23, технічною документацією із землеустрою щодо інвентаризації земель та листом Секретаріату Кабінету Міністрів України від 18.10.2024 року № 23145/0/2-24.
Оскільки, згідно з ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених ч.ч. 3, 4 і 8 цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
З огляду на те, що спірна земельна ділянка перебуває за межами населеного пункту та її частина належить до земель історико-культурного призначення, повноваженнями на розпорядження нею наділена Хмельницька обласна військова адміністрація (Хмельницька обласна державна адміністрація).
Водночас, відповідач ОСОБА_1 набув право приватної власності на вказану земельну ділянку на підставі рішення органу місцевого самоврядування протиправно, оскільки Кам'янець-Подільська міська рада не мала повноважень на розпорядження цією земельною ділянкою.
З огляду на викладене, рішення Кам'янець-Подільської міської ради №75/7 від 19.03.2021, яким затверджено проект землеустрою та передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0,28 га, кадастровий номер 6822489300:06:008:0044 для ведення особистого селянського господарства прийняте усупереч вимог Конституції України, ЗК України, Конституції України, Закону України «Про охорону культурної спадщини», порушує виключне право власності держави на землю обмеженої оборотоздатності, створює реальні ризики пошкодження (знищення) частини археологічної спадщини України в результаті беззастережної передачі цієї ділянки фізичній особі для сільськогосподарських потреб, а тому вказане рішення підлягає визнанню недійсним.
Такий спосіб захисту узгоджуються з усталеною судовою практикою, висновками Верховного Суду, спрямований на поновлення прав позивача, усуває стан юридичної невизначеності щодо форми власності на цю категорію земель, її власника та цільового призначення земельної ділянки (постанова ВП ВС від 12.03.2024 у справі № 927/1206/21).
Правонаступником Колибаївської сільської ради, згідно рішення Кам'янець- Подільської міської ради від 09.12.2020 року №3/2 «Про реорганізацію Колибаївської сільської ради шляхом приєднання до Кам'янець-Подільської міської ради» є Кам'янець-Подільська міська рада, тому в даному випадку Кам'янець-Подільська міська рада є належним співвідповідачем по даній справі.
Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування та державної реєстрації права власності на неї (ч. 9 ст. 79-1 ЗК України).
Згідно ч.ч. 1, 3, 4 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, тобто визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Частиною 13 ст. 79-1 ЗК України, ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 передбачено вичерпний перелік підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Зокрема, земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, поміж іншого, у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.
Разом з тим, державна реєстрація речових прав на земельні ділянки, у відповідності до ч. 10 ст. 79-1 ЗК України, здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється згідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст. ст. 125, 126 ЗК України).
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, у відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Однією із підстав проведення державної реєстрації права власності є судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно (п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
У відповідності до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав на земельну ділянку проводиться виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку.
У разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному реєстрі прав закриваються розділ та реєстраційна справа щодо цього об'єкта нерухомого майна, які не підлягають поновленню, а присвоєний йому реєстраційний номер скасовується (ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
У постанові від 12.03.2024 року в справі № 927/1206/21 (п.п.94, 95) ВП ВС вказала, що пам'ятки археології зазвичай знаходяться безпосередньо у глибині земної поверхні, в зв'язку з чим нерозривно пов'язані з земельними ділянками, на яких вони розташовані. Правовий режим земельної ділянки, на якій розташована пам'ятка археології, не має відрізнятися від правового режиму самої пам'ятки, яка згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини» не може перебувати в приватній чи комунальній власності. Статтею 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» гарантовано право державної власності на пам'ятки археології. Відчуження з державної власності земельної ділянки, на якій розташовані пам'ятки археології, фактично унеможливлює здійснення державою права користування та розпорядження цими пам'ятками археології, у зв'язку з невіддільністю пам'ятки археології від земельної ділянки, на якій вона розташована.
Власник земельної ділянки на якій розташовані пам'ятки археології може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, зокрема, вимагаючи повернути таку ділянку.
Оцінивши докази, кожен окремо та в їх сукупності на предмет їх належності, допустимості, достатності та достовірності, за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку, що позов Керівника Кам'янець-Подільської окружної прокуратури слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
За розгляд справи судом Хмельницькою обласною прокуратурою було сплачено судовий збір в сумі 9084 гривні 00 коп., та 1514 гривень 00 коп. було сплачено за розгляд заяви про забезпечення позову.
Враховуючи визнання позову Кам'янець - Подільською міською радою до початку розгляду справи , з неї на користь Хмельницької обласної прокуратури підлягає стягненню судовий збір в сумі 2649 гривень 50 коп. (( 9084 грн. + 1514 грн.) / 2 ( бо два відповідача) х50% (бо 50% підлягає поверненню позивачу згідно ч. 1 ст. 142 ЦПК України))
Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_1 є інвалідом 3 - ї групи внаслідок онкологічного захворювання , що він ніде не працює, що йому протипоказана важка фізична праця, враховуючи його стан здоров'я, його матеріальне становище , необхідність здійснення витрат на лікування , суд вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від сплати судового збору на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102 в сумі 5299 гривень 00 коп. (( 9084 грн. + 1514 грн.) / 2 ( бо два відповідача)).
На підставі викладеного, керуючись ст. 258 - 260, 263 - 265 ЦПК України, ст. 116, 121 ЗК України, ст. 317, 387, 388 ЦК України, суд, -
Позов задовольнити .
Усунути перешкоди власнику - державі в особі Хмельницької обласної військової адміністрації (Хмельницької обласної державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 22985083) - у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою історико-культурного призначення, площею 0,1159 га, що знаходиться на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади в межах сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044 площею 0,28 га, та визнати недійсним рішення Кам'янець-Подільської міської ради №75/7 від 19.03.2021 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6822489300:06:008:0044 та передачу її у власність ОСОБА_1 », визнати незаконною та скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на земельну ділянку 6822489300:06:008:0044, площею 0,28 га. з припиненням права приватної власності на неї (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2347589968224, номер запису про право власності 41716964), скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером : 6822489300:06:008:0044, площею 0,28 га.
Звільнити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від сплати судового збору на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102 в сумі 5299 гривень 00 коп.
Стягнути з Кам'янець-Подільської міської ради на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102) судовий збір в сумі 2649 гривень 50 коп.
Повернути Хмельницькій обласній прокуратурі (код ЄДРПОУ 02911102) з державного бюджету судовий збір в сумі 6813 гривень 00 коп. , сплачених згідного платіжної інструкції № 4334 від 20 грудня 2024 року , (внутрішній номер: 392566198).
Повернути Хмельницькій обласній прокуратурі (код ЄДРПОУ 02911102) з державного бюджету судовий збір в сумі 1135 гривень 50 коп. , сплачених згідного платіжної інструкції № 4335 від 20 грудня 2024 року (внутрішній номер 392566199).
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку , передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Орган що має право звернутись з позовом в інтересах інших осіб - Керівник Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури ( вул.Драгоманова, 11, м.Кам'янець-Подільський, 32302)
Позивач - Хмельницька обласна адміністрація (Хмельницької обласної військової адміністрації) ( Будинок рад, Майдан Незалежності, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29005, код ЄДРПОУ 22985083)
Відповідач - Кам'янець-Подільська міська рада ( майдан Відродження, 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 26571846).
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ).
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог: Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА ( Будинок рад, Майдан Незалежності, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29005 ),
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ( вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29016код ЄДРПОУ 39767479 ).
Повне рішення складено 23 травня 2025 року
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О.