16 червня 2025 року м. Рівне №460/7109/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач-2) про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо неповного врахування стажу в кратному розмірі для обчислення пенсії позивача у період з 01.04.2001 по 08.04.2012 під час призначення їй пенсії, а відповідача-2 - внаслідок звернення позивача із заявою про таке зарахування стажу;
зобов'язання відповідача-2 провести перерахунок пенсії позивача із врахуванням стажу її роботи для обчислення пенсії у період з 01.04.2001 по 08.04.2012 з розрахунку рік за півтора та із зарахуванням до цього стажу, обчисленого в кратному розмірі, по одному року за кожний повний рік з дня призначення їй пенсії, а саме з 17.02.2022.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.
За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що на виконання рішення суду в справі № 460/12864/23 відповідач-1 здійснив призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах (за працю на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України). Позивач перебуває на обліку у відповідача-2 за місцем фактичного проживання. Позивач вказує, що в силу вимог частини першої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" період його роботи в зоні відчуження з 01.04.2001 по 08.04.2012 має бути зарахований до страхового стажу на умовах кратності - у полуторному розмірі (1 рік за 1,5 року). Крім того, на думку позивача, згідно з частиною третьою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за кожний повний рік роботи в період з 01.04.2001 по 08.04.2012, обчисленого в кратному розмірі, до його страхового стажу додатково зараховується ще по одному року. Разом з тим, при призначенні пенсії позивачу відповідач-1 відповідні норми права не врахував та належний обрахунок страхового стажу позивача не провів. В свою чергу, відповідач-2 за наслідками розгляду відповідного звернення позивачу таку помилку теж не виправив. За наведених обставин, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.
29.07.2024 через відділ документального забезпечення (канцелярію) суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач-2 заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що приписи Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачають зарахування до страхового стажу (з якого обраховується розмір пенсії) у полуторному розмірі періодів роботи (служби) у зоні відчуження після 01.01.2004. При цьому, з 01.01.1993 відповідними постановами Кабінету Міністрів України, в т.ч. від 27.04.2006 № 571 (зі змінами внесеними постановами від 04.04.2007 № 610, від 11.09.2007 № 1121, від 05.12.2007 № 1400), обумовлювалось зарахування в полуторному розмірі періодів роботи (служби) в зоні відчуження лише для визначення права на пенсію на пільгових умовах. Таким чином, відповідач-2 стверджує, що відмовляючи позивача в перерахунку стажу та розміру пенсії за його зверненням, він діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позову повністю.
12.08.2024 через відділ документального забезпечення (канцелярію) суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач-1 заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що позивач перебуває на обліку у відповідача-2, у зв'язку з чим її електронне звернення щодо перерахунку стажу та розміру пенсії було скеровано останньому за належністю. З огляду на вказане, відповідач-1 стверджує, що не порушував права позивача, а тому просить в задоволенні позовну відмовити повністю.
ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Інших заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою суду від 05.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ ПРАВОВІДНОСИН.
Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01.11.2023 у справі № 460/12864/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/114626717), яке набрало законної сили, задоволено повністю позовну заяву ОСОБА_1 , а саме:
визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №103230001178 від 18.04.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 17.02.2022, зарахувавши до страхового стажу період навчання з 01.09.1994 по 30.06.1999 і до пільгового стажу - період роботи з 01.01.2010 по 23.03.2011.
На виконання судового рішення у справі № 460/12864/23, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначило ОСОБА_1 з 17.02.2022 пенсію за віком (шифр т вид пенсії - 103 Пенсія за віком; умови призначення - ЗУ № 1058-IV, Прик. полож., п. 2, ч. 1; ЗУ № 1788, ст. 13 а) (Робота на ЧАЕС після 01/001/1991 за списком № 1)
При цьому, згідно з наявним в матеріалах судової справи розрахунком страхового стажу, відповідач-1 обчислив страховий стаж позивача на рівні 39 років 01 місяць 05 днів, в т.ч.:
з 10.08.1993 по 29.08.1994 - 01 рік 00 місяців 20 днів (кратність 1);
з 01.09.1994 по 30.06.1999 (навчання у вищих/середніх навчальних закладах) - 04 роки 10 місяців 00 днів (кратність 1);
з 01.07.1999 по 11.07.1999 - 00 років 00 місяців 11 днів (кратність 1);
з 12.07.1993 по 31.03.2001 - 01 рік 08 місяців 20 днів (кратність 1);
з 01.04.2001 по 11.11.2001 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 00 років 07 місяців 11 днів, з урахуванням кратності 1,5 - 00 років 11 місяців 01 день;
з 12.11.2001 по 30.04.2002 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 00 років 05 місяців 19 днів, з урахуванням кратності 1,5 - 00 років 08 місяців 13 днів;
з 01.05.2002 по 31.12.2003 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 01 рік 08 місяців 00 днів, з урахуванням кратності 1,5 - 02 років 06 місяців 00 днів;
з 01.05.2004 по 23.01.2005 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 00 років 09 місяців 00 днів (кратність 1);
з 24.01.2005 по 31.12.2009 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 05 років 00 місяців 00 днів (кратність 1);
з 01.01.2010 по 23.03.2011 (Список № 1) - 01 рік 03 місяці 00 днів (кратність 1);
з 24.03.2011 по 08.04.2012 (Список № 1) - 00 рік 09 місяці 00 днів (кратність 1);
з 09.04.2012 по 31.08.2012 - 00 років 05 місяців 00 днів (кратність 1);
з 01.09.2012 по 30.09.2013 - 01 рік 01 місяць 00 днів (кратність 1);
з 01.10.2013 по 31.01.2022 - 08 років 04 місяці 00 днів (кратність 1).
01.03.2024 позивач засобами поштового зв'язку звернувся до відповідача-1 та відповідача-2 із заявами щодо перерахунку стажу та розміру пенсії шляхом зарахування до страхового стажу періоду роботи в зоні відчуження з 01.04.2001 по 08.04.2012 на умовах кратності (1 рік за 1,5 року) на підставі частини першої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також додатково ще по одному року за кожний повний рік роботи за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на підставі частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Листом від 11.03.2024 № 3565-3154/С-02/8-1700/24 відповідач-1 скерував вказане вище звернення позивача за належністю до відповідача-2 як до пенсійного органу, на обліку в якому перебуває позивач.
Листом від 19.03.2024 за № 1000-0202-8/49288 відповідач-2 повідомив позивачу про відсутність підстав для перерахунку його страхового стажу та розміру пенсії на вказаних ним умовах, оскільки Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено зарахування до страхового стажу в полуторному розмірі періодів роботи (служби) у зоні відчуження після 01.01.2004.
Позивач, не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідачів та вважаючи її протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 2 Розділу XV Прикінцевих положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2002 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-IV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 13 Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до частини 1 статті 56 Закону № 796-XII, час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком №1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина 3 статті 24 Закону №1058-ІV).
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, період роботи позивачем в зоні відчуження з 01.04.2001 по 08.04.2012 за Списком № 1 сторонами не заперечується. Водночас, період такого стажу роботи в зоні відчуження з 01.01.2004 відповідачем враховано в одинарному розмірі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено, зокрема, Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
У подальшому, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2010 № 173 Список №1 доповнено позицією 22.1-1г, якою передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих повних робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджений Міністерством надзвичайних ситуацій за погодженням з Міністерством праці та Міністерством охорони здоров'я.
На виконання вказаної постанови наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 13.03.2012 №576, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.05.2012 за № 771/21084, затверджено Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (далі - Перелік № 576).
Згідно з Переліком № 576, Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» входить до Переліку №576.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 250, від 30.06.1998 № 982, від 07.02.2000 № 223, від 29.01.2003 № 137, від 27.04.2006 № 571, від 10.09.2008 № 831 установлено, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи і вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36).
При цьому, Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 № 831 "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження", яка відповідно до повноважень Кабінету Міністрів України, делегованих статтею 56 Закону № 796-XII, встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
Отже, постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 №831 надано особам, які постійно працювали (працюють) або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, додаткові соціальні гарантії при призначенні пенсії.
Наведена постанова Кабінету Міністрів України прийнята з урахуванням положень статті 56 Закону № 796-XII, яка передбачає пільги щодо обчислення стажу роботи.
Як встановлено судом, у період з 01.04.2001 по 08.04.2012 позивач була зайнята на роботах за Списком №1, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах, що підтверджується записами в її трудовій книжці серії НОМЕР_1 (дата заповнення 25.09.1996), довідками Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" від 31.12.2021 № 47-8215, від 21.01.2022 № 47-13, індивідуальними відомостями про застраховану особу та не заперечується відповідачами.
Разом з тим, з наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії за віком вбачається, що відповідачем зараховано до страхового стажу позивачки наступні періоди, зокрема:
з 01.04.2001 по 11.11.2001 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 00 років 07 місяців 11 днів, з урахуванням кратності 1,5 - 00 років 11 місяців 01 день;
з 12.11.2001 по 30.04.2002 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 00 років 05 місяців 19 днів, з урахуванням кратності 1,5 - 00 років 08 місяців 13 днів;
з 01.05.2002 по 31.12.2003 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 01 рік 08 місяців 00 днів, з урахуванням кратності 1,5 - 02 років 06 місяців 00 днів;
з 01.05.2004 по 23.01.2005 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 00 років 09 місяців 00 днів (кратність 1);
з 24.01.2005 по 31.12.2009 (ЧАЕС, робота за списком № 1) - 05 років 00 місяців 00 днів (кратність 1);
з 01.01.2010 по 23.03.2011 (Список № 1) - 01 рік 03 місяці 00 днів (кратність 1);
з 24.03.2011 по 08.04.2012 (Список № 1) - 00 рік 09 місяці 00 днів (кратність 1).
Виходячи з вказаного розрахунку пенсії за віком, позивачці не зараховано у полуторному розмірі період її роботи на ДСП «Чорнобильська АЕС», починаючи з 01.01.2004 по 08.04.2012, а не з 01.04.2001 як про це вказує сторона позивача.
Суд, беручи до уваги наведе вище правове регулювання спірних правовідносин, приходить до висновку про те, що незарахування відповідачами до страхового стажу позивача роботи у Чорнобильській зоні відчуження у період з 01.01.2004 по 11.03.2012 у полуторному розмірі призвело до зменшення розміру призначеної позивачці пенсії та обмеження її права на отримання відповідної пенсії в повному розмірі.
Аналогічний висновок щодо наявності підстав для зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи в зоні відчуження за Списком №1, який підлягає зарахуванню у полуторному розмірі, міститься у постанові Верховного Суду від 06.12.2023 у справі № 320/6063/19.
Щодо позовних вимог в частині, що стосуються додаткового зарахування до страхового стажу позивача ще по одному року за кожний повний рік роботи за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на підставі частини третьої статті 24 Закону № 1058-ІV, то суд зазначає наступне.
Абзацом 10 частини третьої статті 24 Закону № 1058-ІV в редакції, що була чинною до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), було передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
11.10.2017 набрав чинності Закон № 2148-VIII у зв'язку з чим абзац 10 частини третьої статті 24 Закону № 1058-ІV викладено в новій редакції, згідно з якою за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, з 11.10.2017 абзац 10 частини третьої статті 24 Закону № 1058-ІV містить застереження про те, що стаж роботи за списком № 1, який передбачає додаткове збільшення загального страхового стажу додатково на один рік за кожний повний рік роботи за відповідним списком, має бути врахований в одинарному розмірі.
Обґрунтовуючи позовні вимоги в названій частині, сторона позивача вказує, що для обчислення пенсії позивача має враховуватися та норма (її відповідна редакція), яка була чинною в період роботи.
Такі доводи сторони позивача суд вважає хибними, оскільки при призначенні пенсії застосовується законодавство, яке діяло на момент виникнення права на призначення пенсії, а не на момент набуття відповідного стажу.
Позивач набула права на призначення пенсії після досягнення віку 45 років, що мало місце 05.02.2021 (відповідна обставина встановлена рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01.11.2023 у справі № 460/12864/23, яке набрало законної сили, а тому в силу вимог частини четвертої статті 78 КАС України не потребує доказування).
Враховуючи, що на момент набуття права на призначення пенсії, абзац 10 частини третьої статті 24 Закону № 1058-ІV діяв в редакції Закону № 2148-VIII, то підстави для додаткового зарахування до страхового стажу позивача ще одного року за кожен повний рік роботи за списком № 1 в зоні відчуження, обчислений на умовах кратності згідно з частиною першою статті 56 Закону № 796-XII, відсутні.
Тобто, до стажу позивача має бути додатково зараховано по одному року за кожний повний рік роботи за списком № 1 обчислений в одинарному розмірі.
Разом з тим, ні відповідач-1 при призначенні позивачу пенсії за віком з 17.02.2022 та при зверненні її у березні 2024 року щодо здійснення зарахування вищевказаного стажу та перерахунку розміру пенсії, ні відповідач-2 при аналогічному зверненні позивача у березні 2024 року не здійснили зарахування до страхового стажу позивача зазначених періодів її роботи за Списком № 1 в зоні відчуження ЧАЕС у полуторному розмірі та додатково по одному року за кожний повній рік роботи за Списком № 1 (врахованого в одинарному розмірі), що свідчить про протиправну бездіяльність відповідачів, що мало наслідком порушення права позивача на отримання пенсійного забезпечення в належному розмірі.
Отже, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з часу призначення із зарахуванням до страхового стажу в полуторному розмірі періодів її роботи у зоні відчуження за період роботи на Державному спеціалізованому підприємстві «Чорнобильська АЕС» з 01.01.2004 по 08.04.2012, як роботу за Списком № 1, та додатковим зарахуванням до загального страхового стажу по одному року за кожний повній рік роботи за Списком № 1 (врахованого в одинарному розмірі).
Частинами першою, другою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своєї бездіяльності та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак позовну заяву належить задовольнити частково.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Так, за подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн, відтак за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів слід стягнути на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 грн - по 242,24 грн з кожного, оскільки бездіяльність обох пенсійних органів призвела до порушення прав позивача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо незарахування з часу призначення ОСОБА_1 пенсії з 17.02.2022 періоду роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 01.01.2004 по 08.04.2012 у полуторному розмірі, як роботу за Списком № 1, з додатковим зарахуванням до страхового стажу по одному року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 17.02.2022 - часу призначення пенсії за віком, з зарахуванням до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 01.01.2004 по 08.04.2012 у полуторному розмірі, як роботу за Списком № 1, з додатковим зарахуванням до страхового стажу по одному року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області суму судового збору в розмірі 242,24 грн (двісті сорок дві грн, 24 коп.).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області суму судового збору в розмірі 242,24 грн (двісті сорок дві грн, 24 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 16.06.2025.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028; код ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076);
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, буд. 10, м. Фастів, Фастівський р-н, Київська обл., 08500; код ЄДРПОУ/РНОКПП 22933548).
Суддя Ольга ПОЛІЩУК