Постанова від 10.06.2025 по справі 160/32045/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/32045/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2025р. у справі № 160/32045/24

за позовом:ОСОБА_1

до: про:Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті Кривий Ріг ради визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

29.11.2024р. ОСОБА_1 за допомогою засобів поштового зв'язку звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривий Ріг ради (далі - УПСЗН Виконкому Довгинцівської районної у місті Кривий Ріг ради) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, судом першої інстанції позов зареєстровано 03.12.2024р./а.с.1-3/.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 09.12.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №160/32045/24 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін / а.с.16/.

Позивач, посилаючись у адміністративному позові на те, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні компенсації позивачу, як особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, тому просив суд: - визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривий Ріг ради у призначенні ОСОБА_1 компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, яка оформлена рішенням від 22.07.2024р.; - зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривий Ріг ради призначити ОСОБА_1 компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020р. № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» з дня звернення за її призначенням - 21.05.2024р.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2025р. у справі №160/32045/24 в задоволенні позовних вимог відмовлено /а.с.42-45/.

Позивач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою засобів поштового зв'язку 01.03.2025р. подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 04.03.2025р.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025р. апеляційна скарга була залишена без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків.

Позивачем 18.03.2025р. недоліки апеляційної скарги усунуто та за допомогою засобів поштового зв'язку подане відповідне клопотання.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.03.2025р. у справі №160/32045/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2025р. у справі №160/32045/24 та з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №160/32045/24.

Матеріали справи у справі №160/32045/24 надійшли до суду апеляційної інстанції 10.04.2025р.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.04.2025р. у справі №160/32045/24 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 27.05.2025р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.

Позивач, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 29.01.2025р. у цій справі та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач - УПСЗН Виконкому Довгинцівської районної у місті Кривий Ріг ради за допомогою засобів системи «Електронний суд» подав пояснення до апеляційної скарги, в яких зазначив, що за результатами розгляду заяви прийнято рішення від 22.07.2024р. про відмову з задоволенні заяви оскільки позивач не має права на компенсацію з огляду на те, що відповідно до висновків про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, батько позивача не потребує надання соціальних послуг з догляду на підставі показників, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, тому судом першої інстанції у цій справі постановлено обґрунтоване рішення і просив апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2025р. у справі № 160/32045/24 залишити без змін.

Відповідно ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 здійснює догляд за своїм батьком - ОСОБА_2 , якому з 25.08.2023р. встановлена перша «Б» група інвалідності загального захворювання по зору безстроково, що підтверджено довідкою МСЕК серії 12АГГ №557003 та індивідуальною програмою реабілітації №1069 від 25.09.2023р.

Відповідно до акту мешканців будинку про фактичне проживання від 26.09.2024р. встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 , проживають з вересня 2023 року: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

21.05.2024р. до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті Кривий Ріг ради звернувся ОСОБА_1 з заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Рішенням комісії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривий Ріг ради від 18.06.2024р. було встановлено, що заявник не має права на компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, сума балів індивідуальних потреб від 63 і вище.

09.07.2024р. заявник повторно звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті Кривий Ріг ради з заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Рішенням комісії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті Кривий Ріг ради від 22.07.2024р. було встановлено, що заявник не має права на компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, сума балів індивідуальних потреб від 63 і вище.

Оскільки компенсація передбачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020р. № 859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі», позивач відмову вважав протиправною та такою, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019р. № 2671-VIII.

За приписами абзаців 1 4 5, 8 частини 7 статті 13 Закону №2671-VIII фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується фізичним особам - надавачам соціальних послуг, які не перебувають у трудових відносинах, не є фізичними особами - підприємцями, не провадять незалежної професійної діяльності (наукової, літературної, артистичної, художньої, освітньої або викладацької, а також медичної, юридичної практики, у тому числі адвокатської, нотаріальної діяльності тощо), не перебувають на обліку як безробітні.

Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується відповідно до тристороннього договору про надання соціальних послуг з догляду, що укладається у письмовій формі між фізичною особою - надавачем соціальних послуг з догляду, отримувачем соціальних послуг з догляду або його законним представником та структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міської ради міст обласного значення, рад об'єднаних територіальних громад.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку №859 передбачено, що цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та є, зокрема, невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

Відповідно до пункту 3 Порядку №859 компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Відповідно до пункту 6 Порядку №859 для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 859 уповноважений орган перевіряє подані/надіслані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, документи/відомості, зазначає кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дату її реєстрації, кількість неподаних документів, які необхідно подати, і дату, до якої такі документи повинно бути подано.

Повідомлення про прийняття заяви із пакетом документів видається особисто фізичній особі, яка надає соціальні послуги, під час подання заяви або надсилається їй протягом одного робочого дня із дати подання заяви на поштову або електронну адресу заявника.

Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, структурний підрозділ протягом трьох днів з дати отримання заяви надсилає на поштову або електронну адресу заявника повідомлення про те, які документи потрібно подати.

Якщо їх буде подано не пізніше ніж через один місяць з дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважатиметься день її прийняття структурним підрозділом або відправлення поштою.

Відповідно до п.п. 10 п. 7 Порядку № 859 комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, здійснюється фахівцями уповноваженого органу разом із представниками закладу охорони здоров'я, надавачів соціальних послуг із залученням особи, яка потребує надання соціальних послуг, та/або її законного представника.

Показники, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг є додатком до Порядку, визначаються на підставі оцінки можливості виконання елементарних та складних дій.

Вивчення питання щодо можливості виконання особою, яка потребує надання соціальних послуг, різних видів життєдіяльності здійснюється за допомогою анкетування, яке проводиться з використанням шкали оцінки можливості виконання елементарних дій (таблиця 1) та шкали оцінки можливості виконання складних дій (таблиця 2) з метою визначення: залежності від будь-якої сторонньої допомоги (фізичної, психологічної, нагляду); можливості самостійно задовольняти свої основні життєві потреби; ступеня залежності та передбачуваної тривалості індивідуальної потреби у сторонній допомозі, причин, що її викликають.

Ступінь залежності особи, яка потребує надання соціальних послуг, від сторонньої допомоги визначається оптимальним для конкретної ситуації методом: опитування особи, яка потребує надання соціальних послуг, членів її сім'ї, законних представників; здійснення фахівцями уповноваженого органу безпосереднього спостереження за особою, яка потребує надання соціальних послуг.

Застосування зазначених у таблицях 2 і 3 шкал передбачає, що в обраних позиціях повинні бути відображені реальні дії особи, яка потребує надання соціальних послуг, за попередні 24-48 годин (у разі потреби оцінка проводиться за довший період).

За шкалою оцінки можливості виконання елементарних дій оцінюється повсякденна діяльність особи, яка потребує надання соціальних послуг, за допомогою 10 критеріїв, що стосуються сфери самообслуговування та можливості пересуватися (таблиця 2). Оцінка рівня виконання елементарних дій проводиться за сумою балів, визначених для кожної особи, яка потребує надання соціальних послуг, за кожним із розділів цієї шкали. Максимальний результат становить 100 балів, мінімальний - 0 балів.

Шкала оцінки можливості виконання складних дій оцінює складні дії особи, яка потребує надання соціальних послуг, за допомогою дев'яти критеріїв (таблиця 3). Оцінка рівня виконання складних дій проводиться за сумою балів, визначених для кожної особи, яка потребує надання соціальних послуг, за кожним із розділів цієї шкали. Максимальний результат становить 27 балів, мінімальний - 10 балів.

Згідно приміток до Порядку, якщо за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 54 бали, особа не потребує надання соціальних послуг з догляду, якщо сума балів становить від 54 до 0 балів - потребує.

З рішення від 22.07.2024р. вбачається, що підставою для відмови у призначенні позивачу компенсації за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі стало те, що сума індивідуальних потреб становить 63 і вище, тоді як згідно з додатком до Порядку № 859 компенсація призначається за умови показника балів від 0 до 54 балів.

Станом на 12.06.2024р. сума балів показників, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, становила 87 балів, а станом на 18.07.2024р. - 72 бали, що перевищує встановлений Порядком № 859 максимальний показник - 54 бали.

Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті Кривий Ріг ради від 22.07.2024р. про відмову в призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, є правомірним та скасуванню не підлягає.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про відмову в задоволенні позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 29.01.2025р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2025р. у справі №160/32045/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.

Постанова виготовлена та підписана - 10.06.2025р.

Головуючий - суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов