Постанова від 03.06.2025 по справі 908/67/24

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.06.2025 року м. Дніпро Справа № 908/67/24

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Верхогляд Т.А., Іванова О.Г.,

при секретарі судового засідання: Абадей М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей

на ухвалу Господарського суду Запорізької області (суддя Юлдашев О.О.) від 28.05.2024р. у справі № 908/67/24

про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЬОРСТ ВІН», -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 28.05.2024 у справі № 908/67/24:

- віднесено кредиторські вимоги ініціюючого кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю “ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ “МАРЕ» до боржника у розмірі 225 631 051,82 грн. основного боргу до четвертої черги задоволення та 30 280,00 грн судового збору за подання до суду заяви до першої черги задоволення;

- визнано кредиторські вимоги до боржника Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей у розмірі 31 622 422,39 грн. основного боргу з четвертою чергою задоволення та 6 056,00 грн. судового збору з першою чергою задоволення;

- грошові вимоги у розмірі 219 765 577,61 грн. - відхилено;

- відкладено попереднє засідання на 04.07.2024р. о 12-00.

Не погодившись з даною ухвалою господарського суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулася Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей, в якій посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, просить ухвалу Господарського суду Запорізької області від 28.05.2024 у справі № 908/67/24 змінити шляхом зміни її мотивувальної та резолютивної частини в частині визнання кредиторських вимог Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей в розмірі 251 388 000, 00 грн.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт, зокрема вказує, що ні Закон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» ні Ліцензійні умови не передбачають, що закриття грального закладу призводить до зупинення господарської діяльності та зупинення дії ліцензії, таким чином висновки суду в оскаржуваній ухвалі, що в період закриття грального закладу не здійснювалась діяльність, а отже не повинна була бути внесена плата за ліцензії і відновлюється цей обов'язок з відкриттям грального закладу, є безпідставними і необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам вказаного Закону.

Також, зважаючи, що Законом передбачена оплата за наступний рік дії ліцензії наперед, за 30 календарних днів до початку дії ліцензії, в розмірі, що відповідає щорічній платі за ліцензію, а не за день або за години, є безпідставними та необґрунтованими і висновки суду щодо виключення з них періодів коли гральний заклад був закритий, а також під час комендантської години.

Крім цього, апелянт вказує, що Закон передбачив право організатора азартних ігор припинити господарську діяльність за власною ініціативою, шляхом подання до Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей заяви про анулювання ліцензії у відповідності до пункту 1 частини першої статті 51 Закону. Однак, ТОВ «ФЬОРСТ ВІН» своїм правом наданим Законом не скористалося.

З урахуванням викладеного апелянт вважає, що в суду першої інстанції були відсутні підстави для зменшення суми кредиторських вимог, заявлених Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей до боржника.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.07.2024 для розгляду справи визначено колегію суддів у складі головуючого судді Коваль Л.А., суддів Мороза В.Ф., Чередка А.Є.

У зв'язку з перебуванням на лікарняному головуючого судді Коваль Л.А. 11.09.2024 призначено повторний автоматизований розподіл справи між суддями, за результатами якого, для вирішення питання відкриття провадження у справі, визначено новий склад суду у складі: головуючого судді Іванова О.Г., суддів Мороза В.Ф., Чередка А.Є.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 12.09.2024р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 28.05.2024 у справі № 908/67/24.

На підставі розпорядження керівника апарату суду щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді-доповідача Коваль Л.А., та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.10.2024р., для розгляду апеляційної скарги визначено колегію суддів у складі головуючого судді - Чередка А.Є., суддів - Мороза В.Ф., Іванова О.Г.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.10.2024р. вказаним вище складом суду прийнято до свого провадження апеляційну скаргу Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 28.05.2024 у справі № 908/67/24, розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 04.02.2025р.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.02.2025 у зв'язку із відпусткою судді Мороза В.Ф. для розгляду справи визначено колегію суддів у складі головуючого судді - Чередка А.Є., суддів - Іванова О.Г., Верхогляд Т.А.

В судовому засіданні по справі оголошувались перерви з 04.02.2025р. по 15.04.2025р., з 15.04.2025р. по 29.04.2025р. та з 29.04.2025р. по 03.06.2025р.

Представниця апелянта у судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримала у повному обсягу та просила її задовольнити.

Ліквідатор у відзиві на апеляційну скаргу, письмових поясненнях та в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував, вважає оскаржувану ухвалу законною та обгрунтованою, прийняту з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а апеляційну скаргу апелянта безпідставною, посилаючись при цьому на неможливість здійснення боржником господарської діяльності з проведення азартних ігор через введення воєнного стану, запровадження комендантської години та закриття грального закладу.

Також, ліквідатор стверджує, що кредитором вчасно не було анульовано ліцензії боржника, що призвело до безпідставного збільшення розміру заборгованості плати за ліцензії через нарахування плати за період, коли дія ліцензій мала бути припинена.

Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, заслухавши пояснення представниці апелянта та ліквідатора, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду Запорізької області від 18.01.2024р. відкрито провадження у справі № 908/67/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “ФЬОРСТ ВІН», код ЄДРПОУ 44149005 (69019 Україна, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 51, кімната 147). Визнані грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ “МАРЕ» до боржника у розмірі - 225 631 051,82 грн основного боргу, та 30 280,00 грн судового збору за подання до суду заяви. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру розпорядження майном боржника. Розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Гамана Олександра Миколайовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1838 від 05.02.2018; адреса: пр. Трубників, 56, м. Нікополь, Дніпропетровська область, приміщення ТОВ “НЗСТ “ЮТІСТ», офіс 31).

09.11.20224р. за №72311 у встановленому законодавством порядку на офіційному веб-порталі судової влади України здійснено публікацію оголошення про відкриття справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “ФЬОРСТ ВІН».

19.02.2024р. до Господарського суду Запорізької області в порядку статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства надійшла заява Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей з грошовими вимогами до боржника на суму 251 388 000,00 грн.

07.05.2024р. від розпорядника майна боржника надійшло повідомлення про результати розгляду грошових вимог Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей, згідно з яким розпорядником майна грошові вимоги було визнано на суму 31 622 422,39 грн. (4 черга) та 6 056,00 грн. (1 черга), а решту вимог відхилено.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від від 28.05.2024р. у справі № 908/67/24, поміж іншого, визнано кредиторські вимоги до боржника Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей у розмірі 31 622 422,39 грн. основного боргу з четвертою чергою задоволення та 6 056,00 грн. судового збору з першою чергою задоволення. Грошові вимоги у розмірі 219 765 577,61 грн. відхилено.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість ухвали Господарського суду Запорізької області від 28.05.2024р. у справі № 908/67/24, яка в оскаржуваній частині і є предметом апеляційного перегляду, колегія суддів апеляційного господарського суду враховує наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно з ч. 6 ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

На час відкриття провадження у справі та постановлення оскаржуваної ухвали набув чинності Кодекс України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ), який встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Частиною 2 Прикінцевих та Перехідних Положень Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що з дня введення в дію цього Кодексу визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992р., № 31, ст. 440 із наступними змінами).

Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

Порядок виявлення кредиторів боржника встановлений у ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.

Так, згідно з ч.ч. 1, 2, 3, 4, 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті України. Якщо зобов'язання боржника визначені в іноземній валюті, то склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника.

Заява кредитора має містити: найменування господарського суду, до якого подається заява; найменування боржника, його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); виклад обставин, що підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; перелік документів, що додаються до заяви.

До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, що підтверджують грошові вимоги до боржника.

Для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.

Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.

За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.

Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, може бути оскаржена у встановленому цим Кодексом порядку та є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.

Зі змісту заяви Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей з грошовими вимогами на суму 251 388 000,00 грн. вбачається, що вказана сума становить заборгованість боржника зі сплати вартості ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор за період 2022-2023 (II рік дії ліцензії) та період 2023-2024 (III рік дії ліцензії).

Так, 09.04.2021 Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей було прийнято рішення № 148 “Про видачу ТОВ «ФЬОРСТ ВІН» ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів» і після отримання документа, що підтверджує внесення плати за перший рік дії ліцензії 26.04.2021 видано ліцензію.

29.06.2021 Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей було прийнято рішення № 392 “Про видачу ТОВ «ФЬОРСТ ВІН» ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів» і після отримання документа, що підтверджує внесення плати за перший рік дії ліцензії 01.07.2021 видано ліцензію.

11.08.2021 Комісією з регулюванням азартних ігор та лотерей було прийнято рішення № 458 “Про видачу ТОВ «ФЬОРСТ ВІН» ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів» і після отримання документа, що підтверджує внесення плати за перший рік дії ліцензії 01.07.2021 видано ліцензію.

22.11.2021 Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей було прийнято рішення № 740 “Про видачу ТОВ «ФЬОРСТ ВІН» ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів» і після отримання документа, що підтверджує внесення плати за перший рік дії ліцензії 23.11.2021 видано ліцензію.

Також, організатору азартних ігор - ТОВ «ФЬОРСТ ВІН» було видано 463 (чотириста шістдесят три) ліцензії на гральні автомати.

Відповідно до розрахунку заборгованості кредитора річна сума до сплати/залишок несплаченої суми за ІІ рік діі? ліцензії становить 164 556 000,00 грн, а за ІІІ рік - 86 832 000,00 грн.

Відхиляючи грошові вимоги Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей у розмірі 219 765 577,61 грн. та визнаючи у розмірі 31 622 422,39 грн. місцевий господарський суд виходив з того, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану боржником було закрито гральний заклад, про що було повідомлено Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей. На роботу грального закладу та можливість здійснення господарської діяльності боржника також вплинуло запровадження комендантської години.

Період зупинення господарської діяльності не включається до строку діі? ліцензії. Відлік строку діі? ліцензії зупиняється з моменту закриття грального закладу та поновлюється з дати и?ого відкриття, тому вартість днів, протягом яких господарська діяльність ТОВ “ФЬОРСТ ВІН» не здіи?снювалась в період 2021-2022 (I рік дії ліцензії) становить переплату, а відтак вартість ліцензії в період 2022-2023 зменшуються на розмір переплати.

Період простою у зв'язку із дією запровадженої комендантської години в тому числі не включається до строку діі?? ліцензії. Вартість простою у зв'язку із дією комендантської години, протягом яких господарська діяльність ТОВ “ФЬОРСТ ВІН» не здіи?снювалась в період 2021-2022 (I рік дії ліцензії) та в період 2022-2023 (II рік дії ліцензії) становить переплату, а відтак вартість ліцензії в період 2022-2023 (II рік дії ліцензії) зменшуються на розмір переплати.

Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає такі висновки суду першої інстанції безпідставними та помилковими.

Так, Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (далі - КРАІЛ) відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» (далі - Закон) здійснює державне регулювання у сфері організації та проведення азартних ігор.

Згідно з частинами четвертою та п'ятою статті 6 Закону органом державного регулювання у сфері організації та проведення азартних ігор є Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (далі - Уповноважений орган). Уповноважений орган є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує державне регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор та лотерей, та утворюється Кабінетом Міністрів України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших законів України. Діяльність Уповноваженого органу спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Повноваження Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей у сфері організації та проведення азартних ігор встановлені Законом та Положенням про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 891.

Пунктом 9 частини першої статті 8 Закону передбачено, що під час реалізації державної політики у сфері організації та проведення азартних ігор Уповноважений орган виконує функції органу ліцензування господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, приймає рішення про видачу та анулювання ліцензій у порядку, встановленому цим Законом.

На підставі вищезазначеної норми КРАІЛ здійснює видачу суб'єктам господарювання ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор.

Такі ліцензії, відповідно до частини першої статті 49 Закону, видаються Уповноваженим органом після отримання документа, що підтверджує внесення плати за перший рік дії відповідної ліцензії згідно із Законом.

Відповідно до частин четвертої та шостої статті 49 Закону, щорічна плата за ліцензію на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор за кожен рік дії ліцензії сплачується не пізніше, ніж за тридцять днів до початку кожного наступного року дії ліцензії. Щорічна плата за ліцензії на гральний автомат, гральний стіл, букмекерський пункт за кожен рік дії ліцензії сплачується не пізніше, ніж за тридцять днів до початку кожного наступного року дії ліцензій.

Згідно з частинами 1, 3 ст. 55 Закону, ліцензія на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор в залах гральних автоматів видається Уповноваженим органом строком на п'ять років.

Ліцензія на гральний автомат видається Уповноваженим органом на строк дії ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор в залах гральних автоматів.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону, організатор азартних ігор у своїй діяльності, зокрема, зобов'язаний дотримуватися вимог цього Закону, ліцензійних умов, що регулюють провадження того виду господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, на який вони мають ліцензію, а також інших нормативно-правових актів України та своєчасно вносити плату за відповідну ліцензію або ліцензії, які отримав такий організатор азартних ігор.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України відповідно до указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» з 24.02.2022 в Україні введено правовий режим воєнного стану.

Відповідно до пункту 18 Ліцензійних умов провадження діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор у гральних закладах казино, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2020 р. № 1341 (далі - Ліцензійні умови), організатор азартних ігор повідомляє органу ліцензування про закриття грального закладу казино протягом трьох робочих днів після такого закриття за формою згідно з додатком 7.

Боржником 18.03.2022 було направлено до КРАІЛ повідомлення про закриття гральних закладів.

Втім, ні Закон ні Ліцензійні умови не передбачають, що закриття грального закладу призводить до зупинення господарської діяльності та зупинення дії ліцензії, а відтак і до припинення обов'язку здійснювати щорічну плату за ліцензію.

Отже, здійснення повідомлення про закриття гральних закладів не є підставою невнесення щорічної плати за ліцензії або ж підставою відстрочення такої сплати.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 18 березня 2022 року № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (далі - Постанова № 314).

Постановою № 314 у первісній редакції було продовжено строки дії ліцензій на період воєнного стану. Питання стосовно сплати платежів за ліцензії не врегульовувалося та їх порядок не змінювався.

Цією ж постановою КМ України у редакції від 11.05.2022 було встановлено, що періодичні, чергові платежі за ліцензіями відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті, тобто на строк воєнного стану.

28.02.2023 КМ України було прийнято постанову № 173 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314» (далі - Постанова № 173) та відновлено обов'язок організаторів азартних ігор сплачувати щорічні платежі за ліцензії у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор, передбачені Законом, а також встановлено граничний строк для сплати всіх несплачених платежів за відповідні ліцензії - тридцять днів з дня набрання чинності цією постановою.

Отже, Постановою № 173 від 28.02.2023, яка набрала чинності 03.03.2023, КМ України фактично було здійснено повернення до правового регулювання, яке існувало щодо організаторів азартних ігор до запровадження Кабміном відстрочення сплати коштів за ліцензії у відповідній сфері.

Проте, після спливу вказаного у Постанові № 173 граничного строку, плата за видані ліцензії у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор ТОВ «ФЬОРСТ ВІН» внесена не була.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що Законом передбачена оплата за наступний рік дії ліцензії наперед, за 30 календарних днів до початку дії ліцензії, в розмірі, що відповідає щорічній платі за ліцензію, а не за день або за години, як це було вирахувано розпорядником майна боржника при розгляді грошових вимог КРАІЛ, висновки суду першої інстанції щодо необхідності зменшення вартості ліцензій шляхом виключення періодів коли гральний заклад був закритий та під час комендантської години, не грунтуються на нормах законодавства, що регулює спірні правовідносини, та є безпідставними.

Водночас колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність у кредитора підстав для визначення заборгованості боржника з оплати вартості ліцензій у період після настання строку для їх анулювання.

Так, відповідно до ч. 5 ст. 51 Закону, підставою для анулювання ліцензій на гральний автомат, гральний стіл та/або гральний стіл з кільцем рулетки є набрання чинності рішенням Уповноваженого органу про анулювання суб'єкту господарювання ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у казино. Підставою для анулювання ліцензії на гральний автомат є анулювання ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор в залах гральних автоматів.

Пунктом 6 частини першої статті 51 Закону передбачено, що підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є несплата або прострочення здійснення плати за ліцензію понад два місяці.

У зв'язку з тим, що ТОВ “Фьорст Він» не здіи?снило оплати за другий? рік діі? вищезазначених ліцензій у законодавчо визначений строк - 03.04.2023, після спливу двох місяців з моменту закінчення цього законодавчо визначеного строку - 04.06.2023, у КРАІЛ виникли підстави для анулювання ліцензій ТОВ “Фьорст Він».

Замість цього, рішення № 95 “Про анулювання ТОВ “Фьорст Він» ліцензії на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів та ліцензії на гральні автомати» було прийнято КРАІЛ лише 08.08.2023р., що призвело, як вбачається з розрахунку ліквідатора, до штучного збільшення грошових вимог КРАІЛ до ТОВ «ФЬОРСТ ВІН» на суму 63 684 000,00 грн (ліцензійні платежі за 3-й рік дії ліцензії, дата початку дії яких припадає на період після 04.06.2023).

Також, незважаючи на анулювання КРАІЛ 08.08.2023 ліцензій ТОВ «ФЬОРСТ ВІН», кредитор продовжив нарахування ліцензійних платежів за 3-й рік дії ліцензії, дата початку дії яких припадає на період після 08.08.2023. Загальна сума таких вимог становить 20 772 000,00 грн. Тож, 20 772 000,00 грн із 63 684 000, 00 грн (ліцензійні платежі за 3-й рік дії ліцензії, дата початку дії яких припадає на період після 08.08.2023).

З огляду на усе вищевикладене апеляційний суд вважає, що оскаржувана ухвала постановлена з неправильним застосуванням норм матеріального права та з невідповідністю висновків суду, викладених в ухвалі, встановленим обставинам справи, що є підставою для її скасування, в оскаржуваній частині, з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення грошових вимог Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей.

Згідно з ст. 129 ГПК України та виходячи з результату апеляційного перегляду справи, судові витрати по сплаті апелянтом судового збору за подання апеляційної скарги слід покласти на боржника.

З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 123, 129, 231, 269, 270, 275-284, 287 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей на ухвалу Господарського суду Запорізької області від 28.05.2024р. у справі № 908/67/24 - задовольнити частково.

Ухвалу Господарського суду Запорізької області від 28.05.2024р. у справі № 908/67/24 - скасувати в частині розгляду грошових вимог Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей.

Ухвалити в цій частиині нове рішення.

Визнати грошові вимоги Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фьорст Він» у розмірі 187 704 000,00 грн. основного боргу з четвертою чергою задоволення та 6 056,00 грн. судового збору з першою чергою задоволення.

Грошові вимоги Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фьорст Він» у розмірі 63 684 000,00 грн. - відхилити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фьорст Він» на користь Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей 7 267,70грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту постанови.

Повна постанова складена та підписана 10.06.2025 року.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя Т.А. Верхогляд

Суддя О.Г. Іванов