про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 червня 2025 року м. Київ Справа № 990/195/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Держави України в особі Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду з Верховного суду надійшла справа №990/195/25, в якій позивач просить суд:
- Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України (та/або належного територіального органу Національної поліції України Голосіївського району), яка полягає у: невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей за заявами ОСОБА_1 про вчинення посадовими особами Пенсійного фонду України кримінального правопорушення, передбаченого ст. 175 Кримінального кодексу України; неналежному розслідуванні обставин смерті матері ОСОБА_1 ; неналежному розслідуванні факту незаконного нападу, побиття та викрадення ОСОБА_1 17.03.2024 особами, які представлялися працівниками поліції, та невжиття заходів для встановлення винних осіб; порушення ст. 56 Кримінального процесуального кодексу України та невжиття жодного заходу щодо надання адвоката ОСОБА_1 ;
- Зобов'язати Міністерства внутрішніх справ України (та/або належного територіального органу Національної поліції Голосіївського району): забезпечити невідкладне внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей за заявами ОСОБА_1 про вчинення посадовими особами Пенсійного фонду України кримінального правопорушення, передбаченого ст. 175 Кримінального кодексу України, та забезпечити проведення ефективного досудового розслідування; неналежному розслідуванні обставин смерті матері ОСОБА_1 , зокрема у разі невнесення, забезпечити внесення відомостей до ЄРДР та проведення всіх необхідних слідчих дій; забезпечити проведення ефективного та об'єктивного розслідування факту незаконного нападу, побиття та викрадення ОСОБА_1 17.03.2024 особами, які представлялися працівниками поліції, та невжиття заходів для встановлення винних осіб та вжити заходів для притягнення їх до відповідальності;
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства у зв'язку з наступним.
Повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства визначаються Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 2 частиною2 статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
Як свідчать матеріали адміністративного позову, позивач оскаржує бездіяльність Міністерства внутрішніх (та/або належного територіального органу Національної поліції України Голосіївського району), щодо невнесення відповідача щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинення посадовими особами Пенсійного фонду України кримінального правопорушення, передбаченого ст. 175 Кримінального кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 303 Кримінального процесуального кодексу України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Згідно частини 1 статті 306 Кримінального процесуального кодексу України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 Кримінального процесуального кодексу України.
На підставі вищевикладеного суд зазначає, що позивач має звернутися зі скаргою до слідчого судді в місцевий загальний суд.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, оскільки цей позов не належить до юрисдикції адміністративного суду та, відповідно, не може бути розглянутий за правилами адміністративного судочинства, тому суд приходить до висновку про наявність правових підстав для відмови у відкритті провадження у цій справі.
Відповідно до частини третьої статті 170 КАС України, копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.
Керуючись статтями 170, 248, 256, 294, 295 КАС України суд,
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Держави України в особі Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Роз'яснити позивачу, що справа підлягає розгляду в порядку кримінального судочинства місцевим загальним судом.
3. Копію ухвали разом з матеріалами заяви надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Сас Є.В.