Ухвала від 11.06.2025 по справі 340/6049/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

11 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6049/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув у письмовому провадженні заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (вул.Юрія Ілленка, 81, м.Київ, Київська область, 04050, код ЄДРПОУ: 43501242) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року;

- зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у якій розміри посадового окладу за відповідною (прирівняною) посадою (начальник установи-начальник підприємства Петрівської виправної колонії №49 УДДУПВП в Кіровоградській області) та окладу за військовими (спеціальним) званнями (підполковник внутрішньої служби) повинні бути визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" на 01 січня 2023 (тобто на 2684,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 за відповідною (прирівняною) посадою), для проведення з 01.02.2023 року перерахунку основного розміру моєї пенсії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 позов задоволено частково та зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у якій розміри посадового окладу за відповідною (прирівняною) посадою (начальник установи - начальник підприємства Петрівської виправної колонії №49 УДДУПВП в Кіровоградській області) та окладу за військовими (спеціальним) званнями (підполковник внутрішньої служби) повинні бути визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" на 01 січня 2023 (тобто на 2684,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 за відповідною (прирівняною) посадою), для проведення з 01.02.2023 року перерахунку основного розміру моєї пенсії (а.с.45-49).

Згідно інформації з комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" судове рішення набрало законної сили 17.12.2024.

09.01.2025 судом видано виконавчий лист №340/6049/24.

21.03.2025 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (№77554956) з примусового виконання виконавчого листа №340/6049/24 (а.с.60).

29.04.2025 до суду засобами поштового зв'язку від ОСОБА_1 (далі - заявник) надійшла заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання судового рішення у справі, у якій заявник просить: визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, які полягають у внесенні недостовірних відомостей стосовно грошового обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в Довідку від 19.12.2024 № 9/3-3674 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року; зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань вжити заходи щодо забезпечення належного виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 року; установити Департаменту з питань виконання кримінальних покарань 30-денний строк з дня отримання (вручення) копії ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення у справі.

Заява вмотивована внесенням відповідачем недостовірних відомостей щодо грошового обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії в Довідку від 19.12.2024 №9/3-3674 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року (а.с.56-59).

Ухвалою суду від 01.05.2025 року заяву ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо внесення недостовірних відомостей стосовно грошового обчислення надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії в Довідку від 19.12.2024 року №9/3-3674 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року.

Зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань вжити заходи щодо забезпечення належного виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 року у справі №340/6049/24.

Установлено Департаменту з питань виконання кримінальних покарань 30-денний строк з дня отримання (вручення) копії ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення у справі.

02.06.2025 року представником відповідача подано до суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі №340/6049/24.

Дослідивши зміст такого звіту та додані до нього документи, суд дійшов висновку, що вимоги ухвали від 01.05.2025 року залишені відповідачем без належного виконання.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

За змістом частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Статтею 370 КАС України передбачено те, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року у справі №806/2143/15 (провадження №К/9901/5159/18) звертав увагу, що статті 382 і 383 Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Частиною першою статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Відповідно до вимог частини шостої статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Стаття 249 цього Кодексу регулює питання постановлення судом окремих ухвал.

Відповідно до частини першої, четвертої, п'ятої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Отже, зі змісту статті 249 КАС України вбачається, що окрема ухвала - це рішення, яким суд реагує на виявлені під час розгляду справи порушення закону, причини та умови, що сприяли вчиненню порушення. Окрема ухвала є формою профілактичного впливу судів на правопорушників і може бути постановлена лише у разі, якщо під час судового розгляду встановлено певне правопорушення.

Встановлено, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 відповідачем було складено довідку від 19.12.2024 №9/3-3674 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 (а.с.61).

Як вбачається з цієї довідки, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії було розраховано виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн), з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 11.05.2023 № 58665/16.3.2/32-23.

Дійсно, питання щодо конкретних розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати підвищення) та премії, їх вид та порядок нарахування, які мали б бути зазначені відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача, визначеного станом на 01.01.2023, спірним не було, оскільки спір між сторонами у цій справі виник з приводу відмови у видачі такої довідки взагалі.

Водночас, не є спірним також той факт, що відповідачу достеменно відомий механізм нарахування особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, зокрема: 1) надбавки за вислугу років (шляхом множення відповідного відсотка на суму посадового окладу та окладу за спеціальним званням); 2) надбавки за особливості проходження служби (шляхом множення відповідного відсотка на суму посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років); 3) надбавки за службу в умовах режимних обмежень (шляхом множення відповідного відсотка на суму посадового окладу); 4) премії (шляхом множення відповідного відсотка на суму посадового окладу).

Це чітко передбачено Порядком виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5.

В межах адміністративної справи №340/6049/24, за наслідками розгляду якої відповідач виготовив Довідку від 19.12.2024 №9/3-3674, суд зобов'язав Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у якій розміри посадового окладу за відповідною (прирівняною) посадою (начальник установи - начальник підприємства Петрівської виправної колонії № 49 УДДУПВП в Кіровоградській області) та окладу за військовими (спеціальним) званнями (підполковник внутрішньої служби) повинні бути визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" на 01 січня 2023 року (тобто на 2684,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 за відповідною (прирівняною) посадою), для проведення з 01.02.2023 року перерахунку основного розміру пенсії.

Отже, розміри відповідних надбавок та премії також повинні визначатися відповідачем виходячи з посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт за посадою, яку займав позивач на час звільнення.

Разом з тим, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 відповідачем було складено довідку від 19.12.2024 №9/3-3674 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023, із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад - 10090,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2150,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) - 3216,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 994,50 грн; премія (257,1%) - 17045,73 грн (а.с.61).

Вказане свідчить про те, що відповідачем невірно було визначено розмір: 1) надбавки за вислугу років (3216,00 грн замість 4896,00 грн (10090,00 грн + 2150,00 грн * 40%)); 2) надбавки за особливості проходження служби (5098,97 грн замість 7762,61 грн (10090,00 грн + 2150,00 грн + 4896,00 грн * 45,3%)); 3) надбавки за службу в умовах режимних обмежень (994,50 грн замість 1513,50 грн (10090,00 грн * 15%)); 4) премії (17045,73 грн замість 25941,39 грн (10090,00 грн * 257,1%)).

Суд ще раз звертає увагу, що застосування відповідачем прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн) для визначення надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2023 року є протиправним. Посилання Відповідача у Довідці від 19.12.2024 №9/3-3674 на лист Міністерства юстиції України від 11.05.2023 №58667/16.3.2/32-23, як на підставу розрахунку додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762 грн) також є протиправним, оскільки вказаний лист не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом. Це передбачено жодним нормативно-правовим актом та протирічить приписам постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5.

Отже, дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо внесення недостовірних відомостей стосовно грошового обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в Довідку від 19.12.2024 №9/3-3674 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року, є протиправними.

Керуючись ст.ст. 241-243, 256, 293-295, 383 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 року у справі №340/6049/24.

Установити Департаменту з питань виконання кримінальних покарань 10-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання до суду доказів щодо належного виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 року у справі №340/6049/24.

Про встановлені порушення Департаментом з питань виконання кримінальних покарань законодавства під час виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 року у справі №340/6049/24 повідомити Міністерство юстиції України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Про вжиті Міністерством юстиції України заходи повідомити суд не пізніше 10 днів з дня надходження цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК