Рішення від 11.06.2025 по справі 380/4764/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 рокусправа № 380/4764/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині неврахування до страхового (та пільгового стажу за списком №1) стажу періоду роботи з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» та до розрахунку середньої заробітної плати заробітної плати - з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та підземного (пільгового) стажу за Списком № 1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» і до розрахунку середньої заробітної плати періоди трудової діяльності з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» та провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з урахування збільшеного страхового стажу з 30.10.2023 на підставі абзацу 8 частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі пенсії за віком, обчисленої з урахуванням абзацу 3 частини першої статті 28, статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебував у трудових відносинах з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», що підтверджується записами в трудовій книжці, проте відповідач з посиланням на відсутність у системі персоніфікованого обліку відомостей про застраховану особу відмовив у зарахуванні цього періоду до страхового стажу позивача. Вважає, що його страховий (загальний) стаж становить більше 35 років, в тому числі пільговий стаж, передбачений Списком №1, перевищує 17 років. Тому, на думку позивача, він має право на отримання пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 8 частини другої статті 33 Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, зазначив, що він не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків. Вказав, що наслідком такої несплати є позбавлення позивача соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 17 березня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надало суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що спірний період трудового стажу позивача не може бути зараховано до страхового стажу, ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» не перераховувалися та не сплачувалися до органів пенсійного фонду страхові внески, відраховані із заробітної плати позивача. Зазначає, що страховий стаж позивача, що дає право на обчислення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчислений по 31.03.2021, при призначенні пенсії за віком становив 33 роки 06 місяців, а саме 17 років 06 місяців страхового стажу та 16 років додатково зараховані роки пільгового (підземного) стажу за списком № 1 на підставі положень абзацу 10 частини 3 ст. 24 Закону № 1058, тому у позивача було відсутнє право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 30.10.2023. За таких обставин, вважає, що дії відповідача є такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Всебічно дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання з 30.10.2023 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Страховий стаж обчислений по 31.03.2021 становить 17 років 06 місяців, в тому числі 16 років 08 місяців 18 днів - пільговий стаж роботи за Списком №1 (стаж на підземних роботах), до якого зараховано 02 місяці 22 дні - навчання за фахом та період з 01.04.2021 по 10.10.2022 (01 рік 06 місяців 09 днів) на ВП “Шахта “Великомостівська» ДП “Львіввугілля» для визначення права на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону №345.

При призначенні пенсії період роботи позивача з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» не зараховано до страхового та пільгового стажу (підземного) стажу за Списком № 1, з підстав відсутності інформації про сплату роботодавцем страхових внесків.

Позивач 8.01.2025 звернувся до відповідача з заявою про призначення позивачу пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідач листом від 30.01.2025 №2203-1513/3-52/8-1300/25 відмовив позивачу у призначенні пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з підстав відсутності необхідного страхового стажу (35 років).

Вважаючи, що має право на зарахування періоду роботи з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» до страхового та пільгового стажу (підземного) стажу за Списком № 1 до страхового стажу, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

На момент звернення позивача із заявою від 8.01.2025 про призначення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» загальний страховий стаж позивача становив 17 років 06 місяців, в тому числі 16 років 08 місяців 18 днів - пільговий стаж роботи за Списком №1 (стаж на підземних роботах), до якого зараховано 02 місяці 22 дні - навчання за фахом та період з 01.04.2021 по 10.10.2022 (01 рік 06 місяців 09 днів).

Разом з тим, відповідач зазначає про недостатність пільгового стажу позивача. Так, абзац 8 частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначає, що непрацюючі особи з інвалідністю ІІІ групи мають право на призначення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу. Разом з тим, відповідач відмовляє у зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи з 01.04.2021 по 10.10.2022 та з 18.10.2022 по 02.10.2023, з підстав відсутності інформації про сплату роботодавцем страхових внесків.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України № 1058-IV) страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з ст. 20 Закону України № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Суд встановив, що підставою для відмови у зарахуванні періоду роботи з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» до страхового стажу позивача слугувало те, що роботодавець не сплатив страхових внесків за вказаний період.

Суд враховує відомості із трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 31 січня 2006 року та виписку із Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо позивача, відповідно до яких заробітна плата виплачувалася в повному обсязі одночасно з повною оплатою ЄСВ (єдиного соціального внеску) за цей період, але кошти, які згідно з платіжними дорученнями призначались на сплату ЄСВ поточного періоду, фіскальний орган спрямував на погашення податкового боргу (штраф, пеня, недоїмка).

Суд вказує на те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок невиконання ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» обов'язку зі сплати внесків до Пенсійного фонду України він позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за періоди з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» не є підставою для позбавлення позивача права на призначення пенсії.

Таким чином, суд вважає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства зі сплати страхових внесків не може бути підставою для незарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи позивача з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля».

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а.

Таким чином, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до його страхового (загального) стажу та підземного (пільгового) стажу за списком №1 і до розрахунку середньої заробтіної плати періоду роботи з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», та перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також абзацу 8 частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 30.10.2023, з урахуванням раніше проведених виплат.

З метою ефективного поновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також абзацу 8 частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 30.10.2023, з урахуванням раніше проведених виплат, зарахувавши при цьому до його страхового (загального) стажу та підземного (пільгового) стажу за списком № 1 і до розрахунку середньої заробітної плати період роботи з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем судові витрати.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

вирішив:

адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у зарахуванні до страхового (загального) стажу та підземного (пільгового) стажу ОСОБА_1 за Списком №1 і до розрахунку середньої заробітної плати періоду роботи з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» та перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також абзацу 8 частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також абзацу 8 частини другої статті 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 30.10.2023 з урахуванням раніше проведених виплат, зарахувавши при цьому до його страхового (загального) стажу та підземного (пільгового) стажу за списком №1 і до розрахунку середньої заробітної плати період роботи з 01.04.2021 по 10.10.2022 на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та з 18.10.2022 по 02.10.2023 на ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля».

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016,м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) 1211 грн 20 коп сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович