12.06.2025
Справа № 642/2936/25
Провадження №3/642/909/25
12 червня 2025 року м.Харків
Холодногірський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого судді - Петрової Н.М.,
секретаря судового засідання - Падалка Д.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
законного представника - ОСОБА_2 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126, ч.2 ст.126 та ч.6 ст.121 КУпАП,-
28.05.2025 до Холодногірського районного суду м.Харкова суду надійшли адміністративні матеріали із Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.126, ч.2 ст.126 та ч.6 ст.121 КУпАП.
Постановою Холодногірського районного суду м. Харкова від 29.05.2025 об'єднано в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 №642/2936/25, провадження №3/642/909/25 за правопорушення передбачене ч.2 ст. 126 КУпАП, №642/2938/25, провадження №3/642/910/25 за правопорушення передбачене ч.1 ст. 126 КУпАП та №642/2940/25, провадження №3/642/911/25 за правопорушення передбачене ч.6 ст. 121 КУпАП, присвоївши їм загальний номер справи №642/2936/25, провадження №3/642/909/25.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №332639 від 16.05.2025, водій ОСОБА_1 16.05.2025 о 18:50 год. за адресою: м.Харків, вул. Залізнична,41 керував транспортним засобом мопед Suzuki lets1 vin НОМЕР_2 не маючи права керування таким транспортним засобом.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №332647 від 16.05.2025, водій ОСОБА_1 16.05.2025 о 18:50 год. за адресою: м.Харків, вул. Залізнична,41 керуючи транспортним засобом мопед Suzuki lets1 vin НОМЕР_2 був учасником ДТП та не мав чинного полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №332639 від 16.05.2025, водій ОСОБА_1 16.05.2025 о 18:50 год. за адресою: м.Харків, вул. Залізнична,41 керував транспортним засобом мопед Suzuki lets1 vin НОМЕР_2 котрий не був зареєстрований в уповноваженому органі МВС в установленому порядку.
Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.1.а., 2.1.г.,30.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність відповідно до ч.1 ст.126, ч.2 ст.126 та ч.6 ст.121 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 разом зі своїм законним представником - ОСОБА_2 в судове засідання з'явились. Вину ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі, фактичні обставини вчинення правопорушень не оспорював.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім визнання своєї вини, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.126, ч.2 ст.126 та ч.6 ст.121 КУпАП повністю доведена та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
1) даними протоколів про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №332639 від 16.05.2025, ЕПР1 №332647 від 16.05.2025, ЕПР1 №332662 від 16.05.2025 які складені у відповідності з вимогами ст.256 КУпАП та містять необхідні відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративних правопорушень, які призвели до порушення ПДР України;
2) поясненнями ОСОБА_1 від 16.05.2025, в яких зазначено, що 16.05.2025 о 18:50 год. за адресою: м.Харків, вул.Залізнична,41 керуючи мопедом Suzuki Lets 1 (VIN НОМЕР_2 ) без номерного знаку та без державної реєстрації, здійснив маневр праворуч. У цей момент він помітив велосипедиста, який рухався назустріч, і, намагаючись уникнути зіткнення, застосував гальма. Однак велосипедист все одно врізався в мопед;
3) рапортом інспектора взводу 2 роти 3 батальйону 3 УПП в Харківській області стршого лейтенанта поліції Павленка Р. від 16.05.2025;
4) даними відеозаписів, які міститься в матеріалах справи.
Вищевказані докази є належними та допустимими доказами по справі про адміністративне правопорушення, на підставі яких суддя встановлює наявність події адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суддя вважає безпосередньо досліджені докази належними, допустимими, достовірними, і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та визнання її винуватості.
Пункт 1.3 ПДР України передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Згідно з пунктом 1.9 ПДР України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з п.2.5 ПДР, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно до п.2.1.ґ, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі чинний страховий поліс (договір) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в Єдиній централізованій базі даних щодо обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, або страховий сертифікат "Зелена картка" (на електронному або паперовому носії), виданий іноземним страховиком відповідно до правил міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка"
Згідно до п.31.1 ПДР, власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов'язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Частиною 6 статті 121 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством
Згідно частини 2 статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
До обставин, які відповідно до ст.34КУпАП пом'якшують відповідальність неповнолітнього ОСОБА_1 за вчинене ним адміністративного правопорушення, суд відносить вчинення правопорушення неповнолітнім та його щире каяття.
Обставин, які відповідно дост. 35 КУпАП обтяжують відповідальність неповнолітнього ОСОБА_1 за вчинене ним адміністративного правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно дост. 12 КУпАП, адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Згідно зі ст. 13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинилиадміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбаченістаттею 241цього Кодексу.
У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121 - 127, 130, 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156,статтями 173,1734,174,1831,185,190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбаченістаттею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 241 цього Кодексу.
Суд встановив, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 . Це означає, що на момент скоєння адміністративного правопорушення він уже досяг 16-річного віку, що робить його суб'єктом правопорушення на загальних підставах.
Вимогами ст.68 Конституції України визначено, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Зокрема, згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, в діях водія ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.121, ч. 1,2 ст. 126 КУпАП.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Враховуючи вищевикладене, вважаю необхідним для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень накласти адміністративне стягнення за ч.6 ст.121 КУпАП у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян; за ч. 1 ст. 126 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двадцяти п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян; за ч.2 ст. 126 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
На підставі ст. 36 КУпАП на правопорушника необхідно остаточно накласти адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу на користь держави у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 січня 2025 року 3028 грн.), що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 121 КУпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн. (вісімсот п'ятдесят грн.)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 25 (двадцяти п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 425 грн. (чотириста двадцять п'ять грн.)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3 400,00 грн. (три тисячі чотириста грн.)
Згідно положень ст. 36 КУпАП, остаточно призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3 400,00 грн. (три тисячі чотириста грн.) (Отримувач коштів ГУК Харківськ обл/Харкiвобл/21081300, код класифікації доходів бюджету 21081300, код за ЄДРПОУ 37874947, банк отримувача Казначейство України(ЕАП),рахунок отримувача UA168999980313020149000020001) .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн., 60 коп.) (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Казначейство України(ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код 22030106, ЄДРПОУ 37993783).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Холодногірський районний суд м. Харкова протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Наталя ПЕТРОВА