Рішення від 13.06.2025 по справі 200/2255/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2025 року Справа№200/2255/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління ДПС у Донецькій області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області про:

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.06.2024 року №585170-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2022 рік у розмірі 138621,63 грн;

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.06.2024 року №585171-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2023 рік у розмірі 159414,87 грн;

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.06.2024 року №585166-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2024 рік у розмірі 138621,63 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення про зобов'язання сплатити орендну плату за землю за 2022-2024 роки.

Відповідно до вказаних податкових повідомлень-рішень Головним управлінням ДПС у Донецькій області Куліш Олені Павлівні згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України визначено суми податкових зобов'язань з орендної плати за землю за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500 у розмірі 138621,63 грн. за 2022 рік, 159414,87 грн. за 2023 рік, 138621,63 грн. за 2024 рік. Всього на суму 436658,40 грн.

ОСОБА_1 є власником цілісного майнового комплексу за адресою: АДРЕСА_1 .

Належний позивачеві цілісний майновий комплекс знаходиться на земельній ділянці загальною площею 0.2894 га з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500. Цільове призначення земельної ділянки - 03.10 «Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку». Категорія земель - Землі житлової та громадської забудови. Вид використання - Для функціонування цілого майнового комплексу оптової торгівлі. Право власності на дану земельну ділянку належить Краматорській територіальній громаді в особі Краматорської міської ради.

На думку відповідача, позивач є орендарем земельної ділянки загальною площею 0.2894 га з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500, а тому зобов'язаний сплачувати плату за землю.

Протягом 2009 - 2015 років між Краматорською міською радою та ОСОБА_1 існували орендні відносини щодо оренди земельної ділянки загальною площею 0.2894 га з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500 за адресою АДРЕСА_1 . Так між Краматорською міською радою, з однієї сторони, та ОСОБА_1 , з другої сторони, був укладений договір оренди землі №132 від 30.04.2009 року. Об'єктом цього договору була земельна ділянка загальною площею 0.2894 га з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500 за адресою АДРЕСА_1 . Строк оренди був визначений тривалістю у п'ять років. Факт передачі орендодавцем орендарю вказаної земельної ділянки підтверджується відповідним актом від 30.04.2025 року. Проте рішенням Краматорської міської ради №48/VI-87 від 22.04.2015 року «Про припинення права користування земельними ділянками» право оренди земельної ділянки загальною площею 0.2894 га з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500 за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 було припинено.

На реалізацію цього рішення Краматорської міської ради 20.05.2015 року між Краматорською міською радою, з однієї сторони, та ОСОБА_1 , з другої сторони, було укладено угоду про припинення права оренди земельної ділянки загальною площею 0.2894 га з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500 за адресою АДРЕСА_1 . В цей же день сторонами підписано акт, відповідно до якого ОСОБА_1 повернула, а Краматорська міська рада прийняла земельну ділянку загальною площею 0.2894 га з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500 за адресою АДРЕСА_1 . Зважаючи на викладені обставини, орендні відносини щодо користування Позивачем земельною ділянкою загальною площею 0.2894 га з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500 за адресою АДРЕСА_1 , були припинені 20.05.2015 року.

Відповідачем не оформлено у спірному періоді договірні відносини з позивачем. Відсутність договору оренди землі (у спірний період) позбавляє Краматорську міську раду, як орендодавця, права отримувати від цієї земельної ділянки дохід в розмірі орендної плати.

Краматорська міська територіальна громада, як орендодавець, не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу Закону, а у Позивача, як орендаря, відповідно, не було обов'язку сплачувати з 29.04.2022 року по 05.05.2023 року таку орендну плату.

На думку позивача, у даному випадку суд має всі підстави для висновку про неможливість визначення у межах цієї справи Позивачеві суми податкових грошових зобов'язань із правильною юридичної кваліфікацією та у правильному розмірі, оскільки допущена контролюючим органом у даному конкретному випадку неповнота дослідження обставин фактичної дійсності зумовила за суттю явний та очевидний, а за характером нездоланний і непереборний дефект у реалізації владної функції контролю за дотриманням податкової дисципліни, котрий не може бути усунутий адміністративним судом з огляду на положення ст.ст.6, 8, 19, 124 Конституції України, ч.1 ст.2, ч.2 ст.2, абз.2 ч.2 ст.77 КАС України (що зумовлює неможливість підміни судом у ході відправлення правосуддя досягнутих органом публічної адміністрації процедурних результатів функції контролю) та на неприпустимість зміни судом юридичних та фактичних мотивів вчинення управлінського волевиявлення органу публічної адміністрації за рахунок іншої кваліфікації/ перекваліфікації як складу податкового правопорушення, так і обставин скоєння протиправного діяння.

Вважає спірні податкові повідомлення - рішення протиправними та просить їх скасувати.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 05 червня 2025 року витребувано докази у відповідача.

Ухвалою суду від 05 червня 2025 року зупинено провадження у справі до надання витребуваних судом доказів.

Ухвалою суду від 13 червня 2025 року поновлено провадження у справі.

Відповідач, не погодившись із позовними вимогами, надав відзив на позовну заяву, мотивований наступним.

Згідно з інформаційно-комунікаційною системою ДПС України (далі - ІКС ДПС) «Плата за землю» «Реєстрація» фізична особа ОСОБА_1 перебуває на обліку, як платник орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500, площею 0,2894 кв.м, тип «для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури» (03.10), розташовану за адресою: м. Краматорськ, вул. Салтикова Щедріна, 1.

Краматорською міською військовою адміністрацією надано перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності станом на 01 січня 2024 року (фізичні особи) від 30.01.2024 № 01-26/234. Відповідно до договору оренди від 27.11.2019 б/н (дата державної реєстрації 04.06.2020) укладеного між Краматорською міською радою (Орендодавець) та фізичною особою ОСОБА_1 (Орендар), позивач є орендарем земельної ділянки площею 0,2894 кв.м, розташованої за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1412900000:00:014:0500, термін дії договору - 5 років. Розмір орендної плати встановлено у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки (НГО) земельної ділянки (з урахуванням коефіцієнту індексації) на рік.

Головним управлінням ДПС у Донецькій області, на підставі відомостей наявних у базах даних інформаційних систем органів ДПС, відповідно до договору оренди землі від 27.11.2019 б/н, платнику податків - фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сформовані в автоматичному режимі в ІКС ДПС податкові повідомлення - рішення з орендної плати з фізичних осіб по коду платежу 18010900 за 2022-2024 роки: - від 28.06.2024 № 585170-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначного суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2022 рік у сумі 138621,63 грн;

- від 28.06.2024 №585171-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначного суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2023 рік у сумі 159414,87 грн;

- від 28.06.2024 №585166-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначного суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2024 рік у сумі 151980,74 гривень. Розрахунок суми орендної плати за 2022- 2024 роки (НГО (грн) х площа земельної ділянки (га) х розмір орендної плати (%)): За 2022 рік - у сумі 138621,63 грн (15966554,94 грн х 0,2894 га х 3%); За 2023 рік - у сумі 159414,87 грн (18361538,18 грн х 0,2894 га х3%); За 2024 рік (з 01.01.2024 по 27.11.2024 (332 дні)) у сумі 151980,73 грн (19297976,09 грн х 0,2894 га х 3%/366 дн. х 332дн).

Вищезазначені податкові повідомлення-рішення були направлені позивачу на податкову адресу Донецька область, м. Краматорськ, вул. Балаклавська, буд. 40-К, рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трек-номер 8431300022006 від 13.07.2024), у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, та яке повернуто 02.08.2024 з причини його невручення «за закінченням терміну зберігання».

Краматорська міська територіальна громада не включена до переліку територій активних бойових дій та не відноситься до територій тимчасово окупованих Російською Федерацією. Отже, фізичні особи не звільняються від нарахування і сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що розташовані на території Краматорської міської територіальної громади за 2022, 2023 та 2024 роки.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області, код ЄДРПОУ ВП 44070187, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь вул. Італійська, буд. 59

Як встановлено судом, 08 січня 2020 року між Краматорською міською радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки. Відповідно до п. 1 вказаного договору, предметом договору є земельна ділянка несільськогосподарського призначення для функціонування цілого майнового комплексу з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500, що знаходиться за адресою: м. Краматорськ, вул. Салтикова-Щедріна, 1. Договір укладено на 5 років (з 27.11.2019 - дати рішення Краматорської міської ради).

28 червня 2024 року контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 585170-2410-0515-UA14120090000098500 про зобов'язання позивача сплатити орендну плату з фізичних осіб за 2022 рік у розмірі 138621,63 грн.

Об'єкт: Земельна ділянка, кадастровий номер 1412900000:00:014:0500, площа: 0,2894 га, призначення: (03.10) для будівн. та обслуг. будівель ринкової інфраструктури, н/ж фонд у багатокварт. будинках, адреса: Україна, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Салтикова Щедріна, 1, Нормативна грошова оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації по орендній платі за земельну ділянку або сума відповідно до договору оренди: 5584834,28 грн, кількість місяців оподаткування 10, Розмір ставки земельного податку або орендної плати за землю: 3%.

28 червня 2024 року контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 585171-2410-0515-UA14120090000098500 про зобов'язання позивача сплатити орендну плату з фізичних осіб за 2023 рік у розмірі 159414,87грн.

Об'єкт: Земельна ділянка, кадастровий номер 1412900000:00:014:0500, площа: 0,2894 га, призначення: (03.10) для будівн. та обслуг. будівель ринкової інфраструктури, н/ж фонд у багатокварт. будинках, адреса: Україна, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Салтикова Щедріна, 1, Нормативна грошова оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації по орендній платі за земельну ділянку або сума відповідно до договору оренди: 5584834,28 грн, кількість місяців оподаткування 10, Розмір ставки земельного податку або орендної плати за землю: 3%.

28 червня 2024 року контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № № 585166-2410-0515-UA14120090000098500 про зобов'язання позивача сплатити орендну плату з фізичних осіб за 2024 рік у розмірі 151980,74 грн.

Об'єкт: Земельна ділянка, кадастровий номер 1412900000:00:014:0500, площа: 0,2894 га, призначення: (03.10) для будівн. та обслуг. будівель ринкової інфраструктури, н/ж фонд у багатокварт. будинках, адреса: Україна, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Салтикова Щедріна, 1, Нормативна грошова оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації по орендній платі за земельну ділянку або сума відповідно до договору оренди: 5584834,28 грн, кількість місяців оподаткування 10, Розмір ставки земельного податку або орендної плати за землю: 3%.

Вказані податкові повідомлення-рішення було направлено за адерсою: АДРЕСА_2 , проте повернені з відміткою «за закінченням встановленого теріміну зберігання».

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з приписами пп. 4.1.1 п. 4.1 статті 4 ПК України кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 статті 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 ПК України).

Орендна плата землі державної та комунальної власності - це плата за землю у складі податку на майно і зараховується до місцевого бюджету (статті 10, 14, 269 ПК України).

Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 п. 14.1 статті 14 ПК України).

Згідно з пп. 14.1.73. п. 14.1 статті 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до пп. 269.1.1 і 269.1.2 п. 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Перелік платників податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, пільги із сплати податку, ставка податку, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком, порядок сплати податку, строки сплати податку встановлено статтями 269-289 ПК України.

За приписами п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Суд не приймає посилання представника позивача на те, що позивачем не оформлено у спірному періоді договірні відносини, щодо оренди землі за адресою Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Салтикова Щедріна, 1. Та те, що відсутність договору оренди землі (у спірний період) позбавляє Краматорську міську раду, як орендодавця, права отримувати від цієї земельної ділянки дохід в розмірі орендної плати. Оскільки матеріалами справи спростовуються дані твердження.

Відповідно до пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг сума узгодженого грошового зобов'язання, несплаченого платником податків у встановлений ПК України строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПК України.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені ПКУ строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4 статті 59 ПК України).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами, який діє і на теперішній час.

Статтею 1 Закону України Про правовий режим воєнного стану передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану № 2120-ІХ від 15 березня 2022 року доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України було встановлено пільгу на час введення воєнного стану для землекористувачів зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у випадку, зокрема, розташування таких земельних ділянок на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Вказані норми є імперативними та такими, що звільняють позивача як від нарахування, так і від сплати відповідних податкових зобов'язань, за умови розташування земельної ділянки на території, де ведуться (велися) бойові дії.

22.12.2022 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України прийнято наказ № 309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Пунктом 1.2 підрозділу 1 розділу І вказаного Переліку Краматорську міську територіальну громаду (UA14120090000098500) з 24.02.2022 року віднесено до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Водночас, дата припинення можливості бойових дій щодо вказаної території не визначена.

Земельна ділянка кадастровий номер 1412900000:00:014:0500 розташована за адресою: Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Салтикова-Щедріна, земельна ділянка 1, тобто вказаний об'єкт нерухомого майна підпадає під дію положень п. 69.14 та 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Зокрема, в редакції Закону № 3050-IX від 11 квітня 2023 року пункт 69.14 ПК України викладено в наступній редакції:

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій (абз. 5 п. 69.14).

Відтак, законодавець визначив умови оподаткування, уточнивши, що від плати за землю (орендної плати) звільняються земельні ділянки виключно в зоні активних бойових дій чи на окупованих територіях, змінивши початок цього періоду та обмеживши його дію до 31.12.2022 року.

Таким чином, платники плати за землю, які задекларували за 2022 рік, а також 2023 рік податкові зобов'язання відповідно до Закону № 3050-IX від 11 квітня 2023 року здобули право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання шляхом подання податкових декларацій за відповідний період.

Суд зазначає, що Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ набрав чинність 06.05.2023.

Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави.

Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

У період з 1 березня 2022 року по 05 травня 2023 року позивач була звільнена від сплати орендної плати за землю.

Щодо розрахунку розміру орендної плати у спірних податкових повідомленнях-рішеннях, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось судом раніше, відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України, Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Відповідно до п.п. 288.5.1 -288.5-3 п. 288.5 статті 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки;

може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Відповідно до п. 288.7 ст. 288 ПК України, Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до п. 285.1 ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Пунктом 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно з п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до п. 289.3 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з пунктом 9 підрозділу 6 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України індекс споживчих цін за 2017 - 2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується із значенням 100 відсотків.

У постанові від 18 грудня 2024 року у справі № 380/10774/21 колегія суддів Верховного Суду звернула увагу на необхідність ретельної перевірки судами правильності розрахунку розміру орендної плати, визначеного спірними податковими повідомленнями-рішеннями, та у разі встановлення помилкових розрахунків, суд не позбавлений прав та можливості визнати частково протиправними спірні податкові повідомлення-рішення, оскільки в протилежному випадку, скасування їх у повному обсязі призведе до звільнення платника податків від сплати податкового зобов'язання з орендної плати, визначення якого є повноважними функціями лише податкового органу, і не декларується самостійно орендарем.

Як вже зазначалось судом, 08 січня 2020 року між Краматорською міською радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до п. 1 вказаного договору, предметом договору є земельна ділянка несільськогосподарського призначення для функціонування цілого майнового комплексу з кадастровим номером 1412900000:00:014:0500, що знаходиться за адресою: м. Краматорськ, вул. Салтикова-Щедріна, 1.

Відповідно до п. 2 договору площа земельної ділянки 0,2894 га.

Відповідно до п. 5 вказаного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № 2441 від 19.12.2019 становить на час укладання договору 1260196,64 грн.

Відповідно до п. 8 вказаного договору, договір укладено на 5 років (з 27.11.2019 - дати рішення Краматорської міської ради).

З пункту 9 Договору судом встановлено, що орендна плата за землю становить 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить річна на час складання договору 126019,66 грн.

Відповідно до п.10 Договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнту індексації грошової оцінки землі, доведеного Держгеокадастром України.

Для визначення суми податкових зобов'язань з земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земель. Відповідно до законодавства, вона проводиться раз у 5-7 років, а для визначення поточних зобов'язань необхідно про індексувати її на коефіцієнт індексації, який щороку розраховує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік. При цьому, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно (тобто накопичувально) залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) на виконання статті 289 Податкового кодексу України повідомлено коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель, зокрема для земель несільськогосподарського призначення за 2019-2020 роки -1,0, за 2021 рік -1,1, за 2022 рік - 1,15, за 2023 рік - 1,051, за 2024 рік - 1,12.

Коефіцієнти за 2023 та 2024 роки застосовуються для всіх категорій земель і видів земельних угідь.

Разом з тим, як встановлено судом, при розрахунку податкових зобов'язань відповідача керувався розміром НГО - 5584834,28 грн, відсотковою ставкою з орендної плати - 3%, податковим періодом - 10 місяців.

З урахуванням наведеного, суд доходить до висновку, що розрахунок відповідачем податкового зобов'язання був проведений не у встановлений законом спосіб та виходячи із хибних показників, та вважає за необхідним зробити розрахунок самостійно.

Як зазначено відповідачем у відзиві, Краматорською міською військовою адміністрацією надано перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної або комунальної власності станом на 01 січня 2024 року (фізичні особи) від 30.01.2024 № 01-26/234.

Відповідачем надано додаток № 3 до вказаного листа, відповідно до якого позивач є орендарем земельної ділянки площею 0,2894 га розташованої за адресою м. Краматорськ, вул. Салтикова Щедріна, 1, кадастровий номер 1412900000:00:014:0500, термін дії договору - 5 років. Розмір орендної плати встановлено у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки (НГО), НГО - станом на 01.01.2024 - 19297976,09 грн.

Як встановлено судом з відзиву відповідача, розрахунок орендної плати здійснювався, виходячи із показника НГО за 1 га.

Таким чином, в даному випадку розмір орендної плати за землю за весь 2022 рік становив 138621,63 грн (1260196,64 грн (НГО земельної ділянки за договором) х 1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2021 рік х 10 % (ставка орендної плати за договором));

За весь 2023 рік - 159414,87 грн (1260196,64 грн (НГО земельної ділянки за договором) х 1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2021 рік) х 1,15 (коефіцієнт індексації НГО за 2022 рік) х 10 % (ставка орендної плати за договором));

За весь 2024 рік - 167545,03 грн (1260196,64 грн (НГО земельної ділянки за договором) х 1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2021 рік) х 1,15 (коефіцієнт індексації НГО за 2022 рік) х 1,051 (коефіцієнт індексації НГО за 2023 рік) х 10 % (ставка орендної плати за договором)).

Враховуючи, що позивач була звільнена від сплати орендної плати за землю з 01.03.2022 по 05.05.2023 розмір орендної плати за землю який підлягає сплаті позивачем становить:

- за 2022 рік (з 01.01.2022 по 30.04.2022) - 34655,41 грн (138621,63 грн/12міс х 3 міс);

- за 2023 рік (з 06.05.2023 по 31.12.203) - 104820,77 грн (159414,87 грн /365 днів х 240 днів);

- за 2024 рік (з 01.01.2024 по 27.11.2024) - 151980,74 грн (167545,03/366 днів х 332 дні).

Таким чином податкове повідомлення-рішення за 2022 рік підлягає скасуванню в частині зобов'язання сплатити орендну плату у розмірі 103966,22 грн (138621,63 грн - 34655,41 грн).

Податкове повідомлення-рішення за 2023 рік підлягає скасуванню в сумі 54594,10 грн (159414,87 грн -104820,77 грн).

Відповідно до ст. 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд доходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.06.2024 року №585170-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік у в частині орендної плати за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 в сумі 103966,22 грн., та податкового повідомлення-рішення від 28.06.2024 року №585171-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік в частині орендної плати за період з 01.01.2023 по 05.05.2023 в розмірі 54594,10 грн.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Загальна сума орендної плати за спірними податковими повідомленнями-рішеннями 465581,53 грн (138621,63 грн +159414,87 грн +167545,03 грн).

Позовні вимоги задоволено частково в розмірі 158560,32 грн (103966,22 грн + 54594,10 грн).

Частка задоволених позовних вимог становить - 0,34.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3600,17 грн.

Таким чином, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 1224,06 грн (3600,17 грн х 0,34).

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 28.06.2024 року № 585170-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2022 рік у розмірі 138621,63 грн., № 585171-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2023 рік у розмірі 159414,87 грн., № 585166-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за 2024 рік у розмірі 138621,63 грн. - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.06.2024 року №585170-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік у в частині орендної плати за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 в сумі 103966 (сто три тисячі дев'ятсот шістдесят шість) грн 22 коп.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.06.2024 року №585171-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік в частині орендної плати за період з 01.01.2023 по 05.05.2023 в розмірі 54594 (п'ятдесят чотири тисячі п'ятсот дев'яносто чотири) грн 10 коп.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (місцезнаходження: вул. Італійська, буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ ВП 44070187) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1224 (одна тисяча двісті двадцять чотири) грн 06 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 13 червня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська