12 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/4392/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, в якій просить суд:
визнати дії Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо відмови у внесенні змін до наказу ГУНП в Полтавській області № 81 о/с від 12.02.2025 та у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції за 32 повних календарних років служби протиправними;
зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області встановити позивачу вислугу років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції 32 повних календарних роки, шляхом внесення змін до наказу ГУНП в Полтавській області від 12.02.2025 № 81 о/с;
зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу при звільнені зі служби в поліції за 32 повних календарних років в розмірі 50 відсотків мого місячного грошового забезпечення за кожен рік відповідно, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивує тим, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №440/3809/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2024, було зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції 112 повних календарних місяців за час проходження ним служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 16.03.2013 по 17.03.2015, з 11.08.2016 по 01.03.2017, з 20.10.2018 по 15.08.2020 та з 07.11.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, шляхом видання наказу по особовому складу згідно Порядку № 1235 та встановити відповідний розмір надбавки, передбачений Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015. Як наслідок, до поточної календарної вислуги років позивача на виконання рішення у справі №440/3809/24 було донараховано повних 9 КР та 4 КМ (168 КМ відняти 56 КМ (вже враховані один до одного) = донарахування до поточної календарної вислуги років 112 КМ або 9 КР та 4 КМ). Факт врахування часу виконання обов'язків в місіях ООН в розрахунку один місяць за три підтверджується наказом ГУНП від 04.09.2024 № 440 о/с. Після цього позивач продовжив службу в ГУНП до лютого 2025 року, але у зв'язку з погіршенням стану здоров'я 12 лютого 2025 року він був звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (за станом здоров'я (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію" відповідно до наказу ГУНП від 12.02.2025 № 81 о/с. Водночас в даному наказі було зазначено, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні за 23 роки. Тобто, відповідач в порушення вимог чинного законодавства не врахував під час звільнення позивача календарну вислугу років за час виконання ним обов'язків в місії ООН в розрахунку один місяць за три, як зазначено в судовому рішенні у справі №440/3809/24, а також в наказі ГУНП від 04.09.2024 № 440 о/с. Звернення позивача до відповідача з проханням внести зміни в наказ ГУНП в Полтавській області № 81 о/с від 12.02.2025 в частині, що стосується виплати одноразової грошової допомоги при звільнені з урахуванням перерахунку календарної вислуги років, зазначеного в наказі ГУНП від 04.09.2024 № 440 о/с, результатів не дали (відповідач надав відмову). Вказане слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 08.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/4392/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
24.04.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував. Свою позицію мотивував тим, що відповідно до пункту 10 розділу ІІІ наказу МВС України від 23.11.2016 № 1235 "Про затвердження Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції" при виданні наказу про звільнення працівника зі служби в поліції не передбачено зазначення "календарної вислуги". Тому в наказі ГУНП в Полтавській області від 12.02.2025 № 81 ос у частині звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 (за станом здоров'я (через хворобу)) Закону України "Про Національну поліцію" зазначено, що вислуга років (стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки) станом на 12.02.2025 складає 33 роки 01 місяць 25 днів, у пільговому обчисленні - 36 років 01 місяць 25 дні. Передбачена ж Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18. У зв'язку з тим, що станом на 12.02.2025 вислуга років ОСОБА_1 становила 23 роки 05 місяців 27 днів (23 повних календарних років) та у наказі про звільнення останнього (наказ ГУНП в Полтавській області від 12.02.2025 № 81 о/с) зазначено: "Має право на отримання одноразової грошової допомоги при звільнення за 23 роки", на підставі статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутні підстави для внесення змін до вищезазначеного наказу. Отже, ГУНП в Полтавській області діяло відповідно до законодавства та не порушували права позивача, а тому є безпідставними та не обґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 , підстави для внесення змін до наказу ГУНП в Полтавській області від 12.02.2025 № 81 о/с відсутні.
У відповіді на відзив на позовну заяву, що надійшла до суду 05.05.2025, позивач наполягає на тому, що до поточної календарної вислуги років позивача на виконання судового рішення у справі №440/3809/24 було донараховано повних 9 КР та 4 КМ. Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. З урахуванням вищезазначеного, а також на виконання абз. 1 наказу ГУНП від 04.09.2024 № 440 о/с до поточної календарної вислуги років на дату звільнення (23 календарних роки та 05 календарних місяців, як зазначає відповідач) ГУНП зобов'язано було додати ще 09 календарних років та 04 календарних місяців. Таким чином, календарна вислуга позивача для виплат ОГД при звільненні зі служби має становити 32 повних календарних роки (з місяцями - 32 КР та 09 КМ). Посилання представника відповідача на судову практику взагалі не стосується предмету спору наразі, адже питання зарахування в саме календарну вислугу років було вирішено в судовій справі №440/3809/24.
Згідно з частиною п'ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в ГУНП України в Полтавській області на посаді начальника відділу електронної ідентифікації та адміністрування користувачів управління інформаційно-аналітичної підтримки Головного управління Національної поліції в Полтавській області.
04.03.2024 ОСОБА_1 звернувся з рапортом на ім'я начальника ГУНП в Полтавській області щодо зарахування до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та ч. 3 ст. 8 Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" вислуги років у пільговому обчисленні, сформованої під час проходження ним служби в міжнародних операціях Організації Об'єднаних Націй з підтримання миру і безпеки, а також про встановлення відповідно до ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" надбавки за стаж служби з урахуванням періоду зазначеної пільгової вислуги років.
За результатами розгляду зазначеного звернення ГУНП в Полтавській області листом від 22.05.2024 №527/115/12/02-2024 залишило звернення позивача без задоволення, що слугувало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №440/3809/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2024, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області, що полягає у письмовій відмові у незарахуванні ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та стажу служби в поліції періодів проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки, а саме з 16.03.2013 по 17.03.2015, з 11.08.2016 по 01.03.2017, з 20.10.2018 по 15.08.2020 та з 07.11.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції 112 повних календарних місяців за час проходження мною служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 16.03.2013 по 17.03.2015, з 11.08.2016 по 01.03.2017, з 20.10.2018 по 15.08.2020 та з 07.11.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, шляхом видання наказу по особовому складу згідно Порядку № 1235 та встановити відповідний розмір надбавки, передбачений Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 у справі №440/3809/24 виправлено описку в резолютивній частині судового рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року в адміністративній справі № 440/3809/24 шляхом викладення її третього абзацу в такій редакції: "Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції 112 повних календарних місяців за час проходження ним служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 16.03.2013 по 17.03.2015, з 11.08.2016 по 01.03.2017, з 20.10.2018 по 15.08.2020 та з 07.11.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, шляхом видання наказу по особовому складу згідно Порядку № 1235 та встановити відповідний розмір надбавки, передбачений Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015".
Наказом ГУНП в Полтавській області від 04.09.2024 №440 о/с "По особовому складу" відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №440/3809/24 зараховано підполковникові поліції ОСОБА_1 (0102518), начальнику відділу електронної ідентифікації та адміністрування користувачів управління інформаційно-аналітичної підтримки до календарної вислуги років та стажу в поліції періодів проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки у розрахунку один місяць за три місяці, а саме: з 16.03.2013 по 17.03.2015, з 11.08.2016 по 01.03.2017, з 20.10.2018 по 15.08.2020 та з 07.11.2021 по 20.06.2022. Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримки миру і безпеки", згідно зі статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" постановою Кабінету Міністрів України №988-2015 оголошено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки станом на 01.09.2024 підполковникові поліції ОСОБА_1 (0102518), начальнику відділу електронної ідентифікації та адміністрування користувачів управління інформаційно-аналітичної підтримки - 32 роки 08 місяців 15 днів.
Наказом ГУНП в Полтавській області від 12.02.2025 №81 о/с "По особовому складу" згідно із Законом України "Про Національну поліцію" наказано, зокрема:
- звільнити зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (за станом здоров'я (через хворобу) підполковника поліції ОСОБА_1 (0102518), начальника відділу електронної ідентифікації та адміністрування користувачів управління інформаційно-аналітичної підтримки, 12.02.2025;
- встановити премію за лютий 2025 року в розмірі 175,251%;
- має право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні за 23 роки.
Разом з тим, позивач, вважаючи, що його календарна вислуга після виконання рішення суду у справі №440/3809/24 збільшилась з 23 повних календарних років до 33 повних календарних років, звернувся до ГУНП в Полтавській області з письмовою заявою від 24.02.2025, в якій просив внести зміни в наказ ГУНП в Полтавській області №81 о/с від 12.02.2025 року в частині, що стосується виплати йому одноразові грошової допомоги при звільнені, зокрема, абзац четвертий даного наказу викласти в наступній редакції: "Має право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні за 33 роки", а також виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільнені відповідно до вищевказаних змін у наказі за 33 (тридцять три) повних календарних років служби.
У відповідь на свою заяву позивач отримав лист ГУНП в Полтавській області №58757-2025 від 24.03.2025, в якому його було повідомлено про те, що в управління відсутні правові підстави для внесення змін до наказу ГУНП №81 о/с від 12.02.2025, а вислуга років ОСОБА_1 становить 23 роки 05 місяців 27 днів (23 повних календарних роки).
Вважаючи дії ГУНП в Полтавській області щодо відмови у внесенні змін до наказу ГУНП в Полтавській області №81 о/с від 12.02.2025 та у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції за 32 повних календарних років служби протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступного висновку.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону №580-VIII).
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 77 Закону №580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
За правилами статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України "Про розвідку", а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Питання грошового забезпечення поліцейських урегульовано статтею 94 Закону №580-VIII, відповідно до частин першої та другої якої поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок №260).
Так, згідно з пунктом 3 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 розділу VIІІ Порядку №260 поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
17.07.1992 Кабінет Міністрів України виніс постанову №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова №393).
В абзаці 1 пункту 10 Постанови №393 визначено, що поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державного бюро розслідувань, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, особам начальницького складу Національного антикорупційного бюро, особам із спеціальними званнями Бюро економічної безпеки, які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Аналіз зазначених вище правових норм, які регулюють спірні правовідносини, дає підстави для висновку, що одноразова грошова допомога у зв'язку із звільненням зі служби в поліції виплачується в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Предметом спору у цій справі є протиправність, на думку позивача, дій ГУНП в Полтавській області щодо відмови у внесенні змін до наказу ГУНП в Полтавській області № 81 о/с від 12.02.2025 та у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції за 32 повних календарних років служби, а не за 23 роки, як помилково зазначено управлінням у наказі ГУНП в Полтавській області № 81 о/с від 12.02.2025.
Як слідує з матеріалів справи, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №440/3809/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.08.2024, з урахуванням ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 у справі №440/3809/24, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції 112 повних календарних місяців за час проходження ним служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 16.03.2013 по 17.03.2015, з 11.08.2016 по 01.03.2017, з 20.10.2018 по 15.08.2020 та з 07.11.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, шляхом видання наказу по особовому складу згідно Порядку № 1235 та встановити відповідний розмір надбавки, передбачений Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015.
Наказом ГУНП в Полтавській області від 04.09.2024 №440 о/с "По особовому складу" відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 у справі №440/3809/24 зараховано підполковникові поліції ОСОБА_1 (0102518), начальнику відділу електронної ідентифікації та адміністрування користувачів управління інформаційно-аналітичної підтримки до календарної вислуги років та стажу в поліції періодів проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки у розрахунку один місяць за три місяці, а саме: з 16.03.2013 по 17.03.2015, з 11.08.2016 по 01.03.2017, з 20.10.2018 по 15.08.2020 та з 07.11.2021 по 20.06.2022. Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримки миру і безпеки", згідно зі статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" постановою Кабінету Міністрів України №988-2015 оголошено стаж служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби в поліції та визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки станом на 01.09.2024 підполковникові поліції ОСОБА_1 (0102518), начальнику відділу електронної ідентифікації та адміністрування користувачів управління інформаційно-аналітичної підтримки - 32 роки 08 місяців 15 днів.
Наказом ГУНП в Полтавській області від 12.02.2025 №81 о/с "По особовому складу" згідно із Законом України "Про Національну поліцію" наказано, зокрема:
- звільнити зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (за станом здоров'я (через хворобу) підполковника поліції ОСОБА_1 (0102518), начальника відділу електронної ідентифікації та адміністрування користувачів управління інформаційно-аналітичної підтримки, 12.02.2025;
- встановити премію за лютий 2025 року в розмірі 175,251%;
- має право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні за 23 роки.
Учасниками справи не заперечується те, що при звільненні позивачу нараховано одноразову грошову допомогу при звільненні, виходячи саме із 23 років.
При цьому, за доводами позивача відповідач протиправно не нарахував йому одноразову грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення з урахуванням календарної вислуги років за час виконання ним обов'язків в місії ООН в розрахунку один місяць за три, як зазначено в судовому рішенні у справі №440/3809/24, а також в наказі ГУНП від 04.09.2024 № 440 о/с, тобто з урахуванням ще додатково 09 календарних років та 04 календарних місяців.
У аспекті спірних правовідносин необхідно зауважити, що Верховним Судом було сформовано правову позицію, відповідно до якої поняття "календарна вислуга років" застосовується не для позначення необхідної для призначення допомоги вислуги років, а для визначення розміру грошової допомоги: "в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби". При цьому, умовою набуття права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до частини 2 статті 15 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" є наявність "вислуги 10 років і більше".
Така правова позиція висловлена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №806/2104/17, від 24.11.2020 у справі №822/3008/17, від 21.04.2021 у справі №380/2427/20 та від 27.05.2021 у справі №1.380.2019.005965.
Водночас поняття "умова набуття права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги" і поняття "обчислення розміру одноразової грошової допомоги", є відмінними, адже до складу першого включається як календарна так і пільгова вислуги років, а до складу другого - лише календарна.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.04.2022 у справі №580/2497/21.
У цій справі позивач, маючи 10 і більше років вислуги, набув право на отримання одноразової грошової допомоги, обчислення розміру якої здійснюється за кожний повний календарний рік служби.
Учасниками справи не заперечується, що ГУНП в Полтавській області нараховано позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 23 роки календарної служби у відповідності до пункту 1 розділу VIІІ Порядку №260.
Виходячи із наведеного правового регулювання спірних правовідносин і встановлених обставин справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для включення позивачу пільгової вислуги років за час виконання ним обов'язків в місії ООН в розрахунку один місяць за три до розрахунку вислуги років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби у загальній кількості 09 календарних років та 04 календарних місяців.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 суд вважає необґрунтованими та не вбачає підстав для їх задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Ю. Матвійчука (Пушкіна), 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 40108630) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.О. Чеснокова