Справа № 640/37463/21
09 червня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Мельничука В.П. та суддів Бужак Н.П., Мєзєнцева Є.І., перевіривши на відповідність вимогам ст.ст. 295, 296 КАС України апеляційну скаргу Північного офісу Держаудитслужби на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Північного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівель в частині, -
Акціонерне товариство «Укргазвидобування» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Північного офісу Держаудитслужби, в якому просив визнати протиправним та скасувати висновок від 07.12.2021 про результати моніторингу процедури закупівель UA-2021-07-29-006924-b в частині за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. ст. 257-262 КАС України.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
25.02.2025 матеріали адміністративної справи № 640/37463/21 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року прийнято справу № 640/37463/21 до провадження та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано Висновок Північного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівель UA-2021-07-29-006924-b в частині за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь».
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Північний офіс Держаудитслужби подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, АТ «Укргазвидобування» є суб'єктом господарювання, офіційно зареєстрованим 28.08.1998. Основний вид діяльності позивача є 06.20 Добування природного газу.
Позивачем проводилась процедура закупівлі (з оприлюдненням оголошення про проведення відкритих торгів) 21П-136_76530000-7 - «Послуги з проведення внутрішньосвердловинних робіт (Послуги з армування та відновлення фрезерного інструменту)», ідентифікатор закупівлі № UА-2021-07-29-006924-b.
Відповідно до Протоколу Тендерного комітету № 21П-136 від 05.10.2021 учасника Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь» було визнано переможцем даної закупівлі з ціною тендерної пропозиції 4 849 000,00 грн з ПДВ.
22.10.2021 з учасником Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь» було укладено договір про надання послуг № УГВС296/29-21 на загальну суму 4 849 000,00 грн з ПДВ.
Листом від 15.11.2021 № 003100-18/14497-2021 Держаудитслужбою доручено офісам Держаудитслужби та їх управлінням в областях провести моніторинг процедур закупівель, у тому числі Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області (далі - Управління), зокрема провести моніторинг процедури закупівлі за номером № UА-2021-07-29-006924-b.
Відповідно до наказу в.о. начальника Управління від 26.11.2021 № 679, на підставі п. 4 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» з 26.11.2021 по 06.12.2021 проведено моніторинг процедури закупівель відкритих торгів за предметом: « 21П-136_76530000-7 - Послуги з проведення внутрішньосвердловинних робіт (Послуги з армування та відновлення фрезерного інструменту)» за номером № UА-2021-07-29-006924-b, здійсненої АТ «Укргазвидобування».
Результати проведеного моніторингу викладені у Висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 06.12.2021, затвердженому В.о. начальника Управління 06.12.2021, та оприлюдненому в електронній системі закупівель 07.12.2021.
Вважаючи Висновок від 07.12.2021 про результати моніторингу процедури закупівель UA-2021-07-29-006924-b протиправним, Позивач звернувся до адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що за пропозиція TOB «Торговий Дім Дніпро Південь» відповідає вимогам тендерної документації Замовника, зокрема, підпункту 1.1 пункту 1 розділу 1.1 «Кваліфікаційні критерії до учасників закупівель» Додатку № 1 до Тендерної документації.
Отже, контролюючий орган дійшов помилкового висновку про порушення АТ «Укргазвидобування» вимог абз. 1 ч. 3 ст. 22, ч. 2 ст. 28 та п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі».
З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов висновку, що спірний Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі є необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
З огляду на характер та предмет спірних правовідносин, колегія суддів вважає, що вирішення цього спору та ухвалення судового рішення може мати безпосередній вплив на права і обов'язки особи, яка не є стороною у справі, а саме Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь», виходячи з наступного.
У відповідності до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку. Дослідивши заявлене клопотання, колегія суддів доходить висновку, що воно підлягає задоволенню, оскільки рішення суду у даній справі може вплинути на права та обов'язки третіх осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, Замовником було укладено договір з переможцем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь».
Верховним Судом у постанові від 29 листопада 2023 року у справі № 200/5201/22 зазначено, що виконання спірного рішення має безпосередній вплив на права і обов'язки не лише для Позивача, але і для Товариства, яке на час прийняття Відповідачем оскаржуваного висновку було переможцем закупівлі та з ним укладено договір.
Правовим наслідком незалучення до участі у справі третіх осіб є порушення конституційного права на судовий захист, оскільки особи не беруть участі у справі, вирішення якої може безпосередньо вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки та не реалізують комплексу своїх процесуальних прав.
Правовий статус та порядок вступу у справу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, врегульований КАС України.
Крім того, участь у справі третіх осіб з одного боку обумовлена завданням адміністративного судочинства, яким згідно з частиною 1 статті 2 КАС України є справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а з іншого - вимогами процесуального законодавства про законність і обґрунтованість судового рішення.
Верховний Суд зазначив, що інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені при вирішенні спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи. Участь третьої особи сприяє всебічному розгляду справи, зібранню більшої кількості доказів, правильному вирішенню справи, запобігає ситуації, коли у справах з одних правовідносин ухвалюються протилежні за змістом рішення.
Інтерес третьої особи щодо задоволення позову (якщо вона бере участь на стороні позивача) або щодо відмови у задоволенні позову (якщо вона бере участь на стороні відповідача) збігається з інтересами відповідно позивача або відповідача. Це відрізняє третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, від третьої особи, яка заявляє такі вимоги.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність залучення Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь» до участі в цій справі в якості Третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з частиною першою та третьою ст. 304 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом, у відзиві на апеляційну скаргу може міститися клопотання особи про розгляд справи за її участі. За відсутності такого клопотання вважається, що особа не бажає брати участі у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
Відповідно до частини першої ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю або неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, справа може бути розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для відкриття апеляційного провадження та підготовки справи до апеляційного розгляду в порядку, встановленому ст. 306 Кодексу адміністративного судочинства України, що зумовлює необхідність витребувати матеріали справи № 640/37463/21 із Запорізького окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 296, 300, 304, 311, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
1. Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь» (36004, місто Полтава, вулиця Бідного О., будинок, 1а, квартира, 60, код ЄДРПОУ 38439733).
2. Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Північного офісу Держаудитслужби на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Північного офісу Держаудитслужби, тертя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім Дніпро Південь» про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівель в частині.
Встановити строк до 23 червня 2025 року, протягом якого учасники справи можуть подати відзив на апеляційну скаргу разом з доказами його надсилання (надання) іншим учасникам справи та заперечення проти заяв і клопотань, якщо такі містяться в апеляційній скарзі.
Роз'яснити учасникам справи, що у відзиві на апеляційну скаргу може міститися клопотання особи про розгляд справи за її участі. За відсутності такого клопотання вважається, що особа не бажає брати участі у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
3. Витребувати із Запорізького окружного адміністративного суду адміністративну справу № 640/37463/21.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя-доповідач: В.П. Мельничук
Судді: Н.П. Бужак
Є.І. Мєзєнцев