Справа № 127/7019/24
Провадження №11-кп/801/705/2025
Категорія: крим.
Головуючий у суді 1-ї інстанції: ОСОБА_1
Доповідач: ОСОБА_2
11 червня 2025 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд у складі:
головуючого - судді ОСОБА_2
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4
із секретарем ОСОБА_5
з участю:
прокурора ОСОБА_6
захисника-адвоката ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження за апеляційною скаргою захисника обвинуваченого ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_7 на вирок Вінницького міського суду Вінницької області від 16.04.2025 року, яким
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Макіївка Донецької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого, із вищою освітою, українця, громадянина України, раніше не судимого,
взнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання:
за ч. 1 ст. 111 КК України у виді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна належного на праві власності;
за ч. 2 ст. 111 КК України у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна належного на праві власності;
за ч. 7 ст. 111-1 КК України у виді 13 (тринадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в судових та правоохоронних органах на строк 15 (п'ятнадцять) років з конфіскацією всього майна належного на праві власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно визначено покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна належного на праві власності та з позбавленням права обіймати посади в судових та правоохоронних органах на строк 15 (п'ятнадцять) років.
Початок строку відбування основного покарання рахувати з дня затримання на виконання вироку.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою застосований до обвинуваченого ОСОБА_8 , в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України - залишено без змін до моменту його затримання на виконання вироку суду.
Стягнуто з ОСОБА_8 процесуальні витрати за проведену експертизу на користь держави у сумі 4 543,68 грн.
1/4 квартири за адресою: АДРЕСА_1 власником якого є ОСОБА_8 - конфісковано.
установив:
Згідно вироку суду, ОСОБА_8 з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу рф, який при цьому був всебічно обізнаним про факт ведення державою агресором війни проти України, невизнання рф поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані її території, виник умисел на співпрацю з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією.
Так, ОСОБА_8 , обвинувачується в тому, що він будучи громадянином України, свідомо порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, усвідомлюючи характер своїх злочинних дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки таких дій та бажаючи їх настання, у період збройного конфлікту, перейшов на бік ворога, вступивши до складу так званого «транспортної інспекції міністерства транспорту днр», із якої в подальшому російськими окупаційними військами сформовано зведені спільні загони із підрозділами так званого мвс днр, з метою сприяння в спричиненні шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, а також надання його представниками допомоги у проведенні підривної діяльності проти України.
Усвідомлюючи вищевказане, із метою реалізації свого злочинного наміру, ОСОБА_8 в травні 2014 року всяко підтримував «русский мир», висловлював бажання вступити на службу до лав поліції «днр», та продовжував сприяти незаконної діяльності особам «днр».
Зокрема, ОСОБА_8 у вересні 2014 року (точна дата та час не встановлено) невстановленими особами, із числа окупаційної адміністрації м. Макіївка Донецької області запропоновано ОСОБА_8 , всупереч передбаченому Законом України «Про Національну поліцію» порядку, зайняти посаду начальника Червоногвардійського РВ Макіївського міського управління мвс» днр, на що останній надав свою добровільну згоду.
Після чого, ОСОБА_8 призначено окупаційною владою на посаду начальника Червоногвардійського РВ Макіївського міського управління мвс днр, що знаходиться за адресою: Донецька область, м. Макіївка, вул. Перемоги, буд. 1, яка пов'язана з виконанням правоохоронних функцій у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території Макіївського району Донецької області.
Відповідно до займаної посади на ОСОБА_8 покладено обов'язки щодо здійснення організації та керівництва роботи з:
-узагальнення та формування звітності незаконного правоохоронного органу мвд днр та її доповіді окупаційній владі міста;
-організації та проведення оперативно-розшукової та кримінально-процесуальної діяльності;
-контролю за діяльністю підлеглих співробітників;
-співпраці із засобами масової інформації різних форм власності на території мвд днр Донецької області.
Таким чином, ОСОБА_8 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 11 КК України, а саме державна зрада, тобто діяння умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України.
У подальшому, ОСОБА_8 з кінця лютого - початку березня 2022 вступив у лави так званого «транспортної інспекції міністерства транспорту» нзф «днр», із якої в подальшому російсько-окупаційними військами сформовано зведені спільні загони із підрозділами мвс днр.
У липні 2022 року ОСОБА_8 , підтримуючи діяльність окупаційної адміністрації держави-агресора, будучи відряджений до м. Херсон, де спільно із представниками російських-окупаційних військ проводив фільтраційні заходи на предмет виявлення проукраїнських налаштованого населення та громадян, які сприяють ЗСУ у звільненні окупованих територій, а саме на виконання даних йому владних повноважень у незаконно створеному правоохоронному органі, ужив заходи з:
-організації, забезпечення виконання та прийняття безпосередньої участі у проведенні заходів, у тому числі незаконних обшуків, затримань громадян України, що проживають на тимчасово окупованій території Херсонської області;
-співпраці із засобами масової інформації різних форм власності на території м. Херсон Херсонської області.
Надалі, ОСОБА_8 , перебуваючи у м. Херсон, із вказаного приводу дав інтерв'ю журналісту телеканалу ТРК «юнион» під назвою: «мвд днр в Херсоне: «Украине больше нет пути в руський город», яке опубліковано 05.07.2022 в публічній групі під назвою «мвд днр» месенджеру «Telegram».
У грудні 2022 року, ОСОБА_8 продовжуючи свою протиправну діяльність, у складі вищевказаного загону, перебуваючи у окупованому російсько-окупаційними військами м. Маріуполі Донецької області, де крім так званої підтримки громадського порядку, спільно із представникам рф, здійснював контроль за перевезенням вантажів та переміщенням транспортних засобів регіоном.
Під час проходження так званої служби ОСОБА_8 відкрито носив при собі вогнепальну зброю, був одягнений у військову камуфльовану форму зразка збройних сил рф, відповідно до виконання покладених на нього обов'язків.
Отже, ОСОБА_8 , діючи на боці ворога - держави-агресора рф, у складі незаконного збройного формування терористичної організації днр вчиняє наступні дії:
-здійснює окупацію та охорону захоплених територій України;
-виконує вказівки та накази командирів з числа військовослужбовців збройних сил рф та осіб з числа учасників нзф терористичної організації днр, які є за званням чи посадою вище;
-облаштовує та укріплює блокпости, здійснював інженерно-технічне облаштування позицій;
-під час несення служби у військовій камуфльованій формі зразка збройних сил рф відкрито носить при собі вогнепальну зброю.
Таким чином, ОСОБА_8 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, а саме державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України, вчинені в умовах воєнного стану.
А так, 24.02.2022 ОСОБА_8 на виконання наказів вищого військового керівництва військовослужбовці збройних сил рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, із нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, у тому числі і м. Маріуполь Донецької області, яке було фактично захоплено та окуповано, починаючи з 26.02.2022.
Із метою відсічі військової агресії, починаючи з 24.02.2022 Указами президента на території України у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 24.02.2022 о 05:30 год., який неодноразово був продовжений та діє на сьогодні.
Тимчасова окупація рф території України, визначених ч. 1 ст. 3 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією є частини території України, у межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Так, у квітні 2022 року представники окупаційної адміністрації держави-агресора рф створюють незаконні органи влади, серед яких мовою оригіналу «сводний отряд мвд днр», до якого здійснюють набір співробітників серед місцевих мешканців Донецької області, у тому числі і серед колишніх (звільнених) працівників Національної поліції України.
З метою функціонування незаконного правоохоронного органу, підриву авторитету української влади серед місцевого населення, підміни елементу примусу та контролю в особі правоохоронних органів України створений незаконний правоохоронний орган - «транспортна інспекція міністерства транспорту» нзф «днр», із якої в подальшому російсько-окупаційними військами сформовано зведені спільні загони із підрозділами мвс днр.
Також, відповідно до п. 6 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Так, ОСОБА_8 , будучи колишнім начальником сектору карного розшуку РВ Кіровського МУ ГУМВС України в Донецькій області, який звільнений у 2012 році за власним бажанням, а у вересні 2014 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Макіївка Донецької області, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора рф, надав добровільну згоду на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі «Червоногвардійська РВ Макіївського міського управління МВС «днр», на посаду начальника районного відділу.
Починаючи приблизно з серпня 2022 року ОСОБА_8 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, добровільно та ініціативно вступив в лави так званого «транспортної інспекції міністерства транспорту» нзф «днр», із якої в подальшому, російсько-окупаційними військами сформовано зведені спільні загони із підрозділами мвс днр.
Обіймаючи зазначену посаду, пов'язану із охороною прав і свобод людини, протидією злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, охороною громадського порядку і громадської безпеки, досудовим розслідуванням та іншими правоохоронними функціями, фактично виконуючи повноваження, притаманні Національній поліції України, ОСОБА_8 , здійснює свою протиправну діяльність в інтересах окупаційної влади у м. Макіївка та м. Маріуполь Донецької області.
У подальшому, у липні 2022 року ОСОБА_8 , перебуваючи у відрядженні на тимчасово окупованій території м. Херсон Херсонської області, діючи умисно та виконуючи функціональні обов'язки в інтересах окупаційної влади на займаній посаді незаконно створеного співробітника загону «мвд днр».
А також, у грудні 2022 року фільтраційні заходи на території громади разом із представниками збройних формувань рф, а також вчиняв протиправні дії в інтересах окупаційної влади, пов'язані з охороною прав, правопорядку, що здійснюють від імені та за стандартами держави-агресора на тимчасово окупованій території м. Херсон Херсонської області та м. Маріуполь Донецької області, реалізація яких у свою чергу забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади рф шляхом утворення і функціонування незаконно створеного окупаційного правоохоронного органу рф на окупованій території України.
Таким чином, ОСОБА_8 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме добровільне зайняття громадянином України посаду в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, а також добровільна участь в незаконних збройних формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та в збройних формуваннях держави-агресора та надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
У поданій на вирок суду апеляційній скарзі захисник ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 зазначила, що вказаний вирок суду підлягає скасуванню через невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження. Просила закрити кримінальне провадження у зв'язку з тим, що не встановлені достатні докази для доведення винуватості ОСОБА_8 у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Апеляційна скарга мотивована тим, що суду не надано документального підтвердження того, що ОСОБА_8 дійсно займав посаду начальника незаконно сформованого правоохоронного органу «Червоногвардійського РВ Макіївського міського управління МВС днр» та в який саме період, підтвердження добровільності зайняття вказаної посади, якщо таке мало місце.
Під час судового розгляду достовірно не встановлено джерела походження публікацій, на яких зафіксовано висловлювання ОСОБА_8 , не перевірено їх на можливість фальсифікації, а тому вказані докази суд мав визнати недопустимими.
В судове засідання апеляційного суду обвинувачений ОСОБА_8 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце апеляційного розгляду матеріалів даного кримінального провадження, шляхом опублікування оголошення про виклик в газеті «Урядовий кур'єр».
Захисник ОСОБА_7 не заперечувала проти проведення апеляційного розгляду за відсутності обвинуваченого за вказаних обставин.
З урахуванням викладеного та вимог кримінального процесуального закону щодо розумності строків апеляційного розгляду, колегією суддів прийнято рішення про розгляд апеляційної скарги за відсутності обвинуваченого ОСОБА_8 .
Заслухавши суддю-доповідача, який доповів суть вироку та виклав доводи апеляційної скарги, захисника ОСОБА_7 , яка підтримала подану нею апеляційну скаргу, просила її задовольнити, прокурора, яка відносно задоволення апеляційної скарги заперечила, просила вирок суду залишити без зміни, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів доходить такого висновку.
Як убачається з матеріалів кримінального провадження, органом досудового розслідування ОСОБА_8 обвинувачувався у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Розглянувши це кримінальне провадження у порядку спеціального судового розгляду (in absentia), суд першої інстанції визнав ОСОБА_8 винуватим у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень (злочинів) та призначив відповідне покарання.
Згідно із вимогами положень ч. 3 ст. 370, п. 2 ч. 3 ст. 374 КПК України вказані висновки ґрунтуються на об'єктивно з'ясованих обставинах, які підтверджено доказами, безпосередньо дослідженими під час судового розгляду й оціненими судом згідно із ст. 94 цього Кодексу. Зміст обставин і доказів докладно наведено у вироку.
Місцевий суд дослідив і з достатньою повнотою та належним чином оцінив, із дотриманням вимог статей 23, 94 КПК України, зібрані у кримінальному провадженні докази, серед яких:
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 26.01.2023 за № 22023020000000034;
- повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 25.01.2023, з якого встановлено, що під час окупації збройними силами країни-агресора рф міст Маріуполь та Херсон, ОСОБА_8 добровільно перейшов на бік ворога з метою надання його представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України;
- рапорт старшого оперуповноваженого 3 сектору 2 відділу ГВ ЗНД УСБ України у Вінницькій області ОСОБА_9 від 25.01.2023, з якого слідує, що під час огляду відеофайлів із мережі Інтернет було встановлено, що ОСОБА_8 з перших днів окупації росією територій України перейшов на бік ворога та вступив у лави мвд, так званого днр;
- повідомлення про початок досудового розслідування від 26.01.2023; постанова про об'єднання матеріалів кримінальних проваджень № 22023020000000034 від 26.01.2023 та № 22023020000000035 від 26.01.2023 та присвоєння їм одного номера - № 22023020000000034 від 26.01.2023;
- протокол огляду від 20.02.2023, відповідно до якого був проведений огляд публічно доступного месенджеру «Telegram», що розташований за електронною адресою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Під час проведення слідчої дії було встановлено, що після початку повномасштабного вторгнення зс рф на територію України, з 24.02.2022, російська армія перетнула державний кордон України в районах Донецької та Херсонської областей та розпочала окупацію населених пунктів в межах адміністративно-територіальних одиниць України.
Встановлено, що під час окупації збройними силами країни-агресора міст Маріуполя та Херсона, ОСОБА_8 добровільно перейшов на бік ворога з метою надання його представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України. З відео було встановлено, що ОСОБА_10 , зам міністра мвд, так званого днр, розповідає про те, які саме дії фільтраційного характеру здійснювали у окупованих містах. На відео відображається діяльність т. зв. «угаи мвд днр» та відео сюжети з військовим на фоні поліцейського автомобіля. Далі, після зміни картинки з'являються титри «днепровский райотдел», далі у кадрі з'являється журналіст із мікрофоном на якому написано «юнион», якому ОСОБА_8 , одягнений у військову форму російського зразка, дає інтерв'ю та каже наступні слова: «Отсутствие полиции полностью с 24-го февраля до настоящего момента, украинской полиции, оно дает о себе знать. Три месяца без сотрудников органов внутренних дел, это никакой город не переживет, это очень тяжело. За это ж время преступления и правонарушения совершались и люди с этой бедой теперь идут сюда. Все начинается с ноля, именно с этой работы с населением. Население, конечно, воспринимало это все вначале насторожено, но потом, когда увидели, когда начала работать полиция, вот совместно с сотрудниками херсонского городского управления, они начали понимать, что в город приходит порядок.» Надалі, у відео присутні ще декілька кадрів з ОСОБА_8 , який одягнений у військову форму російського зразка, потім з'являється зображення спаленого автомобіля та ОСОБА_8 зазначає « Восемь лет, они не прошли бесследно. У людей здесь информационно очень сильное, конечно, давление оказывалось сильное, поэтому они не могут сейчас возникнуть вот так сразу с пустого места, они относятся ко всему с недоверием, потому что информационно очень сильно, очень сильно, короче, подорвали сознание людей здесь. Люди с недоверием относились, но, когда они приходят, ты им объясняешь всё, они начинают понимать, что к ним относятся не как украинская полиция. Потому что, когда сравнивали с украинской полицией, получалось так, что их просто, людей, отфутболивали. Наша задача стоит не для того, чтобы мы их отфутболили, нам задача стоит в том, чтобы повернулись к нам, чтоб они поверили этой полиции, которая пришла сюда. Мы тут не собираемся, это не репрессивный орган, это орган, который должен поддерживать порядок и законы здесь на территории. Если этого не будет, естественно, никакой народ к нам не повернется. Вот это основная задача, которую мы сейчас выполняем, это именно то, чтоб население поняло, что пришел порядок, именно, и закон, а не просто так здесь пришли люди отбыть номер. Нет, здесь стоит вопрос очень серьезный, серьёзнее намного. Так что вот такая вот ситуация на данный момент.» Згодом картинка знову повертається до ОСОБА_8 , який зазначає « Мы здесь навсегда. Это ясно, это понятно, и наши действия направлены именно на это, чтоб все понимали, что здесь россия навсегда.»
Із наступного відео, яке було викладене 28.12.2022 під назвою: «Правоохранители пресекли факты незаконной торговли алкоголем в Мариуполе» було зафіксовано ОСОБА_8 у військовій формі російського зразка, який перевіряє документи особи. Надалі, з'являється зображення ОСОБА_8 з підписом « ОСОБА_11 . Сотрудник сводного отряда мвд днр».
Був проведений огляд відео викладеного на веб ресурсі «YouTube» під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_3», з якого було встановлено, що ОСОБА_8 отримав нагороду заохочення за службу у поліції, так званого днр. Із диском до протоколу, який містить відповідні знімки з екрана, які були досліджені судом;
- постанова про визначення територіальної підслідності від 18.04.2023;
- інформаційний лист на якому зазначені відомості стосовно ОСОБА_8 , а саме дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - СРСР, Донецька область, УРСР, м. Макіївка. Та стало відомо, що ОСОБА_8 отримав паспорт громадянина рф;
- висновок експерта № СЕ-19/102-23/18775-ФП від 02.01.2024 з якого слідує, що особа з інформаційного листа, відеозаписів «Правоохранители пресекли факты незаконной торговли алкоголем в Мариуполе» (з 00:00 по 00:07, з 00:14 по 00:16, з 00:19 по 00:20, з 00:24 по 00:32, з 00:41 по 00:44), «ІНФОРМАЦІЯ_3» (з 00:58 по 01:02, з 04:58 по 05:08), «мвд днр в Херсоне. Больше нет пути в русский город!» (з 02:53 по 03:07, з 03:11 по 03:26, з 03:32 по 03:33, з 03:38 по 03:44, з 03:53 по 03:57, з 04:03 по 04:43, з 06:51 по 06:59) є однією особою, а саме - ОСОБА_8 . Із диском до протоколу, який містить відповідні знімки з екрана;
- повідомлення про підозру від 16.01.2024 ОСОБА_8 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України;
- лист від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) № 902-24-24/45 від 21.02.2024 з якого слідує, що у власності ОСОБА_8 перебуває частки квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;
- повідомлення захиснику ОСОБА_7 та обвинуваченому від 28.02.2024 про завершення досудового розслідування;
- протокол про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 28.02.2024 захиснику ОСОБА_7 .
Судовий розгляд кримінального провадження як в суді першої, так і в суді апеляційної інстанції щодо ОСОБА_8 проведено у відсутності обвинуваченого, оскільки провадження за його обвинуваченням здійснено в порядку спеціального судового провадження (in absentia), з дотриманням вимог КПК України про належне повідомлення його про час та місце судового розгляду шляхом опублікування судового виклику у ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження - «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Судової влади.
Інститут спеціального кримінального провадження повністю узгоджується з нормами міжнародного права та практикою Європейського суду з прав людини.
Зокрема, серед положень Європейської конвенції про міжнародну дійсність кримінальних вироків, ратифіковану Україною 26.09.2002, питанню виконання вироків, винесених у відсутність обвинуваченого присвячений окремий розділ.
Так, ч. 1 ст. 21 Розділу 3 Частини II цієї Конвенції встановлено, що якщо Конвенція не передбачає іншого, виконання вироків, винесених у відсутність обвинуваченого, та постанов у кримінальних справах здійснюється за тими самими правилами, що й інших вироків.
До цього ж, Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи № (75)11 від 19.01.1973 встановлено, що процедура заочного розгляду (trial in absentia) не порушує права обвинуваченого як на справедливий розгляд, так і на присутність i при розгляді його справи. У ній сформульовані умови та мінімальний перелік правил заочного розгляду, якими повинні користуватися держави-члени Ради Європи при розгляді справи за відсутності підсудного.
3 цього приводу Комітетом Міністрів Ради Європи також надано Рекомендації № R (87) 18 від 17.09.1987 «Про спрощення кримінального судочинства», згідно ч. 3 п. б розділу III яких держави-члени повинні розглянути питання про надання своїм судам можливості, хоча б у випадках нетяжких злочинів та з урахуванням можливої міри покарання, слухати справи та виносити за ними рішення за відсутності обвинуваченого за умови, що його було належним чином поінформовано про дату слухань та про його право мати адвоката чи іншу особу, яка представляє його інтереси.
Сформована практика Європейського суду з прав людини з даного питання вказує: «Той факт, що судове засідання проводиться за відсутності підсудного не є саме по собі порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. При цьому відмова в доступі до правосуддя має місце, коли особа, засуджена заочно, не має можливості в подальшому досягти нового судового рішення стосовно обґрунтованості обвинувачення за фактичними та юридичними підставами після того, як воно було заслухано, якщо не встановлено, що вказана особа відмовилась від права на захист та на явку в суд, чи мав місце намір ухилитись від правосуддя». Відповідні позиції Суду викладені, зокрема, у справах «Да Лус Домінгеш Ферейра проти Бельгії» (№ 50049/99, п. 54), «Меденіца проти Швейцарії» (№ 20491/92, п. 54-55) «Кромбах проти Франції» (№ 29773/96), «Колоцца проти Італії» (№ 9024/80 п. 30).
При цьому, інститут спеціального кримінального провадження, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України, передбачає можливість подання обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, апеляційної скарги поза межами загальних процесуальних строків, за умови надання обвинуваченим підтвердження поважності причин неприбуття на виклик, передбачених ст. 138 цього Кодексу (ч. 3 ст. 400 КПК України).
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 19.11.2024 було задоволено клопотання прокурора щодо здійснення кримінального провадження за відсутності ОСОБА_8 в порядку спеціального судового провадження, що передбачено ч. 3 ст. 323 КПК України. Враховуючи викладене, були дотримані права гарантовані Конвенцією основоположних прав у зв'язку із проведенням судового розгляду без участі обвинуваченого.
Повідомлення обвинуваченого ОСОБА_8 про судовий розгляд здійснено через друковані засоби масової інформації та на офіційних веб-сайтах Судової влади, що відповідає положенням ч. 3 ст. 323 КПК України та свідчить про належне повідомлення останнього про час та місце судового розгляду даного провадження.
Отже, зважаючи на специфіку судового провадження (in absentia), колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції були вжиті прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування обвинуваченої особи про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, однак забезпечити явку обвинуваченого до суду вжитими заходами не вдалося. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження обвинувачений ОСОБА_8 вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Відтак, судом дотримано права на захист та доступ до правосуддя обвинуваченого ОСОБА_8 , з урахуванням проведення щодо спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження (in absentia).
У ряді складів кримінальних правопорушень, у тому числі, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України важливе значення має добровільність (якщо особа здійснювала відповідні дії не добровільно, а під примусом (байдуже яким), склад правопорушення відсутній).
Наведеними вище доказами у їх сукупності та взаємозв'язку, доводять вину ОСОБА_8 у вчинені інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
З протоколу огляду віл 20.02.2023 у відео викладеного на веб ресурсі «YouTube» під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_3», з якого було встановлено, що ОСОБА_8 отримав нагороду заохочення за службу у поліції, так званого днр. Те, що на відео був саме ОСОБА_8 підтверджується висновком експерта № СЕ-19/102-23/18775-ФП від 02.01.2024 з якого слідує, що на відео «ІНФОРМАЦІЯ_3» (з 00:58 по 01:02, з 04:58 по 05:08) та фото особи з особової картки є однією особою, а саме - ОСОБА_8 .
Разом з тим, під час окупації м. Херсон, ОСОБА_8 у складі мвд так званого днр допомагав здійснювати фільтраційні заходи, та підтримувати окупаційну владу на окупаційній території, що підтверджується протоколом огляду від 20.02.2023, а саме те, що після початку повномасштабного вторгнення зс рф на територію України, з 24.02.2022, російська армія перетнула державний кордон України в районах Донецької та Херсонської областей та розпочала окупацію населених пунктів в межах адміністративно-територіальних одиниць України. Встановлено, що під час окупації збройними силами країни-агресора міст Маріуполя та Херсона, ОСОБА_8 добровільно перейшов на бік ворога з метою надання його представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України. З відео було встановлено, що ОСОБА_10 , зам міністра мвд, так званого днр, розповідає про те, які саме дії фільтраційного характеру здійснювали у окупованих містах. На відео відображається діяльність т. зв. «угаи мвд днр» та відео сюжети з військовим на фоні поліцейського автомобіля. Далі, після зміни картинки з'являються титри «днепровский райотдел», далі у кадрі з'являється журналіст із мікрофоном на якому написано «юнион», якому ОСОБА_8 , одягнений у військову форму російського зразка, дає інтерв'ю та каже наступні слова: «Отсутствие полиции полностью с 24-го февраля до настоящего момента, украинской полиции, оно дает о себе знать. Три месяца без сотрудников органов внутренних дел, это никакой город не переживет, это очень тяжело. За это ж время преступления и правонарушения совершались и люди с этой бедой теперь идут сюда. Все начинается с ноля, именно с этой работы с населением. Население, конечно, воспринимало это все вначале насторожено, но потом, когда увидели, когда начала работать полиция, вот совместно с сотрудниками херсонского городского управления, они начали понимать, что в город приходит порядок.» Надалі, у відео присутні ще декілька кадрів з ОСОБА_8 , який одягнений у військову форму російського зразка, потім з'являється зображення спаленого автомобіля та ОСОБА_8 зазначає « Восемь лет, они не прошли бесследно. У людей здесь информационно очень сильное, конечно, давление оказывалось сильное, поэтому они не могут сейчас возникнуть вот так сразу с пустого места, они относятся ко всему с недоверием, потому что информационно очень сильно, очень сильно, короче, подорвали сознание людей здесь. Люди с недоверием относились, но, когда они приходят, ты им объясняешь всё, они начинают понимать, что к ним относятся не как украинская полиция. Потому что, когда сравнивали с украинской полицией, получалось так, что их просто, людей, отфутболивали. Наша задача стоит не для того, чтобы мы их отфутболили, нам задача стоит в том, чтобы повернулись к нам, чтоб они поверили этой полиции, которая пришла сюда. Мы тут не собираемся, это не репрессивный орган, это орган, который должен поддерживать порядок и законы здесь на территории. Если этого не будет, естественно, никакой народ к нам не повернется. Вот это основная задача, которую мы сейчас выполняем, это именно то, чтоб население поняло, что пришел порядок, именно, и закон, а не просто так здесь пришли люди отбыть номер. Нет, здесь стоит вопрос очень серьезный, серьёзнее намного. Так что вот такая вот ситуация на данный момент.» Згодом картинка знову повертається до ОСОБА_8 , який зазначає « Мы здесь навсегда. Это ясно, это понятно, и наши действия направлены именно на это, чтоб все понимали, что здесь россия навсегда.»
ОСОБА_8 був обізнаний про те, що в Україні був введений воєнний стан через повномасштабне вторгнення рф на територію України, проте обвинувачений перейшов на бік ворога та допомагав здійснювати злочинну діяльність, яка проявлялася у допомозі підтримання російського режиму на території окупованих міст, що підтверджується протоколом огляду від 20.02.2023, з якого встановлено, що після початку повномасштабного вторгнення зс рф на територію України, з 24.02.2022, російська армія перетнула державний кордон України в районах Донецької та Херсонської областей та розпочала окупацію населених пунктів в межах адміністративно-територіальних одиниць України.
ОСОБА_8 , будучи колишнім начальником сектору карного розшуку РВ Кіровського МУ ГУМВС України в Донецькій області, який звільнений у 2012 році за власним бажанням, а у вересні 2014 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Макіївка Донецької області, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора рф, надав добровільну згоду на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі «Червоногвардійська РВ Макіївського міського управління МВС «днр», на посаду начальника районного відділу.
Починаючи приблизно з серпня 2022 року ОСОБА_8 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, добровільно та ініціативно вступив в лави так званого «транспортної інспекції міністерства транспорту» нзф «днр», із якої в подальшому, російсько-окупаційними військами сформовано зведені спільні загони із підрозділами мвс днр.
Згідно з протоколу огляду від 20.02.2023 слідує, що на відео, яке було викладене 28.12.2022 під назвою: «Правоохранители пресекли факты незаконной торговли алкоголем в Мариуполе» було зафіксовано ОСОБА_8 у військовій формі російського зразка, який перевіряє документи особи. Надалі, з'являється зображення ОСОБА_8 з підписом « ОСОБА_11 . Сотрудник сводного отряда мвд днр».
З відео викладеного на веб ресурсі «YouTube» під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_3», встановлено, що ОСОБА_8 отримав нагороду заохочення за службу у поліції, так званого днр.
Окрім того, апеляційний суд звертає увагу, що відповідно до висновку експерта від 02.01.2024 № СЕ-19/102-23/18775-ФП на зображеннях, що містяться: у відеозаписі під назвою «document_5287720669751026471.mp4» протягом часових міток з 00 хв. 23 сек. по 00 хв. 44 сек., у відеозаписі під назвою «МВД_ДНР_в_Херсоне_Украине_больше_нет_пути_в_русский_город!02_07.mp4» протягом часових міток з 02 хв. 53 сек. по 07 хв. 00 сек., у файлі під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4» зображена одна і та ж сама особа.
Зазначене є беззаперечним свідченням невимушеності його поведінки, відсутності будь-якого примусу щодо нього, а відтак, і цілковитої добровільності його дій.
ОСОБА_8 не тільки усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав їх суспільно-небезпечні наслідки і бажав їх настання, тобто діяв з прямим умислом.
На думку колегії суддів, суд першої інстанції, оцінивши докази у їх сукупності, правильно встановив фактичні обставини кримінальних правопорушень, обґрунтовано дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_8 у висунутому йому обвинуваченні за ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме перейшов на бік рф під час збройного конфлікту, достеменно знаючи про те, що на території України був введений воєнний стан, продовжував підтримувати російську владу, будучи колишнім начальником сектору карного розшуку РВ Кіровського МУ ГУМВС України в Донецькій області, який звільнений у 2012 році за власним бажанням, а у вересні 2014 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Макіївка Донецької області, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора рф, надав добровільну згоду на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі «Червоногвардійська РВ Макіївського міського управління МВС «днр», на посаду начальника районного відділу. Починаючи приблизно з серпня 2022 року ОСОБА_8 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, добровільно та ініціативно вступив в лави так званого «транспортної інспекції міністерства транспорту» нзф «днр», із якої в подальшому, російсько-окупаційними військами сформовано зведені спільні загони із підрозділами мвс днр.
Також колегія суддів вважає, що призначене ОСОБА_8 покарання є цілком співмірним вчиненим кримінальним правопорушенням.
Згідно зі ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень.
Згідно зі ст. 414 КПК України невідповідним ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого визнається таке покарання, яке хоч і не виходить за межі, встановлені відповідною статтею (частиною статті) закону України про кримінальну відповідальність, але за своїм видом чи розміром є явно несправедливим через м'якість або суворість.
Термін «явно несправедливе покарання» означає не будь-яку можливу відмінність в оцінці виду та розміру покарання з погляду суду апеляційної чи касаційної інстанції, а відмінність у такій оцінці принципового характеру. Це положення вказує на істотну диспропорцію, неадекватність між визначеним судом, хоча й у межах відповідної санкції статті, видом та розміром покарання й тим видом і розміром покарання, яке б мало бути призначене, враховуючи обставини, які підлягають доказуванню, зокрема ті, що повинні братися до уваги під час призначення покарання.
Призначаючи ОСОБА_8 покарання за ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, суд першої інстанції з достатньою повнотою врахував ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, які згідно зі ст. 12 КК України є особливо тяжкими, санкція яких передбачає безальтернативний вид покарання у виді позбавлення волі на строк від дванадцяти років (або довічне позбавлення волі за ч. 2 ст. 111 КК України), з альтернативою застосування додаткових покарань, обставини їх вчинення, характер діянь, форму й ступінь вини, мотиви вчинення кримінальних правопорушень, особу обвинуваченого, відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують покарання.
Враховуючи всі обставини справи в їх сукупності, тяжкість вчиненого злочину, який призвів до загибелі людей та інших тяжких наслідків, особу обвинуваченого ОСОБА_8 , а тому суд переконаний, що саме покарання у виді позбавлення волі на певний строк з конфіскацією всього майна належного на праві власності призначене ОСОБА_8 , буде необхідним та достатнім і досягне мети не лише кари ОСОБА_8 за вчинене, а й буде слугувати для його виправлення та запобігання вчинення нових злочинів як обвинуваченим, так і іншими особами.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і апеляційний суд, а тому призначене місцевим судом покарання є законним, справедливим та співмірним характеру вчинених дій, а тому колегія суддів вважає таке рішення законним та обґрунтованим.
Переконливих доводів, які б ставили під сумнів законність і умотивованість наведених висновків суду першої інстанцій, у апеляційній скарзі захисника не наведено.
Відтак, апеляційна скарга захисника ОСОБА_7 - підлягає залишенню без задоволення, а вирок суду першої інстанції без зміни.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 404, 405, 407, 418, 419 КПК України, суд, -
постановив:
апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_7 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_8 - залишити без задоволення.
Вирок Вінницького міського суду Вінницької області від 16.04.2025 року відносно ОСОБА_8 , - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Касаційного кримінального суду в складі Верховного Суду протягом
3-х (трьох) місяців із дня її проголошення.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4