Постанова від 16.06.2025 по справі 505/1549/25

ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 505/1549/25

Провадження № 3/505/1111/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2025 року місто Подільськ

Суддя Подільського міськрайонного суду Одеської області Дзюбинський А. О., розглянувши матеріали, які надійшли з Подільського районного управління поліції ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Подільського міськрайонного суду Одеської області з Подільського РУП ГУНП в Одеській області надійшов протокол стосовно ОСОБА_1 про вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.05.2025 матеріали судової справи передано для розгляду судді Дзюбинському А.О.

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення

У протоколі про адміністративне правопорушення від 22.04.2025 серії ВАД № 704593 зазначено, що 26.03.2025 о 12:30 ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , не території свого домоволодіння вчинила сварку із ОСОБА_2 , в ході якої висловлювалася нецензурною лайко на її адресу.

Нормативний акт, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення

Дії ОСОБА_1 органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковано за ст. 173 КУпАП як вчинення дрібного хуліганства, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Відповідно до ст. 173 КУпАП місцем вчинення дрібного хуліганства є громадське місце.

Встановлені обставини

Судом встановлено, що суперечка між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 виникла на межі належних домогосподарств., тобто не у громадському місці.

Досліджені три відеофайли, що містяться на оптичному диску, який долучено до матеріалів справи, містять відомості про їх створення 22.04.2025, тобто у день складання протоколу про адміністративне правопорушення, а не в день вчинення правопорушення відповідно до протоколу 26.03.2025.

У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечила факт нецензурного висловлювання в сторону ОСОБА_2 26.03.2025.

На підтвердження обставин нецензурного висловлювання ОСОБА_1 у сторону ОСОБА_2 долучено заяву ОСОБА_2 про вчинення адміністративного правопорушення від 26.03.2025, адресовану начальнику Подільського РУП ГУНП в Одеській області, пояснення ОСОБА_2 від 26.03.2025 надані поліцейському СРПП Подільського РУП ГУНП в Одеській області.

Окрім того, до матеріалів справи долучено пояснення понятих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які засвідчили факт відмови ОСОБА_1 22.04.2025 надати пояснення та отримати складений стосовної неї протокол про адміністративне правопорушення за ст. 173 КУпАП.

Застосовне законодавство

Відповідно до ст. 129 Конституції України до основних засад судочинства належать забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Висновок суду

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, з огляду на таке.

Відповідно до диспозиції ст. 173 КУпАП, обов'язковою ознакою складу правопорушення є вчинення діяння у громадському місці, яке порушує громадський порядок і спокій громадян. Натомість із встановлених обставин вбачається, що подія мала місце на межі приватних домоволодінь, без наявних доказів того, що вказана територія є громадською у розумінні законодавства та усталеної судової практики.

Відеозаписи, долучені до матеріалів справи, не можуть бути визнані належними доказами, оскільки створені не в день події, а лише в день складання протоколу, що ставить під сумнів їхню доказову цінність у контексті часу і місця вчинення передбачуваного правопорушення.

Єдиним доказом вчинення ОСОБА_1 нецензурних висловлювань є заява і пояснення заявниці, які не можуть вважатися достатніми без інших незалежних доказів. При цьому свідчення понятих стосуються лише відмови правопорушниці від підпису та надання пояснень при складанні протоколу, а не обставин самого правопорушення.

Ураховуючи викладене, об'єктивна сторона складу правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, у діях ОСОБА_1 не встановлена, що виключає її адміністративну відповідальність за вказаною статтею.

Інші питання

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 605 грн. 60 коп., які підлягають стягненню з правопорушника.

Зважаючи на визнання ОСОБА_1 невинуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, підстав для стягнення із нього судового збору немає.

Керуючись ст. 33-35, 36, 40-1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати невинуватою у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя

Подільського міськрайонного суду

Одеської області Андрій ДЗЮБИНСЬКИЙ