Рішення від 08.04.2025 по справі 915/802/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2025 року Справа № 915/802/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М. при секретарі судового засідання Артьомові І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Керівника Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області, пров. Пожежний, 3, м. Баштанка, Миколаївська область, 56101 (код ЄДРПОУ ЄДРПОУ/умовний код 02910048)

електронна пошта: lenprok.83@ukr.net

в інтересах держави в особі Казанківської селищної ради, вул. Миру, 208, смт. Казанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56002 (код ЄДРПОУ 04375292)

електронна пошта: kazankas@meta.ua

в інтересах держави в особі Південного офісу Держаудитслужби, вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012 (код ЄДРПОУ 40477150)

електронна адреса: 151500@dasu.gov.ua

в особі Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області, вул. Спаська, 42-А, м. Миколаїв, 54001 (код ЄДРПОУ 44168670)

електронна адреса: 151400@dasu.gov.ua

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІЙ ГАЗЗБУТ", вул. Острозьких, 32/2, м. Київ, 01010 (код ЄДРПОУ 43965848)

електронна пошта: contact@gaszbut.com.uа

до відповідача Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради", вул. Центральна, 31, смт. Казанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56002 (код ЄДРПОУ 42502381)

про визнання недійсним договору про постачання природного газу та застосування наслідків недійсності правочину до сторони правочину

за участю представників учасників справи:

від прокуратури: Левкович А.Є.

від позивачів: не з'явились

від відповідача ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ": Севастьянов М.В.

від відповідача Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради": не з'явились

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Миколаївської області звернувся Керівник Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Казанківської селищної ради та Південного офісу Держаудитслужби в особі Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІЙ ГАЗЗБУТ", до відповідача Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради", в якій просить суд:

- визнати недійсним договір № 41АВ200-1320-23 про постачання природного газу від 24.04.2023, укладений між Комунальною установою "Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТВІЙ ГАЗЗБУТ";

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІЙ ГАЗЗБУТ" на користь Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради" 45 385, 86 грн., а з Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради" одержані нею за рішенням суду 45 385, 86 грн. стягнути в дохід держави.

Прокуратура просить суд стягнути з відповідачів на користь Миколаївської обласної прокуратури сплачений судовий збір за подачу позовної заяви.

І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 10.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання по справі призначено на 03.09.2024.

Підготовче засідання з розгляду даної справи, яке було призначено на 03.09.2024, не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Олейняш Е.М. на лікарняному.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 11.11.2024 призначено підготовче засідання по справі на 26.11.2024.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 26.11.2024 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 23.01.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 23.01.2025 ухвалено здійснити розгляд справи у розумний строк відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Відкладено підготовче засідання на 26.02.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 26.02.2025 закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено в судовому засіданні на 08.04.2025.

В підготовчі / судові засідання 26.11.2024, 23.01.2025, 26.02.2025, 08.04.2025 позивачі та відповідач КУ «Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради» явку повноважних представників не забезпечили, хоча про дату та час підготовчих / судових засідань повідомлені в порядку ст. 120 ГПК України.

Ухвали суду по даній справі направлено судом до електронних кабінетів всіх учасників справи та отримано останніми, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

В рішеннях від 28.10.1998 у справі "Осман проти Сполученого королівства" та від 19.06.2001 року у справі "Креуз проти Польщі" Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) роз'яснив, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя, держави-учасниці цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких полягає в запобіганні безладного руху в судовому процесі. Вказаними рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов'язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України".)

В рішенні від 07.07.1989 року у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії" ЄСПЛ вказав, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про вжиття всіх необхідних та достатніх заходів з метою повідомлення всіх учасників судового процесу про розгляд справи, а також про можливість розгляду справи за відсутності представників позивачів та відповідача Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради". Судом також враховано, що явка учасників процесу не визнавалась судом обов'язковою.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Відповідно до Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/23, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 №271/2024, від 23.07.2024 №469/2024, від 28.10.2024 №740/2024, № 26/2025 від 14.01.2025 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 8 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

В судовому засіданні 08.04.2025 судом відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

ІI. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.

2.1. Правова позиція прокуратури.

Підставою позову прокуратурою зазначено порушення вимог законодавства під час проведення процедури закупівлі, а саме в порушення підпункту 1 пункту 44 та підпункту 11 пункту 47 Особливостей № 1178 Комунальною установою «Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради» не відхилено тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», у тендерній пропозиції якого зазначено недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, та кінцевий бенефіціарний власник якого є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді обмеження торговельних операцій, а визначено його переможцем тендеру.

В подальшому за наслідками проведення процедури закупівлі 24.04.2023 між КУ «ЦНСП Казанківської селищної ради» та ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» укладено договір № 41АВ200-1320-23 про постачання природного газу.

Договір є недійсним як такий, що суперечить інтересам держави та суспільства (ст. 203, 215, 228 ЦК України, ст. 208 ГК України).

Прокуратура зазначає, що учасник закупівлі ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», маючи намір щодо отримання незаконного права на укладення договору з метою одержання прибутку, порушуючи інтереси держави та суспільства, усвідомлюючи протиправність таких дій, їх суперечність інтересам держави і суспільства, прагнучі та свідомо допускаючи настання протиправних наслідків, взяло участь у проведенні процедури закупівлі, нівелювавши застосовані персональні спеціальні економічні та інших обмежувальні заходи, внаслідок чого отримало бюджетні кошти в сумі 45 385, 86 грн. Вищезазначене свідчить про наявність у ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» умислу на укладення спірного договору, який суперечить інтересам держави й суспільства, з метою отримання прибутку. Як встановлено зі звіту про виконання договору про закупівлю сума оплати за договором склала 45 385, 86 грн.

Щодо наслідків недійсності правочину, то прокуратура зазначає, що враховуючи наявність умислу лише у «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», як сторони оспорюваного договору, одержані ним кошти за цим правочином у розмірі 45 385, 86 грн. повинні бути повернуті іншій стороні договору КУ «ЦНСП Казанківської селищної ради», а отримані останньою за рішенням суду кошти - стягнуті в дохід держави.

Позовні вимоги обґрунтовано приписами ст. 106, 107, 131-1 Конституції України, ст. 5, 20, 64-1 ГК України, ст. 16, 202, 203, 208, 215, 216, 228 ЦК України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", ст. 5, 16, 17, 22, 31 Законом України "Про публічні закупівлі", ст. 5-1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", ст. 3 Закону України "Про санкції", п. 41, 42, 44, 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178, Указом Президента України від 24.06.2021 № 266/2021 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" та судовою практикою.

2.2. Правова позиція позивача Казанківської селищної ради.

Позивач не скористався правом на подання пояснень по суті спору.

2.3. Правова позиція позивача Південного офісу Держаудитслужби.

Позивач не скористався правом на подання пояснень по суті спору.

2.4. Правова позиція позивача Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області.

Позивач не скористався правом на подання пояснень по суті спору.

2.5. Правова позиція (заперечення) відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІЙ ГАЗЗБУТ".

Відповідач у відзиві на позовну заяву (вх. № 1207/25 від 27.01.2025) просить суд відмовити в позові, зазначивши наступне:

- позивачем не наведено жодної обставини, яка б свідчила про наявність підстави, передбаченої п.п. 1 п. 44 Особливостей в редакції на час спірних правовідносин, та не надано жодного належного доказу в обґрунтування;

- учасником процедури закупівлі виступає ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», що не є особою, на яку були б покладені обмежувальні заходи (санкції), які зазначено у п. 11 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.п. 11 п. 47 Особливостей № 1178. Водночас, на кінцевого бенефіціарного власника ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» також не було покладено аналогічного обмежувального заходу. Відповідач КУ «ЦНСП Казанківської селищної ради» не мав підстав для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та не мав підстав для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ»;

- Особливості та Закон України «Про публічні закупівлі» не покладають на ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», як учасника процедури закупівлі, обов'язку подавати інформацію стосовно покладення санкцій на його кінцевого бенефіціарного власника. Отже, твердження позивача про те, що ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» умисно, з метою порушення публічного порядку та отримання грошової вигоди, зазначив недостовірну інформацію в тендерній пропозиції є необґрунтованим та безпідставним;

- позивач не надав будь-яких змістовних та належних доказів вини ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», не привів доводів, яким чином виконаний у повному обсязі сторонами договір порушив публічний порядок, доводи позивача щодо порушення публічного порядку договором, укладеним між КУ «ЦНСП Казанківської селищної ради» та ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», не мають братися до уваги судом;

- жодних санкцій, які б забороняли участь в процедурі публічних закупівель як ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», так і його кінцевому бенефіціарному власнику, в рішенні РНБО України не міститься. Отже, відсутні будь-які підстави для застосування замовником п.п. 11 п. 47 Особливостей;

- заборона публічних закупівель у ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» відсутня, у додатку 2 до рішення РНБО, де зазначені юридичні особи, до яких застосовані відповідні санкції - ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» відсутнє, ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника).

Заперечення обґрунтовано приписами ст. 11, 96, 526, 599, 626, 638 ЦК України, ст. 193 ГК України, ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», ст. 4 Закону України «Про санкції», п.п. 1 п. 44 та п.п. 11 п. 47 постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», рішення РНБО України від 18.06.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», затвердженого Указом Президента України від 24.06.2021 № 266/2021, та судовою практикою.

2.6. Правова позиція (заперечення) відповідача Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради".

Відповідач не скористався наданим йому ч. 1, 2, 4 ст. 161 ГПК України правом на подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.

Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.

3.1. Обставини справи щодо проведення закупівлі товару.

Комунальна установа «Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради» є бюджетною неприбутковою установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає Казанківська селищна рада, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку, штампи та бланки. Засновником Центру є Казанківська селищна рада (п. 2, 5 Положення про Комунальну установу «Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради», затверджене рішенням селищної ради від 22.12.2023 № 926/26).

04.04.2023 уповноваженою особою Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради» (далі - замовник, відповідач) опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://prozorro.gov.ua) оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю послуг «Газове паливо (природний газ)» код ДК 021:2015:09120000-6: Газове паливо з очікуваною вартістю предмета закупівлі 166 000, 00 грн.; строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг до 31.12.2023. Ідентифікатор закупівлі UA-2023-04-04-010487-a.

Разом з оголошенням Уповноваженою особою замовника опубліковано:

- тендерну документацію на закупівлю «Природного газу» за кодом ДК 021:2015 09120000-6 - Газове паливо;

- додаток 1 до тендерної документації «Перелік документів та інформації для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, визначеним у статті 16 Закону "Про публічні закупівлі" з урахуванням положень особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством»;

- додаток 2 до тендерної документації «Технічні вимоги до предмету закупівлі»;

- додаток 3 до тендерної документації проект договору постачання природного газу.

Відповідно до Реєстру отриманих пропозицій/пропозицій UA-2023-04-04-010487-a для участі у закупівлі з унікальним номером оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі UA-2023-04-04-010487-a подано пропозицію єдиним учасником Товариством з обмеженою відповідальністю «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» (ідентифікаційний код учасника в ЄДР 43965848).

Відповідно до Протоколу розкриття тендерних пропозицій/пропозицій UA-2023-04-04-010487-a від 17.04.2023, єдиним учасником закупівлі з ідентифікуючим номером UA-2023-04-04-010487-a ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» надано цінову пропозицію у розмірі 159 060, 30 грн. В протоколі зазначено, що учасник відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі".

Судом також встановлено, що на виконання вимог тендерної документації учасником ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» подано, зокрема, але не виключно:

- гарантійний лист (вих. № 200-Сл-3813-0323 від 04.04.2023), відповідно до якого учасник закупівлі ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» зазначив, що не є юридичною особою - резидентом Російської Федерації/Республіки Білорусь державної форми власності, юридичною особою, створеною та/або зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, та/або юридичною особою, кінцевим бенефіціарним власником (власником) якої є резидент (резиденти) Російської Федерації/Республіки Білорусь, або фізичною особою (фізичною особою - підприємцем) - резидентом Російської Федерації/Республіки Білорусь, або є суб'єктом господарювання, що здійснює продаж товарів, робіт, послуг походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, робіт та послуг, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування");

- гарантійний лист (вих. №200-Сл-3813-0323 від 04.04.2023), відповідно до якого ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» підтвердив, що не перебуває під дією спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, передбачених Законом України «Про санкції», чи спеціальних санкцій за порушення законодавства про зовнішньоекономічну діяльність, а також будь-яких інших обставин та заходів нормативного, адміністративного чи іншого характеру, що перешкоджають укладенню та/або виконанню договору про закупівлю;

- довідку про відсутність підстав відмови Замовником Учаснику в участі у процедурі закупівлі відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (вих. № 200-Сл-3813-0323 від 04.04.2023), відповідно до якої ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», як Учасник процедури закупівлі, підтвердив відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі або відхилення його тендерної пропозиції відповідно вимог п. 44 Особливостей з урахуванням Закону України «Про публічні закупівлі», зазначивши, зокрема, але не виключно: ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ", його кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», не є особами, до яких застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції».

- довідку про відсутність підстав відмови Замовником Учаснику в участі у процедурі закупівлі відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (вих. № 200-Сл-3813-0323 від 04.04.2023), відповідно до якої ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», як Учасник процедури закупівлі, підтвердив відсутність підстав для відмови йому в участі у процедурі закупівлі або відхилення його тендерної пропозиції відповідно вимог п. 44 Особливостей з урахуванням Закону України «Про публічні закупівлі», зазначивши, що відсутні факти не виконання своїх зобов'язань за раніше укладеним договором про закупівлю із Замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків - протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору.

Уповноваженою особою Замовника на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://prozorro.gov.ua) було опубліковано "Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю UA-2023-04-04-010487-a, яким повідомлено рішення Замовника про намір укласти договір з ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», за ціною тендерної пропозиції/пропозиції 159 060, 30 грн. Джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет.

3.2. Обставини справи щодо укладення та виконання договору.

24.04.2023 між ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» (постачальник) та КУ Центр надання соцільних послуг Казанківської селищної ради (споживач) укладено договір № 41АВ200-1320-23 постачання природного газу від 24.04.2023.

Відповідно до п. 13.1 договору даний Договір набирає чинності з дати його укладання і діє в частині поставки газу до « 31» грудня 2023 р. включно, а в частині розрахунків - до повного їх виконання. Продовження або припинення Договору можливе за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткової угоди до Договору.

До договору між сторонами укладено додаткову угоду № ДУ-1/41АВ200-1320-23 від 24.04.2023, а також додаткову угоду № 1 від 21.06.2023.

Договір та додаткові угоди підписано та скріплено печатками сторін.

Умовами договору сторони передбачили наступне.

Відповідно до п. 1.1 договору постачальник зобов'язується поставити Cпоживачеві Природний газ (далі - газ) за ДК 021:2015 код 09120000-6 «Газове паливо», а Споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього Договору.

Відповідно до умов п. 2.1 договору Постачальник передає Споживачу на умовах цього Договору замовлений Споживачем обсяг (об'єм) природного газу у період з 01 квітня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно), в кількості 8300 тис.м.куб.

Відповідно до п. 4.3 договору загальна вартість цього Договору на дату укладання становить 132 550,25 грн., крім того ПДВ - 26 510, 05 грн., разом з ПДВ - 159 060, 30 (сто п'ятдесят дев'ять тисяч шістдесят грн. 30 коп.).

Відповідно до п. 5.1 договору (в редакції додаткової угоди від 24.04.2023) оплата за природний газ за Договором здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку:

Оплата в розмірі 100% (сто відсотків) за фактично переданий Постачальником газ здійснюється споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним місяцем.

Споживач має право здійснити оплату та/або передоплату за природний газ протягом періоду поставки або до початку розрахункового періоду.

Додатковою угодою № 1 сторони дійшли згоди зменшити річний плановий обсяг коштів за постачання природного газу на суму 2 151 (зменшення обсягів закупівлі).

21.06.2023 Уповноваженою особою Замовника на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://prozorro.gov.ua) було опубліковано «Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю UA-2023-04-04-010487-a», відповідно до якого 21.06.2023 внесено зміни до істотних умов договору, а саме зменшення обсягів закупівлі відповідно до ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Судом встановлено, що на виконання умов договору КУ ЦНСП Казанківської селищної ради перераховано ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» грошові кошти у загальній сумі 45 385, 86 грн., відповідно до наявних у матеріалах справи платіжних доручень, а саме:

- платіжна інструкція № 352 від 26.06.2023 на суму 894, 58 грн.;

- платіжна інструкція № 412 від 18.07.2023 на суму 2 020, 84 грн.;

- платіжна інструкція № 484 від 23.08.2023 на суму 2 347, 38 грн.;

- платіжна інструкція № 564 від 15.09.2023 на суму 2 020, 26 грн.;

- платіжна інструкція № 664 від 24.10.2023 на суму 2 745, 04 грн.;

- платіжна інструкція № 687 від 14.11.2023 на суму 9 397, 39 грн.;

- платіжна інструкція № 792 від 18.12.2023 на суму 25 960, 37 грн.

В платіжних інструкціях в призначенні платежу зазначено оплату за природний газ згідно договору № 41АВ200-1320-23 від 24.04.2023 з посиланням на відповідні акти за червень 2023 - листопад 2023.

Отже, договір сторонами виконано, на сайті розміщено «Звіт про виконання договору про закупівлю UA-2023-04-04-010487-a», відповідно до якого сума оплати за договором про закупівлю 45 385, 86 грн.

3.3. Інформація про засновників та кінцевого бенефіціара ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ».

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо юридичної особи «Товариство з обмеженою відповідальністю «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» (код ЄДРПОУ 43965848):

- засновником юридичної особи є: ЄГАЗ Холдінг ГмбХ, резидентство: Австрія, Місцезнаходження: Австрія, Хіммельфортгассе 13/9, 1010 Відень, Розмір частки засновника (учасника): 10 000, 00;

- кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи є: ОСОБА_1 , громадянство: АДРЕСА_1 . Тип бенефіціарного володіння: Непрямий вирішальний вплив Відсоток частки статутного капіталу або відсоток права голосу: 100.

Відповідно до п. 1.3, 1.3.1 Статуту ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», затвердженого рішенням учасника № 3 ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» від 02.06.2021, єдиним учасником Товариства є ЄГАЗ Холдінг ГмбХ, яка належним чином створена та існує згідно з законодавством Республіки Австрія, за реєстраційним номером FN528708 m, зареєстрований офіс розташований: Швіндгассе 5/1/4, 1040 Відень, Республіка Австрія.

Відповідно до п. 1.4 Статуту Товариство є юридичною особою, яке створене відповідно до чинного законодавства України на невизначений строк, має найменування, самостійний баланс, круглу печатку та штампи із своїм найменуванням, фірмові бланки, має право на знаки для товарів та послуг; промислові зразки та інші об'єкти інтелектуальної власності, має право відкривати (закривати) поточні, валютні, депозитні та інші рахунки в банківських установах.

Відповідно до п. 1.17 Статуту Товариство несе відповідальність по своїм зобов'язанням тільки належним йому майном, на яке згідно чинного законодавства може бути накладено стягнення. Товариство не відповідає по зобов'язаннях Учасника, а Учасник відповідає по зобов'язаннях Товариства тільки в межах належного йому вкладу до Статутного капіталу Товариства. Учасники Товариства, які не повністю внесли вклади, несуть солідарну відповідальність за його зобов'язаннями у межах вартості невнесеної частини вкладу кожного з Учасників. До Товариства та його органів не можуть застосовуватися будь-які санкції, що обмежують їх права, у разі вчинення Учасниками Товариства протиправних дій. До Учасників Товариства не можуть застосовуватися будь-які санкції, що обмежують їх права, у разі вчинення протиправних дій Товариством або іншими Учасниками Товариства.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021, введеним в дію Указом Президента України від 24.06.2021 № 266/2021, застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до фізичних осіб згідно з додатком 1 та юридичних осіб згідно з додатком 2.

Відповідно до витягу з Державного реєстру санкцій (унікальний код витягу: DRS-465c6a8c-a8e1-428e-86d5-b96e4fd8e8cf від 17.05.2024) під номером (позиція) 538 Додатку 1 до рішення персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) застосовані до ОСОБА_1 , а саме:

1) блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;

2) обмеження торговельних операцій;

3) обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;

4) запобігання виведенню капіталів за межі України;

5) зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;

6) анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами;

7) заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах;

11) заборона або обмеження заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів та повітряних суден до повітряного простору України або здійснення посадки на території України;

13) заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави;

14) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;

19) заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності;

24) позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення;

25) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим Законом України ''Про санкції''.

Строк застосування санкцій три роки до 24.06.2024.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Верховний Суд у ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи.

Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.

Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (п. 5.11-5.13 постанови КГС ВС від 22.06.2022 у справі № 904/5328/21).

Близький за змістом правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17.

4.1. Правове регулювання публічних закупівель.

Закон України "Про публічні закупівлі" (тут і далі в редакції від 01.01.2023) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Відповідно до п. 6, 31 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі":

- договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару;

- тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.

Відповідно до п.п. 11 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо: учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції".

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації,

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату проведення електронного аукціону.

Відповідно до абз. 2, 4 п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо: учасник процедури закупівлі:

- не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону;

- зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (тут і далі в редакції від 25.02.2023).

Відповідно до п. 1 Особливостей ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Відповідно до абз. 1 п. 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до абз. 6-8 п. 28 Особливостей у тендерній документації зазначаються:

один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;

підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 44 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 44 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.

Відповідно до абз. 1, 7 п.п. 1 п. 41 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: учасник процедури закупівлі:

- зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом другим пункту 39 цих особливостей;

- є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176).

Відповідно до п.п. 11 п. 44 Особливостей замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли:

11) учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції".

Відповідно до абз. 16, 17 п. 44 Особливостей учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.

Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту.

З метою дотримання Закону України "Про публічні закупівлі" в цілому можна також дійти висновку про те, що замовники та всі учасники процедури закупівлі мають добросовісно користуватися своїми правами та дотримуватися покладених на них обов'язків. При цьому на замовника покладено обов'язок відхилити тендерну пропозицію у разі наявності передбачених Законом для того підстав і цей обов'язок замовника кореспондується з правом, передбаченим частиною сьомою статті 28 цього ж Закону, щодо наявності у замовника права перевірити надану учасником інформацію. Способи такої перевірки визначає замовник таким чином, щоб забезпечити перевірку щодо достовірності цієї інформації (постанова КГС ВС від 12.01.2022 у справі № 910/20106/20).

Якщо публічна закупівля завершується оформленням відповідного господарського договору, то оскаржити можна лише такий договір. Вимога про визнання недійсною закупівлі не є ефективним способом захисту, а рішення уповноваженої особи замовника, оформлене відповідним протоколом, є таким, що вичерпало дію фактом його виконання (укладенням договору). У випадку порушення вимог законодавства при укладенні договору про закупівлю, такий договір є оспорюваним та може бути визнаний недійсним в судовому порядку, якщо його за нормами Закону України «Про публічні закупівлі» не віднесено до нікчемного (постанова Великої Палати Верховного Суду від 02.08.2023 у справі № 924/1288/21).

4.2. Правове регулювання відповідальності товариства. Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 96 ЦК України (в редакції від 01.04.2023) юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (в редакції від 01.01.2023) товариство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями всім належним йому майном. Товариство не відповідає за зобов'язаннями своїх учасників.

Відповідно до ст. 64-1 ГК України (в редакції від 31.03.2023) підприємства, крім державних та комунальних підприємств, зобов'язані встановлювати свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера), регулярно оновлювати і зберігати інформацію про нього та надавати її державному реєстратору у випадках та в обсязі, передбачених законом.

Термін "кінцевий бенефіціарний власник (контролер)" розуміється у значенні, що вживається в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".

Відповідно до п. 30 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (в редакції від 01.04.2023) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: кінцевий бенефіціарний власник - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція.

Кінцевим бенефіціарним власником є:

для юридичних осіб - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння);

для трастів, утворених відповідно до законодавства країни їх утворення, - засновник, довірчий власник, захисник (за наявності), вигодоодержувач (вигодонабувач) або група вигодоодержувачів (вигодонабувачів), а також будь-яка інша фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність трасту (в тому числі через ланцюг контролю/володіння);

для інших подібних правових утворень - особа, яка має статус, еквівалентний або аналогічний особам, зазначеним для трастів.

Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи.

Ознаками здійснення непрямого вирішального впливу на діяльність є принаймні володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи через пов'язаних фізичних чи юридичних осіб, трасти або інші подібні правові утворення, чи здійснення вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення, приймати обов'язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння.

При цьому кінцевим бенефіціарним власником не може бути особа, яка має формальне право на 25 чи більше відсотків статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі, але є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права.

4.3. Правове регулювання застосування санкцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про санкції» (в редакції від 31.03.2023) з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (далі - санкції).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про санкції» правову основу застосування санкцій становлять Конституція України, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закони України, нормативні акти Президента України, Кабінету Міністрів України, рішення Ради національної безпеки та оборони України, відповідні принципи та норми міжнародного права.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про санкції» застосування санкцій ґрунтується на принципах законності, прозорості, об'єктивності, відповідності меті та ефективності.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції» видами санкцій згідно з цим Законом є:

1) блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;

1-1) стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;

2) обмеження торговельних операцій;

3) обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;

4) запобігання виведенню капіталів за межі України;

5) зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань;

6) анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами;

6-1) заборона поширення медіа на території України;

7) заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах;

8) заборона користування радіочастотним спектром України;

9) обмеження або припинення надання електронних комунікаційних послуг і використання електронних комунікаційних мереж;

10) заборона здійснення публічних та оборонних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб-резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких знаходиться у власності іноземної держави, а також публічних та оборонних закупівель у інших суб'єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт, послуг походженням з іноземної держави, до якої застосовано санкції згідно з цим Законом;

11) заборона або обмеження заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів та повітряних суден до повітряного простору України або здійснення посадки на території України;

12) повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом;

13) заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави;

14) припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави;

15) заборона здійснення Національним банком України реєстрації учасника міжнародної платіжної системи, платіжною організацією якої є резидент іноземної держави;

16) заборона збільшення розміру статутного капіталу господарських товариств, підприємств, у яких резидент іноземної держави, іноземна держава, юридична особа, учасником якої є нерезидент або іноземна держава, володіє 10 і більше відсотками статутного капіталу або має вплив на управління юридичною особою чи її діяльність;

17) запровадження додаткових заходів у сфері екологічного, санітарного, фітосанітарного та ветеринарного контролю;

18) припинення дії торговельних угод, спільних проектів та промислових програм у певних сферах, зокрема у сфері безпеки та оборони;

19) заборона передання технологій, прав на об'єкти права інтелектуальної власності;

20) припинення культурних обмінів, наукового співробітництва, освітніх та спортивних контактів, розважальних програм з іноземними державами та іноземними юридичними особами;

21) відмова в наданні та скасування віз резидентам іноземних держав, застосування інших заборон в'їзду на територію України;

22) припинення дії міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

23) анулювання офіційних візитів, засідань, переговорів з питань укладення договорів чи угод;

24) позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення;

24-1) заборона на набуття у власність земельних ділянок;

24-2) заборона діяльності на території України;

24-3) відмова в наданні або скасування дозволу на імміграцію, дії посвідок на постійне чи тимчасове проживання в Україні;

24-4) примусове повернення або примусове видворення за межі України;

24-5) заборона демонстрації та використання символіки терористичних організацій і груп, пропагування ідей та програмних цілей таких організацій (груп), блокування доступу до інформаційних ресурсів, які використовуються для зазначених цілей;

25) інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про санкції» пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.

Заява щодо застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 цього Закону, подається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, до суду в порядку, визначеному статтею 5-1 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України «Про санкції» рішення щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій щодо окремих іноземних юридичних осіб, юридичних осіб, які знаходяться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність (персональні санкції), передбачених пунктами 1, 2-21, 23-25 частини першої статті 4 цього Закону, приймається Радою національної безпеки та оборони України та вводиться в дію указом Президента України. Відповідне рішення набирає чинності з моменту видання указу Президента України і є обов'язковим до виконання.

Рішення щодо застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 цього Закону, ухвалюється судом у порядку, визначеному статтею 5-1 цього Закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про санкції» рішення щодо застосування санкцій повинно містити строк їх застосування, крім випадків застосування санкцій, що призводять до припинення прав, та інших санкцій, які за змістом не можуть застосовуватися тимчасово.

Верховний Суд зазначає про те, що Указ Президента України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) є актом індивідуальної дії, позаяк не містить загальнообов'язкових правил поведінки, а з урахуванням рішення РНБО, уведеним в дію таким Указом, передбачає індивідуалізовані приписи щодо застосування санкцій до конкретних юридичних і фізичних осіб, тобто він адресований цим особам і спрямований на припинення конкретних правовідносин. Такі висновки Верховного Суду, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.02.2024 року у справі № 990/270/23 та у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.11.2024 року у справі № 922/1589/22, від 12.12.2024 у справі №922/3275/23.

4.4. Підстави недійсності правочинів.

ЦК України визначає правочин як дію особи, спрямовану на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; шляхом укладання правочинів суб'єкти цивільних відносин реалізують свої правомочності, суб'єктивні цивільні права за допомогою передачі цих прав іншим учасникам.

Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Презумпція правомірності правочину означає те, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що зумовлює набуття, зміну чи припинення породжує, змінює або припиняє цивільних прав та обов'язків, доки ця презумпція не буде спростована. Таким чином, до спростування презумпції правомірності правочину всі права, набуті сторонами за ним, можуть безперешкодно здійснюватися, а створені обов'язки підлягають виконанню. Спростування презумпції правомірності правочину відбувається тоді: коли недійсність правочину прямо встановлена законом (тобто має місце його нікчемність); якщо він визнаний судом недійсним, тобто існує рішення суду, яке набрало законної сили (тобто оспорюваний правочин визнаний судом недійсним) (постанова КЦС ВС від 10.05.2023 № 715/310/22 (61-9464св22)).

Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 215 ЦК України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 216 ЦК України якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.

Правові наслідки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, застосовуються, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів.

Тлумачення ст. 215, 216 ЦК України свідчить, що для визнання судом оспорюваного правочину недійсним необхідним є:

пред'явлення позову однією із сторін правочину або іншою заінтересованою особою;

наявність підстав для оспорення правочину;

встановлення, чи порушується (не визнається або оспорюється) суб'єктивне цивільне право або інтерес особи, яка звернулася до суду.

Як наявність підстав для визнання оспорюваного правочину недійсним, так і порушення суб'єктивного цивільного права або інтересу особи, яка звернулася до суду, має встановлюватися саме на момент вчинення оспорюваного правочину (постанова КЦС ВС від 10.05.2023 № 715/310/22 (61-9464св22)).

Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин (постанова КГС ВС від 19.09.2023 № 910/19668/21; постанова КЦС ВС від 04.10.2023 № 291/1450/21).

Законодавець встановлює, що наявність підстав для визнання правочину недійсним має визначатися судом на момент його вчинення. Для такого визнання з огляду на приписи статті 5 ЦК України суд має застосувати акт цивільного законодавства, чинний на момент укладення договору (такі висновки сформульовано в постановах Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 року у справі № 905/1227/17 і від 13.07.2022 року у справі № 363/1834/17).

Відповідно до ст. 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Відповідно до ст. 208 ГК України якщо господарське зобов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох сторін - у разі виконання зобов'язання обома сторонами - в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов'язанням, а у разі виконання зобов'язання однією стороною з другої сторони стягується в доход держави все одержане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшкодування одержаного. У разі наявності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею повинно бути повернено другій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягується за рішенням суду в доход держави.

У разі визнання недійсним зобов'язання з інших підстав кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні все одержане за зобов'язанням, а за неможливості повернути одержане в натурі - відшкодувати його вартість грошима, якщо інші наслідки недійсності зобов'язання не передбачені законом.

V. ВИСНОВКИ СУДУ.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов наступного висновку.

Як встановлено судом вище, за результатами відкритих торгів 24.04.2023 між ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ" (постачальник) та КУ «Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради» (споживач) укладено договір № 41АВ200-1320-23 постачання природного газу від 24.04.2023, який сторонами виконано, а на сайті розміщено "Звіт про виконання договору про закупівлю UA-2023-04-04-010487-a", відповідно до якого сума оплати за договором про закупівлю становить 45 385, 86 грн.

Предметом позову є вимога про визнання недійсним договору та застосування наслідків недійсності договору.

Підставою позову прокуратурою зазначено порушення вимог законодавства під час проведення процедури закупівлі, а саме в порушення підпункту 1 пункту 44 та підпункту 11 пункту 47 Особливостей № 1178 замовником Комунальною установою «Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради» не відхилено тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ", у тендерній пропозиції якого зазначено недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, та кінцевий бенефіціарний власник якого є особою, до якої застосовано санкцію.

Судом встановлено, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань кінцевим бенефіціарним власником Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІЙ ГАЗЗБУТ" (код ЄДРПОУ 43965848) є ОСОБА_1 , громадянство Україна; тип бенефіціарного володіння: непрямий вирішальний вплив; відсоток частки статутного капіталу або відсоток права голосу: 100.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021, введеним в дію Указом Президента України від 24.06.2021 № 266/2021, застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до фізичних осіб, зокрема, відповідно до витягу з Державного реєстру санкцій (унікальний код витягу: DRS-465c6a8c-a8e1-428e-86d5-b96e4fd8e8cf від 17.05.2024) під номером (позиція) 538 Додатку 1 до рішення персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) застосовані до ОСОБА_1 (перелік санкцій зазначено судом вище).

Відповідач ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» не є юридичною особою, на яку накладались санкції, в тому числі у виді заборони на здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг. Будь-які докази, які б підтверджували накладення вищезазначеної санкції безпосередньо на відповідача ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», відсутні. На кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ" також не накладалась санкція у виді заборони на здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг.

Отже, учасником процедури закупівлі виступав ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ", що не є особою, на яку були покладені обмежувальні заходи (санкції), які зазначено у п. 11 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі" та п.п. 11 п. 47 Особливостей № 1178. Водночас, на кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ" також не було покладено аналогічного обмежувального заходу

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав у замовника закупівлі КУ "ЦНСП Казанківської селищної ради" для відхилення тендерної пропозиції відповідача ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» відповідно до п. 11 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.п. 1 п. 44, п.п. 11 п. 47 Особливостей № 1178, оскільки відсутній факт зазначення у тендерній пропозиції недостовірної інформації.

Перелік видів санкцій, визначений у ст. 4 Закону України «Про санкції», не є вичерпним, про що свідчить вказівка у переліку видів санкцій - "інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом". Водночас, ст. 5 Закону України «Про санкції» законодавцем визначено коло суб'єктів уповноважених приймати рішення про застосування санкцій.

Дискреційні повноваження дають можливість органу державної влади, органу місцевого самоврядування, а також іншим суб'єктам управлінської діяльності (далі - адміністративний орган) приймати максимально зважені та справедливі рішення під час правозастосування. Отже, враховуючи положення ст. 5 Закону України «Про санкції», перелік "інших санкцій, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом", та рішення про їх застосування приймається уповноваженими на те органами відповідно до спеціального закону.

Наведене дає підстави для висновку, що забезпечення реалізації санкції, види яких прямо не вказані у ст. 4 Закону України «Про санкції», але зазначені у законах (наприклад, Закон України «Про публічні закупівлі», Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» тощо) і підзаконних нормативних актах (наприклад, Особливості № 1178, «Про затвердження Положення про реалізацію спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів/санкцій», затверджене постановою Правління Національного банку України № 65 від 11.05.2023 тощо), підлягають застосуванню до осіб лише у разі їх внесення до переліку видів санкцій у конкретному персональному рішенні суб'єкта за результатами розгляду Радою національної безпеки та оборони України пропозицій, внесених суб'єктами подання (стаття 5) та введенням її рішення у дію в установленому законом порядку (стаття 5).

Системний аналіз законодавства України дозволяє дійти висновку, що такий вид санкцій як "заборона на здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг" згідно із Законом України "Про санкції", ні до відповідача ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ», ні до кінцевого бенефіціарного власника відповідача (юридичної особи) - ОСОБА_1. , рішенням РНБО, введеним в дію указом Президента, не застосовувався. У санкційному переліку вказаний вид санкції відсутній. Суб'єкт, уповноважений приймати рішення про застосування санкцій в межах своїх дискреційних повноважень визначив, які види санкцій слід застосовувати до кінцевого бенефіціарного власника ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ».

Оскільки ні до безпосередньо учасника процедури закупівлі (юридичної особи ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ"), ні до його кінцевого бенефіціарного власника (фізичної особи ОСОБА_1 ) санкцію у вигляді саме заборони на здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції" застосовано не було, у замовника процедури закупівлі не було правових підстав для прийняття рішення про відмову учаснику процедури закупівлі ТОВ «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» в участі у відкритих торгах та обов'язку відхилити тендерну пропозицію.

Щодо посилань прокуратури на застосування до кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "ТВІЙ ГАЗЗБУТ" санкцій, передбачених пунктом 2 «Обмеження торговельних операцій» та пунктом 25 «Інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим Законом України "Про санкції", то суд зазначає, що у статті 1 цього Закону розкрито загальну мету та цілі санкційних обмежень, а саме можливість застосування з боку України спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до відповідних суб'єктів, які створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, порушують інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території чи завдання майнових втрат, а також забезпеченні потреби держави у невідкладному та ефективному реагуванні на такі загрози та недопущення завдання майнових втрат та створення перешкод для сталого економічного розвитку.

Враховуючи, що уповноваженим органом до юридичної особи (учасника процедури закупівлі) та кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи не застосовано санкцію у виді заборони здійснення публічних закупівель, то застосування судом вказаного виду санкції свідчитиме про застосування до відповідача санкції, якої не застосовано уповноваженим органом.

Враховуючи норми спеціального закону та дискреційні повноваження суб'єктів, які приймають рішення про застосування санкцій, в суду відсутні повноваження здійснювати тлумачення та приймати рішення про те, який саме вид санкції може вважатись «іншою санкцією» у розумінні пункту 25 частини 1 статті 4 Закону України «Про санкції», а також ототожнювати санкцію у вигляді заборони торговельних операцій з санкцією про заборону на здійснення публічних закупівель.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що прокуратурою не доведено підстав, з якими закон пов'язує недійсність договору, а також наявність підстав для стягнення коштів в порядку ст. 228 ЦК України, ст. 208 ГК України, у зв'язку з чим в позові судом відмовлено.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України в розмірі 4 844, 80 грн. слід покласти на прокуратуру.

Керуючись ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Повне рішення складено 12.06.2025

Суддя Е.М. Олейняш