Рішення від 28.05.2025 по справі 915/582/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2025 року м. Миколаїв Справа № 915/582/25

Господарський суд Миколаївської області у складі:

судді Л.М. Ільєвої

при секретарі судового засідання І.С. Степановій

за участю представників:

від позивача - Радченко С.Ю.,

від відповідача - Єропкін О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" до фізичної особи - підприємця Єропкіна Олександра Владленовича про стягнення заборгованості в загальній сумі 10599,40 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Миколаївкомунтранс" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця Єропкіна Олександра Владленовича про стягнення заборгованості в загальній сумі 10599,40 грн., посилаючись на таке.

За результатами проведеного на підставі постанови КМУ від 16.11.2011 № 1173 конкурсу з визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів та оцінювання на предмет відповідності кваліфікаційним вимогам конкурсної документації, КП «Миколаївкомунтранс» пройшло конкурсний відбір та згідно з наказом Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» від 15.06.2021 р. № 171, визначено виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на території, зокрема, Центрального району міста Миколаєва на 10 років. На підставі п. 31 постанови КМУ від 16.11.2011 № 1173 23.06.2021 р. позивач з Департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради уклав договір № 339 про надання послуг з вивезення побутових відходів на території Центрального району міста Миколаєва.

Як вказує позивач, відповідно до п. 11 договору від 23.06.2021 № 339, він набуває чинності тільки після затвердження відповідного тарифу на поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) для переможця проведеного у 2021 році конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Миколаєва. Строк дії договору складає 10 років з моменту набуття чинності договору - для виконавця на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва.

22.12.2021 р. виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято рішення № 1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)», яким підприємствам-виконавцям послуг з вивезення побутових відходів, зокрема і позивачу, встановлено тариф на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення).

Відповідно до п. 6 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 22.12.2021 № 1307 останнє введено в дію з 01.02.2022 р.

Відтак, позивач стверджує, що договір від 23.06.2021 р. № 339 набув чинності з 01.02.2022 р. та діє протягом строку з 01.02.2022 по 01.02.2032 р.

Наразі позивач зауважує, що 27.12.2023 р. виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято рішення № 1819 «Про врегулювання окремих питань у сфері управління відходами у м. Миколаєві», яким визначено, що надавачі послуги з вивезення побутових відходів як частини послуги з поводження з побутовими відходами прирівнюються до надавачів послуг із збирання та перевезення побутових відходів як частини послуги з управління відходами.

Отже, за ствердженнями позивача, він є офіційним виконавцем послуг з управління (поводження) побутовими відходами (вивезення) на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва, який безперервно здійснює надання послуг з управління (поводження) побутовими відходами (вивезення) на території Інгульського, Заводського та Центрального районів м. Миколаєва, відповідно до адміністративних меж визначених вказаними вище актами органу місцевого самоврядування.

Як вказує позивач, 15.02.2023 р. між ним та фізичною особою - підприємцем Єропкіним Олександром Владленовичем було укладено договір № Л-1885/10 про надання послуг з поводження з побутовими відходами.

Позивач зазначає, що договір від 15.02.2023 р. № Л-1885/10 укладено на підставі типової форми договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами».

Так, позивач вказує, що згідно з п. 1 договору виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами, зокрема послуги з вивезення побутових відходів за адресою об'єкту утворення відходів: пр.Миру, 2А, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (далі - послуги), на підставі Наказу Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради від 15.06.2021 року №171 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» та відповідно до Правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затверджених Рішенням Миколаївської міської ради від 19.04.2007 № 12/21 «Про затвердження Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві», зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 16.05.2013 р, № 28/10, які розміщені на офіційному веб-сайті Миколаївської міської ради за посиланням.

Виконавець надає споживачу послуги з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними та рідкими побутовими відходами (п. 2 договору).

Послуги з вивезення твердих побутових відходів (далі - ТПB) надаються за контейнерною схемою. Місцезнаходження контейнерного майданчика ТПВ: пр. Миру, 2А (п. 3 договору).

Для вивезення ТПВ за контейнерною схемою використовуються технічно справні 2 контейнери місткістю 1,1 куб.м. Виконавець вивозить ТПВ за контейнерною схемою: з 6:00 до 22:00 години. (п. 4 договору).

Як зазначає позивач, відповідно до п. 25 договору від 15.02.2023 р. № Л-1885/10, в разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послуги, виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця послуг. У разі зміни тарифів протягом строку дії договору нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію без внесення додаткових змін до договору.

За ствердженням позивача, вимоги п. 25 договору були ним виконані в повному обсязі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця і на офіційному веб-сайті Миколаївської міської ради повідомлень споживачів про зміну цін/тарифів на послуги виконавця з посиланням на відповідне рішення міської ради.

Як вказує позивач, згідно з п. 16 договору № 4Л-1885/10 від 15.02.2023 р. розрахунковим періодом є календарний місяць. Орієнтовна вартість договору на момент його підписання на період з 15.02.2023 р. по 14.02.2024 р. становить (без урахування вартості вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких побутових відходів): 52х2х2х1,1 м.куб.х1,3=297,44 м.куб. на рік х134,05 грн. =39871,83 грн. Разом по договору орієнтована вартість послуг на місяць становить (без урахування вартості вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких відходів): 39871,83 грн.:12 міс.=3322,65 грн.

Таким чином, позивач вказує, що на момент укладення договору № Л-1885/10 від 15.02.2023 р. вартість послуги на місяць становила 3322,65 грн.

Як вказує позивач, п. 17 договору передбачено застосування щомісячної системи оплати послуг, згідно якої споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. Пунктом 12 договору визначено, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження з побутовими відходами. Згідно з п. 18 договору, виконавець формує рахунок на оплату послуг та акт наданих послуг та надає їх споживачеві у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, при ньому споживач самостійно отримує рахунок на оплату послуг та акт наданих послуг у бухгалтерії виконавця. Розрахунок за фактично надані послуги здійснюється по акту наданих послуг, підписаному уповноваженими представниками сторін не пізніше 3-х /трьох/ календарних днів з моменту їх пред'явлення для підписання. Якщо споживач не повернув акт наданих послуг у зазначений строк або не прибув для отримання рахунку та акту до бухгалтерії виконавця у строк визначений п. 18 договору, акт наданих послуг вважається підписаним та погодженим сторонами, а послуги вважаються наданими у повному обсязі та належної якості. Жодна із сторін не вправі відмовитися від підписання актів наданих послуг.

За ствердженням позивача, відповідачем за період з лютого 2023 р. по вересень 2024 р. за надані послуги за договором частково здійснювалась оплата, заборгованість станом на 18.10.2024 за вказаний період становить 14199,40 грн.

Позивач зазначає, що з метою досудового врегулювання спору, між позивачем та відповідачем 31 жовтня 2024 року, між позивачем та відповідачем 31 жовтня 2024 року було укладено договір про реструктуризацію заборгованості за договором №Л-1885/10 про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від 15.02.2023 р., відповідно до п. 1.1. якого кредитор надає боржникові розстрочку у погашенні заборгованості із сплати послуг з вивезення твердих побутових відходів за № 1885/10 про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від 15.02.2023 р., що утворилася станом на 18.10.2024 р. на суму 14199,40 грн. на термін 4 (чотири) календарних місяці з 31 жовтня 2024 р. по 28 лютого 2025 р. Пунктом 1.2 договору про реструктуризацію визначено, що основний борг боржника станом на 31.10.2024, з урахуванням оплат основного боргу, проведених боржником станом на 31.10.2024р. включно, складається з наступних сум: 14199,40 грн. (в т.ч. ПДВ) - за Актом № 14153 від 31.08.2023 р. за послуги надані КП «Миколаївкомунтранс» у серпні 2023 року на суму 15335,32 грн.

Зазначає, що відповідно до п. 1.3 договору про реструктуризацію: «боржник не пізніше 30-го числа кожного місяця* (у лютому 2025 р. до 28.02.2025 р.) починаючи з 01.11.2024 р., сплачує кредитору на банківський рахунок НОМЕР_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», належну до сплати суму, у загальному розмірі визначеному п. 1.1 цього договору, рівними частинами у наступних розмірах та строки: листопад 2024 року - сума платежу 3549,85 грн., кінцевий строк сплати 30.11.2024р.; грудень 2024 року - сума платежу 3549,85 грн., кінцевий строк сплати 30.12.2024 р.; січень 2025 року - сума платежу 3549,85 грн., кінцевий строк сплати 30.01.2025 р.; лютий 2025 року - сума платежу 3549,85 грн., кінцевий строк сплати 28.02.2025 р., всього 14199,40 грн.

Відповідно до умов л. 4.1 договору про реструктуризацію, договір набирає чинності з моменту підписання сторонами, і діє до 28 лютого 2025 року. Вказує, що станом на день подання цього позову договір про реструктуризацію є таким, що припинив свою дію.

За ствердженнями позивача, за період дії договору про реструктуризацію, а саме: з 31.10.2024 р. по 28.02.2025 р. та до дати подання даної позовної заяви, відповідачем було сплачено 3600 грн., а саме: 1500,00 грн. (29.11.2024р.), 1400,00 грн. (02.12.2024), 700,00 грн. (09.12.2024). Отже, розмір простроченої заборгованості за договором про реструктуризацію відповідача перед позивачем складає 10599,40 грн.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 15.04.2025 р. вказану позовну заяву Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" залишено без руху, оскільки заявником в порушення вимог ч. 3 ст. 162 ГПК України до позовної заяви не надано доказів часткової оплати відповідачем заборгованості, на які позивач посилається в обґрунтування своїх вимог.

23.04.2025 р. від позивача до господарського суду надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 6148/25), до якої заявником надано обґрунтований розрахунок заборгованості, заявленої до стягнення, та копії прибуткових касових ордерів.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 28.04.2025 р. вказану позовну заяву Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 915/582/25, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, при цьому судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 28.05.2025 р. о 10:15.

Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не надав.

У судовому засіданні 28.05.2025 р. відповідач позовні вимоги визнав повністю, водночас представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

При цьому слід зазначити, що визнання відповідачем позову у даному випадку не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, враховуючи визнання відповідачем позову, господарський суд дійшов наступних висновків.

Комунальне підприємство «Миколаївкомунтранс» згідно з наказом Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» № 171 від 15.06.2021 є виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва на десять років.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» (в редакції, чинній на момент виникнення договірних відносин між сторонами справи) встановлено, що виробник відходів - це фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів.

Відповідно до п. 41 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про управління відходами» утворювач відходів фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб'єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про управління відходами» суб'єктами у сфері управління відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, суб'єкти господарювання незалежно від форми власності, діяльність яких призводить до утворення відходів, а також суб'єкти господарювання у сфері управління відходами.

Відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» (в редакції, чинній на момент виникнення договірних правовідносин між сторонами справи) поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі. джерел побутових відходів укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем, послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Збирання та перевезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відходи» (в редакції, що діяла на момент виникнення договірних відносин) суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про управління відходами» утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов'язані у разі утворення побутових відходів укладати договір про надання послуги з управління побутовими відходами з виконавцем відповідної послуги та вносити плату за надання такої послуги відповідно до встановлених тарифів.

Згідно ч. 2 ст. 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами.

Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів затверджений Постановою КМУ від 16.11.2011 р. № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів», яка була чинна на момент виникнення договірних відносин між сторонами справи.

Відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189-VIII (далі - Закон № 2189-VIII) визначено, що до комунальних послуг віднесено, зокрема, послуги з поводження (управління) з побутовими відходами.

Підпунктом 7 частини 2 статті 6 Закону № 2189-VIII встановлено, що виконавцями комунальних послуг, зокрема послуг з поводження з побутовими відходами - є суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.

Пунктом 2.24. Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві, затверджених рішенням Миколаївської міської ради Nє 12/21 від 19.04.2007 р. (зі змінами та доповненнями, внесеними рішеннями № 27/51 від 18.09.2008, № 28/10 від 16.05.2013), встановлено, що виробники відходів - суб'єкти господарювання, установи і організації, домовласники або зареєстровані мешканці домоволодінь, зобов'язані укладати договори типової форми на послуги з вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення) з виконавцем послуг з вивезення відходів, визначеним згідно з чинним законодавством. Порушення правил складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації і використання відходів тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом України «Про адміністративні правопорушення».

Так, за результатами проведеного згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів та на підставі наказу Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» № 171 від 15.06.2021 Комунальне підприємство «Миколаївкомунтранс» визначено переможцем конкурсу, внаслідок чого останнє визначено виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва на десять років.

На підставі п. 31 Постанови КМУ № 1173 від 16.11.2011 р. між Департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради як замовником та Комунальним підприємством «Миколаївкомунтранс» як виконавцем 23 червня 2021 року було укладено договір № 339 на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Центрального району міста Миколаєва, за умовами п. 11 якого договір набуває чинності тільки після затвердження відповідного тарифу на поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) для переможця проведеного у 2021 році конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Миколаєва (виконавця за цим договором). Строк дії договору складає 10 років з моменту набуття чинності договору - для виконавця на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва.

22.12.2021 Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято рішення № 1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)», яким підприємствам - виконавцям послуг з вивезення побутових відходів, зокрема, Комунальному підприємству «Миколаївкомунтранс», встановлено тариф на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення).

Відповідно до п. 6 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 22.122021 № 1307 останнє введено в дію з 01.02.2022 р.

Враховуючи викладене, з урахуванням п. 11 договору № 339 від 23.06.2021 р. останній набув чинності з 01.02.2022 р., тобто з моменту затвердження та набрання чинності відповідного тарифу на поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) для виконавця послуг КП «Миколаївкомунтранс». Відтак, договір № 339 від 23.06.2021 р. діє протягом строку з 01 лютого 2022 р. по 01 лютого 2032 р.

Крім того, 27.12.2023 Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято рішення № 1819 «Про врегулювання окремих питань у сфері управління відходами у місті Миколаєві», яким визначено, що надавачі послуги з вивезення побутових відходів як частини послуги з поводження з побутовими відходами прирівнюються до надавачів послуг із збирання та перевезення побутових відходів як частини послуги з управління відходами, та визначено, що тверді відходи у розумінні вимог Закону України «Про підходи» та змішані відходи у розумінні вимог Закону України «Про управління відходами» за своїм складом є ідентичними.

Так, 15.02.2023 р. між Комунальним підприємством «Миколаївкомунтранс» як виконавцем та фізичною особою - підприємцем Єропкіним Олександром Владленовичем як споживачем було укладено договір № Л-1885/10 про надання послуг з поводження з побутовими відходами (далі - договір), відповідно до п. 1 якого виконавець зобов'язався згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами, зокрема послуги з вивезення побутових відходів за адресою об'єкту утворення відходів: пр. Миру, 2А, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (далі - послуги), на підставі наказу Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради від 15.06.2021 року №171 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» та відповідно до Правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затверджених Рішенням Миколаївської міської ради від 19.04.2007 № 12/21 «Про затвердження Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві», зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 16.05.2013 р, № 28/10, які розміщені на офіційному веб-сайті Миколаївської міської ради.

Згідно з п. 1.2 договору сторони з метою конкретизації умов типового договору дійшли згоди, що у разі якщо вивезення твердих побутових відходів (далі - ТПВ) здійснюється рідше, ніж один раз на добу, виконавець при розрахунку обсягу та вартості наданих послуг застосовує збільшуючий коефіцієнт 1,3 (для вивезення ТПВ щонайменше 1 раз на 2-3 доби) то 1,4 (для вивезення ТПВ після 4-го дня або більше).

Відповідно до п. 2 договору виконавець надає споживачу послуги з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними та рідкими побутовими відходами.

Пунктом 3 договору визначено, що послуги з вивезення твердих побутових відходів (далі - ТПB) надаються за контейнерною схемою. Місцезнаходження контейнерного майданчика ТПВ: пр. Миру, 2А.

Відповідно до п. 4 договору для вивезення ТПВ за контейнерною схемою використовуються технічно справні 2 контейнерів місткістю 1,1 куб.м. Виконавець вивозить ТПВ за контейнерною схемою: з 6:00 до 22:00 години. Графік вивезення ТПВ - за графіком.

Пунктом 12 договору визначено, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження з побутовими відходами.

Пунктом 15 договору встановлено, що згідно з рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 05.08.2022 року № 455 тариф на послуги з поводження з побутовими відходами за 1 куб. метр відходів з 01.02.2022 р. становить: твердих 134,05 грн. за 1 куб. метр; великогабаритних 179,46 грн. за 1 куб. метр; ремонтних 179,46 грн. за 1 куб. метр; рідких 347,58 грн. за 1 куб. метр.

Згідно з п. 16 договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Орієнтовна вартість договору на момент його підписання на період з 15.02.2023 р. по 14.02.2024 р. становить (без урахування вартості вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких побутових відходів): 52тиж х 2 вивезення х 2 конт. х 1,1 м.куб. х 1,3 = 297,44 м. куб. на рік х 134,05 грн./м.куб = 39871,83 грн. Разом по договору орієнтована вартість послуг на місяць становить (без урахування вартості вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких відходів): 39871,83 грн. : 12 міс.=3322,65 грн.

Орієнтовна вартість договору та місячна вартість послуг (без урахування вартості вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких побутових відходів) визначається, виходячи з річних обсягів вивезення ТПВ, розрахованих згідно норм накопичення та тарифу, діючого на момент укладення договору, з урахуванням умов, визначених п. 1.2 цього договору.

В п. 17 договору передбачено застосування щомісячної системи оплати послуг, згідно якої споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Згідно з п. 18 договору виконавець формує рахунок на оплату послуг та акт наданих послуг та надає їх споживачеві у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, при ньому споживач самостійно отримує рахунок на оплату послуг та акт наданих послуг у бухгалтерії виконавця. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, зокрема за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів (при умові їх впровадження) або за допомогою сервісу електронного документообігу («M.E.Doc»), про що сторонами оформлюється відповідна додаткова угода. Розрахунок за фактично надані послуги здійснюється по акту наданих послуг, підписаному уповноваженими представниками сторін не пізніше 3-х /трьох/ календарних днів з моменту їх пред'явлення для підписання. Якщо споживач не повернув акт наданих послуг у зазначений строк або не прибув для отримання рахунку та акту до бухгалтерії виконавця у строк визначений п. 18 договору, акт наданих послуг вважається підписаним та погодженим сторонами, а послуги вважаються наданими у повному обсязі та належної якості. Жодна із сторін не вправі відмовитися від підписання актів наданих послуг.

Відповідно до п. 25 договору в разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послуги, виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця послуг. У разі зміни тарифів протягом строку дії договору нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію без внесення додаткових змін до договору.

Згідно з п. 28 договору він укладається з 15.02.2023 по 14.02.2024.

Відповідно до п. 29 договору він вважається таким, що продовжений, на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд. Кількість продовжень не обмежується.

Вказаний договір скріплений підписами та печатками обох сторін.

31 жовтня 2024 року між сторонами було укладено договір про реструктуризацію заборгованості за договором №Л-1885/10 про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від 15.02.2023 р., відповідно до п. 1.1. якого кредитор надає боржникові розстрочку у погашенні заборгованості із сплати послуг з вивезення твердих побутових відходів за № 1885/10 про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від 15.02.2023 р., що утворилася станом на 18.10.2024 р. на суму 14199,40 грн. на термін 4 (чотири) календарних місяці з 31 жовтня 2024 р. по 28 лютого 2025 р.

Пунктом 1.2 договору про реструктуризацію визначено, що основний борг боржника станом на 31.10.2024, з урахуванням оплат основного боргу, проведених боржником станом на 31.10.2024р. включно, складається з наступних сум: 14199,40 грн. (в т.ч. ПДВ) - за Актом № 14153 від 31.08.2023 р. за послуги надані КП Миколаївкомунтранс у серпні 2023 року на суму 15335,32 грн.

Відповідно до п. 1.3 договору про реструктуризацію, боржник не пізніше 30-го числа кожного місяця* (у лютому 2025 р. до 28.02.2025 р.), починаючи з 01.11.2024 р., сплачує кредитору на банківський рахунок НОМЕР_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК», належну до сплати суму, у загальному розмірі визначеному п. 1.1 цього договору, рівними частинами у наступних розмірах та строки: листопад 2024 року - сума платежу 3549,85 грн., кінцевий строк сплати 30.11.2024р.; грудень 2024 року - сума платежу 3549,85 грн., кінцевий строк сплати 30.12.2024 р.; січень 2025 року - сума платежу 3549,85 грн., кінцевий строк сплати 30.01.2025 р.; лютий 2025 року - сума платежу 3549,85 грн., кінцевий строк сплати 28.02.2025 р., всього 14199,40 грн.

Відповідно до умов п. 4.1 договору про реструктуризацію договір набирає чинності з моменту підписання сторонами і діє до 28 лютого 2025 року.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Так, укладений між сторонами по справі договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами №Л-1885/10, який за своєю суттю відноситься до договору надання послуг, є підставою для виникнення у сторін договору зобов'язань відповідно до ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України та згідно зі ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання його сторонами.

Згідно ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

За змістом ст. 902 Цивільного кодексу України визначено, що виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України визначено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

В силу статті 538 Цивільного кодексу України виконання свого обов'язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов'язку, є зустрічним виконанням зобов'язання, при якому сторони повинні виконувати свої обов'язки одночасно, якщо інше не встановлено умовами договору, актами цивільного законодавства тощо.

Згідно приписів ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як вже зазначалось, загальна вартість послуги з управління (поводження) побутовими відходами, надана відповідачу згідно з договором №Л-1885/10, становила 3322,65 грн.

Як зазначено вище, відповідно до п. 1.2 договору про реструктуризацію від 31.10.2024 р., основний борг відповідача станом на 31.10.2024, з урахуванням оплат основного боргу, проведених боржником станом на 31.10.2024р. включно, складається з наступних сум: 14199,40 грн. (в т.ч. ПДВ) - за актом № 14153 від 31.08.2023 р. за послуги, надані КП Миколаївкомунтранс у серпні 2023 року на суму 15335,32 грн.

Як з'ясовано судом, станом на день подання позовної заяви за період дії договору про реструктуризацію, а саме: з 31.10.2024 р. по 28.02.2025 р., відповідачем на користь позивача було сплачено 3600 грн., а саме: 1500,00 грн. відповідно до прибуткового касового ордеру №8467 від 29.11.2024 р.; 1400,00 грн. відповідно прибуткового касового оре дуру №8531 від 02.12.2024р.; 649,85 грн. відповідно до прибуткового касового ордеру №8721 від 09.12.2024 р. ( за листопад 2024 року); 50,15 грн. відповідно до прибуткового касового ордеру № 8721 від 09.12.2024 р. (за грудень 2024 року). Вказане підтверджується наданими позивачем доказами: довідкою від 23.04.2025р. № 809 щодо розрахунку заборгованості за договором про реструктуризацію заборгованості від 31.10.2024 р. за договором № Л-1885/10 від 15.02.2023р., прибутковими касовими ордерами № 8721 від 09.12.2024, № 8531 від 02.12.2024, №8467 від 29.11.2024.

Як встановлено судом, відповідачем на момент звернення позивача до суду із заявленим позовом не були виконані в повному обсязі зобов'язання за спірним договором щодо здійснення повної оплати вартості наданих позивачем послуг.

Таким чином, з урахуванням часткової оплати відповідачем за надані послуги за спірним договором заборгованість відповідача перед позивачем складає в сумі 10599,40 грн. (14199,40 грн. - 3600,00 грн).

Так, несплата відповідачем наявної заборгованості за спірним договором є порушенням умов цього договору, що є недопустимим згідно ст. 525 Цивільного кодексу України. Відтак, суд погоджується з обґрунтованістю вимог позивача про стягнення вказаної заборгованості за спірним договором.

Наразі слід зазначити, що заявлену позивачем до стягнення суму заборгованості відповідач визнав повністю.

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

При цьому слід зазначити, що визнання відповідачем позову у даному випадку було заявлено в судовому засіданні усно, однак така заява не порушує права чи інтереси інших осіб.

За правилами пункту 6 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно з частинами першою - четвертою статті 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства.

Отже, цивільні відносини повинні ґрунтуватися на засадах справедливості, добросовісності, розумності, що знаходить своє вираження в добросовісному виконанні своїх зобов'язань сторонами та униканні будь-яких форм зловживання своїми правами та/або становищем, а також запобіганні вчиненню дій, які порушують права іншої сторони та можуть мати негативні наслідки для третіх осіб.

В даному випадку несплата відповідачем за фактично надані позивачем послуги є порушенням зобов'язання.

Згідно зі ст. 15, 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, є примусове виконання обов'язку в натурі.

Разом з тим у постанові від 29.06.2021 у справі № 910/2842/20 Верховний Суд зазначив, що згідно з пунктом 5 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України та абзацом 6 частини 2 статті 20 Господарського кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов'язку в натурі. Отже, суд вправі задовольнити позов про спонукання виконати умови договору лише в разі, якщо встановить, що у особи такий обов'язок наявний, але вона ухилилася від його виконання. При цьому у справі має бути доведено наявність відповідного правовідношення, а саме прямого законодавчого обов'язку відповідача щодо виконання договору.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.05.2019р. по справі №910/16744/17 вказала, що такий спосіб захисту як примусове виконання обов'язку в натурі застосовується у зобов'язальних правовідносинах у випадках, коли особа має виконати зобов'язання на користь позивача, але відмовляється від виконання останнього чи уникає його. Примусове виконання обов'язку в натурі має наслідком імперативне присудження за рішенням суду (стягнення, витребування тощо), і не спрямоване на підсилення існуючого зобов'язання, яке не виконується, способом його відтворення в резолютивній частині рішення суду аналогічно тому, як воно було унормовано сторонами у договорі.

Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача суми заборгованості за договором №Л-1885/10 від 15.02.2023р. у розмірі 10599,40 грн., що цілком відповідає такому способу захисту цивільних прав та інтересів позивача як примусове виконання обов'язку в натурі.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінюючи надані сторонами докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" про стягнення з фізичної особи - підприємця Єропкіна Олександра Владленовича заборгованості в загальній сумі 10599,40 грн. обґрунтовані та відповідають вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача та рішення відбулось на користь позивача, згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн., понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 191, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" до фізичної особи - підприємця Єропкіна Олександра Владленовича про стягнення заборгованості в загальній сумі 10599,40 грн. задовольнити.

2. СТЯГНУТИ з фізичної особи-підприємця Єропкіна Олександра Владленовича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" (54034, м. Миколаїв, вул. Ковальська, 199; e-mail: nikkomuntrans@gmail.com; код ЄДРПОУ 32459822) заборгованість за договором про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 15.02.2023 р. № Л-1885/10 у розмірі 10599/десять тисяч п'ятсот дев'яносто дев'ять/грн. 40 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 3028/три тисячі двадцять вісім/грн. 00 коп.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено та підписано 16.06.2025 року, з урахуванням умов воєнного стану та навантаженості.

Суддя Л.М. Ільєва