16 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3668/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-1) про визнання протиправним рішення щодо відсутності підстав для перегляду дати призначення пенсії по втраті годувальника відповідно до пункту 3 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) з 24.10.2024; зобов'язання відповідача здійснити переведення позивача з призначеної їй пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з дня, що настає за днем смерті годувальника (чоловіка ОСОБА_2 ), а саме з 24.10.2024, відповідно до заяви від 08.01.2025; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника (чоловіка ОСОБА_2 ) з 24.10.2024 відповідно до заяви від 08.01.2025 з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV. Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 та на підставі поданої нею заяви від 08.01.2025 її переведено на пенсію в разі втрати годувальника з 08.01.2025. На заяву позивача про перегляд дати призначення пенсії, а саме з дня, що настає за днем смерті годувальника (з 24.10.2024) у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 45 Закону №1058-ІV, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 14.03.2025 №3420-2152-Л-02/8-0300/25 фактично відмовило у задоволенні такої заяви.
Позивач не погоджується з діями ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перегляді дати призначення пенсії по втраті годувальника та зазначає, що вона звернулась до органу Пенсійного фонду із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника 08.01.2024, тобто в межах 12-місячного строку з дня смерті годувальника, а тому відповідно до пункту 3 частини 1 статті 45 Закону №1058-ІV така пенсія мала бути їй призначена з наступного дня після смерті її чоловіка, тобто з 24.10.2024.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав та у їх задоволенні просив відмовити повністю. В обґрунтування такої позиції зазначив, що позивачу з 02.10.1995 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV. 08.01.2025 позивач звернулася із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону №1058-IV. За результатами розгляду цієї заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області) було прийнято рішення про переведення позивача на пенсію в разі з втратою годувальника з 08.01.2025. В подальшому, листом ГУ ПФУ у Волинській області від 14.03.2025 №3420-2152/Л-02/8-0300/25, у відповідь на звернення позивача від 17.02.2025, останню повідомлено, що підстави для перегляду дати призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відсутні. Відповідач наголосив, що відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, а тому підстави для перегляду дати призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відсутні. Крім того, просив залучити до участі у справі належного відповідача ГУ ПФУ в Черкаській області.
У відповіді на відзив позивач просила позовні вимоги задовольнити повністю. При цьому зазначила, що ГУ ПФУ у Волинській області є належним відповідачем у даній справі, оскільки саме він відмовив у перегляді дати призначення пенсії по втраті годувальника.
Суд звертає увагу, що заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про залучення до участі у справі відповідача ГУ ПФУ в Черкаській області не відповідає вимогам статті 167 КАС України, а тому не підлягало вирішенню по суті. Суд також зауважує, що в обґрунтування даного клопотання відповідачем не додано доказів того, що саме ГУ ПФУ в Черкаській області було прийнято рішення про переведення позивача на пенсію в разі втрати годувальника з 08.01.2025; більше того, у цій справі позивач фактично оскаржує дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перегляді дати призначення пенсії по втраті годувальника.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 02.10.1995 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, що підтверджується пенсійним посвідченням, листом ГУ ПФУ у Волинській області від 14.03.2025 №3420-2152/Л-02/8-0300/25 та не є спірним у даній справі.
08.01.2025 позивач звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просила перевести її на пенсію в разі втрати годувальника.
На підставі вказаної заяви ОСОБА_1 з 08.01.2025 переведено на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону №1058-IV, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 14.01.2025 №907510126291.
Позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 10.02.2025, в якій зазначила, що її чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а із заявою про перехід на пенсію в разі втрати годувальника вона звернулася 08.01.2025, а тому відповідно до пункту 3 частини 1 статті 45 Закону №1058-ІV пенсія їй повинна бути призначена з 24.10.2024, у зв'язку з чим просила виплатити заборгованість пенсії з 24.10.2024 по грудень 2024 року.
Листом від 14.03.2025 №3420-2152/Л-02/8-0300/25 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що за результатами розгляду заяви позивача від 08.01.2025 ГУ ПФУ в Черкаській області прийнято рішення про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 08.01.2025. Оскільки відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, тому підстави для перегляду дати призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відсутні.
Не погоджуючись з діями ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перегляді дати призначення пенсії по втраті годувальника, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон №1058-IV.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Тобто, законом встановлено право вибору позивача одного з виду пенсій.
Згідно з частиною першою статті 36 Закону №1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
За приписами частини другої статті 36 Закону №1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Відповідно до частини третьої статті 36 Закону № 1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Як встановлено судом вище, позивача ОСОБА_1 на підставі її заяви від 08.01.2025 переведено з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону №1058-IV з 08.01.2025, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 14.01.2025 №907510126291.
Спір у цій справі стосується оцінки правомірності дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перегляді дати переведення позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Так, за доводами ОСОБА_1 , пенсія у зв'язку з втратою годувальника повинна їй бути призначена з дня, що настає за днем смерті годувальника, тобто з 24.10.2024. Таку позицію позивач мотивує нормами пункту 3 частини першої статті 45 Закону №1058-IV, відповідно до якого пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Проте частина перша статті 45 Закону №1058-IV регулює строки призначення пенсії вперше, тоді як частина третя цієї норми регламентує переведення з одного виду пенсії на інший та обумовлює, що таке переведення здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Слід зазначити, що в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття перепризначення, повторного призначення або будь-якого іншого призначення пенсії, окрім поняття «призначення пенсії», яким є первинне та єдине її призначення, а всі подальші зміни щодо пенсійного забезпечення особи відбуваються виключно шляхом перерахунку пенсії або переведення з одного виду пенсії на інший.
Враховуючи обставини того, що ОСОБА_1 , отримуючи пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, звернулася із заявою про переведення на інший вид пенсії - у зв'язку з втратою годувальника 08.01.2025, то суд вважає правомірним застосуванням територіальним органом Пенсійного фонду України до спірних правовідносин частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.
У зв'язку з цим висновок ГУ ПФУ у Волинській області про відсутність підстав для перегляду дати переведення позивача на пенсію в разі втрати годувальника суд визнає правомірним, а заявлений позов - безпідставним, у зв'язку з чим залишає такий без задоволення у повному обсязі.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач-: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя О. О. Андрусенко