Справа № 620/2455/22 Суддя (судді) першої інстанції: Сергій КЛОПОТ
11 червня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Штульман І.В.
суддів: Безименної Н.В.,
Черпака Ю.К.,
при секретарі судового засідання Олешко М.Ю.,
за участю ОСОБА_1 , - представника Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України, -
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року про відмову в задоволенні заяви Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_2 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України щодо невиплати ОСОБА_2 в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 19 травня 2016 року по 28 вересня 2017 року з урахуванням січня 2008 року, як базового місяця індексації. Зобов'язано Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період з 19 травня 2016 року по 28 вересня 2017 року з урахуванням січня 2008 року, як базового місяця індексації.
20 вересня 2022 року Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №620/2455/22 про зобов'язання відповідача Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України вчинити визначені рішенням суду дії.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2023 року апеляційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України - залишено без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року - без змін.
19 квітня 2024 року, через підсистему «Електронний суд», Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України звернулося до суду першої інстанції з заявою про визнання виконавчого документи таким, що не підлягає виконанню повністю.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року відмовлено у задоволенні заяви Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_2 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Відмовляючи у задоволенні заяви Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року набрало законної сили, то виданий в зв'язку з цим судом першої інстанції 20 вересня 2022 року виконавчий лист у справі №620/2455/22 за позовом ОСОБА_2 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - є виконаним, а тому відсутні підстави для визнання оспорюваного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
Не погодившись з ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року, Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України (надалі - апелянт), посилаючись на порушенням норм процесуального права, подало апеляційну скаргу про скасування вказаної ухвали суду першої інстанції і ухвалення нового судового рішення, просить апеляційний суд визнати виконавчий лист №620/2455/22, виданий 20 вересня 2022 року у ВП №70210872 таким, що не підлягає виконанню повністю. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 вересні 2022 року у справі №620/2455/22 ним не було отримано, а про наявність такого рішення стало відомо під час надсилання на адресу відповідача постанови про відкриття виконавчого провадження від 07 листопада 2022 року.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
За змістом частини першої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції має бути розглянута протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
За приписами частини другої статті 309 КАС України виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Пунктом 1 статті 6, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення з дотриманням процесуальних прав усіх учасників судового процесу, дійшла висновку про наявність підстав для продовження строку розгляду апеляційної скарги на розумний строк.
В судовому засіданні представник Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України Ковальов О.О. підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі та просив її задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги перевіряючи законність та обґрунтованість ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.
Відповідно до статей 129, 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до частин першої і другої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно частини першої статті 370 КАС України судове рішення, що набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Конституційним Судом України у Рішенні від 13 грудня 2012 року №18-рп/2012 зазначено, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року №5-рп/2013 наголосив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Абзацом першим частини першої статті 373 КАС України встановлено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
У свою чергу, відповідно до абзацу першого частини першої, частини другої статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду звертає увагу, що у постанові від 05 листопада 2020 по справі №752/2391/17 (2а-14/09)), з урахуванням узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Верховний Суд дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Надаючи оцінку наявності підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено.
20 вересня 2022 року Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №620/2455/22 про зобов'язання відповідача вчинити визначені рішенням суду дії.
29 грудня 2022 року Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України звернулося до Шостого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року, в якій зокрема просило поновити строк на апеляційне оскарження. В обґрунтування заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження відповідач посилався на те, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року надійшло на адресу Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України 15 грудня 2022 року від державної виконавчої служби постанова про відкриття виконавчого провадження (арк.42-46).
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 січня 2023 року витребувано з Чернігівського окружного адміністративного суду матеріалів справи №620/2455/22 (арк.57, 58).
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року визнано поважною причину пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції у цій справі, поновлено Фінансовому управлінню Генерального штабу Збройних Сил України строк на апеляційне оскарження та відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії (арк.63).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2023 року апеляційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України залишено без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року - без змін.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду звертає увагу, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року набрало законної сили 23 березня 2023 року, після його перегляду в апеляційному порядку і залишення такого без змін.
З аналізу матеріалів справи та норм права, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що Чернігівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист 20 вересня 2022 року по справі №620/2455/22 за судовим рішенням, яке не набрало законної сили, а тому наявні всі правові підстави передбачені частиною другою статті 374 КАС України, для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що після винесення 23 березня 2023 року Шостим апеляційним адміністративним судом постанови по даній справі, Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України відразу виконало рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року і добровільно здійснило перерахунок та виплату всієї суми коштів ОСОБА_2 , а тому не було підстав для відкриття виконавчого провадження і стягнення виконавчого збору станом на 07 листопада 2022 року.
Все це, на думку представника відповідача, вказує на те, що у Чернігівського окружного адміністративного суду не було законних підстав для видачі виконавчого листа 20 вересня 2022 року.
В матеріалах справи міститься постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Бочковського Т.О. від 14 грудня 2023 року ВП №70210872 про закінчення виконавчого провадження, в якій зазначено, що Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України виконано рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року, що підтверджується платіжною інструкцією від 12 червня 2023 року №26436 про перерахування ОСОБА_2 коштів у розмірі 51138,91 грн (арк.76-77).
Таким чином, судом першої інстанції при винесені 25 червня 2024 року оскаржуваної ухвали не було надано належну правову оцінку, що свідчить про неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для справи, а отже ухвала Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року про відмову в задоволенні заяви Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_2 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - підлягає скасуванню, а виконавчий лист у справі №620/2455/22, який видано 20 вересня 2022 року Чернігівським окружним адміністративним судом - підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду звертає увагу позивача, що він не позбавлений права на отримання нового виконавчого листа з правильною датою набрання законної сили рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року (набрало законної сили 23 березня 2023 року) в разі невиконання відповідачем рішення суду першої інстанції.
Згідно пункту 2 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до вимог статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції під час прийняття оскаржуваної ухвали порушено норми процесуального права, що має наслідком скасування ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року та задоволення вимог заяви Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання виконавчого листа, виданого 20 вересня 2022 року Чернігівським окружним адміністративним судом, таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись статтями 240, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України - задовольнити.
Ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2024 року про відмову в задоволенні заяви Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання виконавчого листа, виданого 20 вересня 2022 року Чернігівським окружним адміністративним судом, таким, що не підлягає виконанню у справі №620/2455/22 за позовом ОСОБА_2 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - скасувати, і ухвалити нову постанову.
Заяву Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання виконавчого листа, виданого 20 вересня 2022 року Чернігівським окружним адміністративним судом, по справі №620/2455/22 таким, що не підлягає виконанню - задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий лист Чернігівського окружного адміністративного суду, який видано 20 вересня 2022 року, у справі №620/2455/22 за позовом ОСОБА_2 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова набирає законної сили з дати її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені статтями 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Штульман
Судді: Н.В. Безименна
Ю.К. Черпак
Повний текст постанови складено: 11 червня 2025 року