Справа № 466/3970/25
Провадження № 2-а/461/138/25
12.06.2025 року Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Мироненко Л.Д.
при секретарі Курилюк А.І.,
розглянувши питання про заміну неналежного відповідача у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління безпеки та вуличної інфраструктури департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
Позивач, звернувся до Шевченківського районного суду м. Львова в порядку адміністративного судочинства з позовом про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 01.05.2025 року вказаний адміністративний позов було скеровано для вирішення питання про відкриття провадження у справі до Галицького районного суду м. Львова.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 26.05.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням (викликом) сторін в судове засідання.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання про заміну неналежного відповідача у справі без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату і час розгляду справи.
Крім того, 02.06.2025 року від представника Департаменту міської мобільної та вуличної інфраструктури Львівської міської ради до суду надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача, у якій остання зазначила, що визначений позивачем відповідач - Управління безпеки та вуличної інфраструктури департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради не має статусу юридичної особи. Належним відповідачем у вказаній справі є саме Департамент міської мобільної та вуличної інфраструктури Львівської міської ради.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність заміни належного відповідача по справі з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.4 ст. 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Водночас, суд, враховуючи вимоги ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно ч. 4 ст. 48 КАС України визначено, що якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Відповідно до ч. 5 ст. 48 КАС України передбачено, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Суд зазначає, що позивач звернувся із вказаним позовом до відповідача - Управління безпеки та вуличної інфраструктури департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради, яке не має статусу юридичної особи.
Поряд з цим. належним відповідачем у вказаній справі є Департамент міської мобільної та вуличної інфраструктури Львівської міської ради, яке в свою чергу має статус юридичної особи.
При прийнятті рішення, суд також враховує правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 16 листопада 2020 року в справі № 398/2077/17. відповідно до якої позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, проте під час розгляду справи він може заявити клопотання про заміну неналежного відповідача належним. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.
Крім того, процесуальний обов'язок суду замінити неналежного відповідача випливає з положень, які містяться в ст. 52 КАС України.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне з урахуванням ч. 3 ст. 48 КАС України, замінити неналежного відповідача у справі Управління безпеки та вуличної інфраструктури департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради на належного відповідача Департамент міської мобільної та вуличної інфраструктури Львівської міської ради.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 2, 48, 241, 248 КАС України, суд -
Замінити у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління безпеки та вуличної інфраструктури департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, неналежного відповідача - Управління безпеки та вуличної інфраструктури департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради на належного відповідача - Департамент міської мобільної та вуличної інфраструктури Львівської міської ради (код ЄДРПОУ - 44448833, адреса: м. Львів, пл. Ринок, 1).
Відповідач у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження має право подати відзив на позов, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, а в разі наявності заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - заяву разом із запереченнями - в той же строк.
Роз'яснити відповідачу, що у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Роз'яснити, що згідно ч. 3 ст. 162 КАС України, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Надати позивачу строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання відзиву, для подання відповіді на відзив, а саме міркувань та аргументів щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотивів їх визнання або відхилення.
Надати відповідачу строк, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив, для подання заперечень, у яких відповідач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Мироненко Л.Д.