Справа № 420/476/25
12 червня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
1.Визнати протиправною бездіяльність Відповідача, стосовно не виплати поточної пенсії Позивачки та недоотриманої пенсії з 01.11.2021 року по сьогоднішній день на її особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Акцент-Банк»,
2.Зобов'язати Відповідача здійснювати виплату поточної пенсії Позивачки, в тому числі суму недоотриманої пенсії з 01.11.2021 року по сьогоднішній день з урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, на визначений нею банківський рахунок IBAN № НОМЕР_1 , який відкрито в АТ “Акцент-Банк».
В обґрунтування позову зазначено, що 06.09.2017 року ОСОБА_2 був відкритий банківський рахунок у ПАТ Акціонерний банк “Південний», на який позивачка отримувала пенсійні виплати. Без пояснення причин, виплата пенсії на банківський рахунок позивачки була припинена з 01.11.2011. З метою сприяння відповідачу у виконанні покладених на нього обов'язків, позивачка відкрила рахунок у АТ “Акцент-Банк». 28 листопада 2024 року представник позивачки направив відповідачу заяву разом із апостильованою та нотаріально завіреною особистою заявою позивачки від 1 жовтня 2024 року про поновлення виплат пенсії на поточний банківський рахунок із реквізитами IBAN № НОМЕР_1 у АТ «Акцент-Банк», а також довіреність. Однак, 13.12.2024 року отримано лист відповідача № 32911-31590/Б-02/8-1500/24, яким відповідач відмовив у виплаті пенсії на банківський рахунок позивачки. Відповідач мотивував відмову тим, що для виплати пенсії через поточні рахунки в банках ОСОБА_1 має особисто подати заяву про виплату пенсії. І повідомив, що з 01.11.2021 року виплата пенсії позивачки переведена на відділення поштового зв'язку № 65481 АТ «Укрпошта». Станом на теперішній час, відповідач не здійснив жодних дій щодо виплати пенсії позивачки на вказаний банківський рахунок. Таку бездіяльність органу ПФУ позивачка вважає протиправною,
Ухвалою суду від 30.01.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідачем - ГУ ПФУ в Одеській області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що виплата пенсії з 01.11.2021 переведена на відділення поштового зв'язку № 65481 АТ «Укрпошта» відповідно до абз. 2 п. 16 Порядку № 1596 за місцем фактичного проживання: АДРЕСА_1 , зазначеним у пенсійній справі. Про зміну способу виплати пенсії Позивача було повідомлено листом Головного управління від 20.10.2021 №1500-0402-8/131133. Згідно звітів відділення поштового зв'язку № 65481 АТ «Укрпошта» за період з 01.11.2021 по 30.04.2022 наявна невиплата пенсії. На підставі вищевикладеного, Головним управлінням направлено запит до Центру надання адміністративних послуг Южненської міської ради листом від 13.05.2022 № 1500-0502-8/46865 щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 . На адресу Головного управління 11.08.2022 за вх. № № 17275/8 надійшов лист-відповідь Центру надання адміністративних послуг Южненської міської ради від 13.06.2022 № 1341/09-03, в якій зазначено, що Позивач за адресою: АДРЕСА_1 не мешкає та не зареєстрована. Враховуючи вищевикладене, виплату пенсії Позивача припинено з 01.05.2022 на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058 у в зв'язку з неотриманням пенсії протягом 6 місяців підряд. Зокрема, представнику Позивача було роз'яснено, що відповідно до пункту 1.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок № 22-1), заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 (далі - Порядок №1596). Відповідно до пункту 10 Порядку № 1596, заяву про виплату пенсії або грошової допомоги або заяву про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунку подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України або приймається органом Пенсійного фонду від установи уповноваженого банку. Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису одержувача та уповноваженого працівника банку. Також, представнику Позивача було роз'яснено, що Позивачу необхідно подати належним чином оформлену заяву про виплату пенсії через банківську установу особисто до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру), або представником банку, в якому відкрито поточний рахунок, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису одержувача та уповноваженого працівника банку, або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису. При цьому у розділі “Щодо пенсійного забезпечення» обрати підрозділ “Внесення змін до пенсійної справи», далі обрати вкладку “Заява на зміну способу виплати пенсії», заповнити усі обов'язкові поля та прикріпити скан-копії паспорту громадянина України, реєстраційного номеру облікової картки платника податків та заяви про виплату пенсії через банківську установу у кольоровому зображені. Враховуючи те, що у встановлений законодавством строк Головним управлінням була розглянута заява Позивача та надано письмову відповідь із детальним роз'ясненнями з приводу порушених питань та посиланнями на норми законодавства, вважаємо що Головним управлінням не було допущено протиправної поведінки, а отже позовні вимоги в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають. Позовна вимога Позивача, в частині зобов'язання Головне управління здійснювати виплату поточної пенсії Позивачки, в тому числі, суму недоотриманої пенсії з 01.11.2021 року по сьогоднішній день з урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, на визначений нею банківський рахунок IBAN № НОМЕР_1 , який відкрито в АТ “Акцент-Банк» не підлягає задоволенню, оскільки це є втручанням в дискреційні повноваження Головного управління.
Позивач надав відповідь на відзив, у якому наголосив на безпідставності та необґрунтованості доводів відповідача, вважає, що відповідачем не доведено правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, просить задовольнити позовні вимоги.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає АДРЕСА_2 .
06.09.2017 ОСОБА_3 був відкритий банківський рахунок у ПАТ «Акціонерний банк «Південний», на який вона отримувала пенсійні виплати.
За наданими ГУ ПФУ в Одеській області відомостями, позивачка з 13.01.2001 отримувала пенсію за віком, призначену згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку із неотриманням позивачкою пенсійної виплати, 28.11.2024 через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України до відповідача надійшло звернення представника Позивача - адвоката Меламеда Вадима, в якому він зазначив, що його клієнтка ОСОБА_1 , яка постійно проживає в Ізраїлі та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області, уповноважила його подати до управління апостильовану та нотаріально завірену заяву із зазначенням реквізитів її банківського рахунку для зарахування пенсії.
Також, у заяві містилось прохання перераховувати пенсію позивачки ОСОБА_1 на особистий банківський рахунок, за наступними реквізитами: Одержувач - ОСОБА_1 , Ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , IBAN № НОМЕР_1 .
До заяви представник позивачки додав апостильовану та нотаріально завірену заяву про виплату пенсії на визначений банківський рахунок, ордер про надання правової допомоги, належним чином засвідчену копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
За результатами розгляду звернення представника позивача, ГУ ПФУ в Одеській області направило адвокату Меламеду Вадиму листа від 13.12.2024 №32911-31590/Б-02/8-1500/24.
Посилаючись на приписи п. 16 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (далі - Порядок № 1596) (зі змінами), відповідач у своєму листі зазначив наступне: «… якщо суми пенсії та грошової допомоги одержуються за довіреністю більше як один рік, або не одержуються з поточного рахунка більш як один рік, уповноважений банк зобов'язаний повідомити про це відповідному органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення не пізніше 28 числа місяця, у якому виникли такі обставини, а одержувач - подати нову заяву до органу Пенсійного фонду або орган соціального захисту населення згідно з вимогами, визначеними в пункті 10 цього Порядку.
У разі невиконання одержувачем цієї умови орган Пенсійного фонду або орган соціального захисту населення припиняє перерахування пенсії та грошової допомоги на поточний рахунок у визначену одержувачем установу уповноваженого банку та проводить виплату через національного оператора поштового зв'язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України в установленому порядку.
Згідно повідомлення АБ “Південний», яке надійшло 20.09.2021 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - Головне управління), ОСОБА_1 не одержує пенсію з поточного рахунку більше як один рік.
Листом Головного управління від 24.09.2021 № 1500-0402-8/119372 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність надати заяву про виплату пенсії через банківську установу.
Оскільки, ОСОБА_1 заяву про виплату пенсії через банківську установу не надала, тому виплата пенсії з 01.11.2021 переведена на відділення поштового зв'язку №65481 АТ «Укрпошта».
Згідно звітів відділення поштового зв'язку №65481 АТ «Укрпошта» за період з 01.11.2021 по 30.04.2022 наявна невиплата пенсії.
Статтею 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) передбачено, що в разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд виплата пенсії припиняється.
На зазначених підставах виплату пенсії ОСОБА_1 припинено з 01.05.2022.
Пунктом 1 Порядкуй подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок) (зі змінами), передбачено, що заява на поновлення виплати пенсії, подається заявникові особисто до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Згідно з пунктом 2.9 Порядку особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Отже, для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно особисто звернутися з паспортом громадянина України, реєстраційним номером облікової картки платника податків та заявою про виплату пенсії через банківську установу до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру), або територіально до відділу обслуговування громадян № 17 (сервісного центру), розташованого за адресою: м. Південне, пр-кт Миру, буд. 26, телефон “гарячої» лінії відділу (050)-295-О2-18.».
Також, у вказаному листі відповідач звернув увагу представника позивачки на те, що поновлення виплати пенсії за довіреністю не передбачена Порядком.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Як зазначалося вище, підставою для звернення до суду у спірному випадку є не виплата пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок.
Порядок нарахування та виплати пенсії регламентовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 3 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР право на забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням згідно з цими Основами мають застраховані громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено законодавством України, а також міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
За загальним правилом, право на призначення (перерахунок, поновлення) пенсії мають громадяни України незалежно від місця проживання та іноземці і особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, на умовах та порядку, передбачених законодавством або міждержавними угодами.
Відповідно до ч.1 ст.47 Закону №1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст.49 Закону №1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07.10.2009 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення пункту 2 частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відтак, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить жодної норми, яка б скасовувала право пенсіонера на отримання ним пенсії в результаті того, що він проживає не в Україні.
Механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках, визначає Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 662 (далі - Порядок №1596).
Відповідно до п.6, 8-10 Порядку №1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.
Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку.
Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.
У разі отримання від одержувача заяви про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення інформує одержувача про необхідність укладення договору банківського рахунка із зазначеним у заяві уповноваженим банком.
Органи Пенсійного фонду України та органи соціального захисту населення формують перелік одержувачів на підставі отриманих заяв про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка та разом із необхідними для відкриття поточних рахунків таким особам документами та відомостями, визначеними нормативно-правовими актами Національного банку, подають його відповідному уповноваженому банку у строки, визначені у договорі, але не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дати прийняття документів.
Уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів.
Уповноважений банк щомісяця не пізніше 20 числа подає органам Пенсійного фонду України або органам соціального захисту населення перелік відкритих за зверненнями органів Пенсійного фонду України та органів соціального захисту населення поточних рахунків одержувачам із зазначенням номерів таких рахунків та інформації про укладення договорів банківського рахунка з одержувачами, а в разі відмови у відкритті поточного рахунка - інформацію про причину відмови.
Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Отже, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка може бути подана пенсійному органу відповідно до п.10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року № 1596.
Верховний Суд у постанові від 24.07.2023 року по справі №280/6637/22 дійшов такого правового висновку:
"55. Слід зазначити, що наразі відсутній чіткий механізм щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне місце проживання за межі України, а тому існуючі загальні норми, на думку суду, не повинні тлумачитись Пенсійним фондом з надмірним формалізмом, зважаючи на те, що не проведення виплати пенсії таким особам відбулося з вини держави в особі її компетентних органів.
56. Таким чином, колегія суддів вважає за можливе проводити виплату пенсії громадянам, які виїхали на постійне проживання за кордон, шляхом її перерахунку на діючі карткові рахунки, відкриті в українських банках. При цьому, відповідну заяву із зазначенням реквізитів рахунку може подавати представник пенсіонера за довіреністю. Особиста присутність пенсіонера під час подання такої заяви чинним законодавством не вимагається.
57. У справі, що розглядається, суди встановили, що на виконання судового рішення у справі у справі №280/4551/21 відповідачем-1 було поновлено виплату пенсії позивачу з 07.10.2009 і обчислено її розмір - 1188,33 грн. Проте, пенсія позивачу фактично виплачена не була. У заяві від 07.11.2022 позивач зазначав реквізити банківського рахунка, через який він бажає отримувати пенсію. Відповідачами зазначене прохання позивача проігноровано.
58. З огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне з метою захисту прав позивача зобов'язати відповідача-1 виплатити пенсію, нараховану позивачу за результатом розгляду справи №280/4551/21, на реквізити банківського рахунка, зазначеного позивачем у заяві від 07.11.2022.".
Як зазначалося вище, з матеріалів справи встановлено, що представником позивача 28.11.2024 через веб-портал Пенсійного фонду України було направлено звернення з питання виплати пенсії позивачці через банківську установу, до якого було додано нотаріально посвідчену апостильовану заяву ОСОБА_1 від 01.10.2024 про виплату належних їй сум пенсії на її поточний банківський рахунок у АТ «Акценнт-Банк».
При цьому, відмова відповідача у здійсненні поновлення виплати пенсії позивачці на банківський рахунок була обґрунтована тим, що позивачем не було дотримано вимог Порядку №1596.
Оцінюючи такі доводи пенсійного органу, суд зазначає, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій, право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватись з такою умовою, як постійне проживання в Україні.
В даному випадку, відсутність чіткого законодавчого механізму щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне проживання за межі України, призвела до ситуації, за якої громадяни України позбавлені можливості отримувати належні їм пенсійні виплати без повернення до України.
З урахуванням наведеного, суд вважає за доцільне зауважити, що існуючі норми матеріального права, не повинні тлумачитись Пенсійним фондом з надмірним формалізмом, позбавляючи громадян України гарантованого права на отримання пенсії з формальних підстав.
Також суд зазначає, що наведені норми Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999 року № 1596, звужують право позивача на пенсію у порівнянні з нормами, викладеними у спеціальному Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що має вищу юридичну силу.
Таким чином, в контексті спірних правовідносин, що виникли у цій справі, суд враховує, що спірним у цій справі питанням перш за все є форма та зміст заяви, а також правомірність дій відповідача, вчинених ним за наслідками її розгляду.
Так, Верховний Суд, вирішуючи питання правомірності нерозгляду органом пенсійного фонду заяви, форма якої не відповідає тій, яка встановлена Порядком № 22-1, у постанові від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст зазначеної заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, вказав, що важливим є також долучення позивачем до заяви документів, які подаються саме при призначенні пенсії.
За наведених обставин, суд прийшов висновку про протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду і вказав, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).
Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17, від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17, від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 16 грудня 2021 року у справі №500/1879/20 та від 09 серпня 2023 року у справі №520/5045/2020.
Таким чином, суд зазначає, що зміст поданої позивачем заяви є зрозумілим і дає можливість оцінити намір заявника.
Враховуючи зазначене суд вказує, що доступ до соціальних прав, зокрема права на отримання пенсії, є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.
Суд також зауважує, що Конституція України містить кілька статей, які прямо або опосередковано тлумачать поняття гідності людини та її важливість для українського суспільства. Зокрема, стаття 3 Основного Закону передбачає, що Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Вказані положення, на думку Суду чітко проголошують, що гідність людини є фундаментальною цінністю, захист якої є одним з основних завдань держави. Згідно статті 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах Зазначене підкреслює рівність усіх людей у їхній гідності, незалежно від будь-яких інших ознак. Крім того статтею 28 Основного Закону прямо заборонено будь-які дії, які можуть принизити людську гідність і встановлено, що кожен має право на повагу до його гідності.
Підсумовуючи викладене вище, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії на визначений банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ «АКЦЕНТ-БАНК» є протиправною.
Згідно зі ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч.2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підсумовуючи усе викладене вище, зважаючи на встановлені спірні обставини та досліджені судом докази у сукупності, зважаючи на відсутність доказів, які спростовували б вимоги позивача та підтверджували правомірність поведінки пенсійного органу у спірних правовідносинах, суд вважає наявними підстави для часткового задоволення позову, та з огляду на встановлену протиправність бездіяльності відповідача, яка полягає у непоновленні виплати позивачці поточної пенсії з 01.11.2011 на її картковий рахунок, з метою ефективного захисту порушеного права позивачки, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплачувати поточну пенсію ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії з 01.11.2011 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ "АКЦЕНТ-БАНК
На переконання суду, саме такий спосіб захисту порушеного права позивача з боку відповідача є належним та достатнім в даному випадку.
У іншій частині вимоги позивачки задоволенню не підлягають.
Зокрема стосовно позовних вимог про виплату пенсії з урахуванням масових перерахунків суд зазначає, що оскільки позивачем на даний час пенсія фактично не отримується, то відсутні підстави стверджувати, що виплата пенсії буде проводитися без проведення її перерахунків, у зв'язку із чим позовні вимоги в цій частині є передчасними.
Щодо зобов'язання відповідача здійснювати виплату пенсії з урахуванням компенсації втрати частини доходів, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Як встановлено статтями 1 та 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-III, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Також статтями 3 та 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок № 159).
Відповідно пунктів 3 та 4 Порядку № 159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.
Отже, компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати за період з 01.11.2021 може бути виплачена позивачу у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний період.
Звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд зобов'язаний надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
Таким чином, позовна вимога про зобов'язання забезпечити виплату пенсії з урахуванням компенсації втрати частини доходів є передчасною, а право позивача щодо виплати пенсії з урахуванням компенсації може буде порушено після виплати пенсії за відповідний період, та лише за умови не виплати компенсації у тому ж місяці.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 968,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка виразилась у невиплаті поточної пенсії ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії з 01.11.20211, на її особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ "АКЦЕНТ-БАНК".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплачувати поточну пенсію ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії з 01.11.2011, на визначений нею банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ "АКЦЕНТ-БАНК".
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України 968,96 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м.Одеса, 65012.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА