Рішення від 08.05.2025 по справі 915/40/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2025 року м. Миколаїв Справа № 915/40/25

Господарський суд Миколаївської області у складі:

судді Л.М. Ільєвої

при секретарі судового засідання І.С. Степановій

за участю представників:

від позивача - не з'явився,

від відповідача- не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" (54034, м. Миколаїв, вул. Ковальська, 199; e-mail: nikkomuntrans@gmail.com; код ЄДРПОУ 32459822) до Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ-СМОК" (54001, м. Миколаїв, вул. Шевченка, 69А; код ЄДРПОУ 40123837) про стягнення заборгованості в загальній сумі 14226,07 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Миколаївкомунтранс" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ-СМОК" про стягнення заборгованості в загальній сумі 14226,07 грн., посилаючись на таке.

За результатами проведеного на підставі постанови КМУ від 16.11.2011 № 1173 конкурсу з визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів та оцінювання на предмет відповідності кваліфікаційним вимогам конкурсної документації, КП «Миколаївкомунтранс» пройшло конкурсний відбір та згідно з наказом Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» від 15.06.2021 р. № 171, визначено виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на території, зокрема, Центрального району міста Миколаєва на 10 років. На підставі п. 31 постанови КМУ від 16.11.2011 № 1173 23.06.2021 р. позивач з Департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради уклав договір № 339 про надання послуг з вивезення побутових відходів на території Центрального району міста Миколаєва.

Як вказує позивач, відповідно до п. 11 договору від 23.06.2021 № 339, він набуває чинності тільки після затвердження відповідного тарифу на поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) для переможця проведеного у 2021 році конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Миколаєва. Строк дії договору складає 10 років з моменту набуття чинності договору - для виконавця на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва.

22.12.2021 р. виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято рішення № 1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)», яким підприємствам-виконавцям послуг з вивезення побутових відходів, зокрема і позивачу, встановлено тариф на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення).

Відповідно до п. 6 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 22.122021 № 1307 останнє введено в дію з 01.02.2022 р.

Відтак, позивач стверджує, що договір від 23.06.2021 р. № 339 набув чинності з 01.02.2022 р. та діє протягом строку з 01.02.2022 по 01.02.2032 р.

Наразі позивач зауважує, що 27.12.2023 р. виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято рішення № 1819 «Про врегулювання окремих питань у сфері управління відходами у м. Миколаєві», яким визначено, що надавачі послуги з вивезення побутових відходів як частини послуги з поводження з побутовими відходами прирівнюються до надавачів послуг із збирання та перевезення побутових відходів як частини послуги з управління відходами.

Отже, за ствердженнями позивача, він є офіційним виконавцем послуг з управління (поводження) побутовими відходами (вивезення) на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва, який безперервно здійснює надання послуг з управління (поводження) побутовими відходами (вивезення) на території Інгульського, Заводського та Центрального районів м. Миколаєва, відповідно до адміністративних меж визначених вказаними вище актами органу місцевого самоврядування.

Як вказує позивач, 03.05.2023 р. між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю "СВ-СМОК" було укладено договір № 4Ц-29 про надання послуг з поводження з побутовими відходами.

Позивач зазначає, що договір від 03.05.2023 р. № 4Ц-26 укладено на підставі типової форми договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами».

Так, позивач вказує, що згідно з п. 1 договору виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами, зокрема послуги з вивезення побутових відходів за адресою об'єкту утворення відходів: вул. Велика Морська, 74, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (далі - послуги), на підставі Наказу Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради від 15.06.2021 року №171 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» та відповідно до Правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затверджених Рішенням Миколаївської міської ради від 19.04.2007 № 12/21 «Про затвердження Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві», зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 16.05.2013 р, № 28/10, які розміщені на офіційному веб-сайті Миколаївської міської ради за посиланням.

Виконавець надає споживачу послуги з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними та рідкими побутовими відходами (п. 2 договору).

Послуги з вивезення твердих побутових відходів (далі - ТПB) надаються за контейнерною схемою. Місцезнаходження контейнерного майданчика ТПВ: вул. В. Морська - Лягіна (п. 3 договору).

Для вивезення ТПВ за контейнерною схемою використовуються технічно справні 2 контейнери місткістю 1,1 куб.м. Виконавець вивозить ТПВ за контейнерною схемою: з 6:00 до 22:00 години (п. 4 договору).

Як зазначає позивач, відповідно до п. 25 договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р., в разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послуги, виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця послуг. У разі зміни тарифів протягом строку дії договору нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію без внесення додаткових змін до договору.

За ствердженням позивача, вимоги п. 25 договору були ним виконані в повному обсязі шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця і на офіційному веб-сайті Миколаївської міської ради повідомлень споживачів про зміну цін/тарифів на послуги виконавця з посиланням на відповідне рішення міської ради.

Як стверджує позивач, протягом дії договору від 03.05.2023 № 4Ц-29 вартість надання послуги з поводження з побутовими відходами неодноразово змінювалась на підставі рішень органу місцевого самоврядування, а саме:

- згідно з рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 05.08.2022 року № 455 «Про внесення змін до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 21.11.2019 № 1252 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (захоронення) КП «Миколаївкомунтранс» та від 22.12.2021 р. № 1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)», відповідно до п. 2 якого тариф на послуги з поводження з побутовими відходами за 1 куб. метр твердих побутових відходів становить 134,05 грн. за 1 куб.м;

- згідно з рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 23.08.2023 року № 663 «Про внесення змін до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 21.11.2019 № 1252 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (захоронення) КП «Миколаївкомунтранс» та від 22.12.2021 р. № 1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)», відповідно до п. 2 якого тариф на послуги з поводження з побутовими відходами за 1 куб. метр твердих побутових відходів становить 146,38 грн. за 1 куб.м;

- згідно з рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 12.06.2024 року № 925 «Про встановлення тарифів на послуги з управління побутовими відходами», відповідно до п. 1.2 якого тариф на послуги з управління побутовими відходами в частині послуги/операції із збирання, перевезення побутових відходів (з урахуванням ПДВ) був встановлений на вивезення, перевезення твердих побутових відходів - за 1 куб. метр - 230,92 грн.;

- згідно з рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 24.07.2024 р. № 1260 «Про призупинення дії рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 12.06.2024 року № 925 «Про встановлення тарифів на послуги з управління побутовими відходами», яким поновлено дію рішень від 21.11.2019 № 1252 з 15.07.2024 р. до моменту відновлення дії рішення від 12.06.2024 р. № 925;

- згідно з рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 14.08.2024 р. № 1340 «Про внесення змін та поновлення дії рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 12.06.2024 року № 925 «Про встановлення тарифів на послуги з управління побутовими відходами», відповідно до п. 1.2 якого тариф на послуги з управління побутовими відходами в частині операції із збирання та перевезення побутових відходів (з урахуванням ПДВ) був встановлений на вивезення, перевезення твердих побутових відходів - за 1 куб. метр - 233,06.

Як вказує позивач, згідно з п. 16 договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. розрахунковим періодом є календарний місяць. Орієнтовна вартість договору на момент його підписання на період з 01.05.2023 р. по 30.04.2024 р. становить (без урахування вартості вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких побутових відходів):

- 50х1,9=95м.куб; 20х0,008=0,16 м.куб; 95+0,16 м.куб/рік; 95,16 м.куб/12 міс. =7,93 м.куб. на місяць; 7,93х134,05 =1063,02 грн./міс х 12= 12756,24 грн./рік

Таким чином, позивач вказує, що на момент укладення договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. вартість послуги на місяць становила 1063,02 грн. Проте, як вказує позивач, протягом дії договору на підставі відповідних рішень міської ради вартість послуг змінювалась, а саме:

- в період з 01.05.2023 р. по 31.08.2023 р. вартість послуги складала 1063,02 грн./міс (7,93 куб.м/міс. - норма утворення твердих побутових відходів, розрахована споживачу відповідно до умов спірного договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. х 134,05 грн./куб.м - тариф, встановлений рішенням № 455 від 05.08.2022 р. для вивезення твердих побутових відходів);

- в період з 01.09.2024 р. по 31.08.2024 р. вартість послуги складала 1160,79 грн. (7,93 куб м./міс. - норма утворення твердих побутових відходів, розрахована споживачу відповідно до умов спірного договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. х 146,38 грн./куб.м - тариф, встановлений рішенням № 663 від 23.08.2023 р. для вивезення твердих побутових відходів);

- в період з 01.09.2024 р. по 31.12.2024 р. вартість послуги складала 1848,17 грн. (7,93 куб м./міс. - норма утворення твердих побутових відходів, розрахована споживачу відповідно до умов спірного договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. х 233,06 грн./куб.м - тариф, встановлений рішенням № 1340 від 14.08.2024 р. для вивезення твердих побутових відходів).

Таким чином, позивач стверджує, що вартість послуги з управління (поводження) побутовими відходами, надана відповідачу згідно з договором від 03.05.2023р. № 4Ц-29 в період з 01.05.2023 по 30.11.2024 р., становить 23726,07 грн., у т.ч.: за 4 місяці 2023 року (з 01.05.2023 по 31.08.2023) - 4252,08 грн.; за 12 місяців 2023-2024 рр. (з 01.09.2024 по 31.08.2024) - 13929,48 грн.; за 3 місяці 2024 року (з 01.09.2024 по 30.11.2024) - 5544,51 грн.

Як вказує позивач, п. 17 договору передбачено застосування щомісячної системи оплати послуг, згідно якої споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. Пунктом 12 договору визначено, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження з побутовими відходами. Згідно з п. 18 договору, виконавець формує рахунок на оплату послуг та акт наданих послуг та надає їх споживачеві у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, при ньому споживач самостійно отримує рахунок на оплату послуг та акт наданих послуг у бухгалтерії виконавця. Розрахунок за фактично надані послуги здійснюється по акту наданих послуг, підписаному уповноваженими представниками сторін не пізніше 3-х /трьох/ календарних днів з моменту їх пред'явлення для підписання. Якщо споживач не повернув акт наданих послуг у зазначений строк або не прибув для отримання рахунку та акту до бухгалтерії виконавця у строк визначений п. 18 договору, акт наданих послуг вважається підписаним та погодженим сторонами, а послуги вважаються наданими у повному обсязі та належної якості. Жодна із сторін не вправі відмовитися від підписання актів наданих послуг.

За ствердженням позивача, відповідачем частково здійснювалась оплата за спірним договором, так за період з 01.05.2023 по 30.11.2024 р. за надані послуги за договором відповідачем сплачено 9500,00 грн., відтак, заборгованість за вказаний період становить 14226,07 грн.

Як вказує позивач, відповідно до п. 29 спірного договору, договір вважається таким, що продовжений, на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд. Кількість продовжень не обмежується.

За ствердженням позивача, жодна із сторін не заявляла про намір припинити договір від 03.05.2023 №4Ц-29, отже, на момент подачі позовної заяви до суду він є чинним.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 20.01.2025 р. вказану позовну заяву Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 915/40/25, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, при цьому судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 17.02.2025 р. о 10:20.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 17.02.2025 р. у справі №915/40/25 розгляд справи відкладено на 06.03.2025 р. об 12:00 з огляду на неявку представника відповідача у судове засідання, а також неможливість з'ясування заперечень відповідача на позов з огляду на відсутність відзиву на позов.

Так, у судовому засіданні 06.03.2025 р. судом з'ясовано, що наведений позивачем в позовній заяві розрахунок заборгованості не містить повної інформації стосовно суми боргу, заявленої до стягнення, зокрема, не вказано за якими актами надання послуг існує борг.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 06.03.2025 р. у справі №915/40/25 розгляд справи відкладено на 31.03.2025 р. об 12:30 з огляду на неявку у судове засідання представника відповідача, неможливість з'ясування заперечень відповідача на позов через відсутність відзиву на позов, а також необхідність надання позивачем детального обґрунтованого розрахунку суми боргу, заявленої до стягнення. Також вказаною ухвалою постановлено розгляд справи здійснити у розумний строк, понад встановлений ГПК України.

24.03.2025 р. від позивача до господарського суду надійшов лист з довідкою щодо розрахунку заборгованості за договором № 4Ц-29 від 03.05.2023 (вх. № 4531/25).

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 31.03.2025 р. у справі №915/40/25 розгляд справи відкладено на 10.04.2025 р. об 16:00 з огляду на неявку у судове засідання представника відповідача.

09.04.2025 р. від позивача до господарського суду надійшов лист з копіями платіжних інструкцій щодо часткової оплати відповідачем за надані послуги з поводження з побутовими відходами (вх. № 5461/25).

Розгляд справи в судовому засіданні 10.04.2025 р. не відбувся у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Миколаєві та Миколаївській області повітряної тривоги, про що господарським судом складено відповідну довідку.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 10.04.2025 р. у справі №915/40/25 розгляд справи відкладено на 08.05.2025 р. об 14:00.

У судове засідання 08.05.2025 р. сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не надав, також відповідач у судові засідання не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином за юридичною адресою, що значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Проте, надіслані судом копії ухвал суду про відкриття провадження у справі та про відкладення розгляду справи були повернуті до суду без вручення разом з рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, що містяться в матеріалах справи, з позначкою "адресат відсутній за вказаною адресою".

За змістом п. 101 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270 (зі змінами), у разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв'язку, відправлення "EMS" - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод. У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" або реєстрованого поштового відправлення з позначкою "Адміністративна послуга" такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення.

В п. 82 вказаних Правил передбачено, що рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу), а в разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім'ї, який проживає разом з адресатом (одержувачем). У разі відсутності адресата (одержувача), будь-кого з повнолітніх членів його сім'ї за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка".

Відповідно до п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, який зареєстрований у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду.

Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Отже, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, яким в даному випадку є суд (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 29.03.2021 р. у справі № 910/1487/20).

Також згідно з ч. 4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу.

З огляду на вказане та з урахуванням повернення до суду без вручення ухвал суду про відкриття провадження у справі та про відкладення розгляду справи, господарським судом відповідач також викликався через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, про що свідчать наявні в матеріалах справи оголошення.

Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.

Виходячи з вищевикладених положень ГПК України та встановлених обставин щодо порядку викликів і повідомлень відповідача, суд вважає, що відповідач є належним чином повідомленим про час та місце судового розгляду, що наділяє суд правом розглядати справу без його участі.

На думку суду, процесуальна поведінка відповідача при розгляді даної справи в суді свідчить про відсутність реальної зацікавленості у вирішенні даного спору у встановлений процесуальним законом строк та відповідно до положень ст. 2 ГПК України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Разом з тим, з урахуванням положень ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.

З огляду на ненадання відповідачем відзиву, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

Комунальне підприємство «Миколаївкомунтранс» згідно з наказом Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» № 171 від 15.06.2021 є виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва на десять років.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» (в редакції, чинній на момент виникнення договірних відносин між сторонами справи) встановлено, що виробник відходів - це фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів.

Відповідно до п. 41 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про управління відходами» утворювач відходів фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб'єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про управління відходами» суб'єктами у сфері управління відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, суб'єкти господарювання незалежно від форми власності, діяльність яких призводить до утворення відходів, а також суб'єкти господарювання у сфері управління відходами.

Відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» (в редакції, чинній на момент виникнення договірних правовідносин між сторонами справи) поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі. джерел побутових відходів укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем, послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Збирання та перевезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про відходи» (в редакції, що діяла на момент виникнення договірних відносин) суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про управління відходами» утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов'язані у разі утворення побутових відходів укладати договір про надання послуги з управління побутовими відходами з виконавцем відповідної послуги та вносити плату за надання такої послуги відповідно до встановлених тарифів.

Згідно ч. 2 ст. 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами.

Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів затверджений Постановою КМУ від 16.11.2011 р. № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів», яка була чинна на момент виникнення договірних відносин між сторонами справи.

Відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189-VIII (далі - Закон № 2189-VIII) визначено, що до комунальних послуг віднесено, зокрема, послуги з поводження (управління) з побутовими відходами.

Підпунктом 7 частини 2 статті 6 Закону № 2189-VIII встановлено, що виконавцями комунальних послуг, зокрема послуг з поводження з побутовими відходами - є суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.

Пунктом 2.24. Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві, затверджених рішенням Миколаївської міської ради Nє 12/21 від 19.04.2007 р. (зі змінами та доповненнями, внесеними рішеннями № 27/51 від 18.09.2008, № 28/10 від 16.05.2013), встановлено, що виробники відходів - суб'єкти господарювання, установи і організації, домовласники або зареєстровані мешканці домоволодінь, зобов'язані укладати договори типової форми на послуги з вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення) з виконавцем послуг з вивезення відходів, визначеним згідно з чинним законодавством. Порушення правил складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації і використання відходів тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену Кодексом України «Про адміністративні правопорушення».

Так, за результатами проведеного згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів та на підставі наказу Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» № 171 від 15.06.2021 Комунальне підприємство «Миколаївкомунтранс» визначено переможцем конкурсу, внаслідок чого останнє визначено виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва на десять років.

Так, на підставі п. 31 Постанови КМУ № 1173 від 16.11.2011 р. між Департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради як замовником та Комунальним підприємством «Миколаївкомунтранс» як виконавцем 23 червня 2021 року було укладено договір № 339 на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Центрального району міста Миколаєва, за умовами п. 11 якого договір набуває чинності тільки після затвердження відповідного тарифу на поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) для переможця проведеного у 2021 році конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території міста Миколаєва (виконавця за цим договором). Строк дії договору складає 10 років з моменту набуття чинності договору - для виконавця на території, зокрема, Центрального району м. Миколаєва.

22.12.2021 Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято рішення № 1307 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення)», яким підприємствам - виконавцям послуг з вивезення побутових відходів, зокрема, Комунальному підприємству «Миколаївкомунтранс», встановлено тариф на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення).

Відповідно до п. 6 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 22.122021 № 1307 останнє введено в дію з 01.02.2022 р.

Враховуючи викладене, з урахуванням п. 11 договору № 339 від 23.06.2021 р. останній набув чинності з 01.02.2022 р., тобто з моменту затвердження та набрання чинності відповідного тарифу на поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) для виконавця послуг КП «Миколаївкомунтранс». Відтак, договір № 339 від 23.06.2021 р. діє протягом строку з 01 лютого 2022 р. по 01 лютого 2032 р.

Крім того, 27.12.2023 Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийнято рішення № 1819 «Про врегулювання окремих питань у сфері управління відходами у місті Миколаєві», яким визначено, що надавачі послуги з вивезення побутових відходів як частини послуги з поводження з побутовими відходами прирівнюються до надавачів послуг із збирання та перевезення побутових відходів як частини послуги з управління відходами, та визначено, що тверді відходи у розумінні вимог Закону України «Про підходи» та змішані відходи у розумінні вимог Закону України «Про управління відходами» за своїм складом є ідентичними.

Так, 03 травня 2023 року між Комунальним підприємством «Миколаївкомунтранс» як виконавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю "СВ-СМОК" як споживачем був укладений договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами № 4Ц-29 (далі - договір), відповідно до п. 1 якого виконавець зобов'язався згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами, зокрема послуги з вивезення побутових відходів за адресою об'єкту утворення відходів: вул. Велика Морська, 74, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором (далі - послуги), на підставі наказу Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради від 15.06.2021 року №171 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» та відповідно до Правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затверджених Рішенням Миколаївської міської ради від 19.04.2007 № 12/21 «Про затвердження Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві», зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 16.05.2013 р, № 28/10, які розміщені на офіційному веб-сайті Миколаївської міської ради.

Згідно з п. 1.2 договору сторони з метою конкретизації умов типового договору дійшли згоди, що у разі якщо вивезення твердих побутових відходів (далі - ТПВ) здійснюється рідше, ніж один раз на добу, виконавець при розрахунку обсягу та вартості наданих послуг застосовує збільшуючий коефіцієнт 1,3 (для вивезення ТПВ щонайменше 1 раз на 2-3 доби) то 1,4 (для вивезення ТПВ після 4-го дня або більше).

Відповідно до п. 2 договору виконавець надає споживачу послуги з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними та рідкими побутовими відходами.

Пунктом 3 договору визначено, що послуги з вивезення твердих побутових відходів (далі - ТПB) надаються за контейнерною схемою. Місцезнаходження контейнерного майданчика ТПВ: вул. Велика Морська - Лягіна.

Відповідно до п. 4 договору для вивезення ТПВ за контейнерною схемою використовуються технічно справні 2 контейнерів місткістю 1,1 куб.м. Виконавець вивозить ТПВ за контейнерною схемою: з 6:00 до 22:00 години. Графік вивезення ТПВ - за графіком.

Пунктом 12 договору визначено, що споживач зобов'язується оплачувати в установлений договором строк надані йому послуги з поводження з побутовими відходами.

Пунктом 15 договору встановлено, що згідно з рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 05.08.2022 року № 455 тариф на послуги з поводження з побутовими відходами за 1 куб. метр відходів з 01.09.2022 р. становить: твердих 134,05 грн. за 1 куб. метр; великогабаритних 179,46 грн. за 1 куб. метр; ремонтних 179,46 грн. за 1 куб. метр; рідких 347,58 грн. за 1 куб. метр.

Згідно з п. 16 договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Орієнтовна вартість договору на момент його підписання на період з 01.05.2023 р. по 30.04.2024 р. становить (без урахування вартості вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких побутових відходів):

- 50х1,9=95м.куб; 20х0,008=0,16 м.куб; 95+0,16 м.куб/рік; 95,16 м.куб/12 міс. =7,93 м.куб. на місяць; 7,93х134,05 =1063,02 грн./міс х 12= 12756,24 грн./рік

Орієнтовна вартість послуг на місяць становить (без урахування вартості вивезення великогабаритних, ремонтних та рідких побутових відходів) 1063,02 грн. без ПДВ.

В п. 17 договору передбачено застосування щомісячної системи оплати послуг, згідно якої споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Згідно з п. 18 договору виконавець формує рахунок на оплату послуг та акт наданих послуг та надає їх споживачеві у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, при ньому споживач самостійно отримує рахунок на оплату послуг та акт наданих послуг у бухгалтерії виконавця. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, зокрема за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів (при умові їх впровадження) або за допомогою сервісу електронного документообігу («M.E.Doc»), про що сторонами оформлюється відповідна додаткова угода. Розрахунок за фактично надані послуги здійснюється по акту наданих послуг, підписаному уповноваженими представниками сторін не пізніше 3-х /трьох/ календарних днів з моменту їх пред'явлення для підписання. Якщо споживач не повернув акт наданих послуг у зазначений строк або не прибув для отримання рахунку та акту до бухгалтерії виконавця у строк визначений п. 18 договору, акт наданих послуг вважається підписаним та погодженим сторонами, а послуги вважаються наданими у повному обсязі та належної якості. Жодна із сторін не вправі відмовитися від підписання актів наданих послуг.

Відповідно до п. 25 договору в разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послуги, виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця послуг. У разі зміни тарифів протягом строку дії договору нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію без внесення додаткових змін до договору.

Згідно з п. 28 договору він укладається з 01.05.2023 по 30.04.2024.

Відповідно до п. 29 договору він вважається таким, що продовжений, на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії одна із сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд. Кількість продовжень не обмежується.

Вказаний договір скріплений підписами та печатками обох сторін.

Також судом встановлено, що протягом дії договору, а саме в період з 01.05.2023 по дату подання позовної заяви про стягнення заборгованості, вартість надання послуги з поводження з побутовими відходами неодноразово змінювалась на підставі таких рішень органу місцевого самоврядування:

- рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 455 від 05.08.2022, відповідно до п. 2 якого для Комунального підприємства «Миколаївкомунтранс» був встановлений тариф на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення), зокрема, за вивезення твердих побутових відходів - 134,05 грн за 1 куб. метр;

- рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 663 від 23.08.2023, відповідно до п. 2 якого для Комунального підприємства «Миколаївкомунтранс» був встановлений тариф на послуги з поводження з побутовими відходами (вивезення), зокрема, за вивезення твердих побутових відходів - 146,38 грн за 1 куб. метр;

- рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 925 від 12.06.2024, відповідно до п. 1.2 якого для Комунального підприємства «Миколаївкомунтранс» був встановлений тариф за послугу з управління побутовими відходами в частині послуги/операції із збирання, перевезення побутових відходів (з урахуванням ПДВ), зокрема, за вивезення, перевезення твердих побутових відходів - 230,92 грн за 1 куб. метр;

- рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 1260 від 24.07.2024, яким було призупинено дію рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 925 від 12.06.2024 та поновлено дію рішень Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 1252 від 21.11.2019 з 15.07.2024 до моменту відновлення дії рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 925 від 12.06.2024;

- рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 1340 від 14.08.2024, відповідно до п. 1.2 якого для Комунального підприємства «Миколаївкомунтранс» був встановлений тариф за послугу з управління побутовими відходами в частині операцій із збирання та перевезення побутових відходів (з урахуванням ПДВ), зокрема, за збирання, перевезення змішаних (твердих) побутових відходів - 233,06 грн за 1 куб. метр.

Отже, протягом дії договору на підставі вищенаведених рішень виконкому міської ради вартість послуг змінювалась наступним чином:

- в період з 01.05.2023 р. по 31.08.2023 р. вартість послуги складала 1063,02 грн./міс (7,93 куб.м/міс. - норма утворення твердих побутових відходів, розрахована споживачу відповідно до умов спірного договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. х 134,05 грн./куб.м - тариф, встановлений рішенням № 455 від 05.08.2022 р. для вивезення твердих побутових відходів);

- в період з 01.09.2024 р. по 31.08.2024 р. вартість послуги складала 1160,79 грн. (7,93 куб м./міс. - норма утворення твердих побутових відходів, розрахована споживачу відповідно до умов спірного договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. х 146,38 грн./куб.м - тариф, встановлений рішенням № 663 від 23.08.2023 р. для вивезення твердих побутових відходів);

- в період з 01.09.2024 р. по 31.12.2024 р. вартість послуги складала 1848,17 грн. (7,93 куб м./міс. - норма утворення твердих побутових відходів, розрахована споживачу відповідно до умов спірного договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. х 233,06 грн./куб.м - тариф, встановлений рішенням № 1340 від 14.08.2024 р. для вивезення твердих побутових відходів).

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Так, укладений між сторонами по справі договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами № 4Ц-29 від 03.05.2023 р., який за своєю суттю відноситься до договору надання послуг, є підставою для виникнення у сторін договору зобов'язань відповідно до ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України та згідно зі ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання його сторонами.

Згідно ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

За змістом ст. 902 Цивільного кодексу України визначено, що виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України визначено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вказаного договору № 4Ц-29 від 03.05.2023р. позивачем були складені та підписані відповідні акти здачі - приймання робіт (надання послуг), а саме:

- № 7398 від 31.05.2023 р. про вивіз ТВП у травні 2023 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 134,05 грн. на загальну суму 1063,02 грн.;

- № 9271 від 30.06.2023 р. про вивіз ТВП у червні 2023 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 134,05 грн. на загальну суму 1063,02 грн.;

- № 12562 від 31.07.2023 р. про вивіз ТВП у липні 2023 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 134,05 грн. на загальну суму 1063,02 грн.;

- № 15160 від 31.08.2023 р. про вивіз ТВП у серпні 2023 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 134,05 грн. на загальну суму 1063,02 грн.;

- № 17393 від 30.09.2023 р. про вивіз ТВП у вересні 2023 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 20218 від 31.10.2023 р. про вивіз ТВП у жовтні 2023 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 22379 від 30.11.2023 р. про вивіз ТВП у листопаді 2023 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- №25383 від 31.12.2023 р. про вивіз ТВП у грудні 2023 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 2298 від 31.01.2024 р. про вивіз ТВП у січні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 5154 від 29.02.2024 р. про вивіз ТВП у лютому 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 7433 від 31.03.2024 р. про вивіз ТВП у березні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 10777 від 30.04.2024 р. про вивіз ТВП у квітні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 12250 від 31.05.2024 р. про вивіз ТВП у травні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 17061 від 30.06.2024 р. про вивіз ТВП у червні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 18722 від 31.07.2024 р. про вивіз ТВП у липні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 22812 від 31.08.2024 р. про вивіз ТВП у серпні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 146,38 грн. на загальну суму 1160,79 грн.;

- № 25029 від 30.09.2024 р. про вивіз ТВП у вересні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 233,06 грн. на загальну суму 1848,17 грн.;

- № 27951 від 31.10.2024 р. про вивіз ТВП у жовтні 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 233,06 грн. на загальну суму 1848,17 грн.;

- № 30341 від 30.11.2024 р. про вивіз ТВП у листопаді 2024 р. в кількості 7,93 м3 за ціною 233,06 грн. на загальну суму 1848,17 грн.

Також позивачем були оформлені відповідні рахунки на оплату відповідачем наданих послуг, а саме:

-№ 7901 від 31.05.2023 р. на загальну суму 1063,02 грн.;

-№ 9794 від 30.06.2023 р. на загальну суму 1063,02 грн.;

-№ 13236 від 31.07.2023 р. на загальну суму 1063,02 грн.;

-№ 15928 від 31.08.2023 р. на загальну суму 1063,02 грн.;

-№ 18239 від 30.09.2023 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 21207 від 31.10.2023 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 23455 від 30.11.2023 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 26446 від 31.12.2023 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 2466 від 31.01.2024 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 5432 від 29.02.2024 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 7820 від 31.03.2024 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 11279 від 30.04.2024 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 12779 від 31.05.2024 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 17815 від 30.06.2024 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 19499 від 31.07.2024 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 23815 від 31.08.2024 р. на загальну суму 1160,79 грн.;

-№ 26093 від 30.09.2024 р. на загальну суму 1848,17 грн.;

-№ 29225 від 31.10.2024 р. на загальну суму 1848,17 грн.;

-№ 31669 від 30.11.2024 р. на загальну суму 1848,17 грн.

Водночас в п. 18 договору сторони передбачили, що підставою для здійснення оплати за послугу, що надається у відповідності до цього договору є підписаний сторонами акт наданих послуг, підписаний уповноваженими представниками сторін не пізніше 3 календарних днів з моменту їх пред'явлення для підписання. Якщо споживач не повернув акт наданих послуг у зазначений строк або не прибув для отримання рахунку та акту до бухгалтерії виконавця у строк визначений п. 18 договору, акт наданих послуг вважається підписаним та погодженим сторонами, а послуги вважаються наданими у повному обсязі та належної якості. Жодна із сторін не вправі відмовитися від підписання актів наданих послуг.

Наразі за ствердженнями позивача, відповідач самостійно не отримував рахунки на оплату послуг та акти наданих послуг у бухгалтерії виконавця. В свою чергу вказане свідчить, що незважаючи на непідписання відповідачем актів наданих послуг, останні вважаються підписаними і погодженими з боку відповідача, а послуги вважаються наданими у повному обсязі та належної якості.

За умовами п. 22 договору у разі ненадання або надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості споживач викликає виконавця послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. Виконавець зобов'язаний прибути на виклик споживача у строк не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання відповідного повідомлення споживача. Акт-претензія складається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 р. № 1145 «Про затвердження Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг.

Як стверджує позивач, протягом всього часу надання позивачем послуги з управління (поводження) побутовими відходами відповідач жодного разу у порядку, встановленому договором № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. та нормативно-правовими актами не звертався до позивача з претензіями або скаргами з приводу неякісного надання послуг з вивезення побутових відходів, надання їх не в повному обсязі або не ненадання взагалі, або відмови від надання таких послуг.

З огляду на відсутність з боку відповідача претензій щодо якості наданих позивачем послуг, суд вважає, що послуги з поводження з побутовими відходами, надані позивачем, є такими, що надані у повному обсязі та належної якості.

Таким чином, суд доходить до висновку про належне виконання позивачем своїх зобов'язань перед відповідачем по договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. згідно вищевказаних актів на загальну суму 14226,07 грн. та прийняття їх відповідачем.

В силу статті 538 Цивільного кодексу України виконання свого обов'язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов'язку, є зустрічним виконанням зобов'язання, при якому сторони повинні виконувати свої обов'язки одночасно, якщо інше не встановлено умовами договору, актами цивільного законодавства тощо.

Згідно приписів ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Отже, прийняття відповідачем виконаних позивачем послуг є підставою виникнення у відповідача зобов'язання оплатити вартість вказаних послуг відповідно до умов договору та чинного законодавства до 20 числа місяці, що настає за розрахунковим на підставі акту здачі-прийняття послуг (робіт).

Як вже зазначалось, загальна вартість послуги з управління (поводження) побутовими відходами, надана відповідачу згідно з договором від 03.05.2023 № 4Ц-29 в період з 01.05.2023 по 30.11.2024 р., становить 23726,07 грн., у т.ч.: за 4 місяці 2023 року (з 01.05.2023 по 31.08.2023) - 4252,08 грн. (1063,02 грн. х 4); за 12 місяців 2023-2024 рр. (з 01.09.2024 по 31.08.2024) - 13929,48 грн. (1160,79 грн. х 12); за 3 місяці 2024 року (з 01.09.2024 по 30.11.2024) - 5544,51 грн. (1848,17 грн. х 3).

Як з'ясовано судом, станом на день подання позовної заяви відповідачем було сплачено на користь позивача 9500,00 грн. згідно платіжних інструкцій від 20.11.2023 № 181723334 на суму 3000,00 грн., від 08.12.2023 № 183465863 на суму 3000,00 грн. та від 14.08.2024 № @2PL060654 на суму 3500,00 грн.

Отже, як встановлено судом, відповідачем на момент звернення позивача до суду із заявленим позовом не були виконані в повному обсязі зобов'язання за договором № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. щодо здійснення повної оплати вартості наданих позивачем послуг.

Таким чином, з урахуванням часткової оплати відповідачем за надані послуги за спірним договором № 4Ц-29 від 03.05.2023 року заборгованість відповідача перед позивачем складає в сумі 14226,07 грн. (23726,07 - 9500,00 грн.).

При цьому слід зазначити, що наявність вказаної заборгованості відповідач не спростував, докази, які б підтверджували факт повної оплати відповідачем послуг за договором № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. або неможливості виконання цього зобов'язання з поважних причин в матеріалах справи відсутні. Адже, частиною першою, третьою статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, якими в силу ст. 73 ГПК України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Так, суд доходить до висновку про безпідставне невиконання відповідачем прийнятих на себе зобов'язань щодо оплати наданих позивачем послуг.

Між тим несплатою позивачу у повному обсязі вартості наданих послуг в межах спірного договору № 4Ц-29 від 03.05.2023 р. відповідач порушив прийняті на себе зобов'язання за цим договором, що є недопустимим згідно ст. 525 Цивільного кодексу України.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги за спірним договором в сумі 14226,07 грн.

За правилами пункту 6 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно з частинами першою - четвертою статті 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства.

Отже, цивільні відносини повинні ґрунтуватися на засадах справедливості, добросовісності, розумності, що знаходить своє вираження в добросовісному виконанні своїх зобов'язань сторонами та униканні будь-яких форм зловживання своїми правами та/або становищем, а також запобіганні вчиненню дій, які порушують права іншої сторони та можуть мати негативні наслідки для третіх осіб.

В даному випадку несплата відповідачем за фактично надані позивачем послуги є порушенням зобов'язання.

Згідно зі ст. 15, 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, є примусове виконання обов'язку в натурі.

Разом з тим у постанові від 29.06.2021 у справі № 910/2842/20 Верховний Суд зазначив, що згідно з пунктом 5 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України та абзацом 6 частини 2 статті 20 Господарського кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов'язку в натурі. Отже, суд вправі задовольнити позов про спонукання виконати умови договору лише в разі, якщо встановить, що у особи такий обов'язок наявний, але вона ухилилася від його виконання. При цьому у справі має бути доведено наявність відповідного правовідношення, а саме прямого законодавчого обов'язку відповідача щодо виконання договору.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.05.2019р. по справі №910/16744/17 вказала, що такий спосіб захисту як примусове виконання обов'язку в натурі застосовується у зобов'язальних правовідносинах у випадках, коли особа має виконати зобов'язання на користь позивача, але відмовляється від виконання останнього чи уникає його. Примусове виконання обов'язку в натурі має наслідком імперативне присудження за рішенням суду (стягнення, витребування тощо), і не спрямоване на підсилення існуючого зобов'язання, яке не виконується, способом його відтворення в резолютивній частині рішення суду аналогічно тому, як воно було унормовано сторонами у договорі.

Таким чином, суд доходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" та стягнення з відповідача заборгованості в розмірі заборгованості в заявленій сумі 14226,07 грн. за укладеним договором № 4Ц-29 від 03.05.2023 р., що цілком відповідає такому способу захисту цивільних прав та інтересів позивача як примусове виконання обов'язку в натурі.

У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача та рішення відбулось на користь позивача, згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн., понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ :

1. Позов Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ-СМОК" про стягнення заборгованості в загальній сумі 14226,07 грн. задовольнити.

2. СТЯГНУТИ з Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ-СМОК" (54001, м. Миколаїв, вул. Шевченка, 69А; код ЄДРПОУ 40123837) на користь Комунального підприємства "Миколаївкомунтранс" (54034, м. Миколаїв, вул. Ковальська, 199; e-mail: nikkomuntrans@gmail.com; код ЄДРПОУ 32459822) заборгованість за договором про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 03.05.2023 р. № 4Ц-29 у розмірі 14226/чотирнадцять тисяч двісті двадцять шість/грн. 07 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 3028/три тисячі двадцять вісім/грн. 00 коп.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено та підписано 16.06.2025 року, з урахуванням умов воєнного стану та навантаженості.

Суддя Л.М. Ільєва