Справа № 509/2174/25
06 червня 2025 року Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Панасенко Євгеній Миколайович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП)
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 291919 від 05.04.2025 року - гр. ОСОБА_1 05.04.2025 року о 18:30 год. в м.Чорноморськ Одеської області, вул. Віталія Шума керував транспортним засобом мопедом HONDA DIO д.н.з. Б/Н в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння згідно згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу алкотестер Drager Alcotestr 0109. Відповідно до тесту 74 від 05.04.2025 року о 21.13 год. водій дійсно керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння (результат огляду 1.54) Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі відмовився під №5, чим порушив пункт 2.9 а ПДР, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 при розгляді справи факт вчинення ним даного правопорушення не визнав, пам'ятає, що в цей день та час він керував мопедомв в с-щі Великодолинське Одеського району Одеської області, де не впоравшись з керуванням, внаслідок чого здійснив виїзд за межами проїжджої частини де допустив падіння з транспортного засобу, внаслідок чого отримав тілесні ушкодження. Після чого, працівники поліції доставили його до Чорноморської лікарні, де пропонували йому пройти медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння. Обставин проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння він не пам'ятає, оскільки у нього був шок та дуже боліло все тіло.
У відповідності до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 251 КУпАП, передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В обґрунтування вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення до протоколу про адміністративне правопорушення додано:
- Тестування на алкоголь до протоколу № (не зазначено), проведеного в АДРЕСА_2 , о 21 год 13 хв 05.04.2025 року, результат тесту 1,23 проміле;
- копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП відносно ОСОБА_1 за подіями, які відбулись в Одеській області, Одеському районі, с-ще Великодолинське, станція Схід, 9 лінія, ділянка 189, та зафіксовано факт керування транспортним засобом ОСОБА_1 мопедом HONDA DIO д.н.з. Б/Н. (протокол серії ЕПР1 № 291928 від 05.04.2025 року).
При цьому, відозапис проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння із застосуванням приладу Драгер та відмову ОСОБА_1 від проходження медичного огляду в медичному закладі (БК 5), до протоколу не долучено та в матеріалах справи відсутній.
Свідки правопорушення не залучались.
Інших належних і допустимих доказів вини ОСОБА_1 не представлено, заперечення ОСОБА_1 матеріалами справи не спростовуються.
Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Згідно з ч.2 ст. 266 КУпАП уразі незгоди водія на проведення огляду на стан сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
При цьому, огляд може проводитися не у будь-якому медичному закладі, а у закладі, який включено в Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення такого огляду. Цей перелік затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду в інших закладах заборонено законом.
Відповідно до ч.6 ст.266 КУпАП направлення особи для огляду на стан сп'яніння здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Згідно із п.8 р. ІІ Інструкції №1452/735 форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Крім цього, проходження огляду в медичному закладі пропонується не лише усно, а шляхом вручення водієві письмового направлення на медичний огляд до закладу охорони здоров'я. У цьому письмовому направленні має бути вказано конкретний заклад охорони здоров'я, який входить до затвердженого переліку, дані про особу водія, якого направляють, точний час видачі направлення тощо.
І лише у разі, якщо водій отримав письмове направлення та відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, тільки тоді поліцейський має право скласти протокол про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП.
Якщо ж водієві не було запропоновано пройти огляд в медичному закладі шляхом вручення письмового направлення, то підстави для притягнення водія до відповідальності за статтею 130 КУпАП відсутні.
Згідно ч. 3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, вважаю, що всі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення слід тлумачити на його користь.
Згідно ч. 3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Тому вважаю за необхідне провадження по справі закрити за відсутності в діях ОСОБА_1 події і складу вказаного адміністративного правопорушення.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, заслухавши заперечення ОСОБА_1 , який заперечував свою вину у вчиненні правопорушення, дослідивши матеріали справи, вважаю, що посадовою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.130 КУпАП, не надано суду переконливих доказів винуватості особи - ОСОБА_1 .
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.ст. 252, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд Одеської області.
Суддя Є. М. Панасенко