Рішення від 13.06.2025 по справі 160/27039/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2025 рокуСправа №160/27039/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування розпоряджень в частині, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:

-визнати протиправними та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про анулювання ліцензій №319-рл від 24.09.2024 в частині анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 04680311202405823, що видана Товариству з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» (код ЄДРПОУ 45658580);

-визнати протиправними та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про анулювання ліцензій №333-рл від 02.10.2024 в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 04620311202405590, що видана Товариству з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» (код ЄДРПОУ 45658580).

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що з метою здійснення господарської діяльності позивачем отримані ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами: №04620311202405590 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою: м. Дніпро, Шевченківський район, вул. Бориса Кротова, 1А, Кіоск, термін дії ліцензії з 11.09.2024 по 11.09.2025; № 04680311202405823 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою:м. м. Дніпро, Самарський район, вул. Молодогвардійська, 28А/1, Кіоск, термін дії ліцензії з 17.09.2024 по 17.09.2025. Водночас, розпорядженнями ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 319-рл та №333-рл на підставі актів, що засвідчують факт відмови суб'єкта господарювання та/або його посадових (службових) осіб (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) без законних підстав у допуску уповноважених представників контролюючого органу до проведення перевірки, ліцензії були анульовані. Позивач вважає, що спірні розпорядження прийняті за відсутності факту порушення та правових підстав, є необґрунтованими та протиправними, оскільки ані директору товариства, ані особам, що здійснюють розрахункові операції не були вручені направлення на перевірку та накази на перевірку. Крім того, в оскаржуваних розпорядженнях не зазначено акт, який став підставою для анулювання ліцензій. Жодних актів про відмову в допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки позивач та/або уповноважені ним особи не отримували. Оскільки відповідні акти на адресу позивача не надходили, контролюючим органом порушено встановлену Законом №481/95-ВР процедуру прийняття розпорядження про анулювання ліцензій. За вказаних обставин, оскаржувані розпорядження в частині анулювання ліцензій №319-рл від 24.09.2024 та №333-рл від 02.10.2024 є протиправними та підлягають скасуванню.

Разом з позовною заявою до суду позивачем подано заяву про забезпечення позову.

10.10.2024 відповідачем подано заперечення на заяву про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 11.10.2024 у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 14.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/27039/24; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Цією ж ухвалою суду витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» належним чином засвідчені копії ліцензій на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №04620311202405590 та №04680311202405823; у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області усі наявні докази на обґрунтування правових підстав для прийняття оскаржуваних розпоряджень №319-рл від 24.09.2024 та №333-рл від 02.10.2024.

Сторони належним чином повідомлені про судовий розгляд справи, що підтверджується доказами, наявним в матеріалах справи.

21.10.2024 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому з позовними вимогами не погоджується та просить у їх задоволенні відмовити з наступного. Відповідно до наказу від 20.09.2024 №4405-п та направлень на перевірку від 20.09.2024 №8114, №8115, було здійснено вихід за адресою: м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 1А (кіоск), з метою проведення фактичної перевірки ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП». У наказі від 20.09.2024 № 4405-п на проведення фактичної перевірки за адресою: м.Дніпро, вул.Бориса Кротова, буд. 1А (кіоск), міститься посилання на підстави проведення перевірки, а саме: пп. 80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України. Отже, фактичні перевірки позивача призначені для здійснення функцій, визначених законодавством у сфері обігу підакцизних товарів. Однак, представником ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОМ» (продавець) в порушення вимог п.81.1 ст.81 ПК України у допуску представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки було відмовлено. Працівниками ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено акт від 23.09.2024 №2198/04-36-09-06/45658580 Про відмову від доступу представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки господарської одиниці (кіоску) ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОМ», який направлено засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення за податковою адресою підприємства: м. Дніпро, вул.Алма-Атинська, буд.23, 24.09.2024. Відповідно до вимог абзацу 11 частини 52 статті 15 Закону №481/95-BP, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження №319-рл від 24.09.2024 року в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» реєстраційний номер №04680311202405823 та №333-рл від 02.10.2024 року в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» реєстраційний номер №04620311202405590, які сформовані та направлені в електронній формі. Відповідно до ст.15 Закону №481/95-BP ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку. ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначає, що розпорядження №319-рл від 24.09.2024 та №333-рл від 02.10.2024 про анулювання ліцензії винесене на підставі порушення вимог абзацу 5 частини 52 статті 15 Закону №481/95-ВР, а не на підставі статті 3 Закону №481/95-ВР. Посилання позивача в позові на статтю 3 Закону №481/95-ВР є некоректним та безпідставним.

23.10.2024 від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів.

28.10.2024 надійшли додаткові пояснення від відповідача, в якому зазначає, що відповідно до наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.09.2024 № 4303-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» та направлень на перевірку від 20.09.2024 №7922,7923,7924, було здійснено вихід за адресою: м. Дніпро, вул.Зимових походів (Молодогвардійська), буд 28А/1, з метою проведення фактичної перевірки позивача. Отже, фактичні перевірки позивача призначені для здійснення функцій, визначених законодавством у сфері обігу підакцизних товарів. Представником ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» (продавець) в порушення вимог п.81.1 ст.81 ПК України у допуску представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки було відмовлено, тому було складено акт від 23.09.2024 №2218/04-36-09-06/45658533 та «Про відмову від доступу представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки господарської одиниці (кіоску) ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» та направлено засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення за податковою адресою підприємства: м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд.23. Таким чином, на виконання вимог абзацу 11 частини 52 статті 15 Закону №481/95-BP, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження №319-рл від 24.09.2024 в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» реєстраційний номер №04680311202405823 та розпорядження №333-рл від 02.10.2024 в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» реєстраційний номер №04620311202405590, які сформовані та направлені в електронній формі.

28.10.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає непогодження з позицією відповідача. Позивач вказує, що у відзиві відповідач посилається на ст. 15 Закону України №481/95-ВР, зазначаючи, що ця норма передбачає, що «відповідно до частини 52 статті 15 Закону України №481/95-BP, ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі: відмови, без законодавчих підстав, від доступу представника контролюючого органу до проведення перевірки відповідно до вимог статей 80, 81 ПК України, на підставі акта, складеного посадовими (службовими) особами податкового органу, який засвідчує факт відмови». Однак, зазначена відповідачем підстава для анулювання ліцензії у вказаному законі взагалі відсутня. Крім того, у наданому відповідачем акті про відмову від доступу представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки господарської одиниці зазначено, що представник позивача від ознайомлення з актом відмовився, про що складено відповідний акт. Проте, акт про відому від ознайомлення у матеріалах справи відсутній, що вказує на те, що акт про відмову від доступу не надавався. Щодо долученого відповідачем документу під назвою «Список поштових відправлень, переданих на Дніпропетровський поштамт відділ - Управління контролю за підакцизними товарами 09-06 24.09.2024», позивачем зауважено, що у вказаному документів містяться підпис невідомої особи ОСОБА_1 та інший підпис невідомої особи. Відповідачем не надано розрахунковий документ, який підтверджує відправку поштових відправлень, а у наданому списку відсутнє прізвища працівника, який здійснив приймання, відсутня дата і місце надання послуги. Крім того, відповідачем взагалі не надано доказів на обґрунтування правомірності розпорядження №319-рл від 24.09.2024 в частині анулювання ліцензії №04680311202405823 для здійснення господарської діяльності за адресою: м. Дніпро, Самарський район, вул. Молодогвардійська, 28а/1, Кіоск. Надані відповідачем документи стосуються перевірки господарської одиниці за адресою: м. Дніпро, Шевченківський район, вул. Б. Кротова, 1а, Кіоск.

05.11.2024 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких не погоджується з доводами позивача, викладеними у відповіді на відзив, та повторно зазначає, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області в ході виходу на фактичну перевірку ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» за адресою: м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 1А встановлено факт відмови від доступу представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки господарської одиниці (кіоску), про що складено відповідний акт від 23.09.2024 №2198/04-36-09-06/45658580 та направлено позивачу засобами поштового зв'язку 24.09.2024. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області в ході виходу на фактичну перевірку ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» за адресою: м. Дніпро, вул. Зимових походів (Молодогвардійська), буд 28А/1 встановлено факт відмови від доступу представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки господарської одиниці (кіоску), про що складено відповідний акт від 23.09.2024 №2218/04-36-09-06/45658533 та направлено позивачу засобами поштового зв'язку 24.09.2024. Таким чином, на виконання вимог абзацу 11 частини 52 статті 15 Закону №481/95-BP, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження №319-рл від 24.09.2024 року в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» реєстраційний номер №04680311202405823 та №333-рл від 02.10.2024 року в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ТОВ «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» реєстраційний номер №04620311202405590, які сформовані та направлені в електронній формі.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 КАС України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумний Пітекантроп» зареєстроване 13.08.2024, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи за ідентифікаційним кодом 45658580; місцезнаходження юридичної особи: 49000, м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд.23.

Згідно із даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основний вид господарської діяльності товариства за КВЕД: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; серед інших 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Відповідач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (Придніпровська ДПІ (Амур-Нижньодніпровський р-н м.Дніпра)).

Для здійснення господарської діяльності позивачем отримано наступні ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами:

№04620311202405590 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою: м. Дніпро, Шевченківський район, вул. Бориса Кротова, 1а, Кіоск;

№04680311202405823 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою: м. Дніпро, Самарський район, вул. Молодогвардійська, 28а/1, Кіоск.

18.09.2024 заступником начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, керуючись п.19-1.1.4, 19-1.14, 19-1.15, 19-1.16, 19-1.17, 19-1.1.18, 19-1.19, 19-1.20 ст.19-1, ст. 20, п.п.80.2.5 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, прийнято наказ №4303-п від 18.09.2024 провести з 19.09.2024 тривалістю не більше 10 діб фактичну перевірку господарської одиниці, що здійснює торгівлю тютюновими виробами за адресою: м. Дніпро, вул. Зимових походів (Молодогвардійська), 28/1, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів; період діяльності, що буде перевірятись: з 01.06.2024 по дату закінчення перевірки.

Відповідно до направлень від 18.09.2024 №7922, №7924 та №7972 визначено уповноважених посадових осіб відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами та відділу фактичних перевірок Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на проведення фактичної перевірки господарської одиниці, що здійснює торгівлю тютюновими виробами за адресою: м. Дніпро, вул. Зимових походів (Молодогвардійська), 28/1.

Підставою проведення перевірки вказано: наказ Головного управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.09.2024 №4303-П.

23.09.2024 податковим органом був складений акт №2218/04-36-09-02/45658580 «Про відмову від допуску представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки господарської одиниці (кіоску) ТОВ «Сумний Пітекантроп» (код ЄДРПОУ 456558580) за адресою: м. Дніпро, вул. Зимових походів (Молодогвардійська), 28/1, місцезнаходження провадження діяльності, яке зазначено у ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами».

Відповідно до змісту акту від 23.09.2024 №2218/04-36-09-06/45658580, з метою вручення копії наказу та пред'явлення направлень, уповноваженими особами ГУДПС в Дніпропетровській області головними державними інспекторами Лебедєвим В.В., Сусловим Д.Є. та Лисицьким В.О. 19.09.2024 здійснено виїзд за адресою: м. Дніпро, вул. Зимових походів (Молодогвардійська), 28/1 (місцезнаходження провадження діяльності, яке зазначено у ліцензії 04680311202405823). В ознайомленні з наказом на проведення фактичної перевірки від 18.09.2024 №4303-п та направленнями на проведення фактичної перевірки від 18.09.2024 №7922, №7924 та №7972 до початку проведення перевірки представником підприємства (продавцем кіоску) відмовлено. Представником ТОВ «Сумний Пітекантроп» (продавець) в порушення п.81.1. ст.81 Податкового кодексу України у допуску до проведення фактичної перевірки було відмовлено. У зв'язку із чим, розпочати фактичну перевірку господарської одиниці (кіоску) ТОВ «Сумний Пітекантроп» (код ЄДРПОУ 456558580) за адресою: м. Дніпро, вул. Зимових походів (Молодогвардійська), 28/1, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів немає можливості.

23.09.2024 головними державними інспекторами Лебедєвим В.В., Сусловим Д.Є. та Лисицьким В.О. складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки.

Згідно зі Списку поштових відправлень 09-02 від 23.09.2024 відповідач направив позивачу акт №2218/04-36-09-06/45658580 (адреса: м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд. 23). На підтвердження відправлення відповідачем також надано список від 24.09.2024 №17, в якому вказано трек-номер поштового відправлення: 0600965347582.

24.09.2024 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження №319-рл «Про анулювання ліцензій» на право оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах суб'єктами господарювання згідно із Додатком.

Згідно із пунктом 1 Додатку до розпорядження від 24.09.2024 №319-рл анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, Товариству з обмеженою відповідальністю «Сумний Пітекантроп» (код ЄДРПОУ 456558580), адреса місця торгівлі: м. Дніпро, вул. Зимових походів (Молодогвардійська), 28/1, кіоск, реєстраційний номер ліцензії: №04680311202405823; термін дії з 17.09.2024 по 17.09.2025.

Також, 20.09.2024 заступником начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, керуючись п.19-1.1 ст.19-1, ст. 20, п.п.80.2.5 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, прийнято наказ №4405-п від 20.09.2024 провести з 20.09.2024 тривалістю не більше 10 діб фактичну перевірку ТОВ «Сумний Пітекантроп» (код ЄДРПОУ 456558580) за адресою: м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 1а, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів; період діяльності, що буде перевірятись: з 01.01.2024 по дату закінчення перевірки.

Відповідно до направлень від 20.09.2024 №8114 та №8115 визначено уповноважених посадових осіб відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на проведення фактичної перевірки ТОВ «Сумний Пітекантроп» (код ЄДРПОУ 456558580).

Підставою проведення перевірки вказано: наказ Головного управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.09.2024 №4405-П.

23.09.2024 податковим органом був складений акт №2198/04-36-09-06/45658580 «Про відмову від допуску представників контролюючого органу до проведення фактичної перевірки господарської одиниці (кіоску) ТОВ «Сумний Пітекантроп» (код ЄДРПОУ 456558580) за адресою: м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 1а».

Відповідно до змісту акту від 23.09.2024 №2198/04-36-09-06/45658580, з метою вручення копії наказу та пред'явлення направлень, уповноваженими особами ГУДПС в Дніпропетровській області головними державними інспекторами Мартинець О.Є. та Кузьміним Р.Б. 20.09.2024 здійснено виїзд за адресою: м. Дніпро, вул. Б Кротова, буд.1а (місцезнаходження провадження діяльності, яке зазначено у ліцензії 04620311202405590). В ознайомленні з наказом на проведення фактичної перевірки від 20.09.2024 №4405-п та направленнями на проведення фактичної перевірки від 20.09.2024 №8114 та №8115 до початку проведення перевірки представником підприємства відмовлено. Представником ТОВ «Сумний Пітекантроп» (продавець) в порушення п.81.1. ст.81 Податкового кодексу України у допуску до перевірки було відмовлено. У зв'язку із чим, розпочати фактичну перевірку господарської одиниці (кіоску) ТОВ «Сумний Пітекантроп» (код ЄДРПОУ 456558580) за адресою: м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 1а, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів немає можливості.

Згідно зі Списку поштових відправлень 09-06 від 24.09.2024 відповідач направив позивачу акт №2198/-04-36-09-06/45658580 (адреса: м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд. 23). На підтвердження відправлення відповідачем також надано список від 25.09.2024 №18, в якому вказано трек-номер поштового відправлення: 0600965838250.

02.10.2024 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято розпорядження №333-рл «Про анулювання ліцензій» на право оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах суб'єктами господарювання згідно із Додатком.

Згідно із пунктом 1 Додатку до розпорядження від 02.10.2024 №333-рл анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, Товариству з обмеженою відповідальністю «Сумний Пітекантроп» (код ЄДРПОУ 456558580), адреса місця торгівлі: м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 1а, кіоск, реєстраційний номер ліцензії: №04620311202405590; термін дії з 11.09.2024 по 11.09.2025.

Вважаючи протиправними розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №319-рл від 24.09.2024 та №333-рл від 02.10.2024 про анулювання ліцензій, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України в редакції на час виникнення спірних відносин).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до положень пункту 19-1.1. статті 19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, зокрема, здійснюють ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

За змістом пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 61.1 статті 61 Кодексу визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно підпунктом 62.1.3 пункту 62.1. статті 62.1 Кодексу податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.3. пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до пункту 80.1 статті 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Відповідно до пункту 81.2 статті 81 ПК України, у разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95ВР (далі - Закон №481/95ВР, який був чинний на час виникнення спірних правовідносин) визначались основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України.

Згідно зі статті 1 Закону №481/95-ВР анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.

Відповідно до статті 3 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного рішення про анулювання у формі розпорядження про таке анулювання на підставі, зокрема: акта, що засвідчує факт відмови суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або його посадових (службових) осіб (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) без законних підстав у допуску уповноважених представників контролюючого органу до проведення перевірки, складеного відповідно до вимог пункту 81.2 статті 81 Податкового кодексу України. До такого акта долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису;

Розпорядження про анулювання ліцензії приймається: на шістнадцятий робочий день з дня, наступного за днем вручення суб'єкту господарювання акта, що є підставою для анулювання ліцензії.

Розпорядження про анулювання ліцензії, прийняті органом ліцензування, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з дня оприлюднення розпорядження про анулювання ліцензії на офіційному веб-сайті органу ліцензування.

Відповідно до статті 15 Закону №481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі: акта, що засвідчує факт відмови суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або його посадових (службових) осіб без законних підстав у допуску уповноважених представників контролюючого органу до проведення перевірки, складеного відповідно до вимог пункту 81.2 статті 81 Податкового кодексу України. До такого акта долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку.

Отже, законодавцем чітко визначено, що ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного рішення про анулювання у формі розпорядження про таке анулювання на підставі, зокрема: акта, що засвідчує факт відмови суб'єкта господарювання та/або його посадових (службових) осіб (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) без законних підстав у допуску уповноважених представників контролюючого органу до проведення перевірки, складеного відповідно до вимог пункту 81.2 статті 81 Податкового кодексу України. При цьому, до такого акту долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ліцензії позивача №04620311202405590 та №04680311202405823 анульовані з тотожних підстав, а саме: за наявності акту, що засвідчує факт відмови позивача в допуску посадових осіб відповідача до фактичної перевірки.

Положенням статей 3 та 15 Закону №481/95-ВР, а також пунктом 81.2 статті 81 ПК України, передбачено фіксацію відмови суб'єкта господарювання у допуску до проведення перевірки за допомогою мультимедійної інформації: технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису, та/або засобами фото-, кінозйомки, відеозапису чи звукозапису.

При цьому, вимагається встановити факт відмови суб'єкта господарювання саме «за місцем провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню».

Суд зазначає, що відповідач анулював ліцензії позивача, згідно з якими ним здійснювалась ліцензована діяльність в 2-х різних місцях на території м. Дніпра (кіоски).

Водночас, відповідачем надано 3 чорно-білі фотознімки двох різних кіосків, з яких не вбачається можливими встановити адресу, на якій територіально вони розташовані, з яких неможливо дійти до однозначного та беззаперечного висновку про те, що на фотознімках відображені кіоски саме позивача та за адресами, які вказані в ліцензіях №04620311202405590 та №04680311202405823.

Також, на вказані фотознімки відсутнє посилання в самому акті, їх зміст не дозволяє встановити ані місце, ані час їх здійснення.

Крім того, надані фотознімки не дають можливості поза розумним сумнівом встановити факт, який вони покликані засвідчити, а саме: факт відмови позивача в допуску представників відповідача до фактичної перевірки.

Отже, надані відповідачем фотознімки не є належними доказами у розумінні статті 73 КАС України.

Суд зазначає, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Будь-яких інших доказів на підтвердження факту відмови позивача у допуску уповноважених представників контролюючого органу до проведення перевірки акти не містять, а відповідачем не надано.

За вказаних обставин, відповідач не довів належними засобами доказування факту відмови позивача в допуску до проведення фактичної перевірки.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм та встановлених обставин, суд вважає, що розпорядження від 24.09.2024 №319-рл в частині щодо анулювання ліцензії №04680311202405823 та розпорядження від 02.10.2024 №333-рл в частині анулювання ліцензії №04620311202405590 прийняті Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, та не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому в частині щодо позивача є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень.

Однак, відповідачем не доведено правомірності своїх рішень у спірних правовідносинах.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу даного позову до суду підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 73-78, 90, 139 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» (код ЄДРПОУ 45658580, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд.23) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а) про визнання протиправними та скасування розпоряджень в частині - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а) №319-рл від 24.09.2024 в частині анулювання Товариству з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» (код ЄДРПОУ 45658580, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд.23) ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №04680311202405823.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а) №333-рл від 02.10.2024 в частині анулювання Товариству з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» (код ЄДРПОУ 45658580, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд.23) ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №04620311202405590.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СУМНИЙ ПІТЕКАНТРОП» (код ЄДРПОУ 45658580, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд.23) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4844,80грн. (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова