10 червня 2025 року м. Дніпросправа № 340/346/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року (суддя Сагун А.В.) в адміністративній справі
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Кіровоградській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області від 31.12.2024 № 854/11-28-24-09 № 854/11-28-24-09 про виключення позивача з реєстру платників єдиного податку третьої групи; зобов'язати Головне управління ДПС в Кіровоградській області вчинити дії щодо поновлення реєстрації Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 , як платника єдиного податку третьої групи, 5 відсотків від отриманого доходу - з 31 грудня 2024 року та включити його до реєстру платників єдиного податку.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що Актом перевірки підтверджені порушення, які є підставою для прийняття оскаржуваного рішення, діяльність, яка провадиться позивачем, не може проводитися платниками податків третьої групи.
Відзив на апеляційну скаргу не подавався.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач з 12.04.2018 зареєстрований як фізична особа-підприємців та взятий на податковий облік як платник єдиного податку ІІІ групи. Основний вид діяльності: 61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв'язку, 61.20 Діяльність у сфері бездротового електрозв'язку.
Посадовою особою ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі п.п. 299.10, 299.11 ст. 299 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_2 , за результатом якої складено Акт від 10.12.2024 № 17428/11-28-24-09.
В Акті камеральної перевірки зафіксовано виявлене порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування, а саме: абз. 5 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298, абз. 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України, що тягне за собою анулювання реєстрації платником єдиного податку третьої групи.
Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області прийнято рішення від 31.12.2024 № 854/11-28-24-09 № 854/11-28-24-09 про виключення ФОП ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку з 31 грудня 2024 року.
Назване рішення є предметом оскарження в цій справі.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що за приписами статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема, третя група: фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють, зокрема: діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж (пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ).
Підпунктом 5 пункту 298.2.3 статті 298 Податкового кодексу України встановлено, що платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки: у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.
Згідно з пп. 3 п. 299.10 ст. 299 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.
За правилами, визначеними в пункті 299.11 статті 299 ПКУ, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що Актом камеральної перевірки від 10.12.2024 № 17428/11-28-24-09 не зафіксовано, що ФОП ОСОБА_1 здійснює діяльність, яка охоплюється приписами пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України.
Натомість відповідно до Витягу з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є надавачем послуги, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується, у тому числі послуги широкосмугового доступу до мережі інтернет з використанням мережі фіксованого зв'язку (на підставі договору з постачальником мережі).
Тобто така діяльність не підпадає під критерії пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України, зворотного відповідачем належними та допустимими доказами не доведено.
Надані апелянтом листи Державної податкової служби України від 01.05.2024 № 882/4/99-00-04-03-03-04, Міністерства фінансів України від 15.05.2024 № 11210-09-62/15425, Державної податкової служби України від 01.07.2024 № 1288/4/99-00-24-01-03-04, Міністерства фінансів України від 05.07.2024 № 11220-04-62/20255 не можуть підміняти законодавчо встановлені положення і за своєю правовою природою є лише висвітленням позиції податкового органу щодо застосування приписів чинного законодавства.
При цьому приписи пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України є чіткими та обмеженими конкретними видами діяльності, тоді як податковим органом не доведено здійснення такої діяльності позивачем.
Також не є слушними посилання апелянта на висновки, викладені у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2025 року у справі № 160/21398/24, адже остання скасована постановою Верховного Суду від 18 березня 2025 року, в якій суд касаційної інстанції вказав про їх помилковість.
Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції.
Правові підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року в адміністративній справі № 340/346/25 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 10 червня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 10 червня 2025 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя Т.І. Ясенова
суддя А.В. Суховаров