справа №380/4315/25
11 червня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невнесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 ;
- зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про його виключення з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», відповідно до відомостей, які містяться у військовому квитку серії НОМЕР_1 , виданому ІНФОРМАЦІЯ_4 29.06.1988, а також довідці військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 за № 2389 від 11.03.2022.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 має гіпертонічну хворобу та високий ступінь міопії (короткозорість) з астигматизмом, через що 12.11.2014 на підставі висновку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 (стаття 30Б графи 2 Розкладу хвороб) його було знято з військового обліку військовозобов'язаних. Вказує, що у зв'язку із тимчасовою зміною місця проживання 09.03.2022 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 , де в той же день був взятий на військовий облік військовозобов'язаних. З метою визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 на підставі відповідного направлення пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами проходження якого був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 30А графи ІІ (додаток до Наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, яким затверджено «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»), що підтверджується довідкою ВЛК № 2389 від 11.03.2022.
Звертає увагу, що на підставі вказаної довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2389 від 11.03.2022 посадові особи відповідача 09.03.2022 зробили відповідну відмітку у військово-обліковому документі (військовий квиток серії НОМЕР_1 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_4 29.06.1988) про виключення позивача з військового обліку. Всупереч цьому, із застосунку «Резерв+» (електронний кабінет військовозобов'язаного) дізнався, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . На думку позивача, відомості щодо нього, зазначені у військовому квитку, не відповідають відомостям у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. 21.01.2025 у зв'язку із встановленими розбіжностями письмово звернувся до відповідача із заявою про внесення актуальної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо себе.
Згідно з відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_8 № 2040 від 20.02.2025 на звернення позивача, яка є одночасно відповіддю на адвокатський запит адвоката Сидорук М. В., ОСОБА_1 відповідно до довідки ВЛК № 2389 від 11.03.2022 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а згідно з військовим квитком НОМЕР_1 , ОСОБА_1 взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 09.03.2022 та в цей же день виключений з нього. Однак відповідач зазначив про відмову у задоволенні вимоги позивача щодо внесення відповідного запису про виключення його з військового обліку до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_8 з тих підстав, що в період з 24 лютого 2022 року по травень 2024 року протоколи засіданні ВЛК не оформлялися. Вважає такі дії відповідача щодо невнесення відомостей про виключення його з військового обліку до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправними, такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, тому звернувся з цим позовом до суду.
Відповідач позову не визнав з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. Зазначає, що внесенню даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів передує його облік в ТЦК та СП. Згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Порядком ведення Реєстру, затвердженим наказом Міністра Оборони України № 94 від 28 березня 2022 року, який зареєстрований в Міністерстві Юстиції України за № 378/37714 від 1 квітня 2022 року (далі - Порядок), передбачено процедуру внесення змін до Реєстру, зокрема у частині 2 глави IV Порядку вказано, що актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється у ручному режимі шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку. Частиною 3 глави IV Порядку встановлено, що верифікація (перевірка) персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що вони надають особисто, з базою даних Реєстру здійснюється призначеними відповідальними особами за ведення Реєстру відповідно до покладених на них обов'язків.
Відповідач вказує, що запис про виключення з військового обліку гр. ОСОБА_1 09.03.2022 у його військово-обліковому документі зроблений до створення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Тому ІНФОРМАЦІЯ_2 не може внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та відповідно до запису у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_2 від 05 липня 2012 року про виключення з військового обліку позивача як особи, яка за наслідками проходження військово-лікарської комісії визнана непридатною до військової служби за ст. 30а ІІ Наказу МОУ № 402-2008. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач у відповіді на відзив заперечив аргументи відповідача, наведені у відзиві. Зауважує, що жодними належними та допустимими доказами не підтверджується правомірність дій відповідача при винесенні оскаржуваного рішення. Зокрема, всупереч вимог частини другої статті 77 КАС України, до відзиву не додано будь-яких конкретних письмових, речових, електронних доказів, які б підтвердили вчинення відповідачем дій у межах повноважень та у спосіб, передбачений ст. 19 Конституції України та законами України. Звертає увагу, що відповідач не заперечує того факту, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку із 09.03.2022 у ІНФОРМАЦІЯ_10 як внутрішньо переміщена особа, а також факту проходження військово-лікарської комісії позивачем та її результатів (позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку). Вказує, що відповідно до пункту 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, в разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Вважає, що оскільки доданими документами підтверджується, що останнім місцем перебування ОСОБА_1 на військовому обліку був ІНФОРМАЦІЯ_2 , то саме відповідач уповноважений внести відомості про облік позивача та про його виключення з військового обліку.
На думку позивача, обов'язок відповідача щодо внесення відомостей до Реєстру не залежить від часових проміжків процедури виключення особи з військового обліку, а Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» був прийнятий ще до моменту виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Ухвалою від 10.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідач 24.03.2025 (вх. № 24760) подав відзив на позовну заяву, в якому містилося клопотання про залучення ІНФОРМАЦІЯ_9 до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Позивач 28.03.2025 (вх. № 26461 та № 26493) подав відповідь на відзив, в якій вирішення клопотання відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, поклав на розсуд суду.
Ухвалою від 10.03.2025 суд відмовив повністю у задоволенні клопотання відповідача про залучення ІНФОРМАЦІЯ_9 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 із 12.11.2014 знятий з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 згідно із п.5 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», із 09.03.2022 взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказане підтверджується записом у військовому квитку НОМЕР_1 , виданому ОСОБА_1 . Залізничним ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Відповідно до довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 № 2389 від 11.03.2022 ОСОБА_1 09.03.2022 пройшов медичний огляд ВЛК і на підставі статті 30А графи ІІ Розкладу хвороб, графи IV ТДВ Б визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до відмітки у пункті 29 військового квитка НОМЕР_1 ОСОБА_1 09.03.2022 лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_10 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з обліку на підставі статті 30А графи ІІ (додаток до Наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, яким затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
ІНФОРМАЦІЯ_2 з 09.03.2022 позивача виключено із військового обліку військовозобов'язаних, про що зроблено відмітку у військовому квитку НОМЕР_1 .
У матеріалах справи відсутнє тимчасове посвідчення № НОМЕР_2 від 05 липня 2012 року про виключення з військового обліку позивача, на яке покликається відповідач у відзиві на позовну заяву.
Відповідно до витягу із застосунку «Резерв +», сформованого 04.03.2025, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Позивач 21.01.2025 засобами поштового зв'язку скерував до ІНФОРМАЦІЯ_8 заяву щодо внесення актуальних даних до електронних реєстрів, до якої долучив копії довідки ВЛК від 11.03.2022 та військового квитка з відмітками про виключення з військового обліку. Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, вказана заява отримана відповідачем 27.01.2025.
У зв'язку з відсутністю відомостей щодо внесення у п'ятиденний термін даних щодо ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, адвокат Сидорук М.В. 18.02.2025 скерувала адвокатський запит відповідачу щодо результатів розгляду заяви позивача.
ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами розгляду заяви позивача та адвокатського запиту надав відповідь № 2040 від 20.02.2025 такого змісту:
«Перевіркою викладених в запиті фактів встановлено, що 09 березня 2022 року ОСОБА_1 взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 і, в цей же день виключений з нього.
Відповідно до п. 2.1. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14 серпня 2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
За обставин, викладених у Вашому запиті, а також проведеною ІНФОРМАЦІЯ_2 перевіркою виявлено, що протоколи засідання ВЛК, починаючи з 24 лютого 2024 по травень 2024 року не оформлялися, а тому у ІНФОРМАЦІЯ_8 відсутні підстави для внесення змін до військово-облікових даних ОСОБА_1 ».
Позивач, вважаючи протиправною поведінку ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо невнесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення його з військового обліку, звернувся до суду з даним позовом
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан.
Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону У№ 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Отже, військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з частинами 1, 3 та 4 статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Відповідно до частини 5 статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).
Відповідно до пункту 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом положень пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначався Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 № 921 (далі - Порядок № 921 у редакції від 29.01.2022, чинній на момент проходженням позивачем медичного огляду ВЛК - 09.03.2022).
Відповідно до пунктів 2-5 Порядку № 921 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов'язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, а також здійснення контролю за дотриманням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.
Військовий облік ведеться з метою забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів, особовим складом у мирний час та особливий період.
Завдання військового обліку: утворення військового резерву людських ресурсів для забезпечення здійснення заходів щодо переведення Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів, на організацію і штати воєнного часу, а також для доукомплектування їх особовим складом у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників і військовозобов'язаних для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; документальне оформлення військово-облікових документів призовників і військовозобов'язаних; бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; здійснення контролю за виконанням призовниками і військовозобов'язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.
З метою ведення військового обліку в державі утворюється система військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - система військового обліку).
Системою військового обліку є визначена законодавством сукупність узгоджених за метою та завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних.
Пунктом 56 Порядку № 921 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на відповідній території; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників і військовозобов'язаних та персональних даних, які містяться в них; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до покладених обов'язків.
З аналізу наведених вище правових норм суд дійшов висновку, що до завдань територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, належить ведення військового обліку військовозобов'язаних та пов'язані з ним питання.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402, у редакції від 16.04.2021, чинній на момент проходженням позивачем медичного огляду ВЛК - 09.03.2022).
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
За змістом пункту 1.1 глави 2 розділу II Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Відповідно до пункту 3.1 розділу ІІ Положення № 402 (у редакції, чинній на момент проходженням позивачем медичного огляду ВЛК - 09.03.2022) медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Згідно з пунктом 3.8 Положення № 402 (у редакції, чинній на момент проходженням позивачем медичного огляду ВЛК - 09.03.2022) постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов, зокрема «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (09.03.2022), діяло Положення № 402 в редакції від 16.04.2021, яким було передбачено складення довідки ВЛК для військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 № 2389 від 11.03.2022 позивача на підставі статті 30А графи ІІ Розкладу хвороб графи IV ТДВ Б, визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Вказана довідка засвідчена підписами Голови та Секретаря ВЛК, печаткою ІНФОРМАЦІЯ_8 із зображенням Державного Герба України.
Доводи відповідача про те, що з 24 лютого 2024 року по травень 2024 року протоколи засідання ВЛК не оформлялися, не підтверджені жодними доказами, вказаний період взагалі не охоплює час проходження позивачем ВЛК (09.03.2022).
Окрім того, суд зауважує, що відповідач не надав доказів на підтвердження того, що довідка ВЛК № 2389 від 11.03.2022 була переглянута або скасована.
Суд також звертає увагу, що під час розгляду справи відповідач не надав належних доказів, що з боку позивача було допущено будь-які порушення при подачі заяви для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів:
1) персональні дані;
2) службові дані.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру;
2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.
Згідно з частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України.
Частиною 9 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Процедуру збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було урегульовано Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (далі - Порядок № 94, чинний у період з 15.04.2022 по 22.08.2024).
Пунктами 16 - 18 розділу II Порядку № 94 було передбачено, що органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.
Орган ведення Реєстру для виконання функцій ведення Реєстру призначає відповідальних осіб за ведення Реєстру.
Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює:
внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними;
внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію;
перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ;
знищення повторного запису з Реєстру.
За змістом пунктів 1, 2, 5 розділу III Порядку № 94 відомості Реєстру - це інформація про персональні та службові дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста.
До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку.
Військово-обліковими ознаками призовника, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема є ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я.
Відповідно до пункту 6 розділу III Порядку № 94 збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військовими частинами.
За такого нормативно-правового регулювання, саме на відповідача покладений обов'язок щодо ведення Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів та внесення до нього відповідних відомостей про осіб, у тому числі щодо позивача.
Згідно з пунктом 9 розділу III Порядку № 94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу IV Порядку № 94 створення облікового запису в Реєстрі здійснюється призначеними відповідальними особами за ведення Реєстру органів ведення Реєстру шляхом заповнення електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється:
в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи;
у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.
Таким чином, посадові особи відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язані були забезпечити дотримання процедури виключення позивача з військового обліку та внесення актуальних відомостей в Реєстр. При цьому суд зауважує, що при оформленні результатів проходження позивачем ВЛК та виключення з військового обліку, відповідач як суб'єкт, на якого покладено здійснення відповідних владних управлінських функцій, мав дотримуватися встановленої правової процедури, а її порушення не може ставитися в провину позивачу та впливати на його права та обов'язки.
Відповідно до пункту 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Як встановив суд, ОСОБА_1 21.01.2025 за допомогою засобів поштового зв'язку звернувся до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку - до ІНФОРМАЦІЯ_8 , із заявою у паперовій формі (до якої також долучив копії довідки ВЛК від 11.03.2022 та військового квитка з відмітками про виключення з військового обліку) щодо внесення актуальних даних до електронних реєстрів.
Матеріали справи не містять доказів вчинення відповідачем дій, пов'язаних із розглядом заяви позивача.
Вказане зумовлює висновок суду про те, що невнесення відповідачем змін до персональних та службових даних військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку у зв'язку з його непридатністю до військової служби, свідчить про протиправну поведінку суб'єкта владних повноважень.
За приписами частини другої статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом в спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем вказаний обов'язок не виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд виснує, що невнесення відповідачем змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, яка не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду поведінки у спірних правовідносинах, тому позовні вимоги є підставними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_8 понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1 211 грн 20 к., сплаченого згідно з квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 0.0.4228274554.1 від 05.03.2025.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо невнесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) у зв'язку з його непридатністю до військової служби.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_13 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості відповідно до військового квитка НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 29.06.1988 та довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2389 від 11.03.2022 щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Стягнути із ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 1 211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома