12 червня 2025 р. Справа № 440/6735/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Любчич Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.04.2025, головуючий суддя І інстанції: М.В. Довгопол, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, по справі № 440/6735/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС"
до Державної податкової служби України , Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС", звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків , Державної податкової служби України, в якій просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 28.03.2024 № 10798792/36313601 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування № 896/6 від 05.02.2024 до податкової накладної від 20.06.2023 № 1741/6, складений Товариством з обмеженою відповідальністю Пирятинський делікатес;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування № 896/6 від 05.02.2024 р. до податкової накладної від 20.06.2023 № 1741/6, складений Товариством з обмеженою відповідальністю Пирятинський делікатес (Ідентифікаційний код юридичної особи - 36313601) датою його первинного подання на реєстрацію.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 28.03.2024 № 10798792/36313601 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування № 896/6 від 05.02.2024 до податкової накладної від 20.06.2023 № 1741/6, складеного Товариством з обмеженою відповідальністю "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС".
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування № 896/6 від 05.02.2024 р. до податкової накладної від 20.06.2023 № 1741/6, складений Товариством з обмеженою відповідальністю "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС" (ідентифікаційний код юридичної особи - 36313601) датою його первинного подання на реєстрацію.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000,00 грн (п'ять тисяч гривень 00 копійок).
Відповідач, Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, не погодившись з даним рішенням суду, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому наполягав на законності судового рішення та просив залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що ТОВ "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС" (ідентифікаційний код 36313601) зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку у Північному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків /а.с. 20 - 21/.
18 липня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ" (Покупець) укладено договір постачання №94/SI /а.с. 30 - 31/, відповідно до якого Постачальник зобов'язується поставляти та передавати на умовах даного договору продовольчу та непродовольчу продукцію (надалі Товар) у власність Покупця з метою його подальшої реалізації третім особам (надалі - Споживачі), а Покупець зобов'язується приймати Товар у власність, реалізовувати його Споживачам і оплачувати вартість Товару Постачальнику на умовах даного договору (підпункт 1.1. пункту 1).
Відповідно до підпункту 3.3 пункту 3 вказаного Договору вартість конкретної партії Товару визначається виходячи із замовлення Покупця, накладних на Товар, які підтверджують кількість фактично прийнятого Покупцем Товару та поставленого Постачальником згідно даного договору (підпункт 3.3 пункту 3).
Згідно з пунктом 4.6. Договору зобов'язання Постачальника з поставки кожної окремої партії Товару вважається виконаним з моменту підписання Сторонами оформленої належним чином накладної та передачі Покупцю повного комплекту передбачених пунктом 2.2. даного Договору документів, оформлених згідно вимог чинного законодавства.
За умовами пункту 6.4. Договору сторони погодили, що в разі нереалізації Покупцем Товару Постачальника третім особам (споживачам) протягом 3 місяців з моменту його отримання, Покупець має право вимагати його повернення Постачальнику, шляхом направлення відповідної вимоги. В такому разі Постачальник зобов'язаний власними силами та за свій рахунок забрати нереалізований Покупцем такий товар протягом 10 (десяти) днів з дати направлення відповідної вимоги. Покупець в такому разі не платить Постачальнику за такий Товар кошти, незалежно від того, забрав Постачальник вказаний Товар чи ні.
Пунктом 7.1. пункту 7 Договору визначено, що розрахунки між сторонами здійснюються у безготівковій формі шляхом банківського переказу грошових коштів з рахунку Покупця на рахунок Постачальника, що вказані в даному договорі, або шляхом внесення грошових коштів до каси Постачальника. Валюта розрахунків гривня.
За змістом підпунктів 11.1., 11.2. пункту 11 Договору цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31 грудня 2022 року. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення договору в строк не менший ніж 30 (тридцять) днів до закінчення терміну його дії, він вважається продовженим на тих самих умовах, які передбачені даним договором, до кінця наступного календарного року.
На виконання Договору ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» здійснено поставку товару ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» згідно з видатковою накладною № 8263 від 20.06.2023 на загальну суму 32397,60 грн, ПДВ 6427,80 грн, а саме:
-одноразових електронних сигарет hqd- Cuvie Тютюн 1,25 мл 240 шт, ціна з ПДВ 80,04 грн, сума з ПДВ з МРЦ 19209,60 грн, МРЦ без ПДВ 79,40 грн, ПДВ 15,88 грн, МРЦ 95,28 грн;
-одноразових електронних сигарет hqd-MAXX-37 8.00 мл 10 шт, ціна з ПДВ 472,08 грн, сума з ПДВ з МРЦ 4720,80 грн, МРЦ без ПДВ 468,30 грн, ПДВ 93,66 грн, МРЦ 561,96 грн;
-одноразових електронних сигарет hqd-MAXX-57 8.00 мл 20 шт, ціна з ПДВ 423,36 грн, сума з ПДВ з МРЦ 8467,20 грн, МРЦ без ПДВ 420,00 грн, ПДВ 84,00 грн, МРЦ 504 грн /а.с. 34/ .
За правилом першої події ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» виписано податкову накладну № 1741/6 від 20.06.2023 на загальну суму 38566,80 грн. в тому числі ПДВ 6427,80 грн, обсяг постачання 32139,00 грн /а.с. 32/, яку зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних 14.07.2023 /а.с. 33/.
Листом від 30.01.2024 вих. № 30/01 ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» згідно з п. 6.4. Договору попросило ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» розглянути можливість повернення частини товару електронних сигарет, поставленого на підставі видаткових накладних, що були підписані в межах цього Договору, у зв'язку з низьким попитом на цей Товар /а.с. 36/. У відповідь на цей лист ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» листом від 01.02.2024 вих. № 180/1 засвідчило те, що не заперечує щодо повернення товару /а.с. 37/.
Згідно з видатковою накладною (повернення) №ВП-0000009 від 05 лютого 2024 року /а.с. 38-39/ ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» здійснено повернення ТОВ "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС" товару на загальну суму без ПДВ 1016370,36 грн, ПДВ 0,00 грн, в тому числі товару за № 8 - hqd-MAXX-37 8.00 мл 5 шт, ціна без ПДВ 472,08 грн, сума без ПДВ 2360,40 грн, та № 9 - hqd- Cuvie Тютюн 25 шт., ціна без ПДВ 80,04 грн, сума без ПДВ 2001,00 грн, поставлених згідно з видатковою накладною № 8263 від 20.06.2023.
Перевезення зазначеного товару здійснено відповідно до товарно-транспортної накладної №0000009 від 05 лютого 2024 року /а.с. 40 - 42/ з пункту навантаження вул. Віскозна, 17, м. Київ, 02094 до пункту відвантаження вул. Євгена Харченка, 55 (Борничі), м. Київ.
З огляду на повернення товару, поставка якого була підставою для складання податкової накладної № 1741/6 від 20.06.2023, ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» складено, а ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 896/6 від 05.02.2024 до податкової накладної № 1741/6 від 20.06.2023, згідно з яким зменшено кількість товару «одноразова електронна сигарета hqd-MAXX-37 8.00 мл» 10 штук, обсяг постачання «- 4683,00 грн», ПДВ «-936,60 грн», «одноразова електронна сигарета hqd- Cuvie Тютюн 1,25 мл» - 240 шт, обсяг постачання «-19056,00 грн», ПДВ «-3811,20 грн», натомість зазначено товари «одноразова електронна сигарета hqd-MAXX-37 8.00 мл» 5 штук, обсяг постачання « 2341,50 грн», ПДВ « 468,30 грн», «одноразова електронна сигарета hqd- Cuvie Тютюн 1,25 мл» - 215 шт, обсяг постачання « 17071,00 грн», ПДВ « 3414,20 грн», відтак загальна сума коригування ПДВ склала «-865,30 грн», обсягу постачання «- 4326,50 грн» /а.с. 23/
Реєстрацію вказаного розрахунку зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165. У квитанції від 27.02.2024 зазначено: РК подана платником податку, яким відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено: показник "D"=2.0029 %, "Р поточ"= 6870281. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 24/.
28.02.2024 ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» на адресу контролюючого органу направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено /а.с. 119/ разом з поясненнями та копіями документів, зокрема, Договору постачання № 94/SI, податкової накладної № 1741 від 20.06.2023, розрахунку коригувань № 896 від 05.02.2024, видаткової накладної № 8263 від 20.06.2023, товарно-транспортної накладної № 0000009 від 05.02.2024, видаткової накладної (повернення) № 0000009 від 05.02.2024 / а.с. 119 -135/.
15.03.2024 контролюючим органом складено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10729742/36313601, у якому зазначено про необхідність подання копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. У додатковій інформації вказано: надати документи щодо розрахунків по договору № 94/SI від 18.07.2022, ТТН та договори з перевізником (ами), сертифікати якості, первинних документів щодо придбання товару, акти звірки або регістри бухгалтерського обліку» /а.с. 140 - 141/.
21.03.2024 ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» на адресу контролюючого органу направлено Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 142/, до якого додано, зокрема, копії контракту ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» з Shenzhen HanQingDa Technology Co, LTD, № 127/PR від 23.11.2021 з додатковими угодами, вантажно-митних декларацій, товарно-транспортної накладної № 0000009 від 05.02.2024, декларацій про відповідність, висновків акредитованого органу з оцінки відповідності, договору оренди нежилих приміщень від 01.08.2021 № 34/2021, актів здачі-прийняття робіт, підписаних з ТОВ «Нова Пошта» /а.с. 143 185/.
Згідно з витягом з протоколу засідання Комісії Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.03.2024 № 24 /а.с. 186 - 187/ за результатами аналізу наданих копій документів вирішено прийняти рішення про відмову у реєстрації розрахунків коригування, в тому числі 896/6 від 05.02.2024 у зв'язку з частковим наданням документів. Із змісту витягу з протоколу слідує, що контролюючий орган виходив з того, що оприбуткування повернутого товару відбулося на складі ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» за адресою вул. Євгена Харченка, 55, м. Київ, що відображено в ТТН № 0000009 від 05.02.2024, але на момент повернення товару від ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» на ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» строк дії договору оренди нежилих приміщень № 34/2021 від 01.08.2021 закінчився. Інших документів щодо оренди приміщень за адресою вул. Євгена Харченка, 55, м. Київ, ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» в складі додаткових документів надано не було. Також ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» не надано будь-яких документів щодо розрахунків за наданий товар по договору № 94/SI від 18.07.2022. ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» було надано копії актів здачі-прийняття робіт(надання послуг) від ТОВ «Нова пошта», але в них не вказаного конкретного отримувача товару, тобто немає можливості відстежити, на яку адресу і на якого контрагента відправляв товар ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС». Крім цього не надано актів звірки та/або регістрів бухгалтерського обліку.
Відтак Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.03.2024 № 10798792/36313601 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 188/.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням, звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення суб'єкта владних повноважень - Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 28.03.2024 № 10798792/36313601 не ґрунтується на вимогах законодавства та фактичних обставинах, що свідчить про неправомірність такого рішення.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законодавчим актом, який регулює спірні правовідносини, є Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Відповідно до підпунктів 16.1.2,16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Згідно з пунктом 192.1. статті 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі-Порядок №1165, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10 та 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пунктом 8 яких визначено такий критерій ризиковості як: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, регламентований Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі-Порядок №520).
Пунктами 2-4 Порядку №520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За змістом пункту 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;
отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування /пункт 6 Порядку № 520/.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку /п. 12 Порядку № 520/.
Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Як встановлено судом, ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» (Постачальник) складено, а ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» (Покупець) подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 896/6 від 05.02.2024 до податкової накладної № 1741/6 від 20.06.2023, згідно з яким скориговано ПДВ «-865,30 грн», обсягу постачання «- 4326,50 грн» /а.с. 23/.
Реєстрацію вказаного розрахунку зупинено з огляду на те, що останній подано платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 24/.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що рішення про відповідність критеріям ризиковості ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» не приймалося Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, оскільки вказаний платник перебуває на обліку в іншому контролюючому органі.
Позивачем не спростовано наявність рішення про відповідність критеріям ризиковості ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ», як і не надано доказів оскарження та/або скасування такого рішення у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до абзацу 1 пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Зважаючи на те, що розрахунок коригування № 896/6 від 05.02.2024 подано на реєстрацію ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ», щодо якого прийнято рішення про відповідність пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, контролюючий орган мав правові підстави для зупинення реєстрації зазначеного розрахунку коригування.
Колегія суддів зазначає, що Порядок №1165 не містить вимоги про прийняття контролюючим органом окремого рішення з питання зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Виходячи з положень пункту 10 Порядку №1165, зміст такого рішення наводиться контролюючим органом у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка надсилається в електронній формі у текстовому форматі в автоматичному режимі і є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
При цьому пунктом 11 Порядку №1165 передбачено вимоги до змісту такої квитанції, а саме - у ній обов'язково мають бути зазначені:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Судовим розглядом встановлено, що зі змісту копії квитанції від 27.02.2024, вбачається, що у ній зазначено номер та дату складення розрахунку коригування до податкової накладної; критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованими показниками "D" і "Р"; пропозицію щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Суд зважає на те, що у квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування від 27.02.2024 не зазначено конкретного переліку документів, необхідних для реєстрації такого розрахунку в ЄРПН, водночас вказані обставини не свідчать про протиправність зупинення реєстрації розрахунку коригування, натомість підлягають врахуванню під час оцінки рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної.
Підставою для прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.03.2024 № 10798792/36313601 послугувало ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Колегія суддів звертає увагу, що графа «Додаткова інформація» зазначеного рішення не містить відомостей про конкретні документи, ненадання яких унеможливило реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної, внаслідок чого рішення від 28.03.2024 № 10798792/36313601 не є належним чином мотивованим.
При цьому із витягу з протоколу засідання Комісії Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.03.2024 № 24 слідує, що рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування 896/6 від 05.02.2024 прийнято у зв'язку з такими обставинами:
- оприбуткування повернутого товару відбулося на складі ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» за адресою вул. Євгена Харченка, 55, м. Київ, що відображено в ТТН № 0000009 від 05.02.2024, але на момент повернення товару від ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» на ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» строк дії договору оренди нежилих приміщень № 34/2021 від 01.08.2021 закінчився. Інших документів щодо оренди приміщень за адресою вул. Євгена Харченка, 55, м. Київ, ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» в складі додаткових документів надано не було;
- ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» не надано будь-яких документів щодо розрахунків за наданий товар по договору № 94/SI від 18.07.2022;
- ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» було надано копії актів здачі-прийняття робіт(надання послуг) від ТОВ «Нова пошта», але в них не вказаного конкретного отримувача товару, тобто немає можливості відстежити, на яку адресу і на якого контрагента відправляв товар ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС»;
- не надано актів звірки та/або регістрів бухгалтерського обліку.
Надаючи правову оцінку рішенню про відмову у реєстрації розрахунку коригування від 28.03.2024 № 10798792/36313601, яке є предметом спору у справі, колегія суддів зазначає наступне.
Як підтверджується змістом пункту 5 Порядку № 520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним.
Моніторинг відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну/розрахунок коригування, яку(ий) подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку N 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.02.2024 ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» на адресу контролюючого органу направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено /а.с. 119/ разом з поясненнями та копіями документів, зокрема, Договору постачання № 94/SI, податкової накладної № 1741 від 20.06.2023, розрахунку коригувань № 896 від 05.02.2024, видаткової накладної № 8263 від 20.06.2023, товарно-транспортної накладної № 0000009 від 05.02.2024, видаткової накладної (повернення) № 0000009 від 05.02.2024 / а.с. 119 -135/.
15.03.2024 контролюючим органом складено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10729742/36313601, у якому зазначено про необхідність подання копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. У додатковій інформації вказано: надати документи щодо розрахунків по договору № 94/SI від 18.07.2022, ТТН та договори з перевізником (ами), сертифікати якості, первинних документів щодо придбання товару, акти звірки або регістри бухгалтерського обліку» /а.с. 140 - 141/.
21.03.2024 ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» на адресу контролюючого органу направлено Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 142/, до якого додано, зокрема, копії контракту ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» з Shenzhen HanQingDa Technology Co, LTD, № 127/PR від 23.11.2021 з додатковими угодами, вантажно-митних декларацій, товарно-транспортної накладної № 0000009 від 05.02.2024, декларацій про відповідність, висновків акредитованого органу з оцінки відповідності, договору оренди нежилих приміщень від 01.08.2021 № 34/2021, актів здачі-прийняття робіт, підписаних з ТОВ «Нова Пошта» /а.с. 143 185/.
Судова колегія зазначає, що позивачем надано контролюючому органу копію видаткової накладної (повернення) № 0000009 від 05.02.2024, на підставі пунктів 8, 9 якої складено розрахунок коригування № 896/6 від 05.02.2024 до податкової накладної № 1741/6 від 20.06.2023, згідно з яким зменшено кількість товару «одноразова електронна сигарета hqd-MAXX-37 8.00 мл» 10 штук, обсяг постачання «- 4683,00 грн», ПДВ «-936,60 грн», «одноразова електронна сигарета hqd- Cuvie Тютюн 1,25 мл» - 240 шт, обсяг постачання «-19056,00 грн», ПДВ «-3811,20 грн», натомість зазначено товари «одноразова електронна сигарета hqd-MAXX-37 8.00 мл» 5 штук, обсяг постачання « 2341,50 грн», ПДВ « 468,30 грн», «одноразова електронна сигарета hqd- Cuvie Тютюн 1,25 мл» - 215 шт, обсяг постачання « 17071,00 грн», ПДВ « 3414,20 грн», загальна сума коригування ПДВ «-865,30 грн», обсягу постачання «- 4326,50 грн»/ а.с. 23/.
Суд відхиляє як необґрунтовані доводи відповідача про те, що видаткова накладна на повернення від 05.02.2024 не може підтвердити правомірність складення до неї розрахунку коригування, оскільки складена без податку на додану вартість, в той час як спірний розрахунок коригування виписаний з ПДВ, а також розрахунок коригування складений в сумі, що відрізняється від суми повернення у видатковій накладній.
Колегія суддів зазначає, що видаткова накладна є первинним документом. Вимоги до реквізитів первинного документа встановлені статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», яка не передбачає обов'язкового зазначення у відповідному документі суми ПДВ, яка включається у вартість товару.
Щодо зазначеної у видатковій накладній (повернення) № ВП-0000009 від 05.02.2024 вартості товару № 8 без ПДВ - hqd-MAXX-37 8.00 мл 5 шт, ціна без ПДВ 472,08 грн, сума без ПДВ 2360,40 грн, та товару № 9 - hqd- Cuvie Тютюн 25 шт., ціна без ПДВ 80,04 грн, сума без ПДВ 2001,00 грн, поставлених згідно з видатковою накладною № 8263 від 20.06.2023, та вартості товару у розрахунку коригування, суд зазначає, що в розрахунку коригування кількісних та вартісних показників № 896/6 від 05.02.2024 р. вказано максимально роздрібну ціну за одиницю товару (HQD Maxx 37 8,00 мл) без ПДВ 468,30 грн., та максимально роздрібну ціну за одиницю товару (HQD Cuvie Тютюн) без ПДВ 79,40 грн, що наведені і у видатковій накладній № 8263 від 20.06.2023, і відповідають податковій накладній № 1741/6 від 20.06.2023.
Колегія суддів зазначає, що видаткова накладна (повернення) № ВП-0000009 від 05.02.2024 була направлена контролюючому органу разом з поясненнями та іншими документами (договором № 94/SI, податковою накладною № 1741/6 від 20.06.2023, видатковою накладною № 8263 від 20.06.2023, товарно-транспортною накладною № 0000009 від 05.02.2024), і такі документи є достатніми для підтвердження підстав складення розрахунку коригування кількісних та вартісних показників № 896/6 від 05.02.2024 р., а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у податкового органу були відсутні підстави як для направлення повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, так і для відмови у реєстрації розрахунку коригування кількісних та вартісних показників № 896/6 від 05.02.2024 р внаслідок ненадання/часткового надання платником додаткових пояснень та документів.
Щодо доводів відповідача про те, що оприбуткування повернутого товару відбулося на складі ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» за адресою вул. Євгена Харченка, 55, м. Київ, що відображено в ТТН № 0000009 від 05.02.2024, але на момент повернення товару від ТОВ «ХЕЙРІ ДЕЛАЙТ» на ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» строк дії договору оренди нежилих приміщень № 34/2021 від 01.08.2021 закінчився, а інших документів щодо оренди приміщень за адресою вул. Євгена Харченка, 55, м. Київ, ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» в складі додаткових документів надано не було, а також надано копії актів здачі-прийняття робіт( надання послуг) від ТОВ «Нова пошта», але в них не вказаного конкретного отримувача товару, тобто немає можливості відстежити, на яку адресу і на якого контрагента відправляв товар ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС», не надано актів звірки та/або регістрів бухгалтерського обліку, суд зазначає, що наведені обставини стосуються з'ясування питання реальності та документального підтвердження господарської операції.
Так, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Щодо посилання відповідача на те, що ТОВ «ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС» не надано будь-яких документів щодо розрахунків за наданий товар по договору № 94/SI від 18.07.2022, суд зауважує, що підставою для складання розрахунку коригування № 896/6 від 05.02.2024 був факт повернення товару, засвідчений видатковою накладною (повернення) № ВП-0000009 від 05.02.2024, а не повернення коштів.
Судом встановлено, що за умовами пункту 6.4. Договору № 94/SI в разі нереалізації Покупцем Товару Постачальника третім особам (споживачам) протягом 3 місяців з моменту його отримання, Покупець має право вимагати його повернення Постачальнику, шляхом направлення відповідної вимоги. В такому разі Постачальник зобов'язаний власними силами та за свій рахунок забрати нереалізований Покупцем такий товар протягом 10 (десяти) днів з дати направлення відповідної вимоги. Покупець в такому разі не платить Постачальнику за такий Товар кошти, незалежно від того, забрав Постачальник вказаний Товар чи ні.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
За таких обставин, зважаючи на те, що позивачем був поданий пакет документів, достатній для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 896/6 від 05.02.2024 до податкової накладної від 20.06.2023 № 1741/6, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Комісії Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.03.2024 № 10798792/36313601 не ґрунтується на вимогах законодавства, прийняте без урахування усіх обставин, які мали значення для їх прийняття, а відтак підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 896/6 від 05.02.2024 до податкової накладної від 20.06.2023 № 1741/6, який складений Товариством з обмеженою відповідальністю "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС", датою його фактичного подання на реєстрацію, колегія суддів зазначає наступне.
Як установлено частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»).
Відповідно до приписів ст. 6 Конвенції, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно зі ст. 13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття ефективний засіб передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Відповідно до статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, обов'язок щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданих платником податків податкових накладних покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику - ДПС України.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригувань кількісних і вартісних № 896/6 від 05.02.2024 до податкової накладної від 20.06.2023 № 1741/6, який складений Товариством з обмеженою відповідальністю "ПИРЯТИНСЬКИЙ ДЕЛІКАТЕС", датою його фактичного подання на реєстрацію.
Доводів щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу апеляційна скарга не містить, тому рішення Полтавського окружного адміністративного суду в даній частині перегляду не підлягає
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 року по справі № 440/6735/24 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 по справі № 440/6735/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.А. Спаскін
Судді О.В. Присяжнюк Л.В. Любчич