Справа № 2-11122/10
31 липня 2010 р.
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Бондар В.Я., розглянувши позовну заяву Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання приведення приміщення у первинний стан
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про зобов'язання приведення приміщення у первинний стан.
Приморська районна адміністрація Одеської міської ради звернулась до суду з вищевказаним позовом, оскільки до її компетенції відноситься здійснення контролю за недопущенням самовільного будівництва.
Відповідно до ст.15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Голова Приморської районної адміністрації Одеської міської ради звернувся з позовом до суду з метою реалізації повноважень, наданих Приморській адміністрації як виконавчого органу Одеської міської ради, закріплених п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якими до функції органів місцевого самоврядування віднесено здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу. До того ж, п.3.2.7 Положення про Приморську районну адміністрацію Одеської міської ради, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 22.01.2010р. №4943-V, передбачені повноваження адміністрації щодо здійснення контролю за недопущенням самовільного будівництва у районі; звернення до суду з позовами про знесення жилих будинків разом з господарськими спорудами, зведеними громадянами самовільно.
Отже, голова Приморської районної адміністрації звернувся до суду як суб'єкт владних повноважень, в порядку, передбаченому законом, з метою здійснення своїх владних управлінських функцій, а тому розгляд таких справ проводиться за правилами адміністративного судочинства відповідно до вимог КАС України.
Згідно з п.4 ч.1 ст.17 КАС України, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом, поширюються компетенція адміністративних судів. Визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність сторони у справі - суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах управлінських функцій.
Разом з тим, згідно п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 122 ЦПК України, суд -
В відкритті провадження за позовом Приморської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобов'язання приведення приміщення у первинний стан - відмовити.
Роз'яснити позивачу право на звернення до суду з вказаними позовними вимогами в порядку адміністративного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали
Суддя