12 червня 2025 року м. Дніпросправа № 340/7803/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційні скарги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 березня 2025 року (суддя М.Я. САВОНЮК) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо зменшення ОСОБА_1 в Довідці № 5504-6331/5517.1 від 30.10.2024 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» розміру надбавки за особливості проходження служби з 50% до 20% та розміру премії з 170% до 28%; зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі № 340/5373/24, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області на ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2023, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 року № 623, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт; премії - 170% посадового окладу, розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 березня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо включення у довідку № 5504-6331/5517.1 від 30.10.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які не відповідають середнім розмірам, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою з якої позивач звільнився на пенсію. Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зазначивши розмір надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та визначивши розмір щомісячної премії у середньому розмірі, що фактично виплачений за січень 2023 року на відповідній посаді, з якої позивач звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, сторони подали апеляційні скарги. Позивач просить позов задовольнити в повному обсязі, відповідач, у свою чергу, просить відмовити у задоволенні позову повністю. Апеляційні скарги ґрунтуються на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2024 року в справі № 340/5373/24, яке набрало законної сили 24.10.2024, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.
На виконання названого судового рішення Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 5504-6331/5517.1 від 30.10.2024.
Позивач не погоджується з визначенням розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, вказаними у довідці, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Відповідач проти доводів ОСОБА_1 заперечує та зазначає, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області оформило довідку № 5504-6331/5517.1 від 30.10.2024 відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд апеляційної інстанції, зазначає, що для правильного вирішення цього питання необхідно виходити в правових висновків, викладених у зразковій справі № 380/19324/23.
Велика Палата Верховного Суду зауважила, що підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.
При цьому Велика Палата Верховного Суду врахувала, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно із частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Як указано вище, Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналізуючи указаний пункт Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).
У підсумку Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у спірних правовідносинах розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що на виконання ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 відповідач листом від 17.12.2024 за № 5501-7305/5517.1 повідомив, що посада, з якої був звільнений ОСОБА_1 , відповідає (є аналогічною) посаді начальника відділу забезпечення заходів з попередження НС у Кропивницькій міській територіальній громаді ЦЗД ГУ ДСНС України у Кіровоградській області та відповідає 24 тарифному розряду. Надбавка за ОПС в розмірі (50%) відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623), виплачується в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років, а саме: середній розмір за січень 2023 року становить 50%. Преміювання здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС України на відповідний рік, але не менше 10 % фонду посадового окладу, відповідно до Інструкції № 623, а саме: середній розмір за січень 2023 року (по 24 тарифному розряду) становить 105% в сумі (5 323,50 грн) від посадового окладу 5 070,00 грн.
Натомість суд апеляційної інстанції звертає увагу, що у довідці № 5504-6331/5517.1 від 30.10.2024 зазначено розмір надбавки за особливості проходження служби 20% у сумі 2 931,00 грн, розмір премії 28% у сумі 2 164,40 грн, що не відповідає вищенаведеним висновкам суду касаційної інстанції.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо включення у довідку № 5504-6331/5517.1 від 30.10.2024 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які не відповідають середнім розмірам, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою з якої позивач звільнився на пенсію.
При цьому суд не знаходить обґрунтованими заперечення відповідача щодо визначеного судом першої інстанції розміру надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, адже відповідач самостійно повідомив, що середній розмір надбавки за січень 2023 року становить 50%.
Більш того, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними доводи відповідача, що суд першої інстанції не врахував факт того, що позивач не звертався до відповідача з проханням включити у довідку про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідні надбавки за особливості проходження служби та премії, адже відповідач при виконанні судового рішення мав діяти відповідно до норм чинного законодавства та скласти довідку № 5504-6331/5517.1 від 30.10.2024 з урахуванням належних складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.
Також, з огляду на актуальні правові позиції Верховного Суду, суд апеляційної інстанції не вважає слушними зауваження позивача, що відповідач у довідці № 5504-6331/5517.1 від 30.10.2024 мав вказати розмір премії на рівні 170%, але не менше 105%, адже суд першої інстанції обґрунтовано вказав, що додатком до Наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій № НС-35 від 13.01.2023 встановлено розмір щомісячної премії до 170%, що може варіюватися від 1 до 170 %, а не конкретно 170 %, як вважає позивач.
Водночас позивач вірно зауважує, що середній розмір премії підтверджується письмовими доказами у справі, натомість суд першої інстанції обрав неналежний спосіб захисту, зобов'язавши відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку, визначивши розмір щомісячної премії у середньому розмірі, тоді як листом від 17.12.2024 за № 5501-7305/5517.1 підтверджується, що середній розмір премії за січень 2023 року (по 24 тарифному розряду) становить 105%.
Враховуючи сукупність наведених обставин, колегія суддів вважає за необхідне змінити рішення суду першої інстанції в наведеній частині.
В іншій частині рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 березня 2025 року в адміністративній справі № 340/7803/24 змінити, зазначивши в абзаці 3 резолютивної частини рішення замість слів та цифр «….визначивши розмір щомісячної премії у середньому розмірі, що фактично виплачений за січень 2023 року на відповідній посаді, з якої позивач звільнився на пенсію…» на слова та цифри «…премії у розмірі 105% посадового окладу…».
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили 12 червня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 12 червня 2025 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова